Nummer 79. Donderdag 7 October 1886. 9e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. 11LUUJU WLVf Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ad verten tiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Het hof van cassatie heeftafwijkende van de conclusie van het openbaar ministeriehel beroep in cassatie verworpen van Schmidt en Falieurdie tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld zijn wegens brandstichting en plundering in de fabriek van Baudouxtijdens de onlusten bij Charleroi. Daarentegen is het arrest gecasseerd waarbij Wagner en Rutters tot dwangarbeid veroordeeld werden wegens hunne deelneming aan de ongeregeldheden bij Luik. De zaak is ter nieuwe behandeling verwezen naar het hof van gezwo renen te Namen. Ongeveer 250 arbeiders in de kolenmijnen te Charleroi hebben het werk gestaakt. Zij vragen vermindering van werkuren. Dc politie waakt. Het gemeentebestuur heeft eene overeen komst gesloten met de Société Générale, deBanque de Paris, de Banque de Bruxelies en de bankiers huizen Philippson, Harwitz en Brugman fils, tot conversie van alle vroegere gemeentelijke leeningen in een nieuwe premie obligatieleening van 289 millioen frs. Er werden te Gentsinds geruimen tijd klachten over botervervalsching gehoord. De politie had zich reeds er mee bemoeid; een paar van knoeien overtuigde leveranciers werde i gestraft maar men bleef klagen. Maar dezer dagen werd de botermarkt over rompeld door de politie, die overal boter in beslag nam om te keuren. Tweehonderd boeren en boerinnen wilden zich uit de voeten maken, maar zij werden aan de uitgangen, door politieagenten in burgerkleeding, aangehouden en naar het bu reau gebracht. Dc Gentsche huismoeders, die in grooten ge tale op de markt waren, juichten de politie zeer toe. In de troonzaal van het raadhuis waren de talrijke keurmeesters vergaderddie de boter onderzochten. Er werden terstond vierduizend kilogram boter als vervalscht in beslag genomen, en honderd gerechtelijke vervolgingen ingesteld. Te Namen werd Zondag van liberale zijde eene manifestatie gehouden, welke door afgevaar digden van alle liberale vereenigingen des lands werd bijgewoond. Het doel was, om te protes teeren tegen de afzetting door de regeering van Ronvaux als schepen van Namen. Verscheidene liberale bladen beschouwen deze manifestatie als een bewijs van verzoening onder de verschillende fractiën der liberale partij. Op een feestmaaldat Zondag den heer De Freycinet te Bordeaux werd aangeboden, hield hij eene redevoering waarin hij verklaarde overal op zijuen tocht te hebben opgemerktdat denk beelden van eendracht en eensgezindheid heer- schen. Hij erkende dat nog vele hervormingen noodig zijn, verzocht zijnen hoorders om der> geering te volgen op haren weg van vooruitgang en vrijheid. De pastoors en kapelaans, wier bezoldigiug door de regeering is ingehouden wegens hunne onbehoorlijke inmenging in het verkiezingswerk te vorigen jare zijn thans, de een na den ander, weer in het genot hunner jaarwedde gesteld. De door d« regeering ontvangen berichten uit Madagascar luiden gunstiger. Het gouver nement te Tananariva schijntten gevolge der krachtige houding van den Franschen resident Ie Myre de Vilerstot inkeer te zijn gekomen, zoodat men gelooftdat Frankrijk niet tot dwangmaatregelen zal behoeven over te gaan om aan het vredestractaat uitvoering te verze keren. De heer Granet, minister van het post en telegraafwezen zal eerstdaags naar Brussel vertrekken om met ziju Belgischen ambtgenoot Vandenpeereboom eene bijeenkomst te hebben betreffende eene thelephonische verbinding tus- schen Parijs en Brussel. De postkar, die te Lahon de brievenzakken uit den spoortrein heeft overgenomen om die naar het postkantoor te brengen, is vocreenige dagen in bet nachtelijk uur op weg derwaarts gepluuderd. De brieven zijn meerendeels in de zakken teruggevonden maar verscheidene die waarde inhielden zijn teruggehouden alsmede eenige brieven waarvan vermoed kon worden dat er waarde in was. Het heet te Madrid dat de regeering aan Frankrijk het verzoek zal richten Zoriila het land uit te zetten daar uit de instructie in de zaak der opstandelingen van 19 September aan het licht gekomen is dat bet complot zijn werk was. De hertog van Sevilla don Enriquez de Bourbondie uit Mahon ontvlucht is waar hij geïnterneerd washeeft in een te Tarbesin het Fransche departement der Opper-Pyreneeën, verschijnend republikeinsch blad een open brief gericht tot het Spaansche volk. In dien brief beklaagt hij zich over de slechte behandeling die hij in zijne gevangenschap te Madrid heeft ondervonden. Hij verklaart dat hijofschoon republikeinsch uit innige overtuiging, niettemin de monarchie onder Alfonso XII eerlijk gesteund heeft uit besef van zijn familieplicht. Doch nu de koning dood ,is acht hij zich van zijn fa milieplicht ontheven. Hij voor zich wil al het zijne bijdragen tot oprichtiug der republiek, die hij beschouwt als den eenigen staatsvorm ter verzekering van Spanje's veiligheid en integriteit. Er loopen geruchten omtrent de ontdekking eener tweede samenzwering, waarbij niet minder dan 6000 officieren betrokken zouden zijn. Men dient echter bij deze berichten altijd in het oog te houden welk een gevoelig land Spanje op de beurs is. Er zijn er zelfs die gelooven, dat het jongste opstootje uitsluitend het bedrijf van beursspeculanten geweest is. Voor generaal Villacampa wordt nog steeds alle moeite gedaan maar het is zoo goed als zekerdat na zijne zekere veroordeeling ter dood, hem geen gratie zal worden geschonken. De krijgsraad heeft den generaal Villacampa, den luitenant Serrano en vijf onderofficieren, ter zake van het jongste oproerter dood veroor deeld. Tengevolge van den staat van beleg, staat aan de veroordeelden de weg van hooger beroep niet open. Zij kunnen zich tot de koningin-regentes wenden om gratie. Het ministerie heeft besloten, alle gevangenen in de goedertierenheid der koning in aan te bevelen behalve de straks genoemde veroordeelden tegen wie het doodvonnis spoedig voltrokken zou worden. Zondag middag heeftgedurende een stieren gevecht te Madrid eene groote betooging ten gunste der veroordeelden plaats gehad. Ook is door vier afgevaardigden uit naam van de ver schillende republikeinsche groepen der kamer een verzoek om gratie aan den minister Sagasta overhandigd. Zij protesteeren tegen het bloed vergieten, dat de verschillende partijen noodeloos verbitteren zou op een oogenblik dat de re publikeinsche groepen niets anders verlangen dan de uitvoering van het programma der liberale partij. De adressanten spreken tevens hunne afkeuring uit over alle revolutionaire bewegingen. De spanning te Madrid is zeer groot. Het adres der republikeinen heeft grooteqindruk ge maakt. Luidens berichten uit Godavery heeft aldaar eene geweldige overstroomiug plaats gehad. Een aantal dorpelingen wilden eenen dijk doorsteken, ten einde hunne dorpen van het water te bevrijden ten koste van andere. Hierdoor ontstond tusschen de v/ederzijdsche bewoners een hevig gevecht waarbij een honderdtal personen gedood werden. De tweede zitting van het hof in zake het proces-Ga'.eote was geheel gewijd aan de getuigen- verhooren van de doctoren, die den vermoorden

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1