Stoomtramweg-Maatschappij, BAVO-MARKT TE WAALWIJK Donderdag 7 October. Laatste Berichten, PANDBRIEVEN Oostenrijk, Italië. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. Handelsberichten. ADYERTENTIEN- N oordbrabantsche op Zondag 3 October 1886, 322de STAATSLOTERIJ. M. AJ. Rits-Hoogeweegen. W. Timmermans Zonen. EXTRA-TRAM, gelijk reed9 liieruit volgtdal er volstrekt geen sprake kan zijn van eeuige toestemming van den rijkskanselier in eene zuiver binnenlandsche aangelegenheid van Beieren. De laatste berichten uit Triest melden dat sedert het uitbreken 580 personen door de cholera zijn aaögetast en 368 bezweken; te Fiume neemt de ziekte aanmerkelijk af. Te Budapest wordt thaDs de inwendige warmte der aarde dienstbaar gemaakt aan de verwarming der oppervlakte. Aldaar is namelijk eene artesische put geboord tot eene diepte van 951 meter toen water geleverd werd tot eene temperatuur van 70° C. Dit water wordt thans aangewend ter voorziening der openbare wasch- en badinrichtingen en voor stedelijke doeleinden. Uit Modena, Piacenza en Massa Carrara komen berichtendat de cholera weder toeneemt. In de provincie Ferrara werden in de laatste twee maanden ruim 600 personen aangetast. De paus heeft nu eene commissie van kardinalen belast met een onderzoek van de wetten omtrent de echtscheiding in de verschil lende landen om dan in verband daarmede nauwkeurige voorschriften omtrent dit punt te geven aan de bisschoppen der katholieke kerk. Uit Sofia meldt men, dat de Bulgaarsche regeering den prefect van Sofia heeft afgevaardigd om generaal Kaulbars tegemoet te gaan. Laatst genoemde beeft den prefect bevestigd, dat hij een ultimatum medebrengthetwelk de drie bekende eischen inhoudtwelke, worden zij niet ingewilligdzijn onmiddellijk vertrek en de be zetting vau Bulgarije door Russische troepen tengevolge zouden hebben. Kaulbars beklaagde er zich over, dat de Bul gaarsche regeering het antwoord van den czaar op de telegraphische boodschap van het regent schap geheim gehouden heeft. Naar de corres pondent vernam wilde de regeering dat ant woord in het officieele blad doen opnemen, maar weigerde de Russische consul daartoe vergunning te geven. Er heerscht groote verontwaardiging te Sofia over Kaulbar's handelwijzedie een deel van zijne zending reeds buiten de stad, en niet aan het regentschap mededeelde. Dit laatste en de ministers vergaderen herhaaldelijk om hunne gedragslijn vast te stellen, maar zijn be sloten niet af te treden. De regeering wil geen trooncandidaat stellenomdat zij meent dat alleen prins Alexander aannemelijk is. Mocht diens verkiezing niet worden goedgekeurd dan zal de regeering den opgedrongen plaatsvervanger toelaten, maar onder protest. De Daily News meldt uit Sofia, dat Kaulbars ook eischt de benoeming van Russische officieren in het Bulgaarsche legerhetgeen echter de regeering evenzeer weigeren zal als het uitstel der verkiezingen voor de conxtitueerende vergadering. De inwilliging van de andere twee eischen is niet onwaarschijnlijkde regeering wil den staat van beleg opheffen en den deel nemers aan den staatsgreep gratie verleenen maar het onderzoek moet worden voortgezet. De Times meldt uit Sofia, dat legenover de zending van Kaulbars eene verzoening der staal kundige partijen ophanden schijnt. De president van het regentschap heeft daartoe de onderhan- lingen geopend met de partij van Zankoff, welke de portefeuilles van binnen- en van buitenlandsche zaken voor partijgenooteu eischtwaartegenover zij steun aan het regentschap belooft. Alle Bulgaarsche partijen zouden dan deputaties aan Kaulbars zenden, om met klem op de handha ving van Bulgarije's onafhankelijkheid aan te dringen. De sultan heeft Donderdag den hertog van Ediaburg met den zoon van den prins van Wales in plechtige audiëntie ontvangen. De ontvangst was zeer hartelijk en het bezoek duurde oogeveer eer. uur. De sultan schonk den hertog van Edinburg de ster der Osmanie- orde met briljanten en den prins George het grootkruis dier orde. Te Konstantinopel is Zondagmorgen te 4V2 uren eene aarbeving gevoeldwaardoor echter geene schade is veroorzaakt. Ook te Smyrna zijn twee vrij hevige schokken gevoeld, maar er is luttel schade aangericht. "7 Waalwijk, 29 September 1886. Onze gemeente zal weldra een tak van industrie rijker zijn. De heer Martin us Timmermans namelijk is bezig een stoom- wassckerij en bleekerij op te richtenWij wenschen hem het beste succes toe met deze nieuwe ondernemingdie, onzes inziens, iu deze streek veel kans van slagen biedt. Zondag jl. is door de maréchaussee alhier aangehouden zekere J. R., door de arr. rechtb. te Arnhem veroordeeld tot een maand cellulaire gevangenisstraf, wegens verwonding en Maandag zekere A. v. V., wonende te Kaatsheuvel, tegen wien door de rechtbank te 's Bosch rechtsingang was ver leend met bevel tot gevangenneming. Beiden zijn naar 's Bosch overgebracht. Naar men verneemtheeft de heer H. B. Swagemakers zijn ontslag genomen als lid der kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg. De min. van buitenl. zaken heeft bij de staatabegrooting aan de tweede kamer te kennen gegeven dat hij geene bevredigende mededeeling kan doen omtrent een nieuw te sluiten handels- tractaat met Spanje. Dat het indertijd geteekende nieuwe tractaat Riet tijdig genoeg zijn beslag kreeg, is oorzaak dal zich bijzondere moeilijkheden in deze zaak hebben voorgedaan. Ofschoon het zoogenaamde reciprociteitsverdrag tusschen Spanje en de Vereeiiigde Staten van Amerika inderdaad niet tot stand gekomen is, en dus thans geen beletsel meer voor ons oplevert, hebber? de politieke omstandigheden in Spanje het weder opvatten van het vraagstuk der handelstractaten geruimen tijd verhiuderd. Met Engeland is echter thans ofschoon niet zonder moeite eene bevredigende regeling tot stand gekomen en ook door ons wordt ijverig met de Spaansche regeering onderhandeld. Aan de door Japan gewenschte herziening zijner handelsverdragen wordt sedert de maand Mei 11.toen de Japansche regiering de van haar verwachte nadere voorstellen aan de vertegen woordigers der tractaat-mogendheden te Tokio voorlegdeweder met kracht aldaar gearbeid. De Japansehe regeering heeft echter uitdruk kelijk verzochtdat de beraadslagingen der conferentie te Tokio voorloopig geheim zullen blijven. Alleen kan daaromtrent medegedeeld worden dat zij in den laatsten tijd eeue wending genomen hebbendie het uitzicht op overeen stemming zeer aanmerkelijk heeft vermeerderd. Het volgende wordt ter algemeene waar schuwing medegedeeld aan de Nijm. Ct.en het is sedert gebleken dat het geval niet op zichzelf stond Door F. J. Abram 8c Co., Londen, 117 Drummond St. EustoD werd aan eene kassiers firma te dezer stede geschreven dat op haar zou worden beschikt over een bedrag van f 63. Tot dekking en crediteering was daarbij gevoegd een wissel van f200 op een Amsterdamsch huis, betaalbaar 5 Oct. a. s. Ook werden in dezen brief enkele firma's te Rotterdam en Amsterdam genoemd als referenten. Weinige oogenblikken na ontvangst van dezen brief werd onzer kassiersfirma de geadviseerde wissel van f 63 ter betaling aangeboden. Deze, het voorzichtig achtend eerst omtrent remittenten inlichtingen te nemen stelde de betaling eeD paar dagen uit en haastte zich inmiddels omtrent F. J. Abram Co. informatien ic te winnen en den wissel van f 200 ter acceptatie op te zenden. Bij de opgegeven referenten, zoowel te Rotter dam als te Amsterdam bleek dat Abram Co. hun onbekend waren terwijl de wissel van f200 ongeaccepteerd terugkwam, zoodat bleek, dat de kassiersfirma met een oplichter te doen had. Men meldt uit Amsterdam Hel openbaar ministerie aan het gerechtshof alhier eischte heden tegen den ontrouwen ge meente ambtenaar F. J. Van Wulften, wegens diefstal van f49,200 uit de gemeentekas, 4 jaren gevangenisstraf eD 14 boeten elk van f 50, sub sidiair 28 dagen gevangenisstraf, en 1 boete van f 5000 subsidiair 3 maanden gevangenisstraf. Als verdediger „trad op de heer mr. Ph. A. Haas die herinnerde aan het onberispelijk be heer van beklaagde gedurende zijn 20 eerste dienstjaren. Op grond van gegevens in het nieuwe strafwetboek pleitte hij voor genadiger straf. Als een bewijs hoe geducht de veeprijzen in den laatsten tijd zijn gedaald, kan worden gemeld, dat door een der voornaamste slagers te Apeldoorn eerste qualiteit rundvleesch met been reeds wordt verkocht voor bO, en zonder been vooi 80 c. perk. Zaterdag is ter griffie van het gerechtshof te 5s Gravenhage door F. Domela Nieuwenhuis cassatie aangeteekend tegen het Donderdag ten zijnen aan zien gewezen vonnis. De uitslag der Zondag te Breda gehouden najaarsharddraverijen en wedrennenvan wege de Bredasche Harddraverij-vereeniging, was als volgt lo. Provinciale harddraverij (onder den man), le prijs Bella, van H. Santbergen te Standdaar- buiten2e prijs Nellyvan Rorame te Leur. 2o. Tally hoafstand 2400 M.waarvan circa 1200 meter in draf, 800 M. in galop over 3 hin dernissen en eindigende in 400 M. fiat-racele prijs luit. v. Altena te Breda met Ready2e pr. luit. Erzey te Breda, met Antor; 3e pr. luit. Ger- ken te Arnhem, met Gentleman. 3o. Rataplan-prijs. Harddraverij voor paarden uit de prov. Noordbrabant, ingespannen voor 2- wielige rijtuigen. Handicap met verschillende afstanden, maximumafstand 2000 M. le pr. Fanny, van Pothers, te Breda; 2e pr. Kolvitesse, van Oo- ninx, te Teteringen. 4o. Aanmoedigingsprijs. Jachtrijdenuitslui tend voor officieren en gentlemen ridersafstand circa 2000 M., waarvan 1500 M. achter een jager- meester en 500 M. fiat-race. le prijs Ready van luit. Van Altena, te Breda; 2e pr. Dolly, van luit. Erzey, te Breda; 3e pr. Lady, van luit. Kuyk, te Breda. 5o. Internationale harddraverijvoor paarden ingespannen voor 2 of 4 wieligé rijtuigen. Han dicap met verschillende .afstanden. Minimumaf stand 3200 M. le pr., de Compagnie, van de Com pagnie te Haarlemmermeer; 2e pr. Vetlok, van J. de Mol, te 'sHage; 3e pr. Gramotty, van Kolk man, te Dordrecht. 6o. Military. Jachtrijden voor officieren van hetNederl. leger, afstand ongeveer 3200 M., waarvan 2600 a 2700 M. achter een jagermeester en 5 600 M. flat-race. le piijs Nuï, vanjhr. Van den Bosch van 's Hage2e prijs Princess of Orange, van jhr. Rutgers van Rozenburg, te Helder; 3e prijs Bella, Van Metelerkamp, te Leiden. 7o. Wedstrijd in schoonrijden. Concours voor liet mooiste rijtuigpaard. le prijs Faust, van luit. Erzey, te Breda; 2e prijs Melli, van J. de Vos van Puttershoek. Te Wouw is aangehouden de persoon van J. B. S.koopman in parapluieswonende te Bracht (Belgie)doch meestal rondzwervende in Getrokken prijzen naar de geschreven lijst, öeklasse. Trekking van 28 Sept. No. 6469 f 1000no 2554 6812 15991 en 20517 elk f400; no 15073 f200; no 1072 4534 5650 8148 8700 10652 12320 13058 13566 13771 14234 15050 16062 16969 17587 en 19877 elk f100. GORINCHEM, 27 September. Men besteedde voor: ristarwe f7,90 d 8.20 roode dito f 6,95 df 7,10, witte dito f7,90 d 18.15, inl. rogge f5,85 d 6,00 buitenl. dito f0,— a 0,— gerst f4,90 a 5,20, haver f3,75 d 4,00 beste kook- erwten f0,00 d 0,00, lijnzaad f—d per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 411 koeien en paarden. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f230 d 300. Kalfvaarzen f120 a 180. Melkkoeien f 160 d 220. Hokkeling ossen f 140 d 180. IVs jarige ossen f 90 d 120. Guiste vaarzen f100 d 140. Pinken f 40 80. Graskalveren f 20 a 50. Nuchtere kalv. f 8 d 16. Aangevoerd 10 varkens van 18 ii 22 c., voor dito d c. per half kilo, —O biggen van 4 tot f 6 per stuk. Boter 65 d 70 cent per half kilo. Eieren fl.30 a 1.50 per 26 stuks. ROTTERDAM, 27 September. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f7.00 d f7.40 Mindere en geringe f 6.30 6,90 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie in Noordbrabant. De rechter-commissaris te Breda had bevel van gevangenhouding tegen hem uit gevaardigd, ter zake van diefstal van gouden voorwerpen te Rijsbergen in de maand Juli jl. Zaterdagnacht is bij den heer Jos. van der Loo te Venloo ingebroken. De dieven verschaften zich toegang door het uitsnijden eener ruit in het pakhuis, liepen vervolgens de lange gang door,en wisten den sleutel te vinden van de geldlade. Deze werd geopendmede naar achteren genomen en geledigd. Den sleutel en de lade heeft men ach tergelaten. De daders zijn nog onbekend. Men meldt uit Breda, dd. 25 September: Werd reeds gezegd, dat hier het gerucht liep van een verlies van verscheidene duizenden gul dens tengevolge van het commissariaat onderzoek naar den toestand der stedelijke bank van leening, thans noemt men reeds de volgende cijfers. Blijkens de opgemaakte staten zou er beleend zijn voor een bedrag van f72.000, terwijl de voor handen zijnde goederen slechts een waarde van f25,000 zouden vertegenwoordigen, zoodat er een tekort van f47,000 zou zijn. Dit maakt zoo wat het bedrag uit, dat de hoofdelijke omslag jaarlijks opbrengt. Zijn deze cijfers juist, dan volgt hieruit, dat een menigte posten als beleend moeten geboekt zijnterwijl daarvoor echter geen panden aan wezig waren. In de omstreken van Burenzwerft een bende Zigeuners rond, die den landbouwers veel overlast aandoen. Zij rooven fruit, hooi, eieren uit de kippenestenen trekken bij sommigen zelfs de boonstaken uit den grond om er hun vuur mee te stoken. Zij doen ook inkoopen maken verteringen en laten door timmerlieden hun wagens herstellenzonder te betalen. Strenge maatregelen tegen dit brutale en roofzieke volk blijken dus nog wel gewettigd te zijn. In de O. Z. Kapelsteeg te Amsterdam heeft Zondagavond een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen burgers en huzaren. Een tiental politie agenten waren noodig, om de orde te herstellen, doch slaagden daarin niet dan nadat van weers zijden eenige personen verwondingen hadden be komen. Een paar huzaren verloren hun wapenen in den strijd. Van de troepen, die thans in Overijsel oefe ningen houdenzijn te Zutfen drie huzaren in het hospitaal gebracht. De een had een slag van het paard in het aangezicht gekregenwaardoor wang en kin ernstig gewond waren de tweede was van zijn paara gevallen en had een arm gebrokende derde was door een schot los kruit aan het been gewond. CAPELLE29 September. Door de zorgen van den burgemeester dezer gemeente zijn be langhebbenden bij de oprichting van een water schap voor de Westersche Buitendellen opgeroe pen tot het houden esner bijeenkomst ten raad- huize aldaar. Mocht overeenstemming onder de betrokken eigenaren zijn te verkrijgen dan zal door het tot stand komen van het waterschap de waterlossing eener belangrijke oppervlakte grond aanmerkelijk zijn te verbeteren. Door broeiing ontstond gisteren middag ongeveer 4 ure, een begin van brand in een hooischelfstaande naast de woning van C. Ruijtenberg aan den Capelschen dijk. De brand weer was spoedig ter plaatse, waardoor het gevaar weldra geweken was. Nadat op last van den burgemeester de schelf was omvergehaald, bleek het, dat het hooi reeds geruimen tijd gesmeuld had. Dit ongeval leert al weer, dat bij het broeien van hooi nimmer te veel voorzichtigheid kan worden in acht genomen; want, ware de brand zoowel bij nacht als bij dag uitgebroken, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijr, geweest. De nieuwe brandspuitdie hier voor het eerst hare diensten verleendewerkte uit stekend terwijl het personeel voor zijn ijveren hulpvaardigheid een woord van dank niet mag worden onthouden. de beste f 5.50 5.80; dito mindere f 4.80 5.40 Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.7ü a 4,50; mindere f0,k 0,beste Zomer f 3.60 4.30 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.20 k 3.50. Mindere f2.50 a 3.10. Paardenboonen. De beste f5.70. 6.20 Mindere f 0.00 a 0.00. Duivenboonen van f7.00 a 7.50. Mindere f0.f.0 Bruine boonen de beste f9,75 a 10, Mindere f8,75 h 9.50. Witte boonen. De beste f9.75 üt 10. Blauwe erwtende beste partijtjes van f 8.60 9,mindere van f 8.25 a 8.50. Voersoorten f7— k 7.25. Schokkei's traag van f 0,00 0.00. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed p.vl. tot 7.50 a 8 00 Zo m er zaad f 0,00 tot f 000 Xanariezaad f9.50 tot f 10.50 Minder f 0.a 0. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 4, runde ren 2029, vette graskalv. 419, nuchtere kalveren 12 schapen of lammeren 2236, varkens 476, biggen 1, bokken of geiten 1. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 70 a 00 ct. 2e kw. 65 k 00 ct. 3e kw. 60 a 00 ct. Kalverenle kw. 80 a 00 ct.2de kw. 70 ct.3de 00 kw. a 00 ct. Schapenle kw. 55 ct., 2e kw. 50 ct. Rotterdam 26 September. Vlas. De aanvoer aan de markt van heden was ongeveer 1800 steen, waarvan de qualiteit nogal wat te wenschen over liet; er bestond dan ook weinig kooplust tot de gevraagde prijzen, zoodat het meerendeel onver kocht bleef; men besteedde van 30 tot 40 st. Lijnzaad ruim aangevoerd, met weinig kooplust; voor de puike partijen besteedde men f14, af wijkende 112 13 per heet. LONDEN 28 September. Telegrammen uit Sofia melden dat Kaulbars eene samen komst beeft gehad met de Bulgaarsche min., en aan dezen verschillende grieven blootlegde. Volgens den correspondent der Standard heeft de Bulgaarsche regeering besloten slechts te antwoorden op schriftelijke klachten, waarna Kaulbars haar gisteren middag eene diploma tieke nota overhandigd heeftin welke de bekende voornaamste eischen van Rusland worden uiteengezet. Naar de Times uit Alexandrie verneemt, blijft Lavisonde agent van Ismaïl Pacha die gisteren met eenige gewapenden het paleis van Muktar-Pacha bezette onder voorgeven dat dit aan Ismaïl toebehoort, het paleis bezet houden, ondanks de tusschenkomst van den Russischen consul. Men gelooft in de Engelsche kringen dat Lavison handelt met geheimen steun van Rusland of van Frankrijk. "Devallen van een ZOON Waalwijk, 26 September 1886. RENTENDE 4 en 41/8% Arnhemsche hypotheekbank voor Nederland ten onze kantore verkrijgbaar. Wij belasten ons met de conversie der 4 °/o oude-, en houden ons aanbevolen voor inschrijvingen op 37s nieuwe leening Provincie Noorbrabant. Verschillende obligatien van provinciale- stedelijke- en waterschaps-leeningen zijn tegen billijke koersen te bekomen en ook te plaats en. Waalwijk, September 1886. van Waalwijk naar Tilburg. 's Morgens. Waalwijk Besoijen Sprang Nieuwe-Weg Loonopzand Tilburg (Veldhoven) v. 4.45 4.50 4.57 5.5 5.18 5.45 De directie. A Eenige personen GEVRAAGD, die na ontvangst van fournituren, het gemaakte werk leveren, tegen overeen te komen conditiën. Franco brieven aan den uitgever dezer courant motto schoenmaker

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3