Nummer 77. Donderdag 30 September 1886. 9e Jaargang. MBit, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De internationale beperking van den arbeid. In Frankrijkzoowel als in Belgie en Duitschland, vraagt men, dat door de diplo matie de noodige stappen gedaan worden, om te verkrijgen wat men noemt de algemeeDe reglementeering van den arbeid; ook bij ons te lande gaan in die richting stemmen op. Wat men daaronder verstaat is bekend De verschillende gouvernementen van Europa en Amerika zouden bij de verschillende in dustrieën, bij den landbouw zelfs, invoeren 1° een normale hoeveelheid urendie een werkdag uitmaken2°. een minimum van arbeidsloon. Men zou b. v. overeenkomen dat een werk dag is 8 a 10 uur, en een som van f 1.50 a f 2 vaststellen, beneden welke geen patroon werklieden zou mogen aannemen. Dit isin grove trekken, wat de hoofden van het socialisme willendie overal het wachtwoord gegeven hebben de algemeene reglementeering van den arbeid te eischen. Naar allen schijn zullen zij nooit hun doel bereiken. Drie landenZwitserland, de Yereenigde Staten van Amerika en Oostenrijk, die min of meer gepoogd hadden den normalen ar beidsdag te verordenen, dat wil zeggen, de werkuren gelijkelijk te beperken, hebben zich in 't geheel niet uit de verlegenheid gered en geen ernstig resultaat gehad. Zwitserland heeft getracht zijn hervorming algemeen te maken, maar zonder zonder gevolg. Wat al zaken heeft men in onzen tijd al niet getracht internationaal of algemeen te maken Men aenke aan het fameuze denkbeeld len- De parlementenzeide hij, staan op zich zeiven en niet in verbinding met elkander. Laat ons een Europeesche kamer stichtea samengesteld uit afgevaardigden van alle parlementen, die zich zal kunnen bezig houden met de algemeene belangen van Europa. Er is veel gesproken over het denkbeeld van den braven Oostenrijkschen dokter, maar wat heeft de discussie opgeleverd Wat is er geworden van de socialistische Internationale? Yoor eenige tientallen jaren heeft Spanje een ontelbaar aantal nota's en circulaires gezonden aan alle gouvernementen, om te komen tot de oprichting van een al- gemeenen bond tegen het socialisme. Waartoe heeft het gediend Toen graaf van Beust minister van bui- tenlandsche zaken was van OostenrijkHon garije heeft hij de portefeuilles van Von Bismarck en andere staatslieden gevuld met voorstellen omtrent alle soorten van sociale, staatkundige en huishoudkundige overeen komsten die hij zou gewenscht hebben te zien teekenen eerst door de groote mogend heden en daarna door de kleinere. Prins Bismarckdie er op stond zijn vroegeren mededinger, met wien hij zich verzoend had, te ontzienbeloofde de ontwerpen te zullen onderzoeken Is zijne eigene poging, om zijn strijd tegen den paus in 1872 internationaal te maken, niet volkomen mislukt Hoeveel prachtige artikels heeft de Moli- nari niet nutteloos geschreven in het Jour nal des Débats om een tolverbond te stichten tusschen de staten van Midden-Europa Hersenschimmen en anders nietsAlles verloren moeite De belangen der Europeesche staten loopen te doen samen werken. Men denkt er aan een tolverbond te stichten tusschen een tiental rijken, en Duitschland met Oostenrijk, Nederland met Belgie kunnen nog niet tot overeenstemming worden gebracht. Hoe zoudt ge dan voor de heele wereld zelfs voor Europa alleen een minimum der dagloonen willen vaststellen. 't Is duidelijk, dat het stoffelijk leven niet overal even duur is. Een minimum, dat de boerenarbeiders van bijna alle landen in ver rukking zou brengenzou met verontwaar diging te ParijsLonden en Berlijn van de hand worden gewezen. Spreek eens van een minimum van f 1.50 tegen de werklieden der zoogenaamde edele ambachten. Stelt ge, van den anderen kanthetzelfde minimum vast voor den veldarbeider, dan vernietigt ge daardoor tegelijkertijd den landbouw geheel en al in tal van strekenwaar de bodem ondankbaar is. Er zijn nog plaatsen in Europa waar geen dagloon bestaat, waar de ,/heer// zijn //volk" huisvestvoedt en kleedt, dat nooit een rooden duit ziet, en dat enkel werkt voor zijn onderhoud. Het meerendeel der werklieden van Gallicie, die van het Zwarte Woud en van andere streken van Duitschland, waar kinderspeel goed gemaakt wordt, zouden zeer gaarne 10 stuivers per dag aannemen. Wat zouden daarvan de Nederlandsche werklieden, met name onze schoenmakers en looierswel zeggen, zonder nog te spreken van de Bel gische, Fransche en Engelsche werklieden Men zoekt zijn heil in middelen, die geen middelen zijnen men leidt het onderzoek af van de goede en gezonde maatregelen, die zouden kunnen worden genomen om het Hierin, even als in alles, is de kwakzalverij de grootste tegenstander der ware wetenschap. Toen men prins Bismarck verzocht voor Europa de zaak van den normalen werkdag te bepleiten, weigerde hij gladweg een zekere échec te gemoet te gaan en lang zal men een staatsman of een regeering moeten zoeken, die zich zal willen leenenom te beginnen een minimum dagloon te eischen. Steeds wachten wij van de hoofden der socialistische beweging het eerste redelijk en practisch denkbeeld. Het algemeen stemrechtde verdeeling van den eigendom, de vernietiging der ma chines, de normale arbeidsdag, het minimum der werkloonendat alles bij elkander ge nomen is geen oordje waard. De regeering heefl bij decreet den invoer van varkens en van geslacht varkensvleesch uit Ne derland verboden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het onderwijs aan het Athe neum te Antwerpen voortaan uitsluitend in het Vlaamsch zal worden gegeven. De Vlamingen in de Fransche Vlaanderen hebben ook hun beweging, maar deze is van zuiver letterkundigen aard. Onder leiding van een geleerden philoloog, Edmond De Cou9semakerhad zich reeds een tiental jaren geleden onder den naam van Vlaamsch comité in Frankrijk een vereeniging gevormd. Zij schenken gaarne hun steun en medewerking aan onze Vlamingen en zullen den 28n dezer te Yperen een vergadering komen houden onder leiding van den heer Bonvarlet die een zuiver Franschen naam draagt. Sedert Vrijdagavond is er in het 1

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1