X- Het was voor de hervormde gemeente te Besoijen jl. Zondag een ware feestdag. Na eene vacature van bijna drie en een half jaar ontstaan door bet vertrek van den beer J. Bachiene werd, onder een talrijk ge hoor zoo van elders als uit deze gemeente, de nieuw benoemde predikant, de beer Z. I. Reijers, des voormiddags door zijn hoogbe jaarden vader tot zijn dienstwerk ingeleid. Na gesproken te hebben over Handelingen der Apostelen//hoofdstuk 2 vers 42 en in eene keurige, gevoelvolle rede den nieuwen leeraar te hebben gewezen op zijne schoone roepingverrichtte de waardige grijsaard met den consulent, den heer v. Elden, uit Waal wijk en met twee academievrienden, door handoplegging het werk der bevestiging. Oostenrijk, Italië. Servie. Bulgarije. Rusland. is nu bijna afgeloopen zoodat de rijksdag eer lang opnieuw in deze moet geraadpleegd worden. Nu hebben er in de laaiste tijden geruchten geloopen, dat de regeering voornemens zou wezen eene verlenging te vragen voor on bepaalden tijd eene regeling diespottenderwijzedoor de te genstanders reeds het Aeternaat (regeling voor de eeuwigheid) is gedoopt. Zoozeer echter wekte deze aankondiging de algemeene ontevredenheiddat de „Norddeut- iche Allgemeine" dezer dagen daarvan eene zoo goed als ambtelijke tegenspraak heeft ge bracht. Op 3 dezer is door de politie te Weenen eene bende anarchisten ontdekt en gearresteerd bestaande uit een twintigtal werklieden, die zich met het vervaardigen van ontplofbare stoffen bezig hielden. Hun doel was om in den nacht van 3 op 4 dezer de houtpakhuizen en eenige openbare gebouwen in brand te steken, en bom men te werpen op de alsdan toeschietende me nigte. De politie heeft een voorraad dynamiet, dolken en bommen in beslag genomen. Vijf kilogram dynamiet werden onder de spoorweg brug te Penzing gevonden. Eenige fgearresteer- den zouden reeds bekentenissen hebben afgelegd. In de Boheemsche bergstad Kladuo wer den sedert eenigen tijd in een aantal huizen verzakkingen waargenomen. Bij een onderzoek van regeeringswege bleek, dat dit aan de werken in de mijnen te wijten was en dat ongeveer zes tig huizen daardoor meer of minder gevaar liepen van instorten. Het werken in de mijDen is nu op bepaalde plaatsen tot nader order verboden. De Moniteur de Rome meldtdat 's pausen staatssecretaris aan de nuntiussen bij de buiten- landsche regeeringen eene nota heeft gezonden betreffende de anti-clericale beweging in Italië. De generaal der Jezuïeten te Rome moet zichvolgens het Berliner Tageblattuit vrees voor uitwijzing van wege de Italiaansche regee ring, onder Duitsche bescherming gesteld en met het archief der orde in het Collegio Germanico zijnen intrek genomen hebben. Volgens eene dépeche aan de Daily News, zou de politie te Pasma, bij Mitrovitzeen complot ontdekt hebben ten doel hebbende om koning Milan op te lichten gedurende zijn overtocht naar Hongarijehem naar Belgrado te brengen en te dwingen om afstand te doen van de regee ring. In geval van weigering zou hij gedood worden. De Polit. Corr. daarentegen verklaartdat aan het Servische gezantschap te Weenen niets van een dergelijk complot bekend is. De politie in Servië heeft toch conservatoire maatregelen genomen. Het was te voorzien dat de toestaad in Bul garije niet lang zoo kon voortduren. De bom is dan ook eindelijk gebarsten en de diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije zijn afgebroken. Natschewitsch zond Zaterdag do vol gende circulaire aan alle agenten „Ik heb de eer u te verzoeken, uwen landgenooten indachtig te willen maken, dat zij zich van alle deelne ming en inmenging bij de verkiezingen voor de Sobranje op 10 Oct. hebben te onthouden. Mijn donische boeren naar het Russische consulaat alwaar de vier aanvoerders der bende binnen gingen en onthaald werden. Spoedig keerden zij terug en trokken aan het hoofd van den troep naar het lokaal der verkiezingen ten einde de stembussen weg te nemen. Hierdoor ontstond eene bloedige vechtpartij waarbij onder de Montenegrijnen en Macedoniers deerlijk huisge houden werd. Een deel van den troep vluchtte in den tuin van het Russische consulaat. Zij kregen daar eten wijn en brandewijn raakten er beschonken en begonnen toen met revolvers op de voorbijgangers in de straat te schieten waardoor eenige kogels in het Engelsche en Duitsche consulaat terechtkwamen. Nu werd de Russische consul Nekludoff bevreesd en liet de dronkaards de deur uit werpen. De vechtpartijen werden op straat hervat. Uit Sofia verneemt de Standard dat de Bulgaarsche regeering een groot complot heeft ontdekt hetwelk door Russische agenten is gesmeed om een oproer ie bewerken door middel van gewapende bendendie het land zouden afloopeD, en te Saint-Gcorge bijeen zouden komen. De overheid ontving volledige bijzonderheden aangaande dit complot uit welke blijktdat de Bussische consuls te Sofiate Philipopel en te Rustchuk aan de oproerlingen wapens paarden en geld hebben uitgedeeld. De operatien zouden den vijftienden October zijr. aangevangen, terwijl de genoemde Russische consuls de verzekering hadden gegevendat Bulgarije uiterlijk den negenden November door Russische troepen zou worden bezet. Velen der hoofden van deze be weging zijn reeds gepakt. Het complot lekte uit door de arrestatie van den Russischen agent Ivanoflc nabij Eskizagra. Daily News verneemt uit Sofia dat er ernstige onlusten plaats hebben gehad in de nabijheid der stembureaux. Stadsvolk kwam in botsing met boerenlaatstgenoemden die in grooten getale waren opgekomen, kregen van het Russische consulaat geld eu drank. Het stadsvolk viel het Russische consulaat aanwaarop de bewakers op het gepeupel schoten. Eenige kogels kwamen terecht ia het belendende Duitsche consulaat. De Duitsche consul diende eene klacht in en daarop werd het plein voor de consulaat- gebouwen bezet door troepen. Er heersebt groote opgewondenheid onder de bevolking. SOFIA, 12 October. Van de 500 afgevaardigden die moesten worden gekozen zijn 420 gunstig voor de regeering gezind; 20 Zankovisten werden gekozen en van 50 verkiezingen is de uitslag nog onbekend. Men weet nog niet, of Karaweloff is gekozen. De agent van Rusland heeft drie schrif telijke nota's aan het gouvernement overhandigd. In de eerste wordt op last van Kaulbars sterk de circulaire afgekeurd, waarbij aan vreemdelin gen werd verboden, zich in te laten met de ver kiezingen. De tweede verklaart de verkiezingen onwettig. De derde protesteert tegen den aanval, waaraan het Rusische consulaat heeft bloot gestaan. Deze nota's zijn aan de vertegjnwoordigers der mogendheden medegedeeld. Het gouvernement is voornemens niet toe te geven. Neklindoffde Russische consul te Sofia, heeft zich bij de Duitsche en Engelsche consuls verontschuldigd wegens de revolverschoten die door de beschonken boeren in de richting der cocsulaatsgebouw gelost zijn. Volgens den bekenden Parijschen berichtgever van the Times maakt men zich oDgerust over den geestestoestand van den keizer van Rusland. Een brutale spoorwegdiefstal werd onlangs der Noordbr. maatschappij van landbouw een subsidie is verleend van f50., ter gemoetkominer 1 1 in de kosten van uitgeloofde premiën bij gelegen heid van de Waalwijksche nnjaarsmarki. 2o. Van een besluit van 's konings commis saris, waarbij de heeren A. C. Zijlmans en Jud. Timmermans Wz. zijn benoemd tot zetters voor :s rijks directe belaslingeo. Daarna is de, openbare vergaderinggesloten, en werden met gesloten dturen behaodeld eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofde- lijken omslag over 1886. Donderdag zal in het huis ten Deil, te Raamsuonkaveer, eene vergadering plaats hebben van besturen der aan de lijn Zwalu we-Waalwijk gelegen gemeenten ten einde van gedachten te wisselen omtrent de feestelijke opening van den spoorweg. Die opening zal plaats hebben den 31 October, terwijl de geregelde dienst als iocaalspoor een aanvang zal nemen don 1 No vember. Naar wij vernemen, zullen er dagelijks 5 trejnen op en neer rijden. De chefs voor de stations Waalwijk en Geertruidenberg zijn aangewezen; Waspik en Capelle-Kaatsheuvel blijven voorloopig onbezet. De beer D. Baggerman, te Heeren veen, beeft met gunstig gevolg het 2e gedeelte van bet notarieel examen afgelegd. Des namiddags trad de nieuwe leeraar op, sprekende over „Haudelingen der Apostelen//, hoofdstuk 10 vers 36 waaruit de woorden: „verkondigende vrede door Jezus Chrustus// tot bet onderwerp zijner rede gekozen werden. Een nog talrijker gehoor dan des voormid dags volgde met veel belangstelling den nieuwen leeraar in zijne hartelijke, gevoelvolle toespraak. De heeren E. A. L. van den Bergh en II. B. Swagemakers hebben bun ontslag genomen als leden der kamer van koophandel te Tilburg. Zondag avond waren te Besoijen een aantal personen uit de naburige gemeenten Sprang, Capelle en Vrijhoeven-Capel bijeen, blijkbaar met minder goede bedoelingen, zoo bet scheen om revanche te nemen over het gebeurde van 11. Donderdag. Spoedig was echter een sterke politiemacht op de been om de te verwachten ongeregeldheden te onderdrukken. De brigadecommandant begaf zich in hun midden, bracht hunne verkeerde bedoelingen onder bet oogen vermaande hen rustig te blijven en huiswaarts te gaan dit miste zijne uitwerking nietzij keerden huiswaarts doch tijdens hunnen aftocht werd mst 21 runderen van den landbouwer W. te Scboonebeekwelke de grens hadden over schreden door het Schoonebeekerdiep te door waden. Met veel moeite en kosten kreeg de eigenaar ze terug. Te Yeener.daal beeft een verwoede vechtpartij plaats gehad. Een ötal meiden uit die gemeente hadden jongens uit Eist bij Reeneu afgehaaldom daarmede middag en avond door te brengen Eenige Yeenen- daalscbe jongens waren hierover zeer ontsticht en bleven ben, die van Eist kwamen, aan houdend op allerlei wijzen tergen. Eindelijk geraakte men handgemeen en bet einde was dat niet alleen verscbeidenen duchtig slaag kregen waarbij^ ook knuppels werden ge bruikt maar een een gevaarlijke messnede aan den bals bekwameen tweede een snede in den pols en een meid bijna een vinger werd afgesneden. De politie beeft proces verbaal opgemaakt. De onlangs wegens oplichtingen dief stal tot een jaar opsluiting veroordeelde Ten B. die in de gevangenis te Roermond ver toefde heeft door verwurging een einde aan zijn leven gemaakt. Juist toen de dienst doende bewaarder het licht in zijn cel wilde ontsteken vond hij den gevangene, hangende met zijn bals in een van een koffiebaal af komstig koord, die hij aan het vensterraampje zijner cel bad vastgemaakt. Daar dit ven sterraampje te laag was om zich daaraan te kunnen ophangen, zoo heeft bij zulks getracht door bet optrekken zijner beenen hetgeen hem dan ook gelukt is. Slechts weinige oogenblikken beeft bij in dien toestand kun nen vertoevendaar bet koord dadelijk door een bewaarder werd afgesneden, en bij nog leefde. Door alle mogelijke kunstmiddelen beeft men zijn leven nog eenige uren kun nen behouden zonder dat bij tot bewustzijn was gekomen. Eenige ingezetenen te Breda hebben besloten tot de oprichting eener coöperatieve slachterij. Zij zijn daartoe geleid door de omstandigheid, dat de slagers daar ter plaatse den prijs van bet vleescbin verhouding tot de tegenwoordige veeprijzeu, veel te hoog houden. Een moordaanslag bracht in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. de gemeente Voorburg in rep en roer. Bij de Geestbrug werd een oppassend 27 jarig jongmensch P. J. J. Iq 't Hout genaamd, te Voorburg woneudeen daarheen uit Den Haag terugkeerendeaangeroepen door een hem on bekend^ persooa, die onder toevoeging van eenige verwijlingen, plotseling a bout portaut een twee loops met hagel geladen jachtgeweer op hem af schoot en hem deerlijk in buik heup en rech terarm trof. De dader vluchtte volgens som migen nadat hij den getroffene had mede gedeeld dat hij zich in den persoon vergist had. Den getroffene werd in de nabuurtschap de eerste geneeskundige hulp verleend door een ge neesheerterwijl de te Voorburg gestationneerde brigadier van de rijksveldwacht Diessen, terstond een voorloopig onderzoek ten huize van den ge wonde instelde, en de brigadier-majoor Goudriaan te s Gravenhage den dader in zijne woning ar resteerde en in tegenwoordigheid van den Ge wonde bracht. Aanvankelijk ontkende de dader, zekere C. de milage, die ook als strooper Vrorto

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2