Nummer 94. Zondag 28 November 1886. 9e Jaargang. X Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN W aalwijkBesoijen. BUITENLAND. Beluie. UITGEVER: Waalwijk. II11* Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarbo /eu 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- and worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Stelner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op art. 264 der gemeentewet, maken bekend dat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1886 door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant, bij besluit van 18 No vember 1886 G no 40 is goedgekeurd en gedu rende vijf maanden op de secretarie voor ieder in afschrift ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, den 27 Nov. 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Het volgende maakt volstrekt geen aan spraak op den naam van betoog voor het al of niet wensckelijke der zaakwelke be sproken wordthet is niets meer dan een woord ter overweging, maar dat onzes inziens wèl een oogenblik de aandacht verdient dergenendie daarbij betrokken zijn. Een verblijdend verschijnsel voorzeker mag het genoemd worden, dat tusschen Waalwijk en Besoijen zoo nauw aan elkander gren zende, altijd de beste verstandhouding bestaan heeft en nog heerschtieder weldenkende wenscht ongetwijfeld met ons, dat die har monie van blij venden duur zal zijn. Is Waalwijk door zijne grootere bevolking, de talrijker fabrikanten en looiers en het meer dere aanzienwaarin het zich verheugt, te beschouwen als de hoofdzetel en het centrum der Langstraatsche industrie het is niet temin een feit, dat deze ook in Besoijen op 't oogenblik verschillende harer waardige vertegenwoordigers telt. Het kan dus geen ongegronde verouderstelling heeten, dat, wat voor onze gemeente te dezen opzichte be hoefte is ot eenmaal wordt in de toekomst het evenzeer zal zijn voor onze westelijk aangrenzende buren. Nu is het de vraag of eene kleine gemeentebezield met den besten wil ter wereld, wel in de mogelijk heid verkeertsteeds te doenwat zonder veel hoofdbreken of moeite eene grootere gelukt, en dat niettemin voor beide het kan gebeuren als een gewenschte poging moet beschouwd worden tot bevordering der gemeene welvaart. Waar de belangen en de behoeften zoo in elkander grijpen, als in de beide genoemde gemeenten diehoewel nog wettelijk gescheiden, maatschappelijk en in de samenleving als één geheel reeds worden beschouwd, daar heeft de vraag alle reden van bestaan of volkomen vereeniging wenschelijk is in beider belang, en zoo ja of de mogelijkheid daarvoor te vinden zou zijn. Het valt niet te ontkennen, dat de inwo ners van Besoijen in meer dan één opzicht in een gunstig geval verkeereu tegenover ons, en op oogenblik mede de voordeeleu genieten, waarvan wij Waalwijkers geheel of bijna geheel de lasten dragen. Een enkel voorbeeld: de haven, door onze dubbeltjes en het getal er van is nog al aanzienlijk bevaarbaar gemaakten aan onze voortdu rende zorg alleen toevertrouwdopdat zij zulks blijve, staat hun evenzeer ten dienste als onsen de gemeente-geneesheeraan wien wij jaarlijks de somma van twaalf honderd gulden uitbetalenkost hun niet eens het twaalfde gedeelte er van. Zeker kan men de gemeente Besoijen van dezen toestand niet het minste verwijt maken, en het zou al zeer onnoozel en naïef zijn te veronderstellen dat Waalwijk wanneer de rollen waren omgekeerdniet even gretig van zulk een buitenkansje zou gebruik maken. Daarmee echter is het bewijs niet geleverd, dat toestand blijven moet, zooals hij thans is, of de rechtvaardigheid en de billijkheid het zwijgen opgelegd als deze eens naar eene verandering zouden vragen. Misschien ook is de vereeniging der beide gemeenten een onderwerp, dat een bespreking en een overweging waardig is uit het oogpunt van bezuiniging. Wanneer liet bestuur ge concentreerd werd in één lichaamzouden dan de administratiekosten en al wat er noodig is voor een goed beheer niet belang rijk minder kunnen zijndan thans het geval is Het antwoord hierop met zijne gevolg- ïkking kunnen wij gevoegelijk overlaten aan het oordeel der lezers. Het ligt vooralsnog niet in onze bedoeling de voor- en nadeelen dezer vereeniging op te sommen en ze te onderwerpen aan eene critiek, of de moeielijkheden aan te wijzen welke eene eventueele samensmelting in den weg zouden staan. Mochten er zijn, die met eenige belangstelling kennis nemen van deze weinige regels dat ze dan daarin een aansporing lezen tot nadenken, om te komen tot een goed resultaathetzij dan in den bestaanden toestand of in eene wijziging er van. Wanneer Waalwijk of Besoijen vermeent zich ernstig bedreigd te zien in een zaak van algemeen belang door datgene, wat in dit artikeltje aan de orde isdan kan erdunkt on§van eene vereeniging geen sprake zijn. vfcan een strijd op kleine schaalzooals er Vsinds jaren gelukkig slechts met de pen gevoerd is tusschen^ Amsterdam en Nieuwer-Amstelwenschen we 't liefst verschoond te blijvenen het besluitwaardoor deze beide gemeenten in de toekomst gescheiden blijven, mag wel de beste oplossing heeten van een vraagstuk dat zoolang de gemoederen daar in heftige beioeriug hield en verbitterde. Van een inlijvingzooals ginds zou men hier of te Besoijen waarschijnlijk „niets moeten hebben/' maar eene vreedzame aaneenhechtiug met beider toestemming en goedkeuring zooals nog pas geschied is tusschen Rotterdam en Delfshaven indien daarvan ooit het uit gangspunt tot onderhandeling werd gemaakt?... eene vrijwillige vereeniging, welke met ter zijdestelling van persoonlijke aspiraties en belangen niets anders beoogt, dan de welvaart en den vooruitgang te bevorderen der inge zetenen van Waalwijk en Besoijen samen ziedaar wat wij meenen te mogen aanbevelen in de kalme overdenking van alle belang stellenden. Hed.eu Zaterdag houdt de Belgische Commis sion du travail weder eene openbaro vergadering, waarin o. a. behandeld zal worden een rapport van den heer Morisseaux over de misbruiken bij het uitbetalen van het loon. Daaraan is het volgend ontleend De betaling van een deel van het loon in natura, wordt truck genoemd. Wat Belgie be treft heeft de enquête aan het licht gebracht dat de truck in de provinciën Luik en Oost- Vlaanderen in zwang is. De nijverheidstakken, waarbij dit verderfelijke stelsel op groote schaal voorkomt, zijn: de wapentabricage, de gieterijen van geweerloopen, de steengroeven, de fabricage van strooien flesschenhulzen in de provincie Luikde weverijen de zeildoek-fabricatie en nog enkele bijzondere vakkenin de provincie Oost-Vlaanderen als bij timmerlieden dok werkers metselaars enz. In de provincie Anl- werpen worden ook enkele voorbeelden aange troffen. In Luxemburg eindelijk betalen som mige exploitanten van leigroeven in natura of juister leveren waren op krediet of geven geld op voorschol maar de arbeiders hebben zich daarover niet beklaagd. Er zijn volgens de processen-verbaal der en quête-commissie in België vijf verschillende wijzen waarop de truck in toepassing gebracht wordt nl. io. de patroon betaalt het geheele loon of een deel in koopwaren die echter steeds hooger in prijs zijn dar. bij de winkeliers. De verplichte aanneming dezer koopwaren is eene voorwaarde van het arbeidscontract 2o. de patroon betaalt, of wordt geacht te betalen in specie maar hij houdt een winkel waarin de arbeiders feitelijk gedwongen zijn hunoe levensmiddelen te koopen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1