NOTARIS RANT, Laatste Berichten, Huis, Erf en Tuin, Ingezonden stukken. Handelsberichten. A DYE RTF NJIEN Burgemeester en Weth. der gemeente TILBURG, 322de STAATSLOTERIJ. op Woensdag 22 September 1886. Toen zij ook hier achtervolgd werden, trad een hunner vooruit en wierp een maréchaussee een kei tegen het lijfhij werd echter, na eene hevige worsteling, waarbij het uiet aan slagen ontbrak, gegrepen, van zijne vermomming ontdaan en herkend, 't Zelfde was ook nog met enkelen zijner makkers 't geval. Natuurlijk is tegen hen proces verbaal opge maakt. Door het moedig en tactvol optreden der maréchaussée's zijn verdere baldadigheden voor komen. Het dorpje Orthenbehoorende tot de gemeente 's Hertogeubosch werd Zondagmiddag door eene zware ramp getroffeD. Een felle brand legde in minder dan 3 uren tijd 9 huizen, als mede het R. K. kerkgebouw met pastorie in asch. De brand ontstond in eene hooimijtachter het huis van den landbouwer Van Gcrven in de onmiddellijke nabijheid van den staatsspoor weg. Men vermoedt (maar het is niet meer dan een vermoeden), dat de trein, die daar ter plaatse ongeveer kwart voor twaalf uur voorbijsloomt eene vonk op de mijt beeft geworpen. Althans eenigen tijd nadat de trein voorbij was ontstond de brand. Verschillende huizen in den omtrek waren met riet gedekt en nagenoeg bij ieder huis was een hooiberg opgeworpen. In minder dan een half uur stonden deze in lichte laaie en was de geheele omtrek één vuurgloed. Drie spuiten uit 's Hertogenbosch en nog een 3tal uit naburige dorpen waren in weerwil dat de man schappen krachtig optraden niet in staat den verbazendtn vuurgloed te bedwingen. Eerst te 3 uren in den namiddag, toen alle panden en hooibergen gelegen in de richting, waarheen de wind de. vlammen dreef, vernield waren begon het vuur te verminderen. De schade is aanzienlijk maar kan nog niet worden opgegeven. Het bekende kostbare archief van pastoor Schutjes, dat vooral op kerkelijk-historisch ge bied waarde heeftis gered. Het kerkje had wat zijne bouworde betrofweinig waarde het was echter eene der oudste kerken in Noordbr. De Geneeskundige Courant acht het wegens de verbreiding der hondsdolheid over een groot deel van ons vaderland noodzakelijk de alge- meene aandacht te vestigen op de behandeling van Wilson der bijtwondon. Albert Wilson heeft met het meeste succes den beet van dolle honden behandeld door eene twintig proceutage oplossing van caroolzuur in glycerine. Deze oplossing is niet bijtend co- aguleert het eiwit nieten daardoor bezit zij zoowel als door de aantrekkingskracht der glyce rine door het water eene veel dieper ingrijpende werkingdan nitras argenti en dergelijke. Men kan het in elke apotheek voor eene kleinigheid gereed laten maken, De persoon die te Zevenbergen door eeneD dollen hond is gebeten, is naar Parijs vertrokken om naar de methode van den hoogleeraar Pasteur te worden ingeënt. De gezamenlijke beetwortelsuikerfabrikanlen in Nederland hebben alle landbouwers, met wien zij overeenkomsten hebben gesloten, bij circulaire aan de bepaliugen der contracten omtrent het afleveren herinnerd. In dat schrijven deelen zij mede dat zij eenparig hebben^besloten dat de levering moet geschieden met 15 September te beginnen, op aanzegging der koopers. Het tijdstip, waarop de levering zal aanvangen, zal hun door de controleurs en door de agenten der fabrieken, die vroeg beginnen te rooien nader worden medegedeeld. De beetwortelen moeten volgens het contract en een toegezonden teekeuing worden afgesneden en tot het afleveren vrij van aarde zijn. Ter voorkoming van moeielijkhedenwordt aangeraden van den beginnen af het noodige toezicht uit te oefenen op het werkvolk, dat met het rooien en afleveren zal worden belast. Po gingen tot overtreding van de contracten zullen enkel dubelle moeite en kosten veroorzaken, want de door de fabrikanten aangestelde controleurs hebben allen bevel gekregen daar tegen streng te waken. Daar de prijzen der suiker thans nog lager zijn dan te zelfden tijd in 1884, is het opvolgen van al de bepalingen van het contract, omtrent tijdig en goed afleveren strikt noodzakelijk. De volgende niet malsche woorden leest men in het Nwsbl. v. Ned. Armzaliger figuur dan de held der socialisten Donderdag voor de Haagsche rechtbank maakte, is nauwelijks denkbaar. Na in twee instantiën erkend te hebben de schrijver te zijn van het stuk tegen den koning, dat hem eene vervolging op den hals haalde heeft hij thans nu hij ziet dat het ernst wordt een stroopop opgezocht, die voor hem in de kast wil. Eerst zegt Domela Nieuwenhuis, dat men hem toch niets maken kan. Thans krabbelt hij terug en laat zekeren Boelens uit Amsterdam een onbekende grootheid voor hem opdraaien. Men kan hieruit opmaken van welk flauw hartig karakter de groote leider der sociaal democraten is. Donderdag morgen was men te Tilburg bezig met hei afnemen der pannen van het huis van den heer D. in de Willem II straat. Acht personen stonden op eene vrij hooge ladder toen eensklaps de stutbalkonder die ladder geplaatstbezweek en de ladder in zes stukken brak. Verschillende personen bekwamen ernstige kneu zingen. Vrijdag avond omstreeks acht uren is te Kaatsheuvel, in het SpraDgsche pad, in het hnis van den schoenmaker A. Span een zware brand uitgebroken welke zóó schielijk toenam, dat in korten tijd het geheele huis en een groot ge deelte vau deu inboedel door de vlammen wer den verteerd. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd, doch voor een ge ring bedrag. Te Breda is binnengebracht de beruchte slrooper Joh. Schuurmansveroordeeld tot 12 maanden cellulaire gevangenisstraf wegens be dreiging met moord op den boschwachter van den heer Roiin de Jacquemin, op diens landgoed onder do gemeente Castelreen tevens wegens rebellie. In de omstreken van BredaOosterhout en Tiburg zwerft in den laatsten tijd een per soon rond die bij de landbouwers geld tracht te verkrijgen onder voorwendsel, dat twee zijner koeien gestorven zijn aan de pokken of aan milt vuur, waardoor hij aan geldgebrek lijdt. Ofschoon hij voorgeeft te Cromvoort geboren en te Dongen woonachtig te zijn, heeft hij eenZuideiijk-Bra- bantschen tongval. Verscheidene landbouwers werdeu de dupe zijner oplichterij. Te Made is het huis van den arbeidei O. door 'brand vernield. Het inboedeltjc, drie gei ten en een vet varken gingen hierbij verloren. Met levensgevaar zijn de vijf kinderen uit bed gehaald. Alleen het huis was verzekerd. Oor zaak niet bekend. Ongeveer te 10 uren Zondag avoDd ont stond op de Voorheide te Oosterhout een hevige brand. Een huis bewoond door twee gezinnen, brandde ir. korten tijd geheel af. De brand weer ofschoon spoedig op de plaats aanwezig kon wegens gebrek aan water niets ten uitvoer brengen. Een vierjarig kind van H. van Wanrooi is in de vlammen omgekomen. De moeder die te vergeefs het kind trachtte te redden bekwam hevige brandwonden. Zondagavond had te Stratum bij Eindho ven eene hevige vechtpartij plaats waarbij het mes werd gehanteerd. Zekere v. M. uit Woensel, een jongmensch, als vechtersbaas berucht gewor den werd zoodanig met wonden overdektdat hij in bewusteloozen toestand naar de ouderlijke woning werd overgebracht. Maandag ochtend ontstond te Osch brand in een huisje, bewoond door zekeren J. B. Van den kleinen inboedel werd het grootste gedeelte gered. Overigens maakte de brand zulke snelle vorderingen, dat de brandweer bij hare komst op het terrein van den brand niet veel meer te doen vond hetgeen voor haar gelukkig genoemd mag worden daar hare organisatie nog al wat te wenschen overlaat. Alles was verzekerd. Uit Roermond meldt men van 19 Sept.: Op dit oogenblik staan te Maasniel drie boe renhofsteden in lichter laaie. De brand neemt groote afmetingen aan. De brandweer van Roermond is er reeds met verscheidene spuiten aanwezig, en voorbij de brandende huizen loopt de Maasnielder beekzoodat er aan water geen gebrek is. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Toen ik in mijn schrijven van 16 September j.l. melding maakte, dat de hh. deskundigen, belast met de schatting voor de nog ontbrekende porceelen voor den aan te leggen spoorweg Zwa- luwe's Bosch, minder ~elukkig waren in hunne schatting, dan hunne rapporten, had ik, wat de landelijke eigenaren betrof, speciaal het oog op de toe te kennen schadeloosstelling voor het maken van den omweg langs den provincialen weg van ltaamsdoDk naar 's Bosch, onderweg langs den liniedijk en parallelweg. De berekening van gezegde schadeloosstelling voor den te maken omweg is door hh. deskun digen berekend per hectare, cn hierin moet het gelegen zijndat een onbeduidend bedrag is opgegeven daar niet het aantal hectaren land, maar wel het aantal stuks vee do hoeveelheid mest bepaaltdie vervoerd moet worden zoo is het ook met het halen van veevoeder en vlaksel gelegen, daar toch niet het land maar het vee gevoederd moet wordenonverschillig is het evenzeer, met het oog op den geleider, of de landbouwer drie of zes hectaren land bezit en de boer, hoe groot of kiein zijne bezitting ook wezen mag, toch dagelijks en op gezette tijden daar heên gaat. De berekening per hectare is dus, zoo als het mij voorkomt, onjuist genomen, te meer omdat het niet betreft waarde-vermindering van het landmaar bedrijfsbenadeeling; bovendien, mag ik vragen, Ï9 de gestelde som van 540 gulden per hectare bij een der landelijke eigenaren uitgetrokken kapitaal of jÜtrlijksche vergoe ding is het jaarlijksche vergoeding dan moet 450 met penning 20 vermenigvuldigd worden is het kapitaal dan is de vergoeding niet 450 gulden maar 22 gulden 50 cents per hectare. Tot welke uitkomst de berekening per hectare, door hh. deskundigen gedaan, ons brengtzal ik uit hunne cijfers aantoonen en doenzien.dat hier eene misrekening bestaat. Een van de landelijke eigenaren, zoo zien wij in het desbetreffend rapport, moet in het gun stigste geval 665 meter enkele reis omweg makeD, en hiervoor vvoidt hem toegekend, tegen 450 gulden per hectare f 693.90; wanneer hij deze som tegen 4 percent 'sjaars uitzet, dan krijgt hij aan rente f 27.77. Voor het vervoer van vee, vooral met het oog op den onderweg en het druk verkeer daar ter plaatse, als ook voor den overweg van den liniedijk heeft hij een bekwamen geleider bij het vee noodig; die geleider moet achtmaal, waaronder viermaal daags met het vee gedurende 210 weidagen van het jaar bedoelden omweg maken, de 210 weidagen vermenigvuldigd met de acht reizen geeft 1680 reizeD, die, ge deeld op de f27 77 geven een en een halve cent per reis of 13 centen per dag; maar onder die dertien centen is ook begr°.pen het vervoer van 680 karren mestspeciën, vlaksel, veevoeder, hooi, stroo, landbouwproducten en alles, wat tot het bedrijf behoort. De gedane uitdrukking was dus Diet te sierk gekleurd, toen ik schreef van mit-der gelukkig in de schatting. Het is dus buiten twijfel hier eene vergissing bestaat, die ons doet denken dat de hh. deskundigen gedacht hebben aan waarde-vermindering van het laud en niet aan bedrijfs-benadeeling, waarom die f693,90 nog met de penning 20 zal moeten vermenigvuldigd worden waardoor wij voor jaarlijksche vergoeding krijgen f 555,40 dat een bekwame berekening zeer nabij komt. Hetzelfde misverstand vinden wij ook bij de andere landelijke eigenaren die daardoor ook aanzienlijk verhoogd kunnen worden. Oin alle posten na te gaan zal men niet vertrouw ik van mij verlangen nu aangetoond i9 er werkelijk ernstige bezwaren tegen de door de deskundigen gedane schatting bestaan. Hoogachtend, UEd. dw. dr. B. Gelieve onderstaande s. y. p. een plaatsje in uw blad te verleenen. Mei veel genoegen heb ik 11. maandag een kijkje gaan nemen aan de veldtent, om volgens de aankondiging in het vorig nummer van ,,de Echo van het Zuiden" het opstijgen der lucht ballons bij te wonen. Met veel succes hebben de leden van de vereeniging //Vriendenkring" zich van hunne taak gekweten; jammer dat door den te hevigen wind een exemplaar mislukte, de overige drie zijn alle met hunne eigenaardige majestueuze houding in de richting naar 'sBosch, ten aanzien van een buitengewoon talrijk publiek, afgedreven. Na het opstijgen der ballons werd nog eenig vuurwerk ten beste gegeven, waarmede het feest zich besloot. Ik hoop meermalen het genot te smaken door deze vereeniging op zoo'n oprecht en onschuldig vermaak te worden onthaald en wensch der vereeniging een lang voortbe staan en getrouwheid aan haar motto toe. UEd. dw. Dr. Een getrouwe lezer R. WAALWIJK, 21 September. De jaarmarkt van heden, begunstigd door goed weder, kenmerkte zich door bedrijvigheid in vee- en paardenhandel. Aangevoerd waren pl. m. 250 paarden, waaronder verschillende luxepaarden, die tegen hooge prijzen vlug werden opgeruimd. Er werd besteed f 400 a f 750 en f 130 a t 350 voor mindere soorten. Van hoornvee werden aange voerd 400 it 450 stuks. De handel was ook daarin tamelijk levendig, doch de prijzen waren niet hooger. Ter botermarkt aangevoerd 620 KG.van 1.35 1.45 per KG. verkocht. Eieren f4.00 a 4.75 per 100 stuks De handel in granen was tamelijk vlug. Men bedong over 't geheel iets betere prijzen. In leder was de handel, bij eenige vraag voor goed zwaar zooileder en dito licht, nog al geanimeerd. In huiden en schors gingen eenige partijtjes tegen gesouteneerde prijzen van de hand. ROTTERDAM, 20 September. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f7.00 it f7.40 Mindere en geringe f 6.30 6,90 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.40 it 5.70; dito mindere f4.60 it 5.30 Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.60 a 440,mindere f 0,a 0,beste Zomer f 3.60 a 4.20 mindere f 0,it 0. Haver. De beste f3.30 it 3.60. Mindere f2.50 it 3.20. Paardenboonen. De beste f5.70. it 6.20 Mindere f 0.00 a 0.00. Duivenboonen van f7.50 a 7.90. Mindere f 0.it f. 0 Bruine boonen de beste f9,75 a 10, Mindere f8,75 it 9.50. Witte boonen. De beste f9.75 it 10. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 8.60 9,mindere van f8.a 8.50. Voersoorten f7.it 7.25. Schokkers traag van f 0,00 it 0.00. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed p.vl. tot 7.50 it 8 00 Zomerzaad f 0,00 tot f 000 Xanariezaad f10.tot f 10.50 Minder f 9.it 9.75. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 5e klasse. Trekking van 20 Sept. No. 1118 3366 3486 3977 7271 f 1000; no. 8181 8515 20906 f400; no. 2376 7453 f200; no. 1826 8357 16685 17101 17832 en 18620 elk f100. Trekking van 21 Sept. No. 651 2747 f 1000; no. 2516 5773 19643 f200; no. 2941 3135 4678 6515 13769 19141 19979 en 20726 elk f 100. Het berichtdat Z. M. de koninghij besluit van gisteren, den heer Cremers benoemd heeft tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal gedurende het zittingjaar 1886/87 is in den namiddag bij de kamer ontvangen. Dientengevolge is nog Dinsd. avond tegen morgen, Woensdag, 2 uren, eene openbare zittiDg belegd, waarin de president zijne taak zal aanvaarden. Bij koninkl. besl. van 18 dezer, is eene staatscommissie in het leven geroepen tot het instellen vaD een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en tot het in dienen van voorstellen betreffende de middeleD, waarop van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderdalsmede tot het geven van advies zoo dikwijls de regeering dit van haar mocht ver langen. Als voorzitter dier commissie is aangewezen mr. C. J. Sickeszals ondervoorzitter mr. P. W. A. Cort van der Linden en als secretaris aan die commissie toegevoegd P. A. Vernède, hoofdcom mies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid te 's Gravenhage onder de leden treffen wij ook aan den heer W. Coolen, notaris te Heivoort. personen Eenig VRAAGDdie na ontvangst van fournituren, het gemaakte werk leverentegen overeen te komen conditiën. Eranco brieven aan den courant motto schoenmaker. uitgever dezer te Waalwijk, maakt bekend, dat zijn INGEZET de vaste goederen van I. LAMBERTUS SNOEREN, tc Kaatsheuvel te Kaatsheuvel, op f1900, Toeslag ter herberge van Kinderen H. COUWENBERG, te Kaatsheuvel, op Donderdag 23 September 1886, 's avonds 7 uur. II. n. C. VAN REE, te Waalwijk. KOOP 1. Twee huizen onder één dak met erf, te Waalwijk, achter de gas fabriek op f1560.— KOOP 2. Een huis met erf aldaar 1010.— KOOP 3. Massa der koopen 1 en 2 op u 2650.— Toeslag ter herberge van A. N. VAN RIEL, te Waalwijk De voorschreven koopen kunnen dagelijks ten kantore van genoemden notaris gehoogd worden. Gezien de navolgende besluiten van den Ge meenteraad als a, van 2 Juni jl., goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van den lOen dier maand, G. No 7S, tot het aangaan eener Geld leening groot f 385.000.tegen eene rente van 4ten honderd in het jaar strekkende tot het aflossen van gemeente schulden en het uitvoeren van openbare werken h. van denzelfden datum waarbij is be paald, dat aan houders van 4y2 percents obligatiën (welke dit jaar zijn uitgeloot om met 1 Januari a. s. a pari te worden afge lost) het recht wordt toegekend om hunne obligatiën te converteeren in 4 percents nieuwe leeningaan den koers welken de raad zal vaststellen en c. van heden, waarbij de sub b. bedoelde koers is vastgesteld op 1023/4. Brengen ter openbare kennis dat de houders van 41/2 percents uitgelote obligatiën welke verlangen hunne obligatiën, met bijbetaling van 23/4 ten honderd, tegen obligatiën 4 percents groot f 500.— te ver wisselen daarvan schriftelijk en vrachtvrij moeten kennisgeven aan ons College vóór of op den 31 en October a. s.met vermelding van de dagteekening en de nummers der uitgelote obligatiën datwanneer het bedrag van de ter con versie aangeboden obligatiën grooter is dan f285,000.aan de inschrijvers pondsponds gewijze nieuwe 4 percents obligatiën zullen worden toegekend dat aan de inschrijvers vóór 15 November dezes jaars het bedrag der aangenomen inschrijvingen zal worden medegedeeld en dat bankiers, makelaars en commissonairs in effecten 1/4 percent genieten van het be drag der te verwisselen stukken, welke door hen bezorgd en door ons College aangenomen zullen worden. Tilburg, den 15 September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemdf JANSEN. Be Secretaris Q. BELJAARS»

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3