Nummer 75. Donderdag 23 September 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. üni ii mrimiiw nw/pw i|mrM«ariL»«BMjBaB;m'ss»a^ax3eBK>d^jga8ttaaa»^ Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De commissie voor de teekenschool van Waal wijk maakt bekend dat de teekencursus over 1886/87 een aanvang zal nemen op Maandag den 4 October 18'86 dat zij die tot de lessen wenschen toegelaten te worden zich voor het einde dezer maand kunnen aanmelden ter secre tarie alhier en bij den directeur der teekeuschool den heer Th. A. van Delft. Waalwijk, 18 September 1886. Het gedenkteeken op hel graf van Hendrik CoDsciensete Antwerpen is Zondag plechtig onthuld in tegenwoordigheid der bloedverwanten van den beroemden schrijver en een beperkt aan tal genoodigden. Max Roses bood namens de schrijvershet gedenkteeken aan de stad Ant werpen aar.. De burgemeester de Wael beant woordde zijn toespraak. Na een redevoering van Jean Delaet werd daarop hel monument onthuld, terwijl een cantate van Peter Benoit ge zongen werd door een koor onder leiding van dien toondichter. Na afloop van die plechtigheid werden de hekken der begraafplaats geopend en kwamen vele deputatiën krauseu leggen op Conscience's graf. Het gedenkteeken het werk van den beeld houwer Jovris stelt den schrijver voor, lig gende op een katafalk waarnaast de leeuw van Vlaanderen staat. Het is echter nog niet geheel voltooid. de grensforten minstens één officier en één ge meen soldaat aanwezig moeten zijn dermate vertrouwd met de taal van het naburige land dat zij die spreken kunnen. De minister wil voorls in overleg treden met zijne ambtgenooten voor binnenlandsche zaken er. financiën, opdat deze instructieu doen toekomen aan de jachtopzieners, boschwachters en andere ambtenaren die aan de grenzen geplaatst zijn, om het oog te houden op de gaande en komende vreemdelingen en van hunne bevinding, zoo daar toe termen bestaan mededecling te doen aan de gendarmerie. De minister van koophandel heeft, om de arbeidersveenigingen het mededingen bij de aan neming der werken voor de wereldtentoonstelling van 1889 mogelijk te maken, besloten, die ver- eenigingen van zekere formaliteiten te ontheffen en het bedrag vau den waarborg te haren behoeve te verminderen. Volgens een Parijsch dagblad zou de ge neraal Boulanger bij het einde der groote ma noeuvres tamelijk stoutmoedige woorden hebben gesproken Generaal Cornalvan het 18e le gercorps gelukwenschendezoude hij hebben gezf gd «Eindelijk kunnen wij de treurige ver dedigende staatkunde laten varen. Frankrijk moet voortaan flinkweg een aanvallende politiek volgen. Volgens Havas zou Boulanger zich gematigder hebben uitgedrukthij zou namelijk generaal Cornat hebben gelukgewenscht omdat deze de verdedigende strategie had vervangen door de aanva'lendewelke meer in het nationale ka rakter zit. Duc-Querey en Ernest Roche, de tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeelde journalis ten zijn na ruim vijf maanden gevangen ge weest te zijn den 16en dezer vrijgelaten ten gevolge der gratie hun door der. president der republiek verleend. Le Cri du Peuple roept ach en wee over het vonnis dat over hen was uitge- genis hebben doorgebracht. In plaats van dank baar te zijn voor de gratie zegt het blad dat de regeering die niet toegestaan heeft uit gevoel van rechtvaardigheid of uit eerbied voor den volkswil, maar uit vrees. Het besluit tot hunne invrijheidstelling moge geteekend zijn door Grévy en mede-onderteekend door den minister van justitie het is Parijswaaraan de beide ver oordeelden thans hunne vrijheid te danken heb ben het socialistische Parijshet revolutionaire Parijs, dat Clairvaux (de gevangenis) l"dig ge maakt heeft, gelijk het den 14 Juli 1789 de Bastille heeft ontvolkt. Er wordt thans te Bordeaux eene drijvende tentoonstelling op het schip Chateaux-Lafite ge reed gemaakt. Dit vaartuig neemt namelijk alle soorten van wijn likeur en brandewijn in het departement Gironde gewonnen en gestookt, aan boord, en tevens een menigte glazen kasten met monsters van Parijsche en Lyonsche uitvoerarti kelen enz. om daarmede naar de Antillen en naar Midden-Amerika te stevenen. Er zullen 21 havens, voor dit bijzondere doel tot vrijhavens verklaard bezocht worden. Waar het tentoonstellingschip niet aan den wal kan aanleggenzal eene stoomsloepdienst ingericht worden om het publiek aan boord le brengen. De hertog van Sevilla die uit Mahon waar hij door de Spaansche regeering was ge ïnterneerd is ontvluchtis te Bagnères de Bi- gorre departement Opper Pyreneeën aange komen. In de groote fabriek te Creuzot is .brand uitgebroken. Twee arbeiders zijn gewond en 300 van werk beroofd. De verliezen bedragen bij ra ming 1 millioen fr. De ministerieele «Correspondencia" maakt ge wag van eene agitatie onder de Carlisten aan de er bijdat de Carlisten begonnen zijn zich te reorganiseeren, De gendarmerie heeft te Sindavalla wapens, ammunitie en Carlistische banieren in beslag ge nomen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Zondag is te Madrid een militaire opstand uitgebroken. De jlmparcial# zegtdal 300 soldaten, han delende naar den raad van onbekende personen, de kazerne verlieten, van hunne chefs wegliepen, door de stad trokken zonder kennelijk doel, en vervolgens voor den eersten aanval zwichtten en zonder tegenstand uiteengedreven zijn. Eene ko- lonne is hen achterna gezonden en beeft hen ver volgd op den weg naar Valeria. Verscheidene hunner zijn gevat. Er is eeD krijgsraad samengesteld om summier vonnis over hen te vellen. Een dépêche van Maandag uit Irun meldtl dat een deel van het infanterie-regiment Gavel- lano en een deel van het cavalerie-regiment in de kazerne St.—Gil Zondag avond te Madrid aan het muiten zijn geslageD. De muiters gingen naar de dokken om de troepen in hunne be weging mede te slepen maar zij werden door de troepen aangevallen en uiteengejaagd. De muiters zijn thans buiten Mad rid gevlucht; velen echter werden gevangen gemaakt. Te Belfast had Zondag weder'eene ernstige rustverstoring plaats. Eene groote volksmenigte schoolde samen voor de kazerne der politie en verlangde vrijlating der gevangenendie wegens hoon jegens de openbare macht gearresteerd wa ren. Toen dit geweigerd werd, viel het gepeupel de kazerne aan. De politie gaf vuur, waardoor één persoon gedood werd en verscheidene ande ren zware kwetsuren bekwamen. Nadat de po litie het grauw had uiteengedreven werden er vele personen gevat.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1