BINNENLAND. Turkije. Duitschland. Bulgarije. singen plaats, thans tusschen werklieden die te rugkwamen van eene wapenschouwing, en de bevolking. Van beide zijden werd met steeneu geworpen. Er zijn vele gekwetsten. De politie was niet krachtig genoeg om de wanordelijkhe den te onderdrukken. Er heerscht groote ont steltenis. Politie en troepen ziju naar de plaats der onlusten gezonden. Men vreesde dat er sa- vonds nieuwe wanordelijkheden zouden voorval len, De Spaansche fondsen sloten Maandag aan de Beurs te Londen gedrukt, op het stand hou dende gerucht, dat de opstandelingen te Madrid den jeugdigen koning hebben opgelicht. Men zegt dat de regeering, terwijl zij toch eenige concessies aan de Ieren zal doen, de agra rische wet van den heer Parnell zal bestrijden omdat de grondeigenaarsvolgens haarvoor nemens zijn weldra reductie der pachtsommen aan hunne pachters toe te staan en gedurende den winter de pachters, die niet kunnen betalen, niet zullen uitzetten. Een combinatie van boeren heeft zich in Londonderry gevormd, om op de conditiën door de „Land-Act" van 1881 voorgeschreven, de 20,000 morgens grond terug te koopen, behoo- rende aan de Salter's Company. De waarde wordt op drie millioea geschat. Een duizend tal kleine boeren zullen hierdoor grondeigenaars worden. Het lagerhuis beraadslaagde over de be grooting van uitgaven. Churchill zeide daarbij met nadruk dat niet de tegenwoordige regee ringmaar Gladstone verantwoordelijk is voor de lusschenkomst van Engeland in Egypte. Het terugbetalen der vijf percents korting van den coupon is bepaald door eene internationale over eenkomst. Het alternatief, eene internationale commissie, zou een grooter kwaad zijn. Hij er kent dat Engelands tusschenkomst in Egypte eene groote verantwoordelijkheid oplegt, maar nu wij in Egypte zijn zijn wij zeide hij vast besloten onze taak in Egypte niet te laten varen, eer wij onze verantwoordelijkheid en onsen plicht geheel en getrouw hebben vervuld. Deze woorden werden toegejuicht. uitvoerhandel zich verheugen mag in eene ruime plaats op de buitenlandsche markten daar m 1885 de uitvoer eene waarde van 2860 millioen mark heeft bedragen derhalve meer dan in eenig jaar in den tijd der vroegere Duitsche handelspolitiek. De thans gevolgde handelspolitteK is zeide de minister, minder eene beschermtngs- politiek dan wel eene practiscbe handelsstaat- kunde welke er naar streeftaan de behoefteu van eiken nijverheidstak op zich zeiven te vol doen. De rijksdag heeft in derde lezing het Spaansche handelstractaat goedgekeurd, waarop de zitting gesloten is. Bij besluit van den bondsraad zal het verdrag tot verlenging van het Duitsch-Spaansche han delstractaat terstond geratificeerd worden. dit verzoek ondersteund. De Bulgaarsche regee ring sal morgen officieel antwoorden dat waar schijnlijk het onderzoek niet behoeft geetaakt te worden, maar dat de behandeling van het proces toch eerst over eenige weken zal kunnen plaats hebben. Ofschoon de Eranschen nog geen reden hebben om in alle opzichten over zich zelve tevreden te zijn toch valt niet te ontkennen, dat zij zich weder verheffen. Dagelijks klimt Frankrijk in de Europeesche staatkunde. Vorst Bismarck is er bang van. Dit blijkt uit zijn geheel gedrag tegenover den Russischen minister van Giers; hij ko°mt dezen ts gemoethij maakt zich niet boos over de handgreep in Bulgarije, hij houdt Oos tenrijk in toom. Eu waarom dat alles? omdat hij een verbond vreest tusschen Rusland en Frankrijk. Daar het nu duidelijk is, dat Oostenrijk- Hongarije Engeland Italië Servie Rumenie en Bulgarije voldoende zouden zijn om Rusland tegen te houden, kan er geen andere beweegreden bestaan voor Bismarck dan de vrees het verschrik kelijk tweegevecht van 1870 opnieuw te beginnen. De angst voor de Eranschen geeft dan ook tot allerlei zotte berichten aanleiding; dagelijks vindt men er in de Duitsche bladen. Het merkwaardigst opstel behelst echter, als hoofdartikel, het regeering. gezinde Deutsches Tageoiattin den vorm van een brief uit Parijs, wefke meldt dat daar een gerucht loopt, volgens hetwelk de minister van oorlog Boulanger voor nemens is op het einde der manoeuvres van het Fransche leger met 200,000 man plotseling, vonder oorlogsverklaring, Straatsbur^mMetz (Jit Conslantinopel wordt geseind dai de mogendheden met aandacht Engelands bewegingen in de Turksche wateren bewaken, vooral te Creta en Tharos, waar de Engelschen voortgaan mei provisie te verzamelen. Men meent uil goede bron te kunnen melden dat Engeland de be zetting van de Uaouchandassic-eilanden bij de Dardauellen voorbereidt. Naar aanleiding hiervan schrijft de Russische Swet „Het is duidelijk dat Engeland streeft naar de heerschappij in de xkegeïsche zeeen op kunstmatige wijze de Zwarte Zee wil maken tot eene zee die geen uitweg heeft. Maar even duidelijk is hetflat Rusland zoo iets nooit zal toelaten, Daarop is ons doel niet gericht geweest, sedert de dagen van Peter den Grootedie den Azoffschen veldtocht ondernam om ook in het zuiden een weg naar zee te verkrijgen." Men kan zeker zijn dat er geen Rus isdie deze woorden niet gaarrne zou onderschrijven. Het misnoegen hier te lande verwekt door het inbezitnemen van Cyprus door Engeland zou nog kinderspel zijn, vergeleken bij den storm van verontwaardigingdie in Rusland zou op gaan indien de' Engelsche regeering werkelijk de haar toegeschreven plannen zou willen ten uitvoer legger.. Wat in het bijzonder hier bij echter in het oog dient te worden gehouden, is, dat Rusland's ontzag voor Engeland toen ter tijde heel wat grooter was dan tegenwoordig. Uit Konstantinopel meldt men dat de Porte de noodige toebereidselen maakt om Oost-Ru- melie te bezetten mocht Rusland Bulgarije be zettendan zal de Turksche grens met troepen worden versterkt en geschut en ammunitie daar heen gezonden worden. De grenscommandant heeft een oorlogsplan uitgewerkt en ingezonden, waarin ook de bezetting der Balkan-passen be grepen is. Waalwijk 22 September 1886. De gewone vergadering der staten-generaal is Maandag door de ministers in naam des konings geopend met de volgende troonrede: Mijne heeren „Wij voldoen aan de vereerende opdracht des konings- door uwe gewone vergadering op heden te openen. „Het is ons aangenaam daarbij te mogen mededeelen, dat 's konings betrekkingen met alle mogendheden van den meest vriend schappelijk en aard zijnen dat de zee- en landmacht aan Zijne Majesteit reden van te vredenheid geven. „De drukwaaronder vele takken van handel en nijverheid lijden, bleef niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen lettende op ditzoo wij hopen, voorbijgaande verschijnselis 's lands financieele toestand Vermeerdering van middelen behoeft u niet te Bij de opening van de zitting de Sobranje werd voorgesteld eer. Te Deum te zingen ter eere van den verjaardag der revolutie te Philip- popel. De afgevaardigden gingen mitsdien mei de ministe.s naar de kathedraal waar de bis schop van Macedonië den dienst verrichtte. De Sobranje heeft de nieuwe verkiezingen voor de groote vergadering uitgesteld en bepaald op 11 October. Bij het Zondagavond gehouden feestmaal hield de heer Stambouloff eene rede, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen in Bulgarije is voorgevallen. Hij erkende dat Rusland het land vrij heeft gemaakt van het Turksche juk doch daarom-zich niet met de onafhankelijkheid van bevredigend, door hoogere belasting worden gevraagd. „De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig; de gezondheid van den veestapel is zeer voldoende; dat de bedrijven van den landman en veehouder behoudens uitzonderingen, minder winstge vend zijn dan voor eenige jarenis aan verschillende oorzaken toe te schrijvende regeering is voornemenseen onderzoek aan eene koninklijke commissie, van deskundigen op te dragenzoowel naar die oorzaken, als naar hetgeen nader in het belang van den landbouw van staatswege te doen ware. „Wij hopen, zoo spoedig als de aard van de zaak toelaatvoor zoover dit van de regeering afhangt, de herziening der grondwet in staat van openbare behandeling te brengen en vleien ons, dat de beslissing der wetge vende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de regeering be grepen, bij de samenstelling der staatsbegroo- tingalleen voor zoover strikt noodig is nieuwe onderwerpen ter sprake te moeten brengen. „Andere onderwerpen van wetgeving dan de grondwet mogen echter niet worden ver waarloosd; alzoo zullen u voorstellen bereiken omtrent eene herziening van de wet op het notarisambt, betreffende het recht van ver- eeniging en vergadering en betreffende de Nederlandsche Bankterwijl uwe aandacht wordt ingeroepen op het belang van eenige sedert het vorig jaar aanhangige wetsont werpen. „Spoedig zullen aan uwe overweging maat regelen worden onderworpen tot afwering van de schade, die het algemeen belang zou lijden door eventueelen stilstand van suiker ondernemingen in Oost-Indie. X - verminderende, zorg baart en tot wier bestrij ding niets onbeproefd wordt gelaten. „Door tijdelijke uitbreiding van de leger- sterkte wordt zooveel mogelijk tegemoetge komen aan de bezwaren die uit het groote getal zieken en herstellendenvooral onder het inlandsche gedeelte van het krijgsvolk voortvloeien, „Met den wensch dat, onder hoogeren zegen uwe werkzaamheden vruchtbaar zullen zijn voor 's lands belangen verklaren wij in naam en op last des koningsaeze ver gadering der staten-generaal te zijn geopend." De tweede kamer heeft gekozen tot candidaten voor het presidentschap dier kamer de heeren 1. Mr. _E. J. J. B. Cremers met 61 stemmen. 2. Mr. J. G. Gleichmann met 4-4 st. 3. A. E. Reuther met 40 stemmen. den gisteren alhier gehouden wedstrijd waren aangegeven 9 paarden; le prijs El. van Baal, Waalwijk; 2e prijs J. A. van Schijndel Baardwijk. Aangegeven 2 stieren; le prijs D. van Campen, Capelle, 2e prijs niet uitgereikt. Aangegeven 9 kalfdragende koeien; le prijs G. Vermeulen Wz. te Capelle; 2e. prijs B. van der Hoeven Bz. te Capelle. Aangegeven 10 kalfdr. vaarzen; le prijs Dr. De Haan te Waalwijk; 2e pr. C. de Roon te Capelle. De deelneming was zeer groot. Het me dedingend hoornvee zoowel als de paarden muntten uit door sierlijkheid en deugdzame qualiteit. De verschillende prijzen met diploma's wer den in de zaal Musis Sacrum uitgereikt door J". van Dijk, burgem. van Sprang, Dr. van Heijst, te WaalwijkM, de Roon Hz. te Waspik en J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk. Door den secretaris-penningmeester werd rekening gedaan over het jaar 1885 deze rekening, gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van Liempt en Van den Bosch, bleek na onderzoek in orde te zijn en werd na eenige opheldering vast gesteld, in ontvangst op f352.12. in uitgaaf op f 268.69s. Batig slot f 83.4<25. De door den secretaris aangeboden be grooting voor 1887, in ontvangst en uitgaat op f300, werd bij acclamatie goedgekeurd. De voorzitter bracht daarna een woord van dank aan de ter vergadering opgekomen leden, aan de mededingers bij den wedstrijd, aan het gemeentebestuur van Waalwijk voor zijnen steun, de keurings-commissie en den secretaris en penningmeester der afdeeling, waarna de vergadering werd gesloten. Maandag namiddag werden door de goede zorgen der vereeniging „Vriendenkring", bij de veidtenl in den Waalwijkschen buitenpolder, een viertal luchtballons opgelaten. Dit voor velen ongewone de beste orde afliejt^>?'^':l

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2