Imm flfel Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. J Hf weder eene werkstaking uitgebroken, welke zich over eenige mijnen heeft uitgebreid. Het aantal werkstakers bedraagt ongeveer 600. Het zijn allen op dagloon werkende mijnarbeiders, die verbooging van het loon op fr. 4.50 eiscben. Er wordt zóó druk gewerkt aan het nieuwe gebouw voor de kamerdat er kans schijnt te bestaan dat bet bij de nieuwe zitting in gebruik genomen kan worden. Den 6en December wordt bel drie jaren, dat bet vorige gebouw door brand vernield werd. De inschrijvingen voor bet waarborgkapitaal der tentoonstelliugsmaatscbappij bedragen tot nu toe reeds lVf millioen boven de vereischte som. Er is namelijk voor ruim 19^/2 millioen ii-gö- De eerste aanbesteding voor de werkzaamheden, der wereldtentoonstelling is reeds uitgeschreven. Vrijdag kwam de zaak van Jules Guesde, Paul Lafargue en Susini voor bet bof van assises der Seine. Zij waren aangeklaagd van in eene openbare vergaderingden 3en J uni in het Chateau d'Eau gehouden ten gunste werklieden te Decazeville, aangezet te hebben tot plundering en moord. Met name werd Rothschild door een der beklaagden aangewezen en er werd bij gevoegd, dat men hem naar Mazas moest brengen. ï)eze zaak werd thans voor de tweede maal behandeld. Den eersten keer, op 13 Augustus, werden de drie beklaagen bij verstek ver oordeeld de beide eersten tot zes maanden en Susini tot vier maanden gevangenisstraf. Met hen werd Louise Michel, die in hetzelfde proces was betrokken en dadelijk voor het gerecht was verschenenveroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Ditmaal heeft het openbaar ministerie <njn pleit verloren. De gezworenen spraken alle drie vrij. Toen de voorzitter de uitspraak had bekend gemaakt, ging er van eenige personen in de gerechtszaal een bravo-geroep op. Omtrent de jongste proeven met een nieuw soort van projectielen melden de bladendat er met eene batterij op een afstand van drie kilometer geschoten is op de vestingwerken van Malmaison. De granaten hadden pen lengte van 1 meter, een omvang van 22 centimeter en een gewicht van 110 kilo. Zij waren gevuld met een chemisch mengsel van nieuwe vinding en de werking er van (gelijk Figaro reeds had medegedeeld) a was vreeselijk. De werptuigen gingen door stalen platen ter dikte van 20 cen timeter en de hechtste muren werden na eenige schoten vernield. De projectielen hebben aan het einde eene lange en scherpe stalen spits, dieals een nagel in een balk in den muur dringt en tevens de met stukken ijzer gevulde granaat doet ontploffen. De vorige week hebben de proeven met deze werptuigen aan drie soldaten het leven gekost. Een granaat wasna afgeschoten te zijn, in ean aarden wal gedrongen en ontplofte binnen waarts, zonder dat aan de buitenzijde iets van eene verwoesting te bespeuren was. Na het schot zou de uitwerking daarvan photographisch aanschouwelijk voorgesteld worden; de komman- dant beval mitsdien de aarde weg te graven. Twee sappeurs gingen aaD den arbeid, doch zij werden weldra onder de instortende aarde be dolven, want het geschut had eene opening ge maakt van 2 meter in doorsnede. Een dikke rook steeg dadelijk uit de opening omhoog, en Lde. .sappeurs stikten. Een sergeant, die nederdaalde om de beide sappeurs te redden vond insgelijks den dood. Om de drie lijken te voorschijn te halen, liet men nu eenige sol daten, aan touwen vastgebonden, naar beneden; maar zij moesten dadelijk weer naar boven gehaald wordenen zij werden zoo ziek, dat men hen in een lazaret bracht. Men verzekert, dat de gezant van bpanje te Parijs weder stappen heeft gedaan om de uitzetting van Ruiz Zorilla te verkrijgen, evenals die van andere Spaansche republikeinen, die een toevluchtsoord gevonden hebben op den Fran- schen bodem. Dit voorstel zou gesteund zijn door den Duitschen gezant te Parijs. Men zou aan de Frausche regeering te verstaan hebben gegeveu dat de betrekkingen van Duitschland en Spanje met de republiek gevaar zouden loopen te verkoelen wanneer aan dit verlangen geen gehoor wordt gegeven. Te Carcassonne is een standbeeld onthuld n den vermaarden Franschen republikein Armand Barbes die de laatste jaren van zijn veelbewogen levenin vrijwillige ballingschap te 'sGravenhage doorbracht, waar hij in 1869 overleden is. Volgens een schrijven aan de Kölnische Zeitung heeft de muiterij te Madrid de koningin-regentes niet verrast. Reeds sedert een maand heeft zij den minister-president Sagastaals deze haar verlangde te spreken, telkens gevraagd Heeft er ergens een pronunciamento plaats gehad Toen Sagasta den 20 dezer 's nacnts te een ure de onheilspellende tijding te la Grauja ontving, sliep de koningin Sagasta beval haar te wekken en hem bij haar aan te dienen. Te zes ure werd hij bij de koningin toegelaten. Dadelijk vroeg zij hem: „Waar is het oproer ontstaan?" „Uwe majesteit gelieve zelve te raden", was het antwoord. „Alzoo te Madrid", liet de koningin er op volgen en toen Sagasta hierop een toe stemmend antwoord gafvroeg zij met bekom mering hoeveel slachtoffers er wel gevallen waren. De dood van den kolonel Mirasoleen vriend van wijlen Alfonso XIIdien de kolonel ook naar Duitschland had vergezeld bedroefde haar zeer. Onmiddellijk gaf zij last, aan de weduwe van den kolonel per telegraaf hare innige deel neming te betuigen. Het is aan de Madridsche bladen verbo den, eenig bericht of artikel op te nemen over de gerechtelijke vervolgingen wegens het jongste oproer en eenig nieuws betreffende rustversto ringen of iets van dien aard. In geval van overtreding van dit verbod zullen de verant woordelijke personen voor een krijgsraad geroepen wordenen bij herhaling van de overtreding, wordt het bladdat zich daaraan schuldig maakte, opgeheven. Uit de beraadslagingen van den jongstge- houden ministerraad is gebleken, dat het kabinet eenstemmig van oordeel isdat er krachtige maatregelen moeten toegepast worden op de aanleggers van den millitairen opstanddoch zonder dat de regeering zich zal laten weerhou den in hare politiek om liberale beginselen in te voeren. Deze houdiDg van het kabinet wordt in staatkundige kringen beschouwd als een be wijs van de eensgezindheid der constitutioneel- gezinden en democraten en alzoo zal het streven zijn de constitutie te handhaven en de openbare meening tevens tevreden te stellen. Het parlement is tot 11 November verdaagd, dfi, heide" sappeurs stikten. "Een sergeant, die Bij het uiteengaan van het parlement wordt in de troonrede der koningin gezegd dat de betrekkingen met de vreemde mogendheden vriendschappelijk zijn. Muiterij van een gedeelte des Bulgaarschen legers veroorzaakle den troons afstand van vorst Alexander. Er is een regent schap gevestigd dat thans dc aangelegenheden van het vorstendom bestiertterwijl men aan stalten maakt tot het kiezen van eenen opvolger, overeenkomstig het Berlijnsche iractraat. In antwoord op de mededeeling der Porte aan de betrokken mogendhedenwerd de verzekering gegeven dat ervoor zooveel Engeland betreft, geene inbreuk zal gemaakt worden op de aan Bulgarije bij tractaat gewaarborgde bepalingen en dergelijke verzekeringen werden ook door de andere mogendheden afgelegd. Reuter's Office meldtdat lord Iddesleigh eene nauwe toenadering tracht te bewerken tusschen Servië, Bulgarije, Griekenland en Turkije, in den hoop dat Oostenrijk gunstig gestemd zal zijn voor dergelijke combinatie. Het geloof in de noodzakelijkheid en urgentie van maatregelen om tegen invallen, waarmede men gemeenschap pelijk bedreigd wordt, zich in veiligheid te stellen, maakt een bondgenootschap tusschen deze staten mogelijk, ofschoon men verwacht dat het groote moeite zal kosten Griekenland te bewegen zich bij het bondgenootschap aan te sluiten. Volgens te Londen uit Zanzibar ontvangen telegrammen zou de koning van Ugocda alle Engslschen hebben doen vermoorden, die op zijD gebied gevestigd waren. Ook alle inboorlingen, die tot den christelijken godsdienst bekeerd waren, zouden vermoord zijn. De laatste berichten uit Opper-Birma schil deren den toestand veel gunstiger voor de Engel- schen. Het schijnt dat vorst Myingaing, die de tegenstanders van Engeland aanvoerde, en door kuiperijen den troon van den ex-koning Thebau zocht te verwerven gestorven is. Doordat het opperhoofd dood is, wordt de opstand nog slechts in de provincie Yeurettan volgehouden zoodat de nieuwe versterkingen die Engeland onlaDgs zond weinig zuilen te doen hebben om het ge- heele land voor goed te onderwerpen. Het zijn officieuse telegrammen, die deze gunstige berichten verspreiden. Aan den Standard wordt uit Sofia bericht, dat de mededeelingen, ingeblazen door het Rus sisch consulaat bevestigen dat Kau'bars mede brengt een ultimatum omvattende drie hoofd- eischen. De eerste eisch isonmiddellijke opheffing van den staat van belegde tweede vrijlating van alle politieke gevangenen; de derde: verdaging der verkiezingen voor de constitueerende vergadering tot onbepaaldeu tijd. De correspon dent van de Standard verneemt, dat deze cischen waarschijnlijk niet zullen worden ingewilligd. Het regentschaphet ministerie en de sobranje zijn, naar hot schijntvastbesloten niet toe te geven. Het volk wordt met den dag meer anti Russisch. De Standard verneemt uit Madrid, dat Spanje's regeering gelooft dat de opstand ontijdig is uit gebroken, en dat de opstandelingen medeplichtigen hadden in andere garnizoenen. De gevangen aanvoerders weigeren den rechters van instructie eenig uitsluitsel te geven. Men gelooft niet, dat vele opstandelingen ter dood gebracht zullen worden. Men begint moeite te doen om voor hen genade te erlangen. Ds nieuwe bisschop te Madrid helpt daaraan krachtig mede. Een verslaggever der Pall Mall Gazette geeft een treffend verhaal van een bezoek, 's avonds laat door hem gebracht aan de slaapplaatsen vaD de Londensche zwervers, die geen huiskomen hebben de Theemskaden en Trafalgar-spuare. Daar zaten en lagen zij naast en op elkaarde ongelukkigen, voor het meerendeel slechts schamel door lompen gedekt en rillend in den kouden wind. De politie laat henzoolang zij zich ordelijk gedragen ongemoeid. Op de banken van Trafalgar-spuare en de trappen achter de fontein aldaar vond de nachtelijke wandelaar ruim honderd armen liggen veertig op de kade, tusschen Westminster en Blackfriarsen zes en twintig op de Blackfriars-biug. Dat zijn 166 personen, die den nacht in de open lucht moesten doorbrengen aan weer en wind blootgesteld, in de groote wereldstad. En dan waren die arme slapers volgens verklaring van een politie-agent, in dien nacht nog minder talrijk dan in menigen anderen gedurende de laatste drie maanden De longziekte onder het vee in het graaf schap Warwich breidt zich sterk uit. Zondag herhaalde zich weder de rustver storing te Belfast. Groote volkshoopen wierpen de politie met steenen waardoor er vele agenten gekwetst werden. Toen de politie eindelijk vuur gaf, werd er ééu persoon zwaar gewond. De ontwikkeling van eene sterke troepen- en politie macht gepaard aan eenen stortregen maakte aan het oproer een einde. Een treurig ongeluk heeft plaats gehad in de steengroeven van Canracte Loch Fyne Side, in Schotland. Daar had men een zeer groote hoeveelheid kruit bijeengebrachtom een reusachtig brok graniet te laten springen. Vele belangstellenden waren met een stoombootderwaarts gekomen, om de ontploffing bij te wonen en een aantal van die bezoekers gingen aan land, om de holten te zien waar men het kruit had gelegd. Maar door de gassen, welke zich daar ontwikkelden vielen velen bedwelmd neder. Zeven personen waren dadelijk doodvijftig werden bewusteloos weggedragen en van de laatsien zijn reeds ver- scheidenen overleden. Een botsing heeft Vrijdagmorgen nabij Berlijn tusschen twee treinen plaats gehad, 's Morgens vroeg vertrok uit Potsdam een extra-trein met reserve-troepen van het eerste regiment garde- uhlanen. Even voor de trein aankwam aan het Potsdammer stationreed hij op een zijspoor tegen een wagen die niet ver genoeg was weg getrokken. Tengevolge van den schok zijn, naar de berichten tot dusver luidenacht soldaten ernstig en drie licht gewond. Een paar detectieven uit Londen hebben te Hamburg eene goede vangst gedaan. Zij vonden nl. dat eene bende Duitsche oplichters, die reeds geruimen tijd hun bedrijf uitoefenden, hun hoofd kwartier te Hamburg hadden. De geheele som, welke dit gezelschap op allerlei wijze wist te verduisterenbedraagt 1,300,000 mark. De grootste schade werd geleden door fabrikanten in het koninkrijk Saksen. De leider dezer be ruchte bende is nu te Hamburg gevangen genomen. De Germania heeft eenige dagen geleden in een artikel gezegd, dat de onmondigverklaring van koning Lodewijk van Beieren wel reeds vroeger zou hebben plaats gehadindien niet de rijkskanselier zich ten stelligste er tegen had verzeten voorts dat Bismarck in de instelling van een regentschap had toegestemd, nadat hem waarborg was gegeven, dat dit geen verandering in de houding der Beiersche regeering zou te weegbrengen. Krachtens de drukperswet heeft prins Bismarck thans in de Germania de mede deeling doen opnemen dat haar geheele ^e.la.*.»,— van allen gr

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2