Nummer 82. Zondag 17 October 1886. 9e Jaargang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, De handel in Mensehen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 53 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Ajdolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel ui. Het eiland Macao, diclit bij de Zuid-Wes telijke kust van China en vroeger het mid delpunt der Portugeesche bezittingen aan de Zuidzee, heeft de treurige vermaaldheid ver worven in de laatste jaren de hoofdzetel te worden van den handel in Koelies. In het jaar 1873 had deze zulk een vlucht geno men en ging hij vergezeld van zoovele ongerechtigheden, dat de gouverneur van het eiland zich gedwongen gevoelde hem geheel te verbieden. Het gevolg hiervan was, dat circa 300 „firma's, welke in Koelies deden/', hun bedrijf moesten staken. Onbegrijpelijk is later zij het dan ook onder strengere voorwaarde en controle de verhuizing van Chineezen naar Noord- en Zuid-Amerika weder toegestaanenzooals te verwachten was, werd het toezicht op de aanneming en verscheping er van langzamerhand een doode letter. Macao voert tegenwoordig nog jaar lijks 4000 Koelies uit, en men begrijpe wel, dat dit slechts een zeer klein gedeelte uit maakt van de geheele exportatie. In alle havenplaatsen van China zwerven agenten rond van handelshuizenen trachten door schij nschoone Voorspiegelingen geestrijke dranken, opium en niet zelden nog onzede- lijker middelen een slachtoffer over te halen tot onderteekening van een contract, waar door hem meestal voor altijd de vrijheid ontroofd wordt. Als de Koelie dan 's morgens opstaat half bedwelmd nog en zich ter nau- wernood herinnerende van waar het geld komt, gewoonlijk ontvangt hij bij aanne ming 4 piasters (ongeveer 10 gulden)dat hem nog overblijft, dan is hij onbewust vau de vreeselijke toekomst, die hem wacht. Wel is waar mag het contract niet langer duren loon van 1 shilling 60 ct. verzekerd en de vrije terugtocht naar zijn land, maar men bedenke wel, dat het loon eerst wordt uitbetaald na het verstrijken van den dienst tijd, en het eene zeldzame uitzondering is wanneer een Koelie van de laatste bepaling gebruik kan makengewoonlijk is hij ver van de zijnen voor dien tijd een smadelijken dood gestorven. Onderweg reeds sterft een aanzienlijk deel van het levende vrachtgoed, dat als haringen in het schip gepakt wordt, zonder dat de overheid tusschenbeide treedt. De ongelukkigen klagen gewoonlijk niet omdat de wegwaarover de klacht moet komen tot de bevoegde autoriteit, hun is versperd en waar geen aanklagers zijn, daar heeft de rechter immers niet te vonnis sen Het is wel ooit gebeurd, dat een be zending Koelies, in het ruim van een schip opgesloten, op zee in opstand geraakte door de slechte behandeling en den honger. Dan werd er in koelen bloede op die dichtopeen- gehoopte menschenmassa geschotentot de kreet om voedselde vervloeking gericht tegen de onmensclielijke beulen, gesmoord werden in het bloed van die rampzaligen. Er bestaat eene. statistiek, waaruit blijkt, dat in 19 jaren van uit Indie naar het eiland Cuba vervoerd zijn, met 211 vaartuigen, 85,768 Koelies, waarvan er onderweg ge storven is het huiveringwekkend aantal van 11,209. Hoe verder de reis is, hoe meer er op een schip worden geborgende aankoop van arbeidskracht is goedkoop, de verkoop geeft ruime winsten de vrachtprijs blijft dezelfde, onverschillig of het vaartuig al dan niet is volgeladen. Sterft er nu onderweg een gedeeltedan is het verlies nog niet heel groot, en zoo wordt b. v. een schip, dat ruimte bevat voor 400 Koelies, volgepropt met 800 van die ongelukkige wezens. Stel nu, dat er van deze 200 omkomen, dan maakt de handelaar in menschenvleesch nog altijd een extra-winst van 200 Koelies, die hem bij verkoop op de Zuid-Amerikaansche marktbehalve dat der overige 400, een voordeel geven van 80,000 dollars. Een groot gedeelte der Koelies wordt ook naar de talrijke eilanden van Polynesië ver voerd, waar in 't geheel geen controle be staat, die den modernen slaaf tegen mishande ling vrijwaart. De Koeliebezitter kan elk oogenblik het contract verbreken, de Koelie evenwel nieten reeds uit deze bepaling alleen is af te leiden, hoe geheel afhankelijk deze wordt van de willekeur zijns meesters. Goed beschouwd is zijn toestand even treurig als die van den negerslaaf. De zweep van den opzichter der plantage knalt hem voort durend in de ooren en laat niet zelden bloedige striemen achter op den naakten rug; wanneer eindelijk zijn krachten zijn uitgeput door arbeid en ouderdomdan wordt hij verjaagd, zoo niet erger, je venals men een versleten werktuig wegwerpt om er een nieuw voor in de plaats te koopen. Ziedaar een ruwe schets van den handel in menschen, zooals die nog ten huidigen dage gedreven wordt. Wettelijk afgeschaft tiert de slavernijzij het dan ook onder ouder anderen en schijnbaar geoorloofden vorm voort, en blijft mitsdien een schandvlek op de tegenwoordige maatschappij. Zeker, er moet gewerkt worden in de uitgestrekte suiker-, koffie-, tabak- en katoenplantages, in de metaalmijnen der tropische gewesten daar zijn arbeidskrachten noodig, onnoe melijk veel arbeidskrachten, doch deze nood zakelijkheid wettigt geenszins de wijze, waarop zij verkregen worden, noch den gruwel, welke er mee gepaard gaat of er op volgt. En zouden de christelijke en verlichte regeeringslichamen in Europa zich verantwoord mogen heeten, wanneer zij hun laissez-aller door die noodzakelijkheid trachten te ver ontschuldigen De Belgische bladen bevatten natuurlijk zeer uitvoerige verslagen over het "schandaal-proces dat voor de tweede maal tegen den oud-afge vaardigde voor Brussel, Gustave van der Smissen, gevoerd wordt, eerst te Brussel en thans te Bergen voor het hof van gezworenen. Alleen de politieke rolwelke de beschuldigde gespeeld heeft, geeft voor de Belgen groote beteekenis aan deze zaak, welke eigenlijk niets anders dan een walgelijk en gemeen familieschandaal is. Ten aanhoore van een talrijk publiekwaaronder vertegenwoordig sters der zoogenaamd beschaafde kriugeD, worden daar omtrent het intieme leven van Van der Smissen en zijae door hem vermoorde echtge- noote vragen gedaan en antwoorden gegeven waarover men in fatsoenlijke kringen niet spreekt. En ook de persoon des beschuldigden kan on mogelijk beslangstelling wekken als men leest met welk cynisme hij de nagedachtenis van het slachtoffer zijner laffe moordzueht, haar die toch de moeder van zijn kind is, door het slijk sleurt. Over dit schandaalpioces is het dan ook maar het best te zwijgen. Te Lyon is een nationaal congres van werk lieden-syndicaten geopend. Na de samenstelling van het bureau was het eerste werk het aannemen van een voorstel van een der gemachtigden, om te protesteeren tegen de gevangeneming van een aantal werklieden te Vierzou (die zich aan ge weldenarijen hadden schuldig gemaakt) en hunne invrijheidstelling te eischen. Het ontbrak voorts in de vergadering niet De Echo van bet Zuiden,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1