binnenland. Frankrijk. Spanje. Italië. Bulgarije. Amerika. Australië. Engeland. Rmiii Te Each in Luxemburgzijo op dénen dag twee vreeselijke ongelukken gebeurd. In een der hoogovens heeft eene uitstorting van gesmolten ijzer plaats gehad, waardoor 4 werk lieden dadelijk gedood, 10 doodelqk gewond en 8 zwaar gekwetst werden. Weinige uren later is in eene mijn eene galerij ingestort, waaruit reeds verscheidene dooden en zwaar gewonden zijn opgegraven. Acht mannen zijn nog onder het puin bedolven. In het bekken van Charleroi zijn nu toch werkelijk enkele werkstakingen begonnen. In eene mijn te Ar.derlues hebben 240 arbeiders geweigerd aan het werk te gaan. In eene andere is een kabaal ontstaan tegen een nieuwbenoemden opzichter, dien men mishandeld heeft en met wien men niet langer verkoos te werken. Do toestand wordt in het algemeen gespannen ge noemd. Het proces-Van der Smissen zal den 12en dezer voor het hof van Henegouwen weder aan gevangen worden. Er zijn vier zittingdagen voor bestemd. Het hof van Brabaöt heeft in drie zittingen de zaak afgedaan, doch de instructie zal ditmaal langer duren, dewijl vanwege de verdedigers van den beklaagde niet minder dan 53 getuigen zijn opgeroepen. Voor hem zullen ditmaal pleiten de h.h. De Burlet en Eoglebienne, terwijl de advocaat De Ro niet voornemens is het woord te voeren. Te Vierzon zijn ernstige ongeregeldheden uit gebroken. Gisteren zouden de werkplaatsen van de fabriek der maatschappij van landbouwwerk tuigen die ten gevolge der arbeidstaking ver scheidene weken gesloten waren,heropend worden. Doch ook hier hebben diegenen, welke niet gezind waren den arbeid te hervatten eene vijandige houding voor de werkplaatsen aan den dag gelegd, en er volgdea daden van geweld om de anderen van het werk af te houden. De gendarmes hebben den hoop voor de werkplaatsen uiteen gedreven en een twaalftal der grootste belhamels in verzekerde bewaring genomen onder dezen den aanvoerder Baudin een socialist, die onlangs tot lid van den gewestelijken raad is gekozen. De menigte heeft hem willen bevrijden maar dit is haar niet gelukt. De schat, door de Fransche troepen in het paleis van Hue, na den aanval van den 9 Juli 1885, buitgemaakt, is onlangs.met de mail hoot van Indo-Cbina, de „Irrawaddy," te Marseille ontscheept. Hij bestaat in 192 kisten zilveren staven en 14 kisten met gouden muntstukken. Deze 206 kisten waren van onder in het ruim van de stoomboot gezet en met 500 ton koop waren bedekt. Dag en nacht bewaakten zes matrozen dez6 kostbare lading, die met de grootste zorg ontscheept werd. De geheele schat weegt ongeveer 35,000 kilo. In bijzondere waggons werd hij aan het adres van den minister van financiën naar Parijs verzonden. Er_ bevinden zich ook gouden staven tussschen, die niet minder dan 15,000 fr. waarde hebben, terwijl de geheele schat ongeveer 9 millioen groot is. Ten gevolge der le Vierzon plaats gehad hebbende gewelddadigheden der werkstakers werd het Plein der republiek door cavaierie bezet. Het moet er den 5den dezer nog al warm zijn_ toe gedaan. De werkstakers jouwden de arbeiders, die van de fabriek huiswaarts keerden, niet alleen uitmaar zij wierpen ook steenen naar hen verscheiden personen zijn ernstig gekwetst.\olgens berichten van den 6den was het er rustig. Het standbeeld van Thiers te Marseille, zijne geboortestadis Zondag op het plateau van het paleis van Longchamps geplaatst. Het was aanvankelijk bestemd om te verrijzen op het beursplein, maar de tegenwoordige gemeen teraad heeft geweigerd het d&ar eene plaats te geven. Het standbeeld is het werk van Clesinger. Naar gemeld wordtheeft de regeering last gegeven om den hertog van Sevilla fdoc Enriquez de Bourbon), die na uit_Aj De straf der ter dood veroordeelden is verau- derd. Dit is geschied op verlangen van de koningin-regentes, dat er gratie i3 verleend aan de ter dood veroordeelde opstandelingen. In den ministerraad is lang over die zaak beraadslaagd. De generaal Jovellar minister van oorlog, ver klaarde zich tegen de gratie en heeft nu zijn ontslag ingediend. Men verzekert dat hij zal vervangen worden door Castello, die nimmer aan een pronunciamento heeft deel genomen. Volgens een gerucht heeft ook de minister van marine 7ijn ontslag gevraagd, De geestdrift voor de koningin-regentes is algemeen. Volgens particuliere telegrammen uit Madrid heeft de koningin-regentes het veileenen van gratie aan de ter dood veroordeelde opstandelingen tegen den wil van het ministerie gewild. Het ministerie had Maandag avond na laugdurige beraadslaging besloten de doodvonnissen te laten voltrekken. Des voormiddags kwam de minister-president Sagasta op het koninklijk paleis eu deelde aan den koningin het besluit van den ministerraad mede. De koningin barstte uit in suikken en sprak: „Ik wil het bloed dier mannen niet over mij en den jeugdigen koning brengen.'^ Zij bezwoer hierna dsn heer Sagasta het ministerie op nieuw bijeen te roepen eu aan zijne ambtge- nooten mede te deelen dat zij volstrektelijk gratie wilde schenken. Sagasta riep toen legen 3 ure 's namiddags de ministers bijeen. Deze waren te 5 ure nog niet tot een nader besluit gekomen. De koningin vond dit lange wachten onverdragelijk en zond den plaatskommandant generaal Blanco uaar Jen minister-president en liet dezen zeggen: „Er gebeurewater geoeure, zij zal de doodvonnissen niet laten voltrekken.' Nu gaf het ministerie toe, en generaal Blanco spoedde zich naar de kapelwaar de ter dood veroordeelden zich bevonden, om hun de kwijt schelding der doodstraf aan te kondigen. De dochter van generaal Villacampa, die voortdurend aan de deur is blijven staan viel van vreugde in zwijm. Generaal Villacampa zeide „Van nu af ben ik een trouw dienaar der koningin." Verscheidene republikeinsche afgevaardigden begaven zich naar het paleis om der koningin hunne persoonlijke hulde aan te bieden. 's Avonds diende Sagasta aan de koningin het ontslag van al de ministers aan maar de ko ningin weigerde het aan te nemen. MADRID, 7 October. Vijf ministers zijn afgetreden. Lopez Dominguez heeft een langdurig onderhoud gehad mei. de konipgin. oogenblik dat er een goederentrein overreed. Vijftien waggons vielen naar beneden. Slechts werden drie beambten oogenschijnlijk licht ge kwetst. In de Hongaarsche stad Szegedin is nu ook de cholera in vrij hevige mate uitgebroken. Dinsdag kwamen er 28 ziekte-en 7 sterfgevallen Te Pest werden Maandag en Dinsdag 28 personen door cholera aangetast en stierven 11 aan de ziekte. Te Triest kwamen 11 ziekte- en 2 sterfgevallen voor. Te Venetie zijn acht aanzienlijke personen bij hazardspel betrapt en in hechtenis genomen, Men verwacht verdere maatregelen tegen dit iu deze stad zeer in zwang zijnde spelen. Een sehoenmakes te Napels won dezer dagen 650,000 lire uit de loterijwaarop zijn eerste daad was zijn winkel voor een ieder open te stellen en eene soort van vrijwillige plundering van zijn voorraad toe te staan. Onder veel gejuich werd druk van de vergun- gebruik gemaakt. Aan Daily News wordt uit Sofia geseind dat zijn correspondent een gesprek voerde met een lid van het kabinet. Deze zeide dat het regent schap zoowel als het ministerie hun ontslag zullen aanbieden aan de Sobranjezoodra deze gecon stitueerd zal zijn. Paiticuliere berichten uit de provinciën beves tigen dat Kaulbars niet voornemens is naar Sofia terug te keeren maar naar Petersburg vertrekt. Een telegram uit Mexico berichtdat nabij Chimalapa (in Guatemala) een heuvel geheel in tweeën is gespleten, tengevolge van onderaardsche werkingen. De algemeene raad van de democratisch sociale federatie heeft een manifest openbaar ge maakt waarin de nood onder de werklieden te Londen uiieengezet wordt. Zij kunnen wordt gezegd niet meer werk bekomen dan het vorige jaar. De werkelooze arbeiders worden uitgenoodigd den' optocht bij de in diensttreding van den lord- mayor op 9 November te volgen teneinde op die wijze aan het land hunne wanhoop en het daaruit ontstaande gevaar te toonen. Tamai is Donderdag na eenen heftigen strijd stormenderhand ingenomen door eenen troep met Engeland bevriende inboorlingen. Dezen telden 20 doodende opstandelingen 200. Uit Ramsgate wordt van Donderdag geseind: Heden ochtend greep er eene ernstige botsing plaats lusschen Engelsche en Fransche visschers. De laatsten hadden het zwaar te ontgelden. Over en weer beschuldigden de visschers elkander van het stelen en beschadigen der netten. Een bende mooDÜgkters hebben Maandag een aanval gepleegd op het huis van een pachter te Glountenanfinane. Alleen de beide dochters van den pachter waren te huis. De gemaskerde lieden vroegen om het geweer van den pachter, en toen de meisjes dit weigerden werden twee schoten op haar gelost. De eene werd zoo zwaar gewond dat zij aan hare wonden wel zal over lijden de andere werd licht gewond. MELBOURNE, 5 October. Op het eiland Niapu een der Tonga-eilanden (Stille Zuidzee) heeft een hevige vulcanische uitbarsting plaats gehad. Twee derden van het eiland zijn geheel met vulcanische stof bedekt. Er is een stoomboot üaarheen gezonden om hulp te verleenen. Men meent, dat niemand bij de ramp is omgekomen doch zekerheid bestaat er nog niet. Het eiland telde eene bevolking van 500 zielen. De uitbarsting op Niapu ging vergezeld vau aardschokken die al de dorpen en het eiland verwoestten. De inwoners werden gered. Waalwijk, 9 October 1886. Door eten directeur-generaal van de Maatschap pij tot exploitatie der staatsspoorwegen is aan den burgemeester van Waalwijk berichtdat de opening van de spoorliju ZwaluweWaalwijk bepaald blijft op 1 November a. Het schijnt in de bedoeling van den gemeen teraad te liggen, die opening feestelijk te doen plaats hebben; althans er worden io dien geest besprekingeu gehouden. De cursus onzer teekenschool is verleden Donderdag avond geopend met een 40tal leer lingen. Door de goede zorgen der commissie zijn nieuwe modellen aangeschaft, waarvan men zich zeer veel goeds voorstelt. Na afloop der Bavo-markt, Donderdag na middag, had op de westelijke grens dezer gemeente eene volksoploop plaats een aantal personeD uit Sprang, Vrijhoeven-Cappel en Capelle hadden zich bijeen verzameld eD stonden te Besoijen -terwijl tegenover hen, op Waalwijks grond, een aantal schoenmakers stonden die, ouder gewoonte litiouwden het ter voorkoming van botsingen tusschen beide te treden. Zij rieden het aanwezige publiek vooral dat der buitengemeenten, die allen tamelijk door drankgebruik opgewonden waren hunnen weg te vervolgen doch nu keerdeD zij zich tegen de politie allerlei hatelijkheden werden hun toege voegd terwijl men tusschen de anderen door hen trachtte te mishandelen het gevolg was dat de beambten enkele belhamels wilden herkennen ten einde hen voor hun daden aan sprakelijk te stellen; doch hierdoor ontstond een zoodanig gedrang, een stooten, rukken en duwen van die beambten dat zij verplicht waren van hun wapenen gebruik te maken dit boezemde een weinig ontzag inalthans men kreeg ruimte en de meesten zakten af. Ooggetuigen verklaren ons, dat de politie niet dan met beleid haar wapenen gebruikt heeft daar zij enkel op het oog had haar gezag te hand haven. Door haai zijn geen wonden toegebracht. Een persoon uit Capelle echter, wiens ideDtite.it de politie wenschte te kennen wat aanleiding gaf tot een bevigen strijd is door Waalwijkers in het midden genomen oogenschijnlijk met het doel de politie bij te staan later bleek dat die persoon door die vrijwillige adsistenten was mis handeld zoodat de politie genoodzaakt was hem te ontzetten. Het schijnt nu dat men die mishandeling der politie wil aanvrijven, althans er zijn geruchten daaromtrent in craloop. Zij was echter in haar volste recht en mocjit het al waar zijn geweestwat niet het geval is, dat zij den een of ander letsel had toegebracht, dan was het niet haar maar den gekwetste zelf te wijten. Verleden Woensdag is voor de rechtbank te 's Bosch conclusie genomen in zake de ont eigening der beide molenaars te Drunen. De conclusie strekt tot toewijziging van de schatting der laatste deskundigen. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer zijn te Sneek uitgebracht 36o2 stemmen waarvan 25 van onwaarde. Meerderheid alzoo 1814. Er moet herstemming plaats hebben lusschen Mr. P. J. G. van Diggelen (lib.) die 1712, en Mr. Baron Brantzen van de Zijp (anti-rev.) die 1584 stemmen verkreeg. Dr. Bruinsma (lib.) had 305 stemmen. De sociaal-democraten Eortuyn en Van der Stadt, te Amsterdam in hechtcuis geuomen ter zake van het oproerzijn op viije voeten gesteld. Ia den laatsten tijd worden te Breda her haaldelijk honden vermist, die om hunne vreemd soortigheid of fraaiheid de bijzondere aandacht trekken. Sommige personen, wellicht landloopers, schijuen er hun werk van te maken, die honden op te vangen er. elders te gelde te inaken. Omtrent den grooten brand, die Maandag te 's Hertogenbosch gewoed heeft, zijn thans met zekerheid de volgende bijzonderheden bekend De brand ontstond ten huize van den heer M. Kluijtmans fabriek en magazijn van kerkorna- menten 's avonds 7 uur. De echtgenoote met twee kinderen waren naar de kerk de dienstbode met het jongste kind vertoefden beneden terwijl de heer Kluijtmans juist zijn huis verliet, toen de buren hem waar schuwden dat er te zijnent brand was. Ter stond keerde hij terug doch het huis binnen treden ging niet meer, want bij het openen der deur droüg eeu dikke zwarte rook naar buiten en spoedig baanden zich de vlammen een weg door de gebarsten en stukgeslagen spiegelruit van het aan de straat gelegen magazijn. Hoewel er zeer weinig wind wasverhief zich de vlam in weinig minuten een huis hoog. Zij verschroeid- de niettegenstaande de straat daar zeer breed is, bij een overbuurman deur en vensterluik, waar van de verf door de geweldige hitte geheel is afgeblakerd, en stak weldra de kroonlijst in brand. °De dienstbode en het kind zijn in tijds langs de achterzijde uit het brandende perceel gered. Spoedig viel aan redden niet meer te den ken en stond alles in lichterlaaie. Terwijl in de I i 4l IVÜ;

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2