Notaris BINK, HUIS en ZEFF 4% PANDBRIEVEN BREUKBANDEN, Handelsberichten. AÜVE RTENTIËN. VER K O OPEIS EEN NETTE LOOPJONGEN. ■iSPlf M1I18BBI ORTHOPEDISCHE en CHIRURGISCHE INSTRUMENTEN. Hoofddepót voor Noordbrabant der Schaf bauser verbandstoffen-fabriek. 322de STAATSLOTERIJ. OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand September 1886. MlfIS n® 111 B00IJ f! li li TlllCli te Waalwijk, zal ten verzoeke van den heer O. A. DONKERS, te BaardwijkBIJ INZET op Woensdag 20 October 1886, ter herberge van JAC. VAN WOENSEL en BIJ TOESLAG op Woensdag 3 November 1886, ter herberge van A. MULDERS te Baard wijk, des avonds 6 ure, W. Timmermans Zonen, alhier. Artikelen voor Ziekenverpleging, CHARLES MARSÉ, verspreidde zich van den venverdieping onfstf die over de huizen heen zolder een v uu rirViac hst raat en zelfs nog ver in Karrenstraa' der nederyi^Qiifg en koninklijke marechaussee, uemeejgn scliuttcrij waren met de burgerlijke orandi^'jre autoriteiten weldra aanwezig. 60 bijzonder woord van lof mag niet worden ^nouden aan den heer Cbr. Van Beugen, brand meester van spuit E., die zich bij den aanvang in het gebouw begaf, ten einde pogingen tot redding te doen die de brandkast zoo goed mo gelijk dichtduwdc en zich vervolgens van bene den naar boven begaf, waar later anderen hem bewusteloos vonden. Aan aller samenwerking gelukte het betrekke lijk spoedig het vuur meester te worden en vóór 9 uur was het gevaar voor uitbreiding tot de naastbijgelegen perceelcn geweken. Omstreeks middernacht was alles gebluscht. Het huis is geheel uitgebrand en van den ge- heelen inboedel en den voorraad goederen in het magazijn is niets gered. De werkplaats, van de woning door een open plaats gescheiden, bleef gespaard. De brandkast, uit de fabriek des hetren P. M. Timmermans aldaar, die, zooals reeds gezegd, niet gesloten wasdoch waarvan de deur aan stond bleek na den brand haar inhoud onge schonden te hebben bewaard. In de puichoopen zijn voor eeoige duizenden gulden aan gesmolten goud en zilver gevonden en in goede bewaring gebracht. Ook het grootboek en meer andere werden nagenoeg ongeschonden teruggevonden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Men zegtdat hij zou zijn ontstaan in een alkoof of kast achter het magazijn. Dat er gasontploffing zou hebben plaats gehad, kunnen wij ten eenenmale tegenspreken-, in 'tgeheeie huis werd geen gas gebrand. Evenmin was op den zolder graan geborgen. Naar wij vernemen, ia het huis verzekerd voor f 6,500 en de inboedel enz. voor f31,000. Bij den landbouwer A. te Kruisland (Noord brabant) is eene schuur met den zich daarin be vindenden oogst alsmede het wagenhuis door brand vernield. Het vee en eenige landbouw gereedschappen zijn gered. Alles was verzekerd. Op de kermis te Hansel, Limburg, zijn Zondag nacht de aldaar dienstdoende marcchausées door een 20tal Belgische boeren onverhoeds aangevallen mishandeld en verwond. Het was niet mogelijk dat de beambten van hüDne wa penen gebruik maaktendaar zij beiden op hetzelfde oogenblik werdeD aangegrepen. Een hunner is ernstig verwond. Een onderzoek is ingesteld. Uit Dordrecht wordt gemeld Gisteren was hier op het gebied der binnen scheepvaart iets niuws ta zien. Een gewoon tjalkschipvarende in de beurt van Goes op Amsterdam heeft in zijne kajuit een staandén stoomketel en eene machine van vijf paardenkr. met cylinder geplaatst, om bij stilte of tegenwind en in de kanalen de gewone zeilkracbt door stoom te vervangen waardoor de schipper niet gebonden is aan, noch afhankelijk van sleepbooten of paardeboeren in sommige streken ook wei jagers genoemd. Het tjalkschip heeft zijne eerste reis met deze machines aanvaard. De groote hitte die wij in Augustus en September gehad hebben wordt aan de buiten gewone hoogte van de protuberansen der zon (gloeiende dampen van waterstofgas) toegeschre ven. Met de hoogte dezer protuberansen staan de warmtetoestanden van onze aarde en van de andere planeeten in nauw verband, Als ze niet meer dan 12000 km. hoog zijn (de normale hoogte)dan ziju ook de warmtetoestanden op de aarde normaal. Het is echter in het geheel geen zeldzaam verschijnsel, dat de zonnevlammen eene hoogte van 160,000 km. en meer boven de oppervlakte der zon hebben. Doet zich dit verschijnsel in het laatst van den winter voor dan wordt de winterkleeding opgeborgen heeft het evenwel plaats gedurende den zomerdan krijgt men onverdragelijke hitte, droogte en andere calamiteiten. In Augustus van dit jaar nu be reikten de protuberansen een ongewone hoogte en verhieven zichvolgens de berekiug der sterrekuudigen den 243ten Augustus zelfs tot op 300,000 km. Vandaar die hooge temperatuur. WAALWIJK, 7 October. De jaarmarkt werd zeer diuk bezocht. De aanvoer ter veemarkt was groot. Ruim 1000 stuks hoornvee was aan de lijn. De handel tamelijk levendig vooral voor kalf- vaarzen. Kalfkoeien f 140 265. Dito vaarzen f 110 a 185. Biggen f5.00 a f9.75; Ter botermarkt aangevoerd 712 KG.van 1.03 1.17 per KG. verkocht. Eieren f 4.00 a 6.25 per 100 stuks De handel in granen voor consumptie is ferm. De ledermarkt is nog al geanimeerd. Voor goed licht zooileder was meer vraag ten be hoeve van de schoenfabrieken in deze streek. In de fabrieken wordt druk gewerktde arbeidsloonen zijn op enkele fabrieken eenigs- zins verhoogd. Dit geldt echter voornamelijk voor de beste werklieden. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst, öeklasse. Trekking van 6 Oct. No. 8019 2944 5132 16436 19644 f1000 no. 7786 8698 f400; no. 1418 1513 5546 15169 15365 16242 f200; no. 2137 3675 5814 9065 10601 15552 en 19859 elk f100. Trekking van 7 Oet. No. 19198 f 1500; no. 1592 6150 10653 20248 f 1000 no. 1350 6145 8396 8637 f400; no. 3321 5938 8111 8974 17123 f200 nos. 854 1730 5296 6003 7531 10370 11130 12309 16947 17088 en 19334 elk f 100. Reeds meermalen constateerden wij in ons lad met genoegen, dat de Nederlandsche leerlooierij, geheel aan zich zelve overgelaten en verstoken van het vooruitzicht op hulp van de zijde der regeering door eigen on derzoek en eigen energie zich er weder boven op heeft gewerkt en verkeert in een betrek kelijk bloeienden toestanddie zeker veel beter te noemen is dan die van dezelfde in dustrie in andere landenruimschoots met beschermende rechten gezegend. Onze looiers hebben in 't binnenland niet meer de con currentie te duchten voor de artikelendie zij vervaardigen en daarbij wordt er geld verdiend; wel niet zooals in de gulden jaren der looierijtoen al wat maar op leder ge leek voor grot geld verkocht werd, maar toch, goede vakmannen op de hoogte der nieuwere methodenmaken tegenwoordig goede winsten. Wel hooren wij nog de klacht rijzen„ia, maar wij kunnen toch niet uitvoeren, omdat hooge rechten der naburige staten ons dit verhinderen." Tot op eene zekere hoogte is dit waarmaar er zijn ook nog landen genoeg, waar uit den vreemde leder wordt ingevoerd. Gaat men de statistieken van invoer na, dan ziet men dat er op verschil lende punten van den aardbodem, ook in Europa, leder wordt ingevoerd uit Duitsch- land, Frankrijk, Belgie, Engeland, Rusland, Amerika. Waarom ook niet uit Nederland Onlangs deelden wij mededat aan ons consulaat-generaal te Bucharest, ten behoeve van Nederlandsche handelaren en industriee- len, die zich de tegenwoordige gunstige om standigheden om in Rumenie zaken te doen, wenschen ten nutte te maken, een gelegen heid was geopend door eene monsterkamer van Nederlandsche fabrikaten en handels artikelen. Hoeveel Nederlandsche looiers en schoen fabrikanten zouden hiervan wel gebruik heb ben gemaakt Zeker niet veel, als er al zijn. Uit het voorgaande meenen wij te mogen afleiden, dat, als er uit ons land geen leder of schoenwerk in beduidende hoeveelheid wordt uitgevoerd, dit is toe te schrijven aan de fabrikanten zeiven, die geen moeite doen om hunne producten in den vreemde te doen kennen en op de wereldmarkt te concurreeren. Voor heden willen wij ons bepalen tot een landdat den laatsten tijd aller aandacht heeft getrokken, namelijk Bulgarije. Na de Turksche imigratie in 1879 was het lederverbruik in Bulgarije zeer afgenomen vooral de gemeene uit Turkije en Grieken land afkomstige ledersoorten, die door de Muzelmansche bevolking werden verkozen leden onder die vermindering. Sedert eenige jaren is het verbruik niet allen gestegen tot, maar zelfs boven het vroegere cijfer, en dit wel tenvoordeele van den Europeeschen invoer. Aanvankelijk verliet de Bulgaarsche boer niet dan noode zijn nationaal schoeisel, een stuk ruwe huid onder den voet, met riémen, over den voet gekruist, vastgehoudenmaar de militaire diensten de verplichting van de bij het leger aangenomen laars te dragen, gewenden hem langzamerhand aan het dragen van lederen schoeisel. Van den anderen kant bemerkt men in de steden een neiging om goede qualiteiten te zoeken. De ver bruikers vermeerderen dus en zij beginnen bij het gebruikte leder langen duur te eischen. Gemiddeld worden er jaarlijks te Varna voor 1,100,000 frs. leder en vellen ingevoerd. Deze som kan verdeeld worden als volgt: Zoolleder fr. 450,000. Gewast kalfs 355,000. O.-I. overleder 225,000. Geitenvellen 100,000. Verlakt 50000. Verschillende soorten 50000. Het zooileder komt voornamelijk van Turkije en Griekenlandhet leder van deze herkomst is in weerwil van het groote onderwicht zeer gevraagd om deszelfs goedkoopte 't geldt fr. 3 3,50 p. kilo. Rusland voert insgelijks ordinair goed in. De betere qualiteiten die men begint de voorkeur te geven, komen van Italië fr. 3 en 3,60 het kilo, en van Frankrijk fr. 3,70 en 4 per kilo. Vooral het Fransche leder is zeer gewaardeerd en zou meer gevraagd zijn, als men den prijs eenigszins lager kon stellen. Op aanwijzing van eene Zwitsersch- Fransche firma zijn eenige huizen te Toulon belast leder te leveren van eene middelma tige qualiteit, maar beter dan het Grieksche; den nog wel iets hoogeren prijs bewilligt men, omdat men ziet, dat 't beter is. Vijf of zes jaren geleden zónd Frankrijk zeer weinig zooileder. Op 't oogenblik levert het Vs van den invoer. Gewast kalfsleder is een belangrijk verbruiksartikeldat nog jaarlijks toeneemt. 'tKomt van Frankrijk, Italië en Duitschland. Het Italiaansche kost, evenals het Duitsche, 7 a 9 fr. het kilo, maar de pogingen van Duitschland tegen den invoer uit Frankrijk waren minder gelukkig dan die van Italië. Het Fransche gewast kalfs kost 8 a 10.50 fr. per kilo toch is het gevraagd om zijn betere qualiteit. Het over leder van Oost-Indische huiden is gezocht in het binnenland, ter oorzake der lagere prijzenmet deze kan men de klanten vol doen, die goedkooper schoeisel verlangen. Frankrijk neemt voor dit artikel den eersten rang in het gewaste lenige leder dat in Bulgarije gebruikt wordtkost in fabriek fr. 5.50 a 6.60het Duitschedat lenigheid mist, geldt 4 ft 6 fr. De inkomende rechten bedragen 8°/0 der waarde. Leder is een der weinige artikelen, waar voor de Bulgaarsche verbruiker geneigd schijnt prijzen te betalen, die overeenkomen met de goede qualiteit. 't Zou dus wel een belangrijk débouché kunnen worden ook voor de Nederlandsche looierijals onze fabri kanten in staat waren te leveren aan prijzen, welke met die der anderen konden concur reeren. Waalwijk, 4 October 1886. Voor den handel in huiden was de maand September tamelijk kalmen niet zonder reden. Na de belangrijke omzetten der twee vorige maanden was het wel te denken, dat er een meer bedaarde stemming zou volgen. Op de hoofdmarkten is de keuze voor goede zomerhuiden nog ruim genoeg om in de herfstbehoeften te voorzien. In deze soorten ging minder om, vooral in de laatste helft van September. Oorzaak daarvan was, dat importeurs zich gaarne ontdoen van ge zouten huiden, eenigszins minder beleerd en roodachtig op 't vleesch. Verschillende partijen daarvan zijn alsnog aan de markt en billijk te koop. Velen hebben van die gelegenheid om voordeelige inkoopen te doen geprofiteerd. Gezouten koehuiden blijven gewildde voorraad is niet grootdoch toevoer van ferme partijen is men wachtende. Droge huiden blijven vast in prijs en toch komen ons de prijzen billijk voor. Tegen fr. 110 a 115 kan men goede B.-Ayres mataderos koopen in de wichten van pl.m, 15 kilo. De Hollandsche looier is geen liefhebber van droge huiden. De toestand is daaromtrent zeer gewijzigd. Vroeger, wij spreken nog slechts van 20 jaren herwaarts, werden er misschien in Holland alleen jaar lijks 7 h 800,000 zware droge huiden meer gelooid dan tegenwoordig. Het neemt niet weg, dat er groote looierijen in ons land bestaan, die nog geregeld een groot gedeelte droge huiden inwerken. Voor die heeren is de keuze, vooral te Havre, voldoende, terwijl Antwerpen ook steeds min of meer voorraad heeft, en de weinige vraag naar dat artikel ruimschoots kan be vredigen. De stock te Antwerpen bedroeg op 30 September 172,476 stuks diverse soorten huiden tegen 240,293 in 1885, 136,102 in 1884, 181,601 in 1883, 79,972 in 1882 en 141,094 in 1881. Op 2 dezer werd de voorraad te Havre geconstateerd op 194,061 stuks diverse hui den. Eene belangrijke veiling van meestal bij soorten is aldaar tegen 6 dezer aange kondigd. Met het oog op de vele aanvoeren, die men wachtende is, en de omstandigheid, dat vele looiers reeds ruim voorzien zijn voor onmid- delijke behoefte, wordt algemeen verondersteld, dat de markt in de eerste toekomst zoo niet eene stationnaire richting zal handhaven dan toch zeker niet eene vooruitgaande beweging zal inslaan. Uit Buenos Ayres wordt intusschen d.d. 29 September het navolgende geseind „De harde winter van dit jaar heeft ge wichtige schade onder de veekudden aan gericht. „Latere en beperkte slachtingen dan ge- „woonlijk kunnen daarvan het gevolg zijn.'' Nadere berichten zullen wij moeten af wachten alvorens daaruit eene gedecideerde gevolgtrekking te mogen maken. De vraag is hier Zijn deze berichten ten volle ver trouwbaar Inlandsche huiden en vellen waren weer iets flauwer, daar de kooplust voor 't buiten land verminderde. In zware ossen- en koehuiden komt de markt weer meer voorzien te worden. Voor paardenhuiden openbaarde zich meer behoefte tegen het seizoen daardoor ruimden eenige partijtjes flink op. De inschrijvingen van Oost-Indische runder en buffelhuiden, zoowel voor over- als zool leder, waren nog ongeanimeerd, hoewel de ten- denz toch beter teek ent. Wij vertrouwendat de markt in deze artikelen meer vastheid gsat verkrijgen. In leder verliep de maand vrij stil. Men verzekert onsdat de koopers terugblijven omdat men tengevolge van de daling der huidenprijzen, nog lagere leerprijzen verwacht. Wij gelooven dat men daaromtrent „bui ten den waard'7 gerekend heeft, dat is buiten de omstandigheid, dat de voorraad bij heeren verbruikers gering is. Het kan waar zijn dat er zich vele looiers angstig maken, doch daartegen staat een veel grooter aantaldie wel degelijk rekening houdt met de prijzenj die zij voor het tegenwoordig gelooid artikel ruw hebben moeten aanleggen. Zij weten even goed als wijdat men de markt in eene opgaande richting moeielijk kan dwingenvooral niet met liet artikel zoolleder. Zij hebben echter evenzeer de wetenschap, dat een goed stuk zwaar leder steeds een coulant artikel blijft en dat het spreekwoord: La peur est une mauvaise conseillère, ook hier mag worden toegepast. Wij kunnen ons met deze redeneering wel vereenigen. - De handel in schors was niet onbeduidend; verschillende ladingen werden hier en elders aangevoerd. De Geldersche schors is in 't algemeen beter dan verwacht werd Eenige partijtjes hebben wel iet wat door het natte weder in den blektijd geleden, doch het mag erkend worden dat de regenschade medevalt. De prijzen varieëeren van f4.50 f5.10 per 65 KG. naar kwaliteit, In onze haven werd in 't begin der maand een lading GarouilleAfrikaansche wortel schors gelostde qualiteit was vrij goed, de partij werd coulant verkocht. Naar men ons mededeelt wordt door dezelfde firma binnen kort een lading Vallonea verwacht. Overgenomen uit liet Nieuwsblad voor Neder landsche Leerlooierijen en aanverwante Vakken. ONDERTROUWD: en Drunen30 September 1886. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid onzer Zilveren Bruiloft, betuigen wij, ook namens onze kinderen, hartelijken dank. Waalwijk, 9 October 1886. GERARDUS SARS, en Echtgenoote. TTTij bedanken voor de vele belangstelling ons bij de geboorte van onzen zoon betoond. Mr. H. C. E. RITS. M. A. J. RITS Hoogewegen. Waalwijk, 8 October 1886. ie liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien betuigt bij deze haren oprechten dank aan allen die op eenigerlei wijze blijken van belang stelling gaven, bij gelegenheid harer dubbele bekroning op den zangwedstrijd te Mechelen. Waalwijk8 October 1886. onder Baardwijk, door verkooper bewoond, groot 1 are. Arnhemsche Hypotheekbank voor Nederland zijn verkrijgbaar gesteld ten kantore van de heeren Eenige 3y2 °/0 STAD BREDAzoomede enkele obligatiën provinciale-stedelijke- en waterschaps-leeningen zijn tegen billijke koer sen te bekomen. Waalwijk, 5 October 1886. Ten bovengenoemde kantore WORDT GEVRAAGD Eenige bekwaamheid in schrijven en reke nen strekt tot aanbeveling. Heuvelstraat 1043, Tilburg. g^SLIJPERIJ van messen, scharen en instrumenten.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3