Italië. Bulgarije. f 108.750.000 92.800.000 95.700.000 94.300.000 24.650.000 10.500.000 1.450.000 Invoer. 14.000.000 '1(1 De politie der Italiaaosclie stad Catania heeft dezer dagen een bende zoogenaamde „toovenaars" gevat(lie knapen magnetiseerdenom hen „schatten te doen vinden,, zooals zij den velen bijgeloovigen wijsmaakten. Een der aldus be handelde jongens was dientengevolge zoo goed als krankzinnig gewordenen het hoofd der "bezweerders" was juist bezig hem, onder allerlei zonderlinge gebaren met een stok te slaan, om „de booze geesten uit hem ie verdrijven,,, toen de politie de bedriegers allen te zamen in hech tenis nam. De groote Sobranje is Zondag geopend met de volgende boodschap, welke door Stambouloff werd voorgelezen „Na de aftreding van vorst Alexander nam de regeering het bestuur van zaken in handen. Zij wijdde hare krachten aan de handhaving van vrsde, rust en veiligheid, aan de beschermig van het leven den eigendom en de eer der burgers van Bulgarije. Zij beschouwde het als haar eersten plichtde groote Sobranje bijeen te roepen tot verkiezing van een vorst en ziet thans met genoegen de vertegenwoordigers des volks in de voormalige hoofdstad van het Bulgaarsche rijk bijeen daar zij zich ten volle overtuigd houdt, dat ij een vorst zult weten te kiezen die de natie zal leiden op den weg van vooruitgang, grootheid, roem en geschiedkundig bestaan. Wij verklaren deze groote vergadering geopend. Leve het onafhankelijk, vrij Bulgarije!" De vergadering ging daarop over tot de samen stelling van haar bureau. Tegenover de houding van Rusland zal de zitting van korten duur zijn. Yoor het onderzoek der geloofsbrieven zal men twee dagen noodig hebben. De verkiezing van een vorst zeer waarschijnlijk prins Waldemar zal binnen drie of vier dagen geschieden. Dépêches uit Sofia melden dat het blad van Karaveloff verklaartdat de aanwezigheid der Russische schepen te Yarna slechts de in leiding is tot de Russische bezetting van Bulgarije, waarvoor het blad het tegenwoordige Bulgaarsche bestuur aansprakelijk stelt. De Standard verneemt uit Sofiadat de partij van Zankoff de zittingen der Sobranje bijwoontmaar Karaveloff afwezig is. Het voorlezen van Karaveloifs naam verwekte gesis en uitroepen als: dood aan den verrader! Groote verslagenheid heerscht in de regeeriDgskringen, die inzien dat Bulgarije geheel geïsoleerd staat tegen over een gewetenloos Rusland. De regeering is tot elke concessie aan Rusland bereidbehalve dat Bulgarije gemaakt zal worden tot eene Russische provinciedan liever eene dadelijk bezetting welke het Bulgaarsche beestuur trouwens ducht. De Bulgaarsche regeering heeft in eene circulaire de aandacht der groote mogendheden gevestigd op de aanwezigheid van de Russische fregatten te Varnaen het geloof uitgedruktdat de Russische regeering daarmede bedoelt troepen te doen landen en het land te bezetten. Kaulbars heeft opnieuw aan de regeering eene nota ge zonden waarin hij hare uitnoodiging afwijst om speciale gevallen van mishandeling van Rusische onderdanen aan te geven Kaulbars verklaart de verlangde opgaaf onnoodigdewijl bedoelde ge vallen aan de Bulgaarsche regeering wel bekend zijn maar de Russische commissaris wil nieuwe gevallen van geweldpleging afwachtenalvorens de diplomatieke betrekkingen af te breken. De Bulgaarsche regeering heeft afgezien van de zending eecer Bulgaarsche deputatie naar St. Petersburg. De Bn'gaarsche agent te Konstantioopel heeft van zijne regeering last ontvangen om den Rus- sischen gezant Nelidoff een ontwerp van schik king voor te stellen, hetwelk daarin bestaat, dat er een gemengd gouvernement zal gevormd worden aan welks samenstelling alle partijen zullen deel nemen. Men wil weten dat indien Rusland zijnerzijds de Sobranje erkent en den door deze vergadering te benoemen vorst aanneemt, de Sobranje alsdan hare werkzaamheden zal voortzetten. Bartholdi had zich reeds naam gemaakt, onder anderen door zijn Leeuw van Belfortdien hij ter gedachtenis aan de heldhaftige verdediging van die vesting in den laatstee Frausch-Duitschen oorlog, uit den rooden steen van de Vogeezen gehouwen had. Niettegenstaande deze leeuuw, die een lengte van 28 en een hoogte van 16 meters heeft, als een waar kunststuk wordt geroemd, en in geen geringe mate getuigenis aflegt van de genialiteit van den ontwerper was het toch geen gering bewijs van vertrouwen dat het comité in hem stelde, toen aan Bartholdi de vervaardiging werd opgedragen van een beeld dat meer dan een half millioen gulden zou kosten. Het Vrijheidsbeeld nu bereikt de buitengewone hoogte van 71 meters. Het voetstuk van graniet namelijk is vijf en twintig meters hoog terwijl het eigenlijke beeld van de voeten tot boven aan de flambouw, welke door de opgeheven rechter hand wordt vastgehouden zes en veertig meters hoog is. Deze hoogte is uniek, en wel dubbel zoo groot als het bekende beeld van Karei Borromeus, dat bij Arona aan den oever van het meer Majosi in Italië geplaatst is en dat door Seraniin 1696 op kosten van de bevolking van Milaan werd vervaardigdde Bavaria te München van Schwanthaler en het beeld op het Niederwald verdwijnen bij dit beeld om zoo te zeggen in het niet. Het beeld is van koper en de verschillende deelen zijn zoo aar. elkander bevestigd, dat zij aan de uitzettende kracht van de zonnestralen kunnen gehoorzamen en dus van afmeting kunnen ver anderen zonder dat dit van eenigen nadeeligen invloed op de algeheele stevigheid is. Binnen in het beeld heeft men, ten einde de stevigheid van de constructie te verhoogeneen ijzeren ge raamte aangebrachtwaarin zich tevens een wenteltrap bevindt, die lot in het hoofd en zejfs tot boven in den opgeheven arm voert. Om de flambouw welke door middel van die trap toe gankelijk is, is een omgang met balustrade aan gebracht zoodat zij die niet tegen een weinig trappen klimmen opzien en geen last van duizelig heid hebben, in de gelegenheid zijn een van de heerlijkste panorama's te bewonderen die men zich slechts denken kan. Gedurende den nacht wordt hel beeld electrisch verlicht door middel van dertien booglampen en veertien gloeilampen, welke zoo zijn aangebracht, dat zij als edelgesteenton in den diadeem om het hoofd aangebracht flikkeren. De toort3 draagt vijf booglampendie elk een lichtsterkte van dertigduizend kaarsen hebben; zoodat dus in het geheel een zee van licht uit het beeld straalt welke op zeer grooten afstand zichtbaar zal we zen. Het geheele werk is grootsch en prachtig zoowel uit een artistiek oogpunt als wat aangaat de meer eigenlijke constructie en het kan niet anders of dat ontzaglijke vrouwenbeeld moet bij het naderen van de haven van New-York bij de schepelingen een niet licht te vergeten indruk achterlaten. xNog kort voor zijn dood heeft Victor Hugo, die het beeld was gaan bezichtigen terwijl het zich nog onafgewerkt in de ateliers van Bartholdi bevond er zich op de volgende hem eigenaar dige wijze over uitgelaten, die wij hier onver taald weergeven. „La forme du statuaire est toutet cc n'est rieo ce n'est rien sans l'es- prite'est tout avec l'idée". Een treurig spoorwegongeluk heeft plaats gehad op den Chicago-Milwaukee en St. Paul- spoorweg (Ver. St.) Daar is een sneltrein ont spoord, tengevolge van een verkeerden wisselstand. Verscheidene waggons werden verbrijzeld, en een paar daarvan geraakten in brandvoor de pas sagiers, die er in waren, gered konden worden. Die ongetukkigen 13 in getal verbrandden voor de oogen der overige reizigers. Het was een hartverscheurend tooneel. Een moeder reikte hare twee kinderen door het raampje van een der rijtuigen maar zij zelve kon zich niet be vrijden en stierf in de vlammen. Slechts één man werd met vreeselijke brandwonden door een ventilatie-opening in de zoldering van ceD Donderdag namiddag zal die dienstregeling met tarief, afzonderlijk gedrukt, verkrijgbaar zijn bij onzen uitgever. jf\r- Gisteren avond is alhier eene postduiven vereniging opgericht, onder den naam van „De Postduif"; 7 personen zijn als lid toegetreden. Er is een bestuur gekozen, bestaande uit een president, een commissaris een penningmeester en een secretaris. Wij hopen dat het jeugdige gezelschap spoedig in ledental moge toenemen en men zijnen naam dikwijls met eere moge hooren noemen bij de verschillende wedvluchten. Zondag waren een aantal jongens op het stationsterrein alhier bezig de draaischijf in be weging te brengen. Een hunner raakte er tus- schen beklemd, met het gevolg dat hij deerlijk gehavend naar huis werd gebracht. Maandag avond amuseerden zich eenige jongolui met te Bezooien op verschillende plaatsen ruiten in te stooten. Een drietal, hiervan ver dacht, zijn in verhoor genomen. Naar wij vernemen is Dr. Schaepman, lid van de tweede kamer, door Z. M. benoemd tot ridder 5e kl. der orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassauen zulks als blijk van Zr. Ms. hooge waardeering van Dr. Scbaep- man's werden op het gebit-d van letteren en kunst. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Brussel, heeft de Belgische regeering, met ingang van den 4den eerstkomende, tot nader order den in- en doorvoer over land eu van de zeezijde verboden van schapen, versch schapenvleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland. Eenige bedriegers te Louden scliijnen het op den Duitschen handelsstand gemunt te hebben. Het Berliner Tageblatt vindt het ten minste noodig tegen twee firma's te waarschuwen, die waren in Duitschland bestellenmaar nooit be talen. Daar deze kooplieden ook met Nederland een proef zouden kunnen nemen laten wij hier hunne adressen volgen. De een noemt zich Coulters Co, Schipping and commission mer chants 62 Carter Lane Londen Ec; de ander A. Meyer Co., 1 Motky Avenue Curtain Road, Londen. Beide firma's zijn in de Londensche handelskringen geheel onbekend. Onder den naam „Centrale Vereeniging van Nederlandschsche Industrieelen" heeft zich hier te lande een vereeniging gevormd, welke zich in 't bijzonder ten doel stelt de belangen van Nederlandsche inzenders op binnen- en buitenlandsche tentoonstellingen te bevorderen. Zij wenscht geenszins onze lanagenooten tot deelneming aan alle mogelijke tentoonstellingen aan te spoien maar alleen, daar waar de indus trieelen zelf eene deelneming der Nederlandsche nijverheid gewenscht achten, handelend en rege lend op te treden zonder eenig oogmerk vau winst, door middel van een bestuurdoor de industrieelen gekozen, en waarin de voornaamste takken van onze nijverheid vertegenwoordigd zijn. Een dergelijke instelling kannaast de bestaande vereenigingen, die zich ten doel stellen de nijverheid te bevordereneen ruimen en nuttigen werkkring vinden daar deze lichamen zich niet of weinig met tentoonstellingen, vooral buitenlandsche, inlaten. Nadat de statuten der vereeniging door Z.M. den koning waren goedgekeurd heeft een te Amsterdam gehouden vergadering der leden bijgewoond door industrieelen uit verschillende oorden des lands, een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de H.H. J. Duyvis (Utrecht) voorzitterM. D. Josephus Jitta (Amsterdam) secretaris A. J. Van Beek (Arasterdam), pen ningmeester J. A. N. Schagen van Leeuwen (Rijswijk)gedelegeerd lid J. J. B. J. Bouvy (Dordrecht), A. Daniels (Amst.); P. F. W. Mou- ton ('s Hage), J. M. Van der Made en F. J. W. H. Schmitz (Amsterdam)leden. Tevens heeft de vergadering aan het bestuur opgedragen in overleg te treden met de voornaamste hier te lande gevestigde industrieele colleges en vereeni gingen, ten einde met hen te bespreken welke houding de Nederlandsche iudustrieelen dienen aan te nemen ten aanzien van de in 1889 te Parijs te houden wereldtentoonstellingen zoo noodig, de middelen te beramen, die een waardig optreden van Nederland op die tentoonstelling kunnen verzekeren. De geschiedenis der laatste jarcu bewijsthoe dringend een eendrachtig op treden der Nederlandsche industrieelen bij der gelijke gelegenheden noodig is. Opgepast. Door de vereeniging „Mutua Confidentia" firma Wijs Muller Co., bureau voor haudels- informatiën die overal hare vertakkingen heeft en o. a. te Amsterdam op het Singel haar bureau heeft gevestigd, zijn wij in staat gesteld omtrent de Société Üniverselle te Parijswaartegen wij reeds meermalen waarschuwdennog nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. Het wa9 ongeveer in het midden der maand Januari 1886, dat in de Rue de la Rochefoucauld het nuis no 48 vaa bewoners scheen te zullen veranderen. De buren en de belangstellenden kregen een eerste aanwijzing, toen er een prach tige naamplaat werd aangespijkerdwaarop „Alexandre de Réouth" stond te lezen. Hij was een Rus van geboorte, zoo vernam men gehuwd, en vader van drie kinderen. Toen hij zijne woning had ingericht ging hij in het zelfde gebouw zijn kantoor in ord6 brengen, dat gedoopt werd met den alles- en nietszeggenden naam van „La Rente". Volgens zijne mededeeling zou zijne onderne ming omvatten het drijven van bankzaken in het algemeen, inzonderheid het disconteeren van handelspapier, het sluiten van leeningen op papier met enkele handteekeninghet beleenen van effecten in prolongatie, beursoperatiën, het koopen en verkoopen van staatsfondsen particuliere leeningenaandeelen enz. enz.te veel om te noemen. Hoewel mijnheer de Réouth aldus hoog opgaf van zijne zaken kon men nietmetal daarvan be speuren hij hield er dan ook geen kantoorper soneel op na en deed alle kleine werkzaamheden in hoogst eigen persoon. Hij was altijd buitenshuis, gir.g veel op reis, eu, hoewel hij steeds den mond vol had over zijn groote zakenkan men veilig aannemen dat niemand daaromtrent juist was ingelicht; niemand wist wat hij eigenlijk deed of in zijn schild voerde. Hij leefde intusschen op fatsoenlijke wijze, de gewone leveranciers van huiselijke benoodigdheden ontvingen geregeld hun geld, en hij scheen altijd over geld te kunnen beschikken. Alen vroeg zich af of er tusschen hem en de lieden met wie hij blijkbaar gezamelijk werkte conditiën zouden be.taan, die voor derden na- deelig konden zijnmaar de bronnen zijner inkomsten en zijn gebeele bestaan uit een han delsoogpunt bleven steeds raadselachtig. Den 27en Juni 1886 vermeldden verschillende Parijsche bladen dat de heer Alexandre de Réouth, eigenaar van het bankiershuis „La Rente", die instelling, met ingang van 25 Juni, in vollen Wij ontleenen aan de „Evening Corn Trade List, van Londen, de volgende staat, aanwijzende de tarweopbrengst in de voornaamste landen der wereld Gemiddelde opbrengst Land. Bevolking. 5 laatste jaren. Vereenigde Staten en Canada 65.000.000 hectol. 181.250.000 Frankrijk Rusland Engelsch-Indië Oosten rijk- H ongarij e —Pppt^^blnnd Uitvoer. 47.850.000 37.500.000 81.000.000 191.000.000 37.800.000 ff

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2