Loopjongen. JAARMARKT TE WAALWIJK, op Vrijdag 12 Abonnees vooi een half jaar. De Kleine Courant A. Kemperman. u u, ADVERTENTIËN. GETROUWD: JOSEPH SWAGEMAKERS, ADRIANA DE SCHAMPS, De Ondergeteekende bericht het reizend publiek, dat hij geregeld van en naar eiken trein station Waalwijk) rijdt. Boodschappen ter afhaling te bezorgen aan het Hotel Verwiel. Hoogachtend Waalwijk, 6 November. lil U IJ IJ 3) EEN FLINKE Adres HöTEL VERWIEL te Waalwijk. felen dan ook niet of beiden gaan thans eene schoone toekomst te gemoetals men maar met de noodige energie de zaken aanpakt. jl. Donderdag werden op naam van een inwoner dezer gemeente bij een manu- facturier alhier twee wollen doeken gehaald door een onbekend meisje van 15 d 16 jaar, dat voorgaf bij de door haar genoemde la- milie in dienst te zijn. Toevallig had eene dienstbode van dien ingezetene eenige dagen te voren doeken wezen zien, maar geen keus gemaakt. De winkelier gaf daarom te goeder trouw het gevraagde mede maar vernam er verder niets van. Spoedig bleek het toen, dat hij door een oplichtster was bedrogen. Hij gaf hiervan kennis aan de politie die weldra de verdachtete Baardwijk woon achtig wist op te sporen die haar nnsdrijt bekende. Beide doeken waarvan een reeds was te gelde gemaakt, zijn in beslag genomen. Deze week zijn'uit eene kooi, staande op een afgesloten erf alhiergedurende den nacht drie konijnen vermist. Alles wettigt de veronderstelling dat zij gsstolen zijn. De politie onderzoekt. Het ook door ons medegedeelde bericht, dat de paus voornemens was onderhandelin gen aan te knoopen met de Nederlandsche regeering over de benoeming van een Neder- landsch-gezant bij het Vaticaan,was afkomstig van den „Moniteur de Rome/' Thans ver klaart dit bladdat het door een correspon dent verkeerd onderricht was. Het zou de wensch geweest zijn van eene partij in Ne derland aan de kamer een voorstel van die strekking te doenmaar vooruitzicht op het tot stand komen van de zaak was er niet. De heeren E. A. R. Woltering, J. N. Rouba, A. Christiaans en A. Gr. Schuil her dachten hunne 25-jarige ambtsbediening als leeraars aan de kweekschool voor onderwijzers te 's Bosch. Onder vele andere blijken van sympathie werd in eene plechtige vergadering van directeur en mede-onderwij zers aan genoemde inrichting verbonden aan ieder der jubilarissen eene prachtige aquarel aangebodenvervaardigd door den gunstig bekenden kunstschilder H. der Kin deren van Amsterdam. slacht die vervolgens ontdaan van vacht, kop, pooten en ingewanden worden medegenofnen zonder dat er in den regel eenig spoor van te vinden is. Zoo is ook nu weder i:i de vorige week dit ongeoorloofd bedrijf uitgeoefend ten nadeele van den landbouwer T. Hansma te Wit veen onder Oostermeerdie hierdoor een best melkschaap is kwijt geraakt. Aan de ijverige nasporingen der politie is het te danken dat men reeds eene hoeveelheid vet heeft gevonden, waardoor men thans de hoop koestert ook den dader te zullen ontdekken. Dinsdag morgen vertoonde zich een polder gast in de school der buurtschap Tengebij Twelloo. Hij verhaalde dat hij eerstdaags een brief met geldswaarde zou ontvangen. Aangezien hij echter naar Amsterdam ging wonen, verzocht hij aan het hoofd der school den brief in ontvangst te nemen want hij had geen bepaald adres. Het hoofd der school zou vervolgens dien brief naar Amsterdam verzenden. Zoo genoemde poldergast nu slechts het adres van den onderwijzer had zou hij hem de te betalen port terugzenden. De onderwijzer geeft zijn adres. Met dit adres gaat (ie bedrieger echter naar eene vrouw, aan wie hij vertelt een neef te zijn van den onderwijzer. Dezen zegt hijheeft hij al veel moeite ver oorzaakt om daarmede niet voort te gaan zal de goede vrouw hem zeker geen gulden geen jas en geen paar laarzen weigeren; aangezien de onderwijzer wel weet, dat hij het terug zal geven. Da vrouw geen kwaad vermoedende, geeft het verlangdedoch moest den volgenden dag van den onderwijzer vernemen, dat zij het slachtoffer is geweest van eene oplichterij. De man zelf, die verschillende namen heeft opgegeven was natuurlijk verdwenen. (N. v. d. D.) De vroeger medegedeelde hoofdpunten, door de commissie voor de arbeids enquete opgesteld, zijn toegezonden aan de kamers van koophandel, de werkliedenverenigingen en verschillende andere maatschappijen ge nootschappen en vereenigingen op nijverheids- en onderwijsgebied. In een bij de schets gezonden brief wordt verzocht om zakelijke inlichtingen, waartoe de werkkriug dier veree nigingen ze in staat stelt, en om mededee- lingen van daarin niet vermelde onderwerpen zoo zij binnen den kring van het onderzoek vallen. Ook wordt eene opgave der personen o-evraagd die naar het oordeel der vereeni gingen in aanmerking komen om te worden gehoord. Antwoorden worden ingewacht liefst voor 20 uiterlijk voor 30 Nov. De arrond.-rechtbank te 's Bosch heeft bevel tot gevangenneming en rechtsingang uitgevaardigd tegen A. J. J. v. W., diens vrouw en de inwonende vrouw G. v. H., ter zake van diefstal met geweld in eene woning ge durende den voor nachtrust bestemden tijd. Iu den nacht van 2 op 3 dezer, had v. W. een onbekend schipper naar zijne herberg ge lokt nadat hij te voren had. gezien dat de schipper in het bezit was van een portemo- naie met ongeveer f90. De onbekende werd bij het binnenkomen door het drietal aange grepen tegen den grond geworpen, mishan deld en verwoudterwijl de vrouwen hem den mond met een doek dicht hielden, werd hij door v. W. van zijn geld beroofd. Xe Waspik is Vrijdagnacht brand ont staan bij Adrianus Musterswonende in de wijk Benedenkerk. Het gebouw met bijna den geheelen inboe del werd een prooi der vlammen, doch het gelukte de brandweer, die spoedig aanwezig was de naastbij gelegen panden te behouden. De schade bedraagt aan 't huisje f 700 en aan inboedel f500. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld van 7 Nov. In den afgeloopen nacht is, tengevolge van den hevigen stormeen gedeelte van het muurwerk van de in aanbow zijnde maltose- fabriek met donderend geraas ingestort. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaatsge had, doch de schade is vrij aanzienlijk. Ten aanschouwe van honderden is men druk bezig met wegruimen terwijl de staande gebleven gedeelten verankerd worden. De beruchte dief Vermeire, dietelJzen- dijke en te Ekelo diefstal eu brandstichting pleegdeis te Rijssel aangehouden. De Bel gische en Nederlandsche regeeringen vragen beide zijne uitlevering. Uit Rottevalle wordt gemeld Sedert tal van jaren doet zich hier en in den omtrek omstreeks dezen tijd het geval voor, (lat er de3 nachts schapen in de weide woroen ge- DE NIJVERHEID EN DE ZONDAGSRUST. Dat de Zondagswet van 1815 eene grondige herziening behoeftis buiten tegenspraaken zeer terecht zegt de minister van justitie in de memorie vaa toelichting gevoegd bij het thans ingediende wetsontwerp, houdende bepalingen ter bevordering van Zondagsrust, dat in dien toestand op verschillende wijze verandering kan worden gebracht, maar niet iedere wijze van verandering eene verbetering zoude zijn. Is de voorgestelde regeling eene verbetering? Met het oog op de belangen der Nijverheid, waarmede wij ons alleen hebben bezig te houden, zeker niet. Wij maken den minister van justitie daarvan geen verwijttenzij die van nijverheid een advies over het wetsontwerp hadde uitge bracht op welks inhoud men niet of te weinig heeft gelieven te letten. De minister van justitie is de eenige onder teekenaar der voordracht, en hij draagt dus alleen de verantwoordelijkheid. Als wij dan in de M. v. T. lezen „De eischen van het tegenwoordig maatschap pelijk leven dulden niet een volstrekt verbod „van openbaren arbeid en voorts „Ook bij de meest mogelijke beperking van „het begrip „openbare arbeid", vallen nog tal „van werkzaamheden daaronderdie ook op „Zondag noode kunnen worden nagelaten". „„En zulk eene beperkte opvatting, aan den „eenen kant toch reeds, ondanks hare beperkt heid in onverzoenlijken strijd met de eischen „van ons maatschappelijk verkeer en zelfs met „die der natuur leidt aan den anderen kant "juist door hare beperktheid, tot eene bevoor rechting van hen wier Zondagsarbeid niet be antwoordt aan de criteria door de jurisprudentie „voor „openbaren arbeid" aangenomenmet name van allen, wier werkzaamheden binnenshuis „worden verricht en toch evenzeer in strijd zijn „met het uitgedrukte doel der bestaande wet." „Immers, die onderscheiding in wat men ziet, „eit wat men niet ziet is onmogelijk te rijmen „met de considerans (der wet van 1815), vol- „geos welke beoogd wordt de plichtmatige vie ring van Zon- en bepaalde feestdagen te verze- kcTGQ Welken weg dan meent de regeering dat de wetgever van 1886 zou moeten inslaan? De mem. v, tool, antwoordt Hij heeft voor de leden der kerkgenootschap pen alleen de algemeeue voorwaarden te scheppen, zonder welke de ongestoorde uitoefening van eere- dieast onmogeUjk zou zijn. „Met het voorkomen „van hinder aan die uitoefening eindigt dus de „taak, die de staat tegenover de kerkgenoot schappen heeft te vervullen en biijft alleen nog „het tweede gedeelte van zijne taak dat „den mensch betreft. „Waar deze, tengevolge van economische „en maatschappelijke toestanden door mach- „tigeren dan hij gedwongen wordt zijne gods dienstige neigingen en lichamelijke behoeften „op te offeren voor zijn onmiddellijk ma terieel belang, moet de staat tusschenbeiden „treden om dien maatschappelijk zwakkeren „te beschermen en zijne natuurlijke rechten „te doen eerbiedigen." (Wij cursieveeren.) „Om intusschen aan ieder gedurende den ge heelen Zondag allen arbeid te verbieden zou te ver gaan en niet zijn overeen te brengen met de eischen der hedendaagsche samenleving. „Het verbod van arbeid moet steeds blijven f*ï De M. v. T. wijst op de middelen van ver keer', zoo openbare 'als bijzondere, straatverlich ting bezorging van brieven en telegrammen verzorging van melkvee in de weide, rondbren ging van levens- en geneesmiddelen. Waarom hierbij niet genoemd de verrichtingen van allen arbeid, aar. de uitoefeningvan den openb. eeredienst verbonden? Men denke slechts aan organisten, orgeltrappers, stovenzetters en klokkcluiders. Be toelichting bij art 1 schijnt op dit punt tamelijk zwak. beantwoorden aan het doel der wet„bevorde ring van Zondagsrust." „Dit verbod (zoo lezen wij ir. de toelichting op art. 1) mag zich Diet uitstrekken tot zooda- nigen arbeid waardoor do rust der ingezetenen Diet wordt gestoord, zooals door werkzaamheden binnen gehouwen en afgesloten plaatsen verricht tot zoover gaat alles goed, maar wat verder volgt draagt o. i. nog te zeer de kenmerken der wet van 1815 die van den machtigen be vorderaar van arbeid en voortbrenging, den stoom, geen kennis droeg, noch vermoeden kon welk gewicht deze nieuwe beweegkracht op de eco nomische en maatschappelijke verhoudingen zou uitoefeuen „mits die (werkzaamheden) niet „van den openbaren weg zichtbaar of hoorbaar zijn." Als stoombooten en spoortreinen niet m bunne geregelde diensten mogen worden gestoord omdat een geboden stilstand groote schade zou te weeg brengen geldt dar. hetzelfde omdat niet bij fabrieken, wier werkzaamheden mede niet kun nen stilstaan „zonder aanmerkelijke schade." I-Iet gesloten houden van gebouwen en werk plaatsen niet onder alle omstandigheden uil voerbaar is een criteriumdat niet meer past aan onzen tijd maar aangenomen eens, dal het doorgaans uitvoerbaar waie, het voorkomen dat de werkzaamheden niet van den openbaren weg zichtbaar of hoorbaar zouden zijn is onmo gelijk niet toepasselijkheid van het verbod daar van afhankelijk te maken schijnt ons eene ongerijmdheid. Meel- en broodfabrieken om ons vooreerst tot een der meest begrijpelijke voorbeelden te bepalen, kunnen hare werkzaamheden geen enke len dag doen stilstaaD. Aan een enkele meelfabriek ons bekend, zou dit stilstaan een verlies berokkenen van f 30 a 40 duizend gulden 'sjaars; hoe zou het mogelijk zijn bij een geldelijk verlies van dat bedrag met den buitenlanrlschen produceut te blijven mededingen? In Engeland mogen des Zondags geen meelfabrieken in werking zijn 't kan waar wezen maar dat doet hier niets af, want Engeland voert bij ous geen meel in, wel de omliggende staten van Europa's vasteland en daar wordt des Zondags even hard gemalen als de overige dagen der week. Bovendien, wat zal het verlies aan werkkracht bedragen, ais telken zes dagen ook aan werktui gen en ketels en vuren een zevende dag en nacht van rust van stilstand van uitdoving moet toegevoegd worden Vuren stoken zonder dat naar buiten de rook zichtbaar worde is tot nog toe hiertelande niet in praktijk gebracht. Met stoomwerktuigen arbeiden zonder naar buiten eenig gerucht te geven is in de meeste gevallen ondenkbaar. Zoo waar als 'tnu is, dat om brood te kunnen verkoopen en de hongerigen te spijzen brood moet gebakken woriian en om brood te kunnen bakken moei in toereikenden voorraad moet voorhanden zijn, zoowaar is het ook, dat med en broodfabrieken niet minder dan stoomvaart en spoorwegdienst onafwijsbare eischen zijn van den tegeowoordigen economischen en maatschap- pelijken toestand. i Maar wat wij hier van meel- en broodfabrieken zeidenomdat dit voorbeeld onder het bereik valt ook van den meest kortzichtigen, geldt niet minder van andere fabrieken die evenmin om de zes dagen één dag kunnen stilstaan. Met zoodanig verlies van arbeid en productie staat haar bestaan haar levensvatbaarheid bij de ge spannen concuner.tic met het buitenland, evenzeer op 't spel. Brouwerijen, branderijen, smeltovens steenovens kalkbranderijen en, in het algemeen alle fabrieken, die met groote stoomkracht moeten werken, kunnen niet aan dezen gedwongen stil stand worden onderworpen zelfs niet met liet oog op de lichamelijke behoeften van den maat- scliappelijk-zwakkere, waaromlreni de wetgever vooral zich wachten moet overdreven denkbeelden aan te nemen en voort te planten. Het wetsontwerp kent in art. 3 cn 4 de be voegdheid toe vrijstellingen te verleeqenen schrijft voor hoc die moeten gevraagd en kunnen verleend worden in art. 3 voor vrijstelling der werken voor eenigen tak van openbaren dienst in art. 4 voor allen anderen arbeid. Voor den laatstgenoemden treden wij op. Deze zal afhankelijk zijn van den burgemeester der gemeente of van den commissaris des konings, als de arbeid zich over meer dan eone gemeente uitstrekt. Nemen wij nu de fabrieken ten platten lande. Aan hoeveel bekrompenheid worden deze hier blootgesteld, in eene wet, die de onvoorzichtigheid begaat haren arbeid op den rustdag te verbieden, maar wel zorgtdat de kroegen ten minste van het middaguur zullen openstaan om de leegloopers wal afleiding te schenken. Als het voor de ontheiliging van den rustdag onschadelijk word geacht, dat de handel met al zijn vrachtrijders cn vrachtwagens met a! hun geraa3 en getier ongehinderd zijn bedrijf langs 's Heeren straten en wateren kunne voortzetten, als 't gefluit van groote en kleine stoombooten vau spoortreinen en tramwagens als het open staan van alle mogelijke koffiehuizen den ganschen Zondagvan alle mogelijke tapperijen na het middaguurspeciaal tot den verkoop van sterken drank, met die vereeniging van den rustdagmet die zorg voor den geestelijken of lichamelijken mensc'i vereenigbaar iszal dan eene fabriek haar zedig bedrijf moeten stakeD alleen omdat men uit hare schoorsteen rook ziet op gaan of in haar onmiddelijke nabijheid eenig gerucht verneemtvan 't geen daarbinnen om gaat Aan deze diep ingrijpende belangen onzer fa brieksnijverheid heeft het wetsontwerp s. r. niet genoeg gedacht. Moge het „gemeen overleg" hierin helpen voor zien. (Ned. Industrieel.) Kc.nrvnuMannBw AMSTERDAM, 9 November. Bericht van de makelaars Brouwer, Ancher Dordrechter. De afloop der inschrijving was coulant. Opgehouden werden slechts no 880 tot 42 no 904 tot 40; no 898 tot 53. ANTWERPEN 9 November. Wol. De heden geopende 3maandelijksche veiling was goed bezocht. Aangeboden wer den 1123 bn. la Plata, 509 Australische 1274 Russische en 107 bn. diversen, waar van resp. 764, 478, 293 en 80 bn. ioopers vonden. Voor la Plata werden over list ge heel de prijzen der Augustus-veiling betaald. van Tilburg, met die mede namens weaerzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Kaatsheuvel, 9 November 1886. 'oor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onzen ZOON, betuigen wij onzen hartelijken dank. O. W. H. VAN TUSSENBROEK. P. J. VAN TUSSENBROEK- Huijsman. Waalwijk, 9 Nov. 1886. berichtdat met 1 November jl. het nieuwe contributie] aar ingetreden is, en VAN AE DIEN DATUM NIET MEER worden aangenomen De jaarlijkscbe contributie bedraagt slechts f 1,50. van ROTTERDAM beeft na het „Nieuws vau den Dag" de grootste oplaag van de Couranten in Neder land en is dus bet meest aan te bevelen voor advertentiën. Advertentieprijs 10 cent per regel. Aan vragen om werklieden en dienstboden gratis. Bureau: Schiedamsche singel 66. goed op de hoogte van bun vak kunnen terstond vast werk bekomen. Brieven franco, lett. Z., aan den uitgever ANTOON TIELEN te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3