Nummer 80. Zondag* 10 October 1886. 9e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, De handel in Menschen. BUITENLAND. Bel «ne. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per posr door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. II Wijl de negerslaaf eerst waarde verkrijgt, wanneer hij is aangevoerd op de markt, komt het er vooral op aan liern daarheen op de snelste en goedkoopste wijze te transpor teeren. Gansche troepen, man aan man ge ketend, slecht gevoed en in het geheel met beschut tegen de tropische hitte der zon, worden zoo door de zweep des opzichters voortgestuwd naar de plaats hunner bestem ming, waar niet zelden slechts 10 pet. aan komt. Livingstone berekent, dat van de 350000 menschendie elk jaar uit de binnenlanden van Afrika geroofd worden, niet meer dan 75000 het doel van den tocht, d. i. de markt bereiken. Zijn ze hier verkocht dan gaat het natuurlijk weer opnieuw beginnen het onmenschelijke reizen te voet, soms dagen en dagen achtereen, of welzij worden als koopwaar in een schip gepakt en over den wijden Oceaan gevoerd, waarna zij verre van ..n Seboortegrond nog enkele jaren een pijnlijk leven rekkenom dan uitgeput en krachteloos door den schraapzuchtige!! eigenaar te worden verstooten en ellendig te sterven. Dat is de slavernij in haar ruwen, dier lijken vorm. Maar er bestaat heden ook eene andereoogenschijnlijk een door twee partijen goedgekeurde overeenkomstmaar in den grond der zaak niets anders dan een vermomde slavenhandel. Deze heeft zijn zetel voornamelijk op de Zuidzee-eilanden en in China. Op de eerst genoemde zijn het de zoogenaamde Kanakenin het laatste land de Koeliesdie als beklagenswaardige oifers vallen in de handen der gewetenlooze heb zucht. Er bestaat van uit de groote haven plaatsen van Nieuw-Holland een geregelde vaart naar die eilanden, waar zoogenaamde wervers door aanlokkelijke voorspiegelingen en door listig bedrog de inwoners trachten over te halen op het nabijgelegen schip te gaan en zich tot een diensttijd te verbinden waarop zij verzot zijn vallen de meesten in de hun gesponnen strik om nooit of slechts hoogst zelden vrij te geraken. Is nu het schip volgepropt met Kanakendan vaart men terug en de handelaar maakt bij aankomst aan de huurders bekenddat hij versche arbeidskracht in voorraad heeft. De huurder we zullen hem voor 't gemak zoo noemen, hoewel hij werkelijk niets anders dan een schurk en een slavendrijver is verbindt zich, na eerst 8 a 9 pd. st. aan den handelaar betaald te hebben, gedurende twee jaren aan den Kanaak kleeding en voedsel te verschaffen, hem na dien tijd zijn verdiend loon meestal 2 shillings f 1.20 per week uit te betalen en hem kosteloos per schip naar zijn geboorteplaats terug te voeren. In de praktijk blijken deze schoonklinkende beloften van niet de minste waarde te zijn en de regeering in Nieuw-Holland blijft ge woonlijk onverschillig en lijdelijk toezien wanneer er van de zijde des huurders openlijk gehandeld wordt, alsof er van geen contract spraak geweest was. Deze perst den onge lukkige dien hij oogenschijnlijk in dienst gehuurd heeftzooveel arbeid afmeestal door geweld, als mogelijk is, en lukt het hem eenige weken of dagen voor het einde der twee jarenden Kanaak te doen sterven zonder dat het opzien baart, en dit is in de uitgestrekte plantages, waar deze tot den arbeid gebruikt wordt zoo moeilijk niet welnu, dan behoudt de eigenaar volgens het contract het loon en behoeft zich niet te belasten met de terugzending van den on gelukkige. Het sterftecijfer onder de Kana ken in Queensland in dan ook zoo verbazend grootdat men wel gedwongen is te gelooven aan tallooze moorden tegenover hen gepleegd, en dat een beschaafde regeering dit niet doet althans zich houdt, alsof alles daar ,/im reine'7 verkeert het is schandelijk en roept om wraak. De clandestine handel in Koelies uit China is nog veel meer uitgestrekt dan de pas be sprokene. Koelies noemt men Chineezen of Mongoliërswelke hun vaderland ver] Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel plantages van Indië en Amerika arbeiden. Zij zijn rustig van aardijverig en volgzaam, en geen vols is beter bestand tegen de ver zengende hitte en de vreeselijke koortsen van de tropische gewesten dan zij. Vooral in de zuidelijke staten der groote Amerikaansche republiek kwam gebrek aan werkvolktoen na het eindigen van den burgeroorlog de openlijke slavernij werd verboden, want de vrijgeworden negers, lui van natuur, weigerden veelal den arbeid, wat echter ook verklaar baar isals men zich herinnertwat zij in hunne siavernij geleden hadden. Eveneens is het begrijpelijkdat uit sommige dicht bevoikte streken van het Hemelsche rijk waar de groote menigte een zeer armoedig, kommervol leven slijttal van lieden gevon den wordenwelke men door een zekere premie in geldbij het aangaan eener ver bintenis reeds uitbetaald, kan verlokken alles te verlaten, te meer, wijl den sluwen oplichter opium en bedwelmende dranken ten dienste staan. Het zij niet tot hunne eer gezegd j de Engelschen blijken ook hier de meesters te zijn in^dezen handel, en zij hebben het eerst de Koelies van uit hun land heenge voerd naar de Zuidelijke staten der vereeuigde republiek, naar Zuid-Amerika, naar West- Indie, Jamaica, Ceylon en Hindoestan. Dui zenden verlaten op die wijze elk jaar China, en de regeering van dit land, zeer goed we tende wat een treurig lot de meesten van deze hare zonen wacht, wendt niet de geringste poging aan tot beteugeling van dit bedrijf misschien welomdat zulke emigratie de overbevolking althans eenigszins tegenhoudt, welke in dat uitgestrekte rijk tot eene be denkelijke hoogte gestegen is. Wordt vervolgd. Volgens het Journal de Bruxelles is thans ten laatste een einde gekomen aan het schandaal dat een veroordeelde moordenaar deel uitmaakte 'vertegenwoordiging. Van als lid van de kamer van afgevaardigden en als raadslid der gemeente St. Josse ten Noode. De ministers BeernaertDe Moreau, Van den Peereboom en Lambermont hebben Antwerpen bezocht, ten einde de verbeteringen op te nemen welke nog in de haven-inrichtingen aldaar gemaakt kunnen worden bijzonder om het verschepen van steenkolen gemakkelijker te maken. Reeds zijn toestellen geplaatstwaardoor de waggons bijna tegen het boord der schepen geplaatst kunnen worden en het overstorten der lading rechtstreeks geschieden kan. Ook zullen tuime laars (culbuteurs) volgens het systeem-Armstrong worden aangebracht. Te Antwerpen is Maandag, door middel van de stoomkraan aan het Kattendijkdok, aan boord van de stoomboot Engineer het grootste kanon ingeladen, dat de werkplaatsen van Krupp, te Essen ooit verlaten heeft. Dit vernielings— werkiuig is 14 meter lang en weegt 120,500 kilo; de grootste omvang is 1,90 M.; het kaliber is 40 cM. Het is bestemd naar La Spezzia voor een Italiaansch pantserschip. Voor het lichten van dit kanon waren vier kabels van metaaldraad opzettelijk te Londen vervaardigd. De Antwerpsche kraanwelke 120,000 kilo dragen kan is de sterkste welke tot dusver bestaatdoch zal eerlang overtroffen worden door eene van 150,000 kilo, te Hamburg. Dicht bij de Hollandsch-Belgische grens in den polder Hazegras heeft in den nacht van 1 op 2 October een bloedig gevecht tusschen siroopers en koddebeiers plaats gehad. Een veld wachter Felix Rombauthad in de hoop een goeden slag te kunnen slaan met zijne drie zonen eu twee gendarmes in de duinen nabij Heyst post geyat. Te een uur werden zij drie stroopers gewaar, lieten hen tot op korten afstand naderen en snelden op hen toe. Op hetzelfde oogenblik losten de aangevallenen hunne geweren, waardoor de drie broeders Rombaut getroffen werden. De oude Rombaut en de twee gendarmes beantwoordden het vuurdoch slaagden er niet in de stroopers in handen te krijgen. Den volgenden dag heeft de justitie te Knokke een bekenden wilddief en een oudo kennis der justitie Lapierre genaamd in zijne woning ge vangen genomen. Hij was door een geweerschot getroffen cn wees twee boeren te Raamskapelle, als mede-plichtigen aan. De broeders Rombaut zijn niet gevaarlijk ge wond. Eene menigte hagelkorrels is hun echter jnJieMichaam gedropgen, zoodat hunne genezing I 1 De Echo van het Zuiden, ■"graggagggrwjwM; I Mir V

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1