BUITENLAND. Belgie. Zwitserland. Frankrijk. Spanje. Italië. Turkije. Oostenrijk, Rusland. Engeland. BINNENLAND. UITVOERINGEN' De kamer heeft het ontwerp tot conversie der staatsschuld van 4 tot S1/* Pct- aangenomen. De onderhandelingen met de Fransche regeering over het instellen van een telephoon- dienst tusschen Parijs en Brussel hebben na veel moeite tot eene voorloopige overeenkomst geleid. De prijs voor het gebruik van de telepkoon ge durende vijf minuten, het oproepen en afsluiten er onder begrepen, ia gesteld op drie frank. In een bank te Brussel werd Maandag middag een moordaanslag gepleegd. De ambtenaar Charlier zat 's middags in zijn kantoor, toen de portier Debrants plotseling binnentrad en een schot op hem loste. Het schot miste en Charlier nam de vlucht naar het kantoor van den directeur. Debrants zond hem nog een kogel na, die even wel ook miste en schoot toen zich zelf voor den kop. Hij is niet dood, doch zijn toestand is gevaarlijk. De portier had altijd het land aan Charlier gehad, was besloten eerst zijn ontslag te nemen en dan den ambtenaar te dooden. Io den senaat heeft de minister Beernaert verklaard dat de minister van justitie 757 ver zoekschriften heeft ontvangen om gratie ten be hoeve van de ter zake der gebeurtenissen in de maand Maart veroordeelde personen. Aan 468 personen is gratie toegestaan. Circa 300 ver zoekschriften zijn nog in onderzoek. De min. zeide tevens, dat, zoo de regeering een ruim gebruik denkt te maken van het recht van gra tiezij zich evenwel krachtig verzet tegen het verleenen van amnestie. Het voorstel van den heer Crocq tot het ver leenen van amnestie is hierna niet in overweging genomen. Nagenoeg al de werkplaatsen der glasfa briek Baudoux bij het jongste oproer te Char leroi vernield zijn nu herbouwd en in gebruik genomen, en over eenige weken zal men er we der 25,000 kisten glas per maand kunnen le veren evenals voorheen. De herbouw is dank zij de medewerking van de regeeringzeer snel gegaan. Te Saint-Dalmas, Pras en te Rayo ligt ongeveer een meter sneeuw. Bijgevolg zijn de wegen on begaanbaar en gevaarlijk. Een ambtenaardie zich voor zaken naar Saint-Dalmas begaf, stortte met zijn muilezel die het spoor verloren had in een afgrond waaruit beiden echter gered werden. Het vreeselijkste van den toestand is, dat men weinig wintervoorraad heeft; want reeds heeft de regen den aardappeloogst voor eec deel vernield en nu belet de sneeuw ze te rooien. Aan den anderen kant kunnen de voerlieden wegens den toestaud van den weg, niets vervoeren en de leveusmiddelen zijn sc.haarsch. Te Saint- Etienne is geen wijn meer. De toestand is vreeselijk. Naar den kant van Italië zijn de doorgangen door een of twee meters sneeuw versperd. Naar de zijde van Nizza is geen weg meer te vinden. L'Express verneemtdat te Réallon (Opper-Alpen) een huisgezin van 10 personen door een instorting ten gevolge van den regenonder de puinhoopen begraven werd. Alleen de vader heeft men kunnen redden. Drie huizen zijn ingestort. De echtgcnooten S. Rue du Bac te Parijs, hadden op zekeren avond der vorige week een hevige woordenwisseling zoo zelf*dat de man zijn jonge vrouw waarmede hij eerst enkele maanden getrouwd was, met echtscheiding dreigde. Hij ging toen uit en liet zijae vrouw ia tranen badende achter. Zij besloot een einde aan baar leven te maken en zich uit het raam te werpen zoodra zij haar man zag thuiskomen. Toen zij hem in de straat zag aankomen wierp zij zich uit het raam der vierde verdieping en viel voor zijn voeten op straat. Een geneesheer moest haar dood consla- teeren. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar de reden van dezen zelfmoord. In goed ingelichte kringen wordt thans ver zekerd dat alle groote mogeudheden hare goed keuring hebben verleend aan de candidatuur van den vorst van Mingrelië voor den troon van Bulgarijeonder de voorwaarde dat generaal Kaulbars spoedig terug worde geroepen. De Post verneemtdat nog heden het wetsontwerp betredende het vaststellen van het nieuwe septennaat tot 1895 in den bondsraad werd rondgedeeld en dat de daarin voorziene hoogere uitgaven beperkt blijven binnen hetgeen voor de zekerheid des rijks bepaald noodzake lijk is. De minister-president heeft nog niet kunnen slagen in het vinden van een hem welgevaliigcn of geschikteo resident-generaal in Tongkin en Annam. Reeds vóórdat die betrekking was aan geboden aan den heer Rouvierkwam geGeraal Warnet die in Tongkin gediend heeft, daarvoor in aanmerking (doch altijd als civiel resident-gen.) Maar hij moet toen bedankt hebben. Na de weigering van Rouvier om Paul Bert te gaan opvolgen, heeft de min.-president opnieuw aan generaal Warnet de 'betrekking aangeboden, echter met hetzelfde ongunstige gevolg. In de „Notre Dame" te Parijs, heeft onder een grooten toevloed vau belangstellenden een plechtige dienst voor de zielerust van den kar dinaal-aartsbisschop Guibert plaats. Er waren 2 kardinalen, 33 aartsbisschoppen en bisschop pen, de pauselijke nuntius cn omstreeks 5000 priesters, monniken en nonnen tegenwoordig. De president der republiek heeft zich laten verte genwoordigen dooi kolonel Fayetde minister van onderwijs en eeredienstdoor den onder secretaris van staat Turquet. Mgr. Perraud, lid der Fransche academie, hield de rede. De Notre Dame was voor die plechtigheid smaakvol getooid. De historische teutoonsielling van wapens Vrijdag werden de coites geopend. Tot dusver bleef het aan gene zijde der Py- reneën rustig, niettegenstaande erin den laatsten tijd voortdurend berichten de roade deden over een groot oproer, dat voor het bijeenkomen der cortes zou uitbreken. Het blijkt nu echter, dat zoowel door de re geering als door de republikeinen van die ge ruchten werd partij getrokken. De regeering leidde daardoor de aandacht van 't steeds lastige publiek afen de republikeinen lieten zich den machtigen iovloed die hun door de overheid werd toegeschreven aanleunen ten einde hun eigen zwakheid te verbergen. De strijd in het repnblikeinsche kamp schijnt inderdaad heftig te worden en de zoogenaamde coalitie zal dan ook waarschijnlijk wel in duigen vallen. Hoe gering de symptahie in Spanje voor de republiek is kan men het best afleiden uit het fonds voor hulpbehoevende uitgewekenen. Niet tegenstaande alle pogingen, slaagden de republi keinen er niet in meer dan 100 bij elkander te kiijgen. Daarentegen wordt uit Frankrijk nog voort durend geld gestuurd om de gemoedereD aan Ret gisten te houden. Het dorp Frimstein kanton Bern is geheel door brand verwoest, verscheidene inwoners kwa men in de vlammen om. Bij de kamer zijn ontwerpen ingediend voor eene provinciale en eene gemeentewet. Daarin wordt voorgesteld het kiesrecht voor gemeente lijke vertegenwoordiging uit te breiden en ook toe te kennen aan rouwen. De gemeenten zullen het recht verkrijgen de burgemeesters zeiven te kiezen. geering van Bulgarije het vertrouwen van Rus land heeft verloren en het voortduren der be trekkingen onmogelijk heeft gemaaktzoolang die regeering uit dezelfde personen blijft bestaan. Kaulbars voegt hierbijdat hij Zaterdagmorgen zal vertrekken, en dat het geheele personeel van het Russische consulaat hem volgen zal. De sultan heeft het voornemcu het initiatief te nemen om het Bulgaarsche vraagstuk aan de overwegingen der mogendheden te onderwerpen, maar door Ruslands optreden wordt de uitvoering van dit voornemen vertraagd. Het dagblad Tarik meldt, dat de Porte uit Oost-Rumelië een verzoek ontvangen heeft om troepen te zenden. Aan de Daily News wordt uit Konstanti- nopel geseind dat de' Russische invloed bij de Porte gestadig afneemt. De Russischgezinde Riza Pacha is in ongenade gevallen. De minister Giers heeft in antwoord op Turkije's vraag omtrent de mobilisatie der troepen iu de Krim, gezegd, dat de miniMer van oorlog op verschillende punten des lands proeven neemt met het nieuwe mobilisatieplan, zoodat er slechts sprake kan zijn van periodieke militaire ma noeuvres. Van overheidswege worden, aangezien de socialistische betooging op Zondag toegestaan wordt, omvangrijke militaire en politiemaatregelen genomen ten eiude mogelijke wanordelijkheden terstond te onderdrukken. De hoofden der so cialisten zullen op acht geïmproviseerde tribunes op het Trafalgarsquare redevoeringen houden. De reeds vermelde brand op de terreinen der groote gasfabriek van Birmingham ontstond door een of ander toeval, in een ontzaglijk grooten l.nnn pnW.* een herrr «-on 100 lont»» De commissie der Hongaarsche delegatie voor de buitenlandsche aangelegenheden beraadslaagde Dinsdag over de jongste verklaring van graaf Kal- noky. Het woord werd daarbij gevoerd door den rapporteur Falk en door Andrassy, Zicky en Apponyi. In zijn antwoord verklaarde graaf Kalnoky dat de regeering met betrekking tot de unie tus schen Bulgarije en Rumelië zich evenals verle den jaar op het teriein der verdragen bevindt. De mogendheden, die de verdragen onderteeeken- den ziju alleeu bevoegd de quaestie te regelen en rekening te houden met de weuschen der be volking. Het protocol vau Konstantiuopel heeft geen definitieven toestand iu het leven geroepen. Het zwaartepunt is de quaestie der herziening van de Rumeliscbe grondwet, waarin de gebeur tenissen eene staking hebben gebracht. Wanneer hij zeidedat voor de afdoende regeling der Bulgaarsche aangelegenheden de medewerking van Rusland noodig was, dan bedoelde hij natuurlijk daarmede de samenwerking van alle mogendheden, die de verdragen onderteekenden met inbegrip van Rusland. De minister zeide verder met graaf Andrassy van gevoelen te zijo dat niets veranderd mag worden in de stelling van Bulgarije zooals die bij het Berlijusche tractaat is gewaarborgd. Doch dit verhindert niet, dat Bulgarije in verschillende opzichten behoefte heeft aan de medewerking der mogendheden, ook van Rusland, zooals: de bevestiging van den vorst en de bekrachtiging der unie. De grondwet van Bulgarije is eene aangelegenheid van inweodigen aard het raakt alleen de Bulgaren of zij die willen handhaven, dan wel aan eene wijziging onderwerpen. Niemmd zal ontkennen, dus ging graaf Kal noky voort, dat. de aard der beirekkingen tus schen Rusland en Bulgarije van groot gewicht is voor laatstgenoemd landvoor zijne toe komst voor zijne rustwelvaart en veiligheid is het ondenkbaar dat eene buitengewone span ning tusschen de groote mogendheid en den kleinen staat lang kunne duren. Wie een duur- zamen toestand wenscht moet ook verlangen dat de verhouding minder gespannen worde dan thans. Graaf Andrassy voerde daarop het woord sprekende over de „verklaring" vau den minister zeide hijnog heden te gelooven dat het jer- WAALWIJK. Zondag 21 Nov.. 1886, zal door de har monie FEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBUTUM. jje burgemeester van Waalwijk herinnert de ingezetenen aan de volgende bepalingen der al- gemeene plaatselijke politie verordering. Art. 95. Het is verboden: Op de straten en openbare wegen, markten of pleinen eenig vuilnis, sintels, asch of andere stoffen die verontreinigen te werpen of dat neer werpen voor zijne gebouwen of erven toe te laten, of het neergeworpene niet op de eerste aanzegging der plaatselijke politie weg te ruimen. Ingeval van ziekte of dergelijke omstandigheden kan de burg. verlof verleenen de straat tijdelijk met stroorun of zand te bestrooien. Art. 100. Een nieuw gebouw of grootendeels vernieuwd gebouw mag niet bewoond worden dan minstens twee maanden nadat alle binnen- en buitenmuren tot de volle hoogte zijn opge trokken en het gebouw behoorlijk onder dak is gebracht. Zoodra een tot woning bestemd gebouw zoover voltooid is als hier boven is bepaald, moet daarvan schriftelijke kennisgeving aan burg. en weth. geschiedenmet den dag dier kennisgeving neemt voorschreven termijn van twee maanden een aan vang. Waalwijk, den 20 Nov. 1886. De burgemeester voornoemd. AUG. VAN GROTENHUIS, 00 I o".rft Waalwijk, 20 November 1886. Bij kon. besl. is benoemd tot kantonrechter te Breda Mr. van Mierlo, kantonrechter plaats vervanger en advocaat procureur aldaar. Bij de 2e kamer zijn ingediend ontwerpen der beeren W. Van DedetnVan Gennep en Mees tot opheffing van het uitvoerrecht van suiker op Java en ontheffing der gouvernementscontrac- taten van cijns van vrijen aanplant in en na 1887. De discussie is voortgezet over de motiec be trekkelijk de Ombiliëuvelden. Nadat alle sprekers.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2