BEKENDMAKING, Engeland. Italië. Bulgarije. Posterijen. BINNENLAND. spoorweg in Frankrijk, dien van Parijs naar St. Germain blijkt dat behalve spoorwegbesturen ook kamers van koophandel geleerde lichamen en staten door gemachtigden aan de werkzaam heden kannen delnemeu. Tot de punten, die behandeld zullen worden, behoortgelijk trouwens wel te denken was, ook de quaestie der veiligheid op de spoorwegen. De prospectus wijst onder andereu op het gewicht dier zaak en herinnert aan den moord van den heer Barême prefect van Eure in een spoor- wegrijtuig van Parijs naar Evreux. Uit de metaalgieterij te Creuzot is naar Calais een kanon verzonden dat het grootste is hetwelk ooit in Frankrijk voor de kustverdediging is besteld. Het kanon is van een kaliber van 24 centimeter. Het is een achterlader, het heeft eene lengte van 8 meter, en weegt 22,000 kilo. Er zullen nu voor eene bijzondere commissie proeven met dit stuk gechut genomen worden. De Parijsche correspondent van de Pester Lloyd heeft een onderhoud gehad met den min. van koophandel over de wereldtentoonstelling van 1889. De minister heeft hem verklaard, dat de honderdste verjaardag der groote Revolutie niets te maken heeft met de tentoonstelling. Het is der Fransche regeeiing volstrekt niet in den zin gekomen om de staatkundige en dynastische gevoelens van andere landen te kwetsen. Zij wilintegendeelalle volken uitnoodigrn deel te nemen aan een nuttigen en vreedzamen wedstrijd. De feesten ter verheerlijking van het eeuwfeest der Revolutie zullen meerendeels plaats hebben vóór de opening der tentoonstelling, óf zij zullen georganiseerd worden niei te Parijs maar te Versailleswaar de nationale vergadering haren zetel had óf in die wijken der hoofdstad, welke ver verwijderd zijn van de tentoonstellingsge bouwen. De feesten zullen geheel onafhankelijk wezen van de tentoonstellingdie ook alle staatkundig karakter mist. De minister heeft den bedoelden correspondent gemachtigd deze verklaring openbaar te maken. Volgens berichten uit Tongkin zij de Franschen er op sommige punten nog niet veilig voor de Zwartvlaggen. Eene kolonne vau 35 Tongkineesche scherpschutters, onder aanvoering van den luitenant Fougcreswerd den 10 Sept. bij Phu-No overvallen en voor de helft vernietigd. Slechts 17 man keerden terug. Onder de ge- dooden was ook de luitenant Fougcres. De generaal Jamont heeft zoodra hij kennis van het voorval had gekregen, versterking naar Phu- No gezonden om de Zwartvlaggen te verjagen. Een andere aanval had plaats bij de samen vloeiing van de Sang-Gia en de Gua-Nam-Trien. 1200 van An-Cho gekomen Chineezen tastten den militairen post bij Dong Trien aan. Doch hier werden de Chineezen teruggeworpen zij lieten 45 dooden achter. De Franschen maakten 2 gevangenen van welke een dadelijk doodgescho ten werd. Van af Zondag zijn de verschillende kerk hoven te Parijs druk bezocht, en dit was Aller zielendag niet minder het geval. Om een voorbeeld te geven van dit bezoek aan de geliefde dooden laten wij deze opgaven vol gen Zondag alleen bedroeg hetaantal 172.500 personen. Père-Lachaise werd bezocht door 48,545 het kerkhof Montmatre door 12,500 dat van Montparnasse door 16,280 het nieuwe kerkhof van Saint Ouen door 32,000, het nieuwe van Ivry door 21,500 het oude door 13,000 personen. Uit Parijs wordt weder een opzienbarende misdaad bericht. Een koffiehuishoudster, Mme, Loison, is gisteren nacht in haar huis, hoek ffrue Gay Lussac" en ,/Rue Saint Jacques", vermoord gevonden. Van den moordenaar is tot dusverre geen spoor ontdekt. naar plaatsen 'gestuurd waar van hun invloed niet zooveel kwaads te duchten is. Er zijn verder de noodige maatregelen genomen om de orde te handhaven doch tevens om aan bedoelde lieden gelegenheid te geven toch een goede carrière te maken mits zij zich in plaats van op de politiek op hun eigen studiën toeleggen. Na een cursus van twee jaren doorloopen te hebben kunnen zij examen als officier doen of aanspraken op een burgerlijke betrekking doen gelden. De maatregel was zeer geheim gehouden en dat was noodig met het oog op den invloed, dien de onderofficieren op de troepenn hebben. De secretaris voor de koloniën Stanhope heeft eene belangrijke verklaring afgelegd tegen over eene deputatie, die bij hem kwam aandringen op onmiddellijke annexatie van Zulu-land. Stan hope zeide, dat de regeering bekrachtigd heeft eene overeenkomstdoor Havelock (den gouver neur van Natal) getroffen met de leiders der boeren te Maritsburg, krachtens welke Zulu-land voortaan verdeeld zal zijn in twee deelen. Het eene daarvan zal als Westelijk Zulu land eene nieuwe Boerenrepubliek uitmaken, weike Engeland wil erkennen op soortgelijke voorwaarden als in 1884 voor Transvaal gesteld zijn, maar onder toevoeging van eeuige andere voorwaarden. De boeren zullen hunne aanspraken op hei protec toraat over geheel Zulu land laten varen en bescherming waarborgen aan de Europeesche zendelingen. Oostelijk Zulu-land langs de zeekust tot aan de grenzen van Tonga-land blijft gereser veerd voor de Zulu's die des vereischtde Britsche bescherming zullen genieten. De hoofdert der katholieke en anglikaansche geestelijkheid hebben gezaraelijk een adres onder teekend, waarin hunne zienswijze over de arbeids- crisisdie te Londen heerschtis uiteengezet. Daar deze crisis veroorzaakt wordt door gebrek aan werk, bevelen zij een inschrijving aan, waarvan de opbrengst bestemd zou worden voor werken van publiek of particulier nut, ten einde aan de werklieden die zonder werk zijnwerk te bezorgen. Als voorwaarde stelt men, dat alleen aan die werklieden op deze wijze werk zou ver schaft worden die minstens zes maanden te Londen gewoond hebben. Door dezen maatregel moet voorkomen worden dal de ambachtslieden uit de provincie het getal ongelukkigen in de hoofdstad komen vergrooten. Zaterdagavond is Michael Kellyrechter in het graafschap Clare door een geweerschot in het been getroffen, toen hij van de rechtbank komende uit het rijtuig stapte. Zes personen zijn gearresteerd. Naar The Manchester Guardian verneemt, zal op de aanstaande begrooting veel meer geld worden aangevraagd voor leger en vlootdaar de regeering vast besloten is, om meerdere offers van de bevolking te vragen ten einde de krijgs toerustingen te versterken en leger en marine van de desorganisatie te herstellen waarin zij zich bevinden. De internationale tentoonstelling te Edin burgh werd Zaterdag gesloten. Gedurende de 6 maanden sedert haar opening bedroeg het getal bezoekers 2,740,000. Financiëel had de expositie zeer veel succes het batig saldo bedraagt onge veer 17,000. Uit Rangoon (Birma) wordt van 2 Nov. geseind Negenhonderd opstandelingen vielen den vorigen nacht de stad Minhla aan en staken die in brand. HULL 4 November. Terwijl de stoomboot Cartage Nova van Newcastle heden namiddag bezig was te lossensprong met eene hevige ontploffing de stoomketel dynamietaanslag, welke onlangs zooveel opzien baarde. Twee derde der ontdekte anarchisten zijn Slaven, en voornamelijk Czechen. Te Laibach neemt het aantal cholerageval len in de strafgevangenis nog steeds toe. Er komen telkens meer zieken in het hulpgasthuis dat in de nabijheid van druk bezochte scholen ligt. Op Allerheiligen en Allerzielendag is het be zoeken der graven verboden geweestomdat er in de kapel op het kerkhof een paar gestorven cholcralijders nog boven aarde stonden. Er begint merkbaar ongerustheid teheerschen in de stad. De zitting der beide delegaties is geopend. Van de Oostenrijksche delegatie is Snaolka voor zitter en Hauswirth ondervoorzittervan de Hongaarsche is graaf Lode wijk Tisza voorzitter eu kardinaal Hainald ondervoorzitter. De beide voorzitters hunne zetels aanvaardende, spraken de noodzakelijkheid uit om toe te staan hetgeen gevraagd wordt voor de inrichting van het leger, ten einde aau de monarchie de haar toekomende stelling in deu raad der mogendheden te verze keren en die te handhaven door alle mogelijke middelen de uiterste niet uitgezonderd, wanneer zulks gevorderd worden mocht. Graaf Kalnoky deed mededeeling dat de keizer de delegaties Zaterdag zal ontvangen. zal te staan komen op ongeveer 7 gulden per 1000 kg. ruwe petroleum. De leiding moet gereed en in gebruik gesteld zijn binnen drie jaren na het sluiten van het contract. Is dit werk voltooid dan zal Amerika zeker wel gedwongen zijn tct het vervoer van petroleum in bulk (d. w. z. niet meer in vaatjes maar in massa), om de concurreulie te kunnen volhouden. De prijs toch zal aanmerkelijk dalen, indien da stroomen Kaukasische of Buku-petro- leum in 't groot op de wereldmarkt komen. Naar men zegtheeft de bekende firma Coc- kerill, te Seraing bij Luik reeds aanbiedingen aan de Russische regeering gedaan. Een vreeselijk weder heeft twee dagen lang boven Livorno gewoed. De bliksem was niet van de lucht. Het groote ijzeren kruis op de Hol- landsche kerk werd getroffen en op straat ge worpen. Uit Sant' Agata wordt aan den „Caftaro" geschreven Eene vreeselijke ramp heeft onze geheele streek, van S. Giorgio tot Sontenure getroffen door de overstrooming derNure, de rivier, die boven Fer- riere in de Ligurische Appenijnen ontpringt. Midden in den nacht had de overstrooming plaats, en binnen weinige oogenblikken waren alle kana len met de rivier in verband staande, overge- loopen en alle wegen in woeste stroomen ver keerd zoodat het verkeer in een oogenblik was afgesneden. Geheel Sant' Agata ligt te midden van een onafzienbaar meer. Het pas gezaaide koren is verdrouken. Maar dit is nog niet eens het ergste. Sedert drie jaren was er hier geen wijnoogst geweesttengevolge van ziekten in de wijnstok ken, en juist ditmaal waren de druiven buiten gewoon gioot en overvloedig gegroeid. Het pluk ken, het persen, het overgieten, alles was prachtig afgeloopen en reeds sedert eene week was de krachtige vurige wijn van S. Giorgio in kolossale wijnvaten in de kelders neergezet. Wegens de snelle gisting waren de bovenste gaten nog niet dichtgemaakt maar slechts ten halve gedekt. Welk een schat in die kelders! De kleine grond- eigenanaars verheugden zich in hunnen wijn en rekenden cr op als op de eenige bron van in komen voor den winter. En nu in drie uren tijds is alles vernield. Het water is in de kel ders gedrongen, heeft de vaten doen omkantelen en al den wijn doen wegloopen. De pompen voerden bij het droogmaken der kelders honder den hectoliters roodgekleurd water omhoog. De wijn is in de putten doorgedrongeu, zoodat ner gens in Sant' Agata meer zuiver water te krij gen is, en het vee zelfs met wijn gedrenkt moet worden. Aanhoudend regent het voort. I)e burgemeester der gemeente Waalwijk her innert bij deze de ingezetenen aan het bepaalde bij artikel 3 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, luidende Het is aan elk, wien het uit den aard zijner betrekking niet vrij staat, verboden zich te begeven naar wachtkamers en gaanderijen, van waar de treinen toegankelijk zijn, of het station te verlaten langs een anderen weg dan hun door de beambten of bedienden van den spoorweg wordt aangewezen. c. zich te begeven in die gedeelten van sta tions of van den spoorweg, welke niet voortdu rend of tijdelijk voor het publiek zijn toeganke^ lijk gesteld. d. o. a.rumoer te maken op stations. De burgemeester voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. Waalwijk, 4 November 1886. De directeur van het postkantoor te Waalwijk maakt bekend, dat met ingang L November 1886 de postverzendingen (Brieven- en pakketpost alsmede aangeteckende stukken) zullen plaats vinden met de navolgende spoortreinen: Waalwijk—Zwaluive ten 7.10 m. 1.15 a. 7.58 a. De buslichtingeu hebben 1/2 uur te voren plaats. De verzendingen per stoomtram blijven bestaan. De bodeloopen naar 's Grevelduin-Kapelle Waspik en Raamsdonk v.v. worden opgeheven. De directeur voornoemd. BAGGERMAN. Waalwijk, 30 October 1886. WAALWIJK. Zondag 7 Nov.. 1886, zal door de har monie FEspétance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Errinnerung an Teplitz. MarschNieleboc. Ouverture Berlin Conradie. Ernestine polka pour piston. Van Dam. Les cloches de Comeville. Planquette. 2. 3. 4. Aan de Times wordt van den 2den uit Sofia geseind dat Zaterdag meer dan 100 Russische matrozen te Varna aau land gekomen zijn van Waalwijk, 6 November 1886. Bij Z. M. besl. is benoemd totambtenaar van het openbaar min. bij de kantongrechten 'sHer- togenbosch, Oss, Ileusden en Waalwijk, Jbr. mr. van der Does de Willebois, thans in het arror.d. Middelburg voor Oostburg, Terneuzen en Hulst, standplaats Middelburg. Ten dienste van belanghebbenden deelen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2