Nummer 87. Donderdag 4 November 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. "buitenland. jiiuj ..milium, Posterijen. Belgie. ANTOON TIELEN Frankrijk. Spanje. Duitschland. Engeland. Oostenrijk, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend, dat met ingang I November 1886 de postverzendingen (Brieven- en pakketpost alsmede aangeteekende stukken) zullen plaats vinden met de navolgende spoortreinen: Waalwijk—Zwaluwe ten 7.10 m. 1.15 a. 7.58 a. De buslichtingen hebben 1/2 uur te voren plaats. De verzendingen per stoomtram blijven bestaan. De bodeloopen naar 's Grevelduin-Kapelle Waspik en Uaamsdonk v.v. worden opgeheven. De directeur voornoemd. BAGGERMAN. Waalwijk, 30 October 1886. De werklieden-manifestatie te Charleroi. Men kan zich de anstige spanning die in de laatste dagen der vorige week te Charleroi heerschte voorstellenwanneer men weet dat in dit stadje met eeD 17.000 bewoners het bezoek verwacht werd van ruim 30.000 werklieden om deel te nemen aan de groote manifestatie, ten doel heb bende amnestie en gratie te verzoeken voor de veroordeelde deelnemers aan het oproer, dat 7 maanden geleden in datzelfde stadje dood en verwoesting zaaide. De herinnering aan dien opstand deed allen voor den dag van gisteren vreezen. Belangrijke troepen- en politiemachten waren overal geconsigneerd de geheele burger wacht was onder de wapenen, terwijl het parket en de gemeentelijke overheden zich op het stad huis bevonden. Deze wijze voorzorgsmaatregelen bleken ach teraf onnoodig te zijn geweest. Hoewel men schat dat ongeveer 35.000 personen op de been waren, was het optreden der openbare machten nergens noodzakelijk. De groote manifestatie is in de beste orde afgeloopen. Des morgens om 10 uur verzamelde zich te Roux een groep van ongeveer 500 personen, om de manifestanten uit Gohissart te gemoet te gaan. Voorbij het kerkhof en de glasblazerij van Bou anover welke o bloedige botsing voorviel, marcheerde deze troep kalm de naderenden tegemoet. Om kwart voor 11 ontmoetten de beide optochten elkaar. Die uit Gohissart telde 5000 personen. Zij voerden roode vlaggen met zich, benevens plakkaten met de opschriften «Algemeen Stemrecht" en «Am nestie." Onder het spelen der «Marseillaise" werd de tocht naar Charleroi aanvaard. Bij de glasblazerij Bougard werd een groep van 500 vrouweu in rouwgewaad aan het hoofd van den stoet geplaatst, terwijl de muziek doodenmarscheu speeldealle maunen ontblootten het hoofd en de vaandels werden naar den grond gekeerd. Hoewel de ontroering der ontzaglijke menigte gsjoot was werd de orde niet verstoord. Op den weg naar Charleroi werd de stoet steeds grooter. Van alle zijden stroomden kleine afdeelingen toedie te voet of per spoor aan gekomen waren zoodat bij Charleroi het aantal manifestanten reeds meer dan 10.000 bedroeg. Inmiddels waren te Charleroi door een groot aantal extra-treinen werklieden aangevoerd uit de groote mijncentra en ook uit Brussel en Gent. Toen al deze groepen met volmaakte orde tot één grooten stoet georganiseerd waren schatte men het geheele aantal deeluemers op 35.000. Op den Boulevard van Charleroi begon om twee uren 's middags de manifestatie. Geopend door politiebewoog zich de stoet tusschen dichte rijen van nieuwsgierigen. Voor het ge bouw der glasblazers vereeniging gekomen riep men«Leve het algemeen stemrecht en de amnestie «Leve Falleur Om half vijf ging dc stoet uiteen na ongeveer 2 uren ge defileerd te hebben. Advertentiën 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Naar men uit de beste bron verzekertheeft Fraokrijk besloten, alle middelen aan te wenden, om te verkrijgen dat de Engelsche troepen uit Egypte worden teruggetrokken. Ten einde dit in de hand te werkenwordt Frankrijk gezegd bereid te zijc Engeland voortaan in siede van van tegen te werken te steunen in het werk van opbouw en beervorming in Egypte. Bij kon. decreet is eene belangrijke legerher- vorming tot stand gekomen. 1200 sergeanten zijn uit het actieve leger bij de reserve ingedeeld, lotiën die daardoor ontstaan, zullen ook volgens een nieuwe regeling ptaats hebben. Deze maatregel heeft groot ongenoegen verwekt bij hen die zij treft en bij de radicalen. De bla den der liberale en conservatieve partijen jui chen den maatregel toe. In alle kazernes zijn voorbehoedsmaatregelen genomen tegen eventu eels muiterijen. De onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland over de grensquaesiie in Oost-Afrika zijn bij den voorbereidenden arbeid eener com missie in zooverre tot een gunstig einde ge bracht dat de beide kabinetten thans reeds rechtstreeks beraadslagen over den tekst der ver dragen. In een aantal Duitsche plaatsenzooals te GothaMainzNeurenberg, enz. hebben er huiszoekingen plaats gehad bij de sociaal-demo craten. De hoogleeraar Kochdie de cholera nauwkeurig heeft bestudeerd, heeft na een schei kundig onderzoek te Gonsenheim, bij Mainz, de aanwezigheid van cholerabacillen in een lijk waar genomen. Doch het ziektegeval van dien over ledene had reeds voor veertien dagen plaats en sedert is er niets verdachts meer voorgekomen. Het waarschijnlijke teko> op de begrooting van 1886/87 voor het Duitsche rijk wordt op 40 millioen mark geraamdwaarvan meer dan de helft ten laste komt van de mindere ontvangst der suikerbelasting. Een schrikkelijke gebeurtenis had Maandag avond te Mainz plaats. In een gezelschap van eenige jongelieden ontstond een strijd over een meisje dat zich ook in het gezelschap bevond. Een der jongelieden trok daarop een revolver en schoot zijn tegenpartij dood. De moordenaar werd daarop door de omstanders zoodanig geranseld dat de politie met moeite voorkwam, dat hij doodgeslagen zou worden. Maandagnamiddag had de eerste ministerraad plaats nadat het parlement verdaagd was. Voordat de ministerraad gehouden werd, had graaf Hatz- feld eene langdurige bijeenkomst met lord Salis bury. Terwijl de ministerraaddie drie uren geduurd heeftnog bijeen was, verliet lord Iddesleigh de vergaderzaal om eene conferentie te houden met de Turksche en Italiaansche ge zanten. In eene bijeenkomst van de socialistische broederschap Maandagavond gehouden is daar er geen antwoord is ingekomen van het hoofd der politie op haar gezonden brief, besloten, ondanks het verbod, bij het voornemen te blijven tot het organiseeren van een optocht op den lord mayors-dag (9 November.) Reuters Office verneemt dat aan de Bul- gaarsche regeering de raad is gegeven om, onder verklaring dat zij niet bij machte is aan den toestand het hoofd te bieden en de verantwoor delijkheid daarvan ten laste legt aan de onder teekenaars .van het Berlijnsche tractaatzich onvoorwaardelijk aan het verlangen van den czaar te onderwerpen, ten einde daardoor eene Russische bezetting te voorkomen. Betreffende de Egyptische quaestie verneemt Reuters Officedat ondanks de agitatie der Fransche bladende Engelsche regeering in aanmerking zal nemendat zij de door alle mogendheden erkende zedelijke verplichting heeft om de openbare veiligheid in Egypte te hand haven en zich dus niet zal laten afbrengen van haar tegenwoordige staatkundige gedragslijn. Zij zal Egypte niet aan wanorde prijs geven en aan eene mogelijke nieuwe revolutie blootstellen. Een Engelschman heeft berekend hoeveel de oorlogen die van 1793 tot 1815 gevoerd zijn aan Engeland gekost hebben. Dit bedrag is niet minder dan 2040 millioen pond sterling. In goud weegt die som 14,400 ton en zij kan in 4800 paardenwagens geborgen worden. Wanneer men uit een ons goud een draad kan trekken van 1000 voet lang, dan zou de lengte van den draad, die op deze wijze uit de hoeveelheid goud ge trokken kan worden, evengroot zijn als de omtrek der aarde. De rlongaarsche regeering heeft de begrooting voor het jaar 1887 ingediend. Deze sluit met een tekort van 22.000,000 dat dus 8,000,000 meer bedraagt dan het tekort van het vorige jaar. Op de muren van eenige huizen te Triest zijn in het begin dezer week meer dan tien duizend biljetten aangeplakt waarop geschreven stond «Leve Triëst en Trente irredente. Italië is gemaakt maar niet voltooid De politie is in groote beweging.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1