Nummer 8L Donderdag 14 October 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Frankrijk. Belgie. Spanje. Engeland. Duitschland. I UITGEVER: Waalwijk. W Inlichtingen op handelsgebied. rj SÖS Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post. door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Op verlangen van zijn excellentie den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk de eer de bijzondere aandacht te vestigen op de omstandigheiddat de Nederlandsche consuls in het buitenland niet alleen zijn aangewezen voor het verleenen van bijstand aan scheepsgezagvoerders en reizigersmaar ook wel degelijk om den Nederlandschen handel in het buitenland te bevorderen. Bijvoorbeeld door het verstrek ken van inlichtingen o.a. omtrent handels firma's in het land hunner vestiging enz. Deze inlichtingen kunnen door de hande laren rechtstreeks aan de consuls worden gevraagd. De kamer is bereid zooveel mogelijk nadere inlichtingen te verstrekken. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk TIMMERMANSvoorzitter. VAN LIEMPTsecretaris. Waalwijk, 12 October 1886. Het groote publiek is in elk geval de winnende partij bij de scherpe concurrentie tusscken gas en petroleum. De concurrentie van petroleum tegen steenko len gas is te Brussel, evenals in vele Nederlandsche stedenin vollen gang. Maand op maand Deinen de abonnementen op lichtgas afvooral is dit het geval sedert er pe troleumlampen in dea handel zijn gebracht, die in lichtkracht niet achterstaan bij gaslampen en toch minder kosten per uur dan deze. De Brusselsche gemeenteraad heeft den gas- prijs dientengevolge reeds van 20 op 17 centimes per kubiek meter gesteld. Bovendien genieten verschillende industrieën aanmerkelijke kortingen, zoo_b-.v._. hfbdpru <le bakken De heer Ferdinand de Lesseps zal weldra naar New-York vertrekken om den 28slen dezer de inwijding bij te wonen van het beeld der vrij heid. De uitnoodigiDg daartoe heeft hij ontvan gen als voorzitter van de Union frauco-américaine. De heer Bartholdi, de vervaardiger van het beeld, heeft insgelijks van de Amerikaansche regeering een uitnoodiging gekregen. Het bureau der kamer van afgevaardigden is bijeengekomen om twee'gemachtigden te benoe men die bij de plechtigheid de kamer zullen vertegenwoordigen. Het bureau van den Senaat heeft ook reeds twee gemachtigden aangewezen. Naar gemeld wordt, heeft de rógeering den heer Gervais, die verbonden is aan den National, eene zending opgedragen naar 's Gravenhage om er de inrichting van het ministerie van koloniën na te gaan. Uit Brest wordt gemeld dat er te Lan- nillis een vreemdeling is aangehouden, die voor zien was van kaarten, bestekken en een kompas. Men zeide dat het een Duitsch officier was. De officier van justitie heeft last gegeven hem ge vangen te zetten. De werkstaking te Drocourt, pas begonnen, is reeds ten einde. Er is niemand gevangen ge nomen. Er is enkel proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen,-die de werklieden, welke naar de kolenmijn waren gegaan om den arbeid voort te zetten gedreigd hebben. De Gaulois verteltdat ongeveer 350 re cidivisten die zich op het eiland Ré bevinden den 31 sten dezer naar Nieuw-Caledonia zullen worden gebracht. De ongeregeldheden te Vierzon schijnen bijgelegd te zijn, daar sedert eenige dagen weer geregeld wordt gewerkt. De goede houding der 1- - oq vaal rr\ QorromoM'.I De koningin-regentes heeft een besluit getee- kend, waarbij een einde wordt gemaakt aan het laatste overblijfsel der slavernij op Cubadat er nog bestaan had onder de verbloemende bena ming van „patronaat." Op Cuba hebben 20,000 sigarenmakers het werk gestaakt. De werkstakers hebben bij de Amerikaansche vakgenooien hulp aangevraagd. De koningin-regentes heeft den heer Sa- gasta met de samenstelling van een nieuw kabi net belast. De generaal Weilier wordt als min. van oorlog genoemd. Men gelooft, dat de samen stelling van het kabinet moeilijk zal zijn. Het nieuwe ministerie is aldus gevormd: Sagasta, minister-presidentbuitenlandsche za ken Moretbinnenlandsche zaken Castillo justitieAlonzo Martinez oorlog, generaal Cu- stillo; marine, Arias; openbare werken, Navarro Rodrigo; financiën, Puygeerver; koloniën, Balaguer. Het gerechtshof te Madrid heeft Galeote, den moordenaar van den bisschop van Madrid, ter dood veroordeeld. De Daily-News meldtdat het kabinet heeft besloten een home-rule ontwerp iQ te dienen waarvan de onderdeelen thans door eene buiten gewone commissie worden uitgewerkt. Lord Hartington en lord Chamberlain hebben hunne goedkeuring aan de grondslagen van dat stuk verleend en huune medewerking toegezegd. Het heeft ten doel de oprichting van vier provinciale raden, zijnde één voor elke Iersche provincie. De Iersche nationalisten verwerpen dit plan onvoor waardelijk. Volgens berichten uit Sofia aan de Times hebben er in Bulgarije allerwege anti-Russische demonstratiën plaats. Volgens bericht uit Sofia aan „Standard" blijkt het meer eD meerdat Kaulbars in het drukzelfs niet in het Russische centrum te Plewnaalwaar de burgerij bovendien weigerde te voldoen aan zijn eisen om bij den czaar een adres in te zenden ter ondersteuning van Rus- lands eischen. De Bulgaarsche regeering zag tegen de verkiezingen onlusten te gemoet en had daarom maatregelen genomen vooral dewijl zij wist dat de Russische agenten geld hadden uit gedeeld om ongeregeldheden uit te lokken, waar door er een voorwendsel zou worden verkregen om de wettigheid van de verkiezingen te be twisten. De Engelschen hebben ontdektdat er in Birma robijnen mijnen zijnen zullen eene ex peditie daarheen zenden. Daar deze laatste Brit— sche annexatie tot nu toe nog al tegengevallen is kan men deze ontdekking een wezenlijk for tuintje noemen. De gelukkige vondst heeft echter al dadelijk ongenoegen verwekt. Men is er namelijk in Eügelsch lndië lang niet over ge sticht dat de verpachting dezer mijnen niet in het openbaar is geschied en dat men niet weet aan wien en op welke voorwaarden de pacht is gegund. Men herinnert zich de geruchten, die onlangs liepen volgens welke Engeland voornemens zou zijn een vast punt in de Dardanellen te betrekken. Die geruchten hebben hun ontstaan te danken aan een verzoek dat Engeland aan den sultan moet gericht hebben, om op een eiland bij de Dardanellen gelegen, een kolenstation op te rich ten. De sultan moet dit verzoek op de meest besliste wijze afgeslagen hebben. Het vermiste stoomschip Anchorin van de Anchor-lijn dat sedert 10 a 12 dagen te vergeefs te New-York wordt verwacht heeft 400 passagiers aan boord waaronder 300 tusschen- deks. Thans is het terecht, en met gebroken schroefas te St. Johns binnengesleept. Gelijk men weetwerd voor 12 jaren door den Duitschen Rijksdag de legersterkte vast gesteld en wel voor een tijdperk van zeven jaren.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1