i Frankrijk. BINNENLAND. Engeland. In de uitgebreide inrichting tot verhuring van stoomkracht, op den Quai Jemmapes te Parijs, is Maandag avond brand ontstaan. Ondanks de spoedig aangebrachte middelen tot blussing is er veel door het vuur vernield naar men schat eene waarde van 800,000 fr. Door het onheil zijn thans .600 werklieden van hunne bestaan middelen verstoken. Een Engelschman, de heer Kingdom, heeft, gelijk wij vroeger gemeld hebbenmet de re geering van Madagascar eene overeenkomst ge sloten waarbij hij zich verbindt haar eene som van 20 millioen frank te leeneD, waartegen hem de concessie wordt verleend voor het oprichten eener nationale bank, wier biljetten een gedwongen koers zullen hebben en hij het recht bekomt de munt op Madagascar te slaan en de tolrechten te heffen (tot waarborg van den intrest der leening). De heer Kingdom schijnt echter de 20 millioen in Engeland niet te hebben kunnen vinden. Hij heeft nu een schrijven gericht tot le Matinwaarin hij Madagascar's recht om zoodanige overeenkomst met hem te sluiten handhaaft tegenover de bewering der Franschen, dat de regeering der Hovas uit aanmerking van het met Frankrijk gesloten tractaat van bescherm heerschap hiertoe niet gerechtigd was. Doch hij (Kingdom) is bereid de Franschen voor de helft in de financieele onderneming te laten dselen. Of de Franschen nu geneigd zullen zijn 10 millioen daarvoor af te staan nu Kingdom het vereischte kapitaal in Engeland niet heeft kunnen bijeecbrengeu r De voor eenigen tijd door de kamers aan- genomene wet tot voorwaardelijke invrijheidstel ling van veroordeeldendie zich goed in de gevangenis hebben gedragen is thans voor de eerste maal toegepast. De minister van binnenl. zaken heeft aan een groot aantal van zulke veroordeelden de voorwaardelijke vrijheid ver leend zoodat zij in de maatschappij kunneu terugkeeren. Zij worden onder toezicht gesteld, en als zij zich misdragen, wordt de hun verleende gnnst ingetrokken. Te Saint-Qucntin eene fabriekstad, heeft dezer dagen de verkiezing van drie gemeente raadsleden plaats gehad. De socialistische lijst is doorgegaan met eene meerderheid van omstreeks 200 stemmen boven die der opportunisten. Een wevereen draaier en een kantoendrukker zijn gekozen. Toen de uitslag bekend was geworden, organiseerden de socialisten eene monstermani festatie. Zij trokken door de stad, voorafgegaan door muziek een en aanvoerder, die, als zoodanig gekozen wegens zijne forsche gestaltede roode baoier droeg. Van het raadhuis gingen zij naar de gekozenen die zij triomfantelijk naar eene balzaal geleidden waar toespraken gehouden zijn en de zegepraal der soctalistische republiek voorspeld werd. Ook in Frankrijk werkt men druk aan onderzeesche vaartuigen die den vorm hebben van een schietspoel. De breedte- en hoogte afmetingen bedragen 1.80 M. de lengte 20-M., en de waterverplaatsing is circa 35 ton. De booten kunnen 3 uur lang met 11 knoopen snelheid (circa 20 kilometer per uur) loopen door middel van eene electrodynamische machine sysieem-Krebsdoor speciale accumulatoren bewogen. Reservoirs mei samengeperste lucht bezorgen de luchtverversching en de inwendige drukking, twee roeren, een met verticale en een met horizontale as, door electrische machines bewogen dienen als sluurmiddelen in elke ge- wenschte richting; gloeilam """TB® troepje van 10 ruiters houdt zich schuil in de bosschen van Toledo. Tamelijk ernstige gevechten met de vluchtende en zich steeds meer verstrooiende muiters hebben plaats gehad eerst even buiten de poorten van Madrid, waar al velen werden gevangen genomen, en later (toen de muiters nog maar 50 man sterk waren) ia het dorp Morata. Daar werden 38 van hen gevangen genomen. Gearresteerd zijn ook een aantal burgers, deels dadelijk schuldigen, deels bekende republikeinsche woelgeesten. De persoon b. v., die generaal Velarde met een pistoolschot gedood heeft, schijnt een student te zijn geweest. Hij is in hechtenis genomen. Dinsdag kwam de koningin-regenteske Madrid aanen Woensdag heeft zij een ministerraad gepresideerd. Reeds werd besloten met de meeste gestrengheid tegen de muiters op te treden. Alle officieren en onder-officieren die aan den opstand hebben deelgenomen, evenals de burgers, die rechtstreeks in verzet kwamen zullen on verbiddelijk worden ter dood gebracht. Parnell's bill, tot tijdelijke vermindering der pachtsommen en schorsing van evicties in Ierland heeft het lot ondergaan dat men haa» algemeen voorspelde zij is met eene aanzienlijke meerder heid (297 tegen 202 steramen) verworpen ge worden. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. vat in zijn schrijven de hoofdtrekken van het aan deze beslissing voorafgegane debat tezamen. Daar nu de regeering zelve volgens hare eigene verklaring bij monde van den min. Hicks-Beach den staat van zaken in Ierland zoo zorgwekkend acht, is men te meer gespannen op de houding welke zij ten opzichte van het eeuwig brandende Iersche vraagstuk zal aanne men. De Pall Mall Gazette, die eerst Parnell's bill bepleittebij nader inzien echter haar on aannemelijk oordeelde vermaant thans de regee ring om den lerschen landheeren te verstaan te geven dat zij van haar luttel sympathie en van de politie slechis een minimum van bijstand te verwachten hebben indien zij tegen November hunne pachtpenningen niet in billijke verhouding tot de gekrompen marktprijzen laten zakken. Te Portumna in het graafschap Galway, hebben Donderdag ongeregeldheden plaatsgehad. De politie eenige personen arresteerende, werd met steenen geworpen door de volksmenigte, die de gevangenen wilde bevrijden. Ten laatste sloeg de politie met den stok er op inverscheidene personen werden gekwetst. Uit Londen wordt het volgende gemeld Telegrammen uit Weenen bevestigen dat er in Turkije op groole schaal krijgstoerustingen plaats hebben zoowel in Europa als in Klein- Azië. Er gaan steeds troepen naar de grens van Rumelië, waar thans 50,000 man bijeen zijn. De Porte versterkt Erzerum, werwaarts zij troe pen zendt met zwaar geschut. De Standard verneemt uit Athene, dat de land voogd van Creta dringend versterkingen heeft aangevraagd omdat de gisting onder de bevol king toeneemtdoch dat de Turkscbe regeerïng geantwoord heeftdaarvoor geen troepen be~ schikbaar te hebben. Op Candia in omloop gebrachte geruchten, dat Engeland voornemens zou zijn het eiland in te lijven veroorzaakten te Athene misnoegen. De gemeenteraad heeft een adres gericht aan de con suls der vreemde mogendheden om ie protes- teeren tegen eene inlijving. Uit Sofia wordt aan de Standerd geseind, dat Waalwijk, 25 September 1886. Verleden Woensdag is een jachthond van den heer II. W., alhier, als lijdende aan hondsdolheiddoodgeschoten. Een andere hond en eene kat van denzelfden eigenaar die met den afgemaakte in aanraking waren geweestondergingen hetzelfde lot. Op de deze week alhier gehouden paar denmarkt liepen bij het draven twee paarden met zoo'n vaart tegen elkander, dat het eene, naar men vreest, onbruikbaar zal zijn gewor den. De geleiders brachten het er gelukkig zonder letsel af. Het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, moet naar Het Vad. verneemt alleen eenige wijziging brengen in de bepalingen be treffende het recht van vergadering. Daarbij wordt o.a. bepaaldwat de wet verstaat onder //openbare vergadering/' en wordt aan de regeering de bevoegdheid gegeven om op tochten op een publieken weg en openbare vergaderingen in de lucht gedurende be paalden tijd te verbieden. Door 22 autoriteiten op landbouwge bied onderteekendis eene circulaire verzon- deuwaarin naar aanleiding der enquête ingesteld betreffende het landbouwcrediet wordt aangedrongen op de oprichting eener Nederlandsche landbouwbank metfilialen, om door geldelijke hulp en steun vermeerdering van opbrengst en vermindering van uitgaaf voor den Nederlandschen landbouw te ver krijgen. Daartoe wordt noodig geacht een kapitaal van 6 millioen in aandeelen van 200 gulden. Het Nederlandsch landbouw-comité zal uit iedere provincie een commissaris kie zen. Te Dordrecht is Maandagavond de ten toonstelling van „Gastoestellen voor verwar ming en drijfkracht", uitgaande van de ver eeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid, geopend. Zij zal gedu rende 14 dagen voor het publiek tegen be taling toegankelijk wezenterwijl op drie avonden de verlichtings-toestellen in werking znlien te zien zijn. De heer J. J. B. J. Bouvy, voorzitter van het bestuur der tentoonstellingheette de aanwezigen welkom en bracht hulde aan de welgeslaagde pogingen van de verschillende inzendersom het publiek op de hoogte te houden van de verschillende uitvindingen en toepassingen der gasindustrie. Bij afwezigheid van den eere-voorzitter, den wethouder G. H. Vethwerd de tentoon stelling met een korte toespraak door den burgemeester voor geopend verklaard. Onder de vele bezienswaardigheden trok een Siemens regenerate f-lamp vooral de aandacht door hare verbazende uitstraling van licht hebbende eene sterkte van 800 normaalkaar sen, met een gasverbruik van 4 M8 per uur Deze lamp is ingezonden door den Heer C. tot één jaar cellulaire gevangenisstraf en f50 boete. De prijzen van het vette vee zijn in Gelderland in de laatste dagen aanmerkelijk gedaald en bedragen f25 h 30 per stuk minder dan eenige maanden geleden. Veel vee in het voorjaar aangekocht om vet te weidenwordt thansnu er reeds in som mige weiden gebrek aan gras komt, zonder eenige winst van de hand gedaan. Woensdag is men er toe overgegaan om de nog brandende hooimijten te Orthen omver te halen en verder te blusschen, zoodat de beide brandspuiten die nog voortdurend op de plaats des onheils verbleven konden inrukken. Dagelijks trekt Orthen nog honderden bezoekers, die de aangerichte verwoesting komen aanschou wen. De brandkast uit de pastorie is Maandag middag, na uil de puinhoopen gehaald te zijn, geopend en tot voldoening van de vele aanwezigen, van welke sommigen twijfel koesterden of zij aan zulk een vuur had kunnen weerstand bieden, kwam haar inhoud eene aanmerkelijke waarde in papier vertegenwoordigendeer geheel gaaf uit; niet het minste teeken van verschroeien was aan een enkel stuk zichtbaaren, ofschoon de kast buiten de duidelijke kenteekenen draagt van den hittegraadwelken zij heeft verduurdis zelfs het verfwerk binnen geheel gaaf gebleven. Op de. landbouw-tentoonstelling te Eind hoven vijn de volgende bekroningen toegekend Prijs van f 500, uitgeloofd door den minister van oorlog voor den besten hengstgeschikt tot het fokken van remontepaarden L. Gelens, Wagenberg. Dekhengsten, geb. 1882 of vroeger van in- landsch ras. le prijsGebrs. de Bruin, Baby- loniënbroek 2e pr., Gebrs. Hagoort, Dussen ld. van 1883 of vroegerle pr., W. Kuipers Nederwetten; 2e pr. J. Dekkers, Beek en Donk; Merrièn, geb. in 1883 id. le pr., M. v. Hoof, Haarsteeg; 2e pr., J. A. BeeksYalkensweerd; Merrièn, geb. in 1884 id. le pr., J. Renders, Gestel 2e prijs niet toegekend. Jongepaarden, geb. in 1885 id. le pr., J. Schepens, Woensel; 2e pr., P. Sledsens, Nunen. Dekhengstengeb. in 1882, van vreemd of gekruist ras, le pr., niet toegekend 2e pr., Gebrs. Hagoort, Dussen. Merrièn geb. in 1882 of vroeger, inl. ras. le pr., A. J. Konings Raamsdonk 2e pr., door de jury gevraagd voor Fr. van Schaik, kasteel Eckart, Woensel. Merrièn, beneden de 4 jaar pr., A. van den Brandt-Kuipers, St. Oedenrode. Hitten, pr. niet toegekend. Diverse -paarden le pr., P. v, Vijfeijken Heivoort2e pr., L. LarisTongelre. Tweespan voor een vierwielig rijtuig, pr., B. A. H. Linkel, Stratum. Eenspan voor een tweewielig rijtuig, le pr., Ch. v. Sie- bergen, Breda; 2e pr., H. Verhoeven, Heusden. Spring stier en, van inl. ras voor de zandstreek, oud 2 jaar en daarboven, le pr., C. Vermeulen, Tilburg; 2e pr., J. Verdonk, Liemde; 3e pr., afdeeling Heivoort. Pinkstierenbeneden de 2 jaarid. le pr. A. van de Ven Zon 2e pr., W. Kuipers Nederwetten 3e pr., A. v. Rooi, Boxtel. Melkgevende koeienid. le pr., Hub. v. Leeuwen, Boxtel; 2e pr., F. Aarts, Bergeik. 3e pr., J. Bluissen Asten. Dragende koeien id. le pr. W. A. v. SchijndelGemerl; 2e pr., A. v. d. Ven, Zon. Melkgevende vaars of schot, id. geen prijs toegekend. Dragende vaars of schot, id. le pr., A. v. d. Ven Zon 2e pr., Frans Aarts, Bergeik Kuispinken id., le pr. C. Kolen, Tilburg; 2e prijs, Hub. van Leeuwen, Boxtel. o ii -i ,r, 1 -ii i Spring stier en, inl. kleistre n ^ncl Amsterdam, en zekerj 'v - - - -

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2