Nummer 91. Donderdag 18 November 1886. 9e Jaargang 11 101, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIBLEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo Tan het Zuiden, 2SE Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. gfcasgSEgggzgza Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Het Journal de Bruxelles, het officieuse orgaan der regeering, schrijft //De koning heeft een ruim gebruik gemaakt van zijn recht van gratie. Tot beden zijn ruim 700 veroordeelingen, waarvoor gratie is gevraagd, onderzocht en nauwelijks 10 pet-, dezer verzoeken zijn ter zijde gelegd." Smidt en Falleur krijgen geen gratie. De kamer van afgevaardigden heeft in hare zitting van Zaterdag het door de regeering aan gevraagde crediet van fr. 500,000 ten behoeve der slachtoffers van de overstroomingen in het zuiden des lands met algemeene stemmen toe gestaan. Hierna heeft de minister-president een voorstel ingediend, om Paul Bert op kosten van den staat te doen begraven en hiertoe een bedrag van fr. 10,000 vast te stellen. Dit werd onmiadelijk aan de orde gesteld. Mgr. Freppel zeidedat wanneer het hier enkel betrofhulde te bewijzen aan den man die niet zonder verdienste en niet zonder roem op het veld vau eer is gevallen hij zich met het voorstel der regeering zou vereenigen. Paul Bert had een gevaarlijken post aanvaard en daarmee een daad van burgermoed volbracht, waar omtrent niemand onverschillig kon blijven bij had ook ten opzichte der zendelingen eene on partijdige en welwillende houding gevolgd. Maar de katholieken kunnen niet vergeten dat Paul Bert een der vurigste tegenstanders was van het geen zij boven alles liefhebbon en vereeren, en daarom konden zij met het voorstel der re geering niet instemmen. Toen na deze verklaring de heer Clovis Hu- gues de tribune beklom gaf de heer Frevcinet, den wensch te kennen, dat er geen verder debat zou volgen. Daar wel niet de geheele kamer Daarop werd het met 379 tegen 45 stemmen aangenomen. Veryolgens bracht de heer Freycinet een ont werp ter tafel, om aan de weduwe van Paul Bert als een bewijs van erkentelijkheid des lands, een pensioen van fr. 12,000 toe te kennen, met overgang bij derde gedeelten op de kinde ren tot aan hunne meerderjarigheid. De heer Delefose achtte het in beginsel recht vaardig, dat het vaderland langs dien weg toont, de daden te erkennen van hen, die in den dienst des lands zijn gestorven. Doch in Tongkin zijn honderden officieren en soldaten gesneuveld, die insgelijks weduwen en weezen hebben achterge laten. Wanneer er voor die nagelaten betrek kingen pensioenen werden aangevraagd, dan eerst zou het tijd zijn om over een pensioen voor mevr. de wed. Bert te beraadslagen. De heer Freycinet stelde hiertegenover, dat er exceptioneele omstandigheden kunnen bestaan, waarin buitengewone maatregelen gerechtvaardigd zijn. Dit was gelijk hij nader aantoonde ook hier het geval. Na eenig verder debat werd het ontwerp met 252 tegen 191 stemmen aan genomen. De voorzitter deelde toen mede, dat een voor stel van de 'ueeren Boyer Camélinat c. s. was ingekomen, om eer. pensioen van fr. 1000 toe te kennen aan de weduwen van officieren en solda ten, die in Tongkin of op Madagaskar den dood hebben gevonden. Bij de stemming over de urgentie van dit voorstel werden er 180 stemmen voor en ook 180 tegen uitgebracht zoodat de urgentie was verworpen. Evenals de kamer van afgevaardigden heeft ook de, senaat het ertdiet van fr. 500,000 voor de noodlijdenden door overstrooming met alge meene stemmen toegestaan. Het voorstel betref fen de begrafeuis van Paul Bert werd aangeno men met 192 tegen 32 stemmen het ontwerp aangaande het pensioen voor diens weduwe met 173 tegen 42 stemmen. F'garo wordt verzekerd dat de paus moet heel gematigd van toon zijn, maar krachtig wat het wezen der zaak aangaat. Roze (eigenlijk Rossel geheeteu,) de moor denaar der vrouw van den koffiehuishouder Loy- son is te Constantine gevat. Er zijn verscheidene gouden en andere kostbare voorwerpen bij hem gevonden, die de eigendom waren der vermoorde vrouw. Onder deze voorwerpen ook een horloge, waarop hare initalen gegrift zijn. Zoodra het parket te Constantine aan den prefect vau politie te Parijs per telegraaf bericht had gezonden vao deze vangstzijn twee dienaren van politie naar Constantine vertrokken om Rossel naar Parijs terug te brengen. Volgens Figaro heeft Rosselna zijne ge vangenneming te Constantine, reeds bij het 2de gerechtelijk vet hoor beleden, dat hij de moor denaar was der vrouw van den Parijschen kof fiehuishouder Loyson. In den nacht van Maandag jl. is de woning van een geleerdeden heer Tremaux te Parijs die afwezig was geplunderd door dieven die na vruchteloos getracht te hebben zich door deu ren en vensters toegang te verschaffen, eene opening hadden gemaakt in het dak. Alle kost baarheden en al liet zilver, te zamen eene aan zienlijke waarde vertegenwoordigende, benevens de kleederen van den heer des huizes zijn verdwe nen. Daarentegen hebben de dieven hunne oude plunje achtergelaten. Sedert eenigen tijd werden aan de stations te Parijs tal van koffers en pakken gestolen door dieven die men maar niet op het spoor kon komen. Dezer dagen zijn eindelijk twee hunner aan het Saint-Lazare-station betrapt, als bestellers gekleed, die zeer kalm eer. grooten koffer op een handkar hadden en wegreden. Een onderzoek werd ingesteld en verscheidene andere leden der bende zijn der politie in handen gevallen. Het opperhoofd is gevat in weelderig gemeubileerde kamers welke hij aan den Voltaire-boulevard bewoonde. Hij zat juist aan tafel met verscheidene personen, die in hun gastheer allerminst een dief vermoedden. De man is 32 jaar oud en heeft Te Roubaix hadden dezer dagen bij een deftige trouwpartij, aan den ingang der kerk, ongeregeldheden plaats. Een menigte vrouwen stonden daar den bruidsstoet op te wachten, en toen do bruidegom met zijn schoonmoeder 'aan den arm wilde binnengaan, trad een der vrouwen hem in den weg, met een lief driejarig kind aan de hand dat hem een ruiker immortellen aan bood. Toen de ontstelde bruidegom het kind ruw terug stietontstond er groote opschudding onder de vrouwen. De sluier der bruid werd afgerukt en verscheurd; de plechtigheid in de kerk werd telkens door gejoel en geschreeuw gestoorden de stoet moest door de politie beschermd worden toen hij zich weder in de rijtuigen begaf. Hoogst treurig luiden de berichten uit de overstroomde oorden in het Zuiden. De schade is grooter dan die van de vreeselijkste overstroo- roingen waarvan men de heugenis bewaard heeft. Zoo staat de Durance nog 50 centimeter hooger dan bij de overstrooming in 1843. De dijken aan den rechteroever te Pertuis en die van den linkeroever op verschillende plaatsen zijn naar luid van tijdingen uit Avignon, door gebroken. De vlakte van Chateaurenard staat l1/» meter hoog onder water. Te Bédarrides was een marmeren steen die aanwees tot welke hoogte het water er in 1616 was gestegen. Men meende tot nu toe dat dit niet het geval kan geweest zijn. Doch thans is het water nog hooger gerezen. Te Aries is de vloed 25 centimeter hooger dan bij de overstrooming van 1856, en het water begon reeds over de dijken heen te stroomen. Uit Marseille wordt van 12 dezer bericht, dat men aldaar niet gerust is omtrent het behoud van den spoorweg der groote lijn daar de dij ken reeds veel geleden hebben. Het verkeer tus— schen Salon en Marseille is afgebroken. De laatste aan het ministerie van binnenl. zaken van eenige prefecten ontvangen dépêches melden evenwel dat de wateren beginnen te zakken. Men hoopte dat het ergste zal geleden zijn. Van het verlies van menschenlevens heeft'men

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1