^BEKENDMAKING, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. tituées in de zoogenaamde ce" trams der beschaving giftplanten zijn van uwen grond! En verbleekt uw roem niet een weinigals gij blozen moet over liet wangedrag van zoovelen uwer dochters? Dinsdag heeft te Brussel de manifestatie plaats gehad der vrouwen uit het land van Charleroi ten gunste van de amnestie. Ongeveer 1000 vrouwen allen in het zwart gekleed, zijn met een specialen trein aan het Zuiderstation aange komen waar eene dicht opeengepakte menigie, in en buiten het station, haar toejuichte en „vive l'amnestie!" riep. De troonrede, waarmede de koning Dinsdag de zitting van bet parlement heelt geopend con stateert de goede verstandhouding met alle mo gendheden. België vervult stipt de plichten, haar door haar neutraliteit opgelegd. Na verklaard te hebben, dat de industriëele productie, die door de Antwerpsche tentooonstelling werd bevestigd, niet is verminderd en de uitbreiding van de handelsbetrekkingen te hebben aanbevolen, brengt de troonrede in herinnering de gebeurtenissen, die te Luik en Charleroi hebben plaats gehad. Voorgelicht door de werken van de enquêtecom missie, zal de regeeriug aan de kamers belang rijke voorstellen aanbieden. Voornamelijk zal 't doel zijn de vorming van beroepsvereenigingen te vergemakkelijken, tusschen de eigenaars van de industrieën ec de werklieden nieuwe banden te leggen door de oprichting van raden van arbi trage en bemiddeling, en den arbeid van vrouwen en kinderen te regelen. Verscheidene vrouwen, werkzaam te Charleroi, zijn dien dag te Brussel aangekomen om aan de kamers een smeekschrift aan te bieden voor de veroordeelde werklieden. Onder haar bevonden zich de bejaarde moeder van Oscar Falleur diens vrouw en de vrouw van Xavier Smidt. De kamer heeft de Lanlsheere als voor zitter en Tack als eersten onder-voorzitter her kozen. Graaf d'Oultremout heeft zijn voorstel ingediend tot invoering van den persoonlijken militairen dienst onder zekere voorwaarden. Falleur en Smidt, die wegens de troebelen in de nabijheid van Charleroi tot 20 jaar tucht huisstraf zijn veroordeeld, en te wier gunste Dins dag de manifestatie der 1000 vrouwen heeft plaats gehad zijn uit de gevangenis te Bergen naar het cellulaire tuchthuis te Leuven overgebracht. Een handig oplichter vervoegde zich bij een winkelier te Antwerpen. Hij vroeg er eenige gewatteerde spreien voor den notaris De Ridder, te Deurnc. Twee winkeldochters werden onmid dellijk gelast den man, elk met een pak spreien, te volgen opdat de notaris er uit zou kunnen kiezen. Toen hij de woning van den notaris had bereikt zeide de onbekende die het voorkomen had van een persoon van buiten Gelieft maar te bel'en ik zal den notaris gaan roepen die zich in het koffiehuis bevindt. De winkeldochters ondervonden weldra dat zij bedrogen waren, doch intusschen was de schelm te paard terug naar den winkel gereden en zeide aldaar„De no taris doet mij eenige tafelkleeden halen welke ik zooeven vergeten heb. Wat de spreien betreft, dezen bevallen hem goed hij is bezig met er eenigen te kiezen." Er werden den man voor eene waarde van 52 fr. tafelkleeden gegeven. In plaats van den notaris er eenige te laten kiezen, koos hij ze allen, en was er reeds spoorloos mee verdwenentoen de winkeldochters met hare pakken van Deurne terugkwamen. De regeering heeft toegestaandat er voor de Tuileriën een gedenkteeken opgericht wordt ter eere van de groote Fransche revolutie; maar de onthulling van het monument moet voor de opening der wereldtentoonstelling van 1889 plaats hebben. Te Lyon is eene aanzienlijke verlevendiging van den zijdehandel op Amerika waar te nemen. Gedurende de tien eerste maanden van dit jaar is de uitvoer geklommen tot boven de 41 mii- Iioen fr., tegen 35 millioen in hetzelfde tijdvak van 1885. De overheid doet alle mogelijke moeite om den moordenaar in het café Gay-Lussac te Parijs op te sporen. Die persoon heet niet Roze zooals men tot dusver geloofde maar zooals men thans ontdekt heeft, Rossel, en onder dezen naam heeft hij, 2 jaar geleden, in de pro vincie een diefstal gepleegd, waarvoor hij tot he den toe te vergeefs vervolgd werd. Ook toen gelukt6 het hem aan de handen der politie te ontkomen. Het café Gay-Lussac werd Maandag weder geopend en den geheelen dag was het er vol nieuwsgierigen, die bijzonderheden van den moord te weten wenschen te komen. De minister-president heeft Donderdag in de kamer van afgevaardigden met diep bewogen stem medegedeeld, dat de heer Paul Bert over leden is. De kamer heeft ten teeken van rouw de zitting opgeheven. De minister Goblet heeft den raad van state doen weten dat de regeering harerzijds de schenking des hertogs van Aumale van het land goed ts Chantilly, enzaan het Iustituut, goed keurt. De zware regenszoo wordt uit Grenoble gemeldwelke sedert 48 uren vallen, hebben de Drac tot een hoogte doen wassen welke die rivier sedert twintig 'jaren niet bereikt heeft. Indien zij nog een meter wast, zal zij de hoogte van 1855 bereikt hebbentoen zij vreeselijke verwoestingen aangericht heeft. De Isère blijft ook wassen en voer overstroomingen wordt ge vreesd. Sinds verscheidene eeuwen heeft het wassen van de Drac en de Isère niet gelijktijdig plaats gehad. Uit Annemasse wordt gemeld dat de Forou uit haar bedding getreden is en eenige huizen reeds overstroomd zijn. Als de regen aanhoudt, zullen verscheidene dorpen onder water geraken. Te Briarxjcon is een spoortrein door het water belet voort te stoomen. Een huis stortte in. Dit had ook te Salon plaats, waarbij de aangrenzende huizen met instorting bedreigd werden. De rapporten der prefecten melden dat de spoorweg-verbindingen op den rechter- en op den linker Rhone oever hersteld zijn. Over de Durance zijn vele bruggen vernield. De Durance staat 6 voet tegen den dijk de regen3 houden aan en men ducht eene catastrophe. Ook te Marseille vallen stortregens. De zee heeft het kwartier Prada vernield. Te Aix Tarascon Valence en Aries is de toestand ook hoogst ernstig. De spoorweg tusschen Genua en Nice is on bruikbaar. De min. van openbare werken is naar de overstroomde departement vertrokken. Verleden Zondag zijn, gelijk elk jaarter gedachtenis van de bij Saint Denis in den oorlog van 1870 gevallen Franschenbloemkransen op de graven gelegd. Op den terugweg ontmoette de stoet der rouwdragenden een aantal Duit- schersdie voor de eerste maal het graf hunner gesneuvelde landgenooten dicht bij dat der Franschen gelegen, gingen bekransen. Nuver^ voegde zich een gedeelte der Franschen bij de Duitschers, en begeleidde hen naar het graf der Duitsche soldaten. In den omtrek van de Fransche stad Cler mont ging dezer dagen een boerenmeisje eenige koeien drenken. Er was niet genoeg water in den drinkeusbakzij wilde daarom eenige em mers vol halen uit den naburigen put. Maar een der koeien door het piepen van de katrol bij het putten wild gemaakt, kwam, terwijl zij bezig was, op baar toe, en wierp haar omhoog. Zij viel neerin den putwelke twintig meter diep was. Op haar hulpgeroep kwamen eenige menschec toesnellen, en onder hen een man van 75 jartn. Deze bedacht zich geen oogenblik maar begon terstond behoedzaam in den put af te dalen. Na verloop van eenige minuten kwam hij weder naar boven klimmen met het meisje op den rug. Zij had gelukkig slechts onbeteekenende kneu zingen. De krijgsraad heeft 83 militairen, die deelge nomen hebben aan den opstand van 19 Septem ber veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. El Dia maakt gewag van geruchten die in de staatkundige kringen in omloop zijn om trent de woelingen der revolutionairen. De „Cor- responcia" voegt er harerzijds bijdat de re geering nauwlettend het oog houdt op die woe lingen. De Lord-mayordag te Londen is rustig afgeloopen. Het groote machtsvertoon van po litie en militairen heeft daartoe Dinsdag veel bijgedragen. Groote voorzorgsmaatregelen waren genomen om te verhinderen dat de sociaal-democraten de rust zouden verstoren. Afdeelingen politie agenten waren opgesteld langs het Trafalgarsquare, het paleis van justitiehet Ludgate circusde Theemsoevers en verschillende andere punten op den weg, dien de optocht nam. De koninklijke garde, zoowel cavalerie als infanterie, was ge- consigeerd, om zoo noodig de politie te steunen, terwijl deuren en vensters der winkels en openbare gebouwen in de voornaamste straten der City gebarricadeerd waren. Te midden van een onafzienbare menscheu- massa reed de lord-mayor-stoet door de straten. Zeer fraai waren waren de wagensdie de verschillende kolonies van Engeland voorstelden. De kar van Australië werd getrokken door zes paarden geleid door mijnwerkers. Op de kar waren eenige mijnwerkera aan het goud delven. De kar van Zuid-Afrika waarvan de paarden door inboorlingen geleid werden, bevatte Britsche soldaten en zeelieden Boeren en Zoeloes. De kar van Canada toonde het model van het ijs paleis van Montreal. De kar vac Indië toonde een tijgerjackt enz. De optocht heeft zonder eenige wanorde plaats gehad nergens werd de rust verstoord. Nadat de lord-mavors-optocht was voorbij getrokken, stroomden eenige honderden personen der geringe volksklase naar Trafalgar-square en verzamelden zich rondom het voetstuk der Nelson- zuil. Tegelijkertijd werden verscheidene kleine roode vaandels ontro'd. Eenige socialistische aanvoerders trachtten het woord tot de menigte te richten maar hunne stem drong niet verder door dan tot op eenige meters afstand. De po litie liet gedurende eenigen tijd de iieden begaan maar verdreef daarna de socialisten uit de on middellijke nabijheid der Nelson-zuil en joeg verder de menigte uiteen, daarin ondersteund door eene afdeeling cavalerie, welke de square in draf rondreed. Op het feestmaal van den lord-mayor zeide lord Salisbury dat de bezetting van Egypte be grensd moet zijn maar dat wij het land niet met eere kunnen verlaten voordat wij het ten opzichte van een vreemden aanval in eene vei lige positie hebben gesteld en voordat de anarchie in de binnenlandsche aangelegenheden is ver dwenen. Wij gelooven dat Egypte's finauciën meer dan ooit vooruit gaan, maar daarmede is onze taak niet voltooid. De voorspoed van Egypte en vooral de onafhankelijkheid van dit land van de controle van andere mogendheden zijn van het hoogste belang. Met betrekking tot de Bulgaarsche quaestie herinnerde lord Salisbury aan het voorgevallene bij het complot tegen vorst Alexander dat hij scherp veroordeelde. Hij zeide dat de officieren met vreemd goud waren omgekocht. Die ge beurtenis was door geheel Europa veroordeeld dat ook met schrik had gezien dat de hulp middelen eener vreemde diplomatie waren gebruikt om die officieren te redden van het lotdat zij hadden verdiend. Met diep leedwezen aanschouwde Europa de schending der rechten van een on afhankelijk volk. Dat alles heeft aanleiding ge geven tot onrustbarende geruchten dat ik goede reden heb voor ongegrond te houden. Engeland heeft geen afzonderlijk belang in Bulgarije, maar een collectief belang. In geval de mogendheden het haar plicht achteE de schending van het tractaat van Berliju te wrekenzou Engeland niet aarzelen haar te ondersteunen. De politiek van Oostenrijk heeft een grooten invloed op de politiek van Engeland. Salisbury gaf het vertrouwen te kennen dat de Europeesche vrede zou worden bewaard. Enge land zal handelen in overeenstemming met de andere mogendheden; het acht zich niet verplicht de belangen te verdedigen van anderen, die zei ven ze niet willen verdedigen. Maar als En- gelsche belangen werden aangerand, zal Engelaad iiiemands raad of hulp vragen maar zijne be langen verdedigen overalwaar zij worden aan gerand. Op het oogenblik tast niemand nog deze belangen aan. Oostenrijk heeft het grootste belang in deze zaak; zijn raad heeft grooten invloed op de besluiten van het Engelsche gouvernement. Salisbury besloot met de verklaringdat hij volstrekt niet gelooft dat de vrede zal worden verbroken. Hij hoopt dat de toekomst ver mindering van arbeid en herleüng der nijverheid in plaats van oorlog en vernieling brengt. De Berlijnsche correspondent der Niederrhein Volkszeitung verklaartop grond van vertrouw bare inlichtingen te kunnen mededeelen dat de onderhandelingen over eene herzieuing der Mei- wetten voornamelijk betrekking hebben op de wedertoelating der geestelijke orden. De regeering is geneigdde Franciscanen en de Ursulienen weder toe te laten met dien verstande, dat er bij de regeering voor elke nederzetting dezer orden vergunning moet worden aangevraagd en zij zich daaromtrent hare beslissing voorbehoudt. De bisschop van Fuldazoo schrijft decor respondent verder is een warm voorstander dezer schijnbare concessie en heeft dan ook ge tracht te Rome in die richting invloed uit te oefenen maar het behoeft wel uiet te worden gezegd dat de orden iu Pruisen daardoor groo- telijks benadeeld en in de boeien der regeerings- politie gekluisterd zouden worden. Eene tweede grief van den correspondent tegen den bisschop betreft de voldoening aan de wetsbe palingen op de verplichte aangifte voor de be noeming van pastoors. Dat de regeering deze coucessie heeft verkregen is zoo schrijft hij voornamelijk het werk van den bisschop. Niet de katholieke leden van het heerenhuis hebben den paus verzochtdie verplichting toe te staaG maar de bisschop van Fulda heeft dit gedaan„omdat anders" zooals het in ziju telegram luidde „de wet zou vallen." En hij heeft zelfs woorderlijk er bij gevoegd „Als die concessie niet wordt gedaan, reis ik morgen naar Fulda terug." De correspondent eindigt aldus „lk vrees dat de hoogwaarde bisschop van Fuldaaan wiens goeden wil ik niet twijfelgevaar loopt van meei de staatsalmacht dan de vrijheid der kerk te bevorderen. Het is noodigdat de katholieke pers ronduit en kordaat de zaak behandelt. Dit is te meer noodigomdat de bisschop bij onderscheidene gelegenheden zich op zeer afkeurenswaardige wijze over Windthorst en het centrum heeft uitgelaten. Er wordt hier verhaald dat prins Wilhelm eens op eeo>; diner bij den kroonprins heeft gezegd dat hij den bisschop van Fulda bij zich had ontvangen, dat hij een zeer belangwekkend man was, maar dat het afschuwelijk was zooals het centrum hem be handelde. Daaruit wordt afgeleid dat de bis schip van Fulda zelfs in de hoogste staaiskringen een hard oordeel over het centrum heeft uitge sproken." De Köluische Volkszeitung betreurt het ten hoogstedat zulk een geschrijf openbaar wordt gemaakt. Het maakt op haar den indruk dat het een vertrauwelijke brief was die slechts bij vergissing in de Niederrh. Volksz. kan zijn op genomen. Het doet de Germauia leed het artikel in zijn geheel te moeten overnemen. Zij zou liever het een en ander er uit hebben weggelaten; maar nu de Berlijnsche avondbladen het volledig hebben overgenomen heeft zij gemeend dit insgelijks te moeten doen. In eene korte beschouwing omtrent den inhoud geeft, zij intusschen ts kennen, dat hetgeen er in gezegd wordt aangaande de gezindheid van den bisschip tegenover het centrum haar ongegrond toeschijnt en zelfs onbegrijpelijk is maar dat zij in het ergste geval ofschoon met diep leedwezen met volle beslistheid het feit onder de oogeu zal zien en rustig zal blijven afwachten bij welke partij een bisschop zijne kerkelijke en politieke overtuiging en belangen beter behartigd zou kunnen zien dan bij het centrum. De Sobranje kwam Woensdagochtend te' 10 uur bijeen. Radoslavoff stelde voor prins Wal- demar van Denemarken tot vorst te verkiezen aile leden van de kamer etonden op en verklaarden door toejuichingen zich met die keuze te vereeni- ger.. De loehoorders op de tribunes bleven echter koel en onverschillig. Prins Waldemar heeft aan het regentschap zijnen dank beiuigd voor de eer,^hem door de Sobranje aangedaan doch daarbij gevoegd dat zijn vader te beslissen heeften dat hij voor zich gelooftdoor audere plichten verhinderd te zullen worden de verkiezing aan te nemen. Dit antwoord wordt beschouwd als de voor bode van eene weigering. De Russische officieuse bladen verklaren dat Rusland geen enkel besluit der tegenwoordige Sobranje zal erkennen en dat er eene nieuwe Sobranje behoort te worden verkozen, doch niet dan na verloop van twee maanden opdat eerst de gemoederen tot bedaren kunnen komen. De krijgsraad velde Woensdag vonnis over de muiters van Burgas. De hoofdaaulegger, de Russische kapitein Kakoff, werd ter dood, de overigen werden tot 15 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. Aan de Times wordt uit Tirnova geseind, dat alle leden vau het regentschap hun OGtslag hebben ingediend bij Karavelolf, op bevel van Kaulbars. Uit Weeuen wordt aan hetzelfde blad gemeld dat een heftig tegen Oostenrijk gericht hoofdartikel iu de officieuse Warschauer Zeiuzng onrust verwekt, omdat daarin wordt verkondigd, datevenals het met Polen is gegaan, Oostenrijk weldra op jammerlijke wijze zal uiteenspatten hetgeen intusschen levendig zal worden toegejuicht door alle verdrukte nationaliteiten onder den schepter der Ha'osburgers bijeengehouden. Hevige stormen vergezeld van sneeuw, hebben in de Yereenigde Staten gewoed en op de meren en^ langs de kust vele ongelukken veroorzaakt. Bij Newhaven is de kotter Manhattan met de geheele bemanning 25 koppen vergaan. Donovan de man die ongeveer een jaar geleden van de Broolkynbrug sprong, heeft nu weer een gevaarlijken sprong gedaan en wel van de brug over de snelstroomingen van de Niagara. Hij brak een rib, en bekwam overigens slechts lichte kneuzingen zoodat hij er betrek kelijk nog goed afkwam. Er hebben nu te Chicago 12,000 arbeiders van de vleesch-nijverheid het werk gestaakt. Er hebben nog geen ongeregeldheden plaats gehad, maar mer. houdtvoor mogelijke gevallen, twee regimenten soldaten gereed. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen ter algemeene kennis, dat het suppletoir kohier der belasting op de honden door den ge meenteraad is vastgesteld en vanaf heden gedu rende acht dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 10 November 1886. Burgem. en weth. van Waalwijk, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris v F. W. VAN LIEMPT. De burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1887, ingevolge art. 203 der wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad no 85), den raad aangeboden zijnde, ter secretarie gedurende veertien dagen voor een ieder ter lezing is neder gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, den 10 Nov. 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De Burgemeester, ]Ls AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein binnen deze gemeente, van NICOLA AS KUIJTEN, Stations straat B. 78a. Waalwijk, 8 November 1886. Burgemeester en wethouders voorn., De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 13 November 1886. Verleden Woensdag hield de 14e afdeeling der Noordbrabantsehe maatschappij van land bouw bij de Gebr. Couwenberg te Kaatsheuvel eene algemeene vergadering waarin de heer Quadekker, rijksveearts en militair paarden arts, te Bredadaartoe uitgenoodigd, eene voordracht hield over den aanfok en de op- voeding van paarden, in verband met de ver eischten voor de remonte. Dit onderwerp werd door spreker zoo z kelijk en met zooveel bewijzen van meeste schap op dat gebied behandeld, dat de ta rijke aanhoorders de behandeling en besch ving in alle onderdeelen van een goedpa voor de remonte, konden volgen en begrijj Te beginnen met den kop werden licbaamsdeelen ampel besproken en van het waarom zoo duidelijk mogelijk aangetc

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2