Frankrijk. Italië. Bulgarije. 3o. de winkel wordt niet door den patroon zeiven maar door een zijner bloedverwanten of of een beschermeling gehouden, en de arbeiders moeten daar hunne inkoopen doen willen zij werk verkrijgen en behouden 4o. de patroon houdt noch middellijk noch onmiddellijk op het loon iets iu hij betaalt in specie en houdt geen winkel. Maar een mees terknecht of een andere ambtenaar der inrichting houdt een wiukel ot eene herbergen wie niet dien winkel of die herberg bezoektwordt door dien invloed vroeg of laat ontslagen 5o. de werkman wordt door een tusschen- persoon betaald een meesterknecht, een kassier een onderaannemer, enz.; hetzij door het houden van een winkel of eene herberg, hetzij op andere wijze blijft het loon voor een deel hangen aan de vingers van den tusschenpersoon. Volgens de matigste berekeningen veroorzaakt voor de werklieden in de gieterijen te Nessouvaux, Trooz, Prayon en Forêi de truck eene verlaging der loonen met 20 peteen werkman die 3 fr. heet te verdienen ontvangt slechts 2.40 fr. Blijkens in de enquête geverifieerde feiten komt het voor dat de patroon in zijne indus trie niets wintmaar alleen uit zijne winkels winst trekt. In ongunstige tijden wordt dan niet het loon verlaagd maar worden de prijzen der levensmiddelen door hem verhoogd zoodat eene daling der marktprijzen voor den werkman zelden of nooit voordeel oplevert. Het eenige middelom aan deze misbruiken een eir.de te maken, is de wettelijke verplichting om het loon steeds en onder alle omstandigheden in 's lands munt uit te betalen. De staat eischt, zegt de heer Morisseaux dat de lengte van koopwaren slechts door den meter en het ge wicht slechts door het kilogram mag worden aangeduid en dat de prijs van vloeistoffen per liter berekend wordt; waarom zou hij niet even zeer voorschrijven, dat de waarde van den arbeid alleen zal kunnen worden bepaald iu 's lands munt? De rapporteur herinnert ten slotte, dat de truck een eeuwenoud kwaad is. Reeds 9edcrt 1280 hebben de graven van Vlaanderen het herhaal delijk bij decreet verboden; nog strenger hebben de bisschoppen van Luik het kwaad trachten te weren, en in 1757 werden door Maria Theresia met zware straffen de patroons bedreigd, die den truck toepasten. Op grond van zijn rapport heeft de heer Morissauux een wetsontwerp voorgesteld, hetwelk de uitbetaling der loonen in specie verplichtend stelt, en waarbij hij gebruik gemaakt heeft van de op dit punt in Engeland bestaande wet geving. Te Gent is alles weder rustig. Maandag morgen kwam een troepje werklieden te Liers (bij Luik) aanzingende en schreeuwende en met een rooden zakdoek aan een stok gp'oonden. Zij gebruikten veel drank in het café Bernard tegenover het station, doch wilden bij hun ver trek niet betalen. De stationschef die daar woondekwam den waard met zijn werkvolk te hulp. Er ontstond een gevecht en de politie moest tusschenbeide komen die enkele der bel hamels naar de gevangenis te Luik overbracht. De overeenkomst lusschen Frankrijk eu Bel- gie betreffende de telephocische verbinding tus- schen Parijs en Brussel is door den president der republiek geteekend. De heer Pasteurvermoeid van al den ar beid, dien hij in de laatste tijden heeft verricht, gaat, op dringend verlangen zijner verwanten en vriendentot het herwinnen zijner krachten voor eenigen tijd naar Brodighera, waar de heer Bischoffabeim zijne villa te zijner beschikking heeft gesteld. De Parijsche correspondent van de Times verlangde nu voor Pasteur's vertrek te weten hoe het staat met de inschrijvingen van zijne reis door Europa. Hij verklaarde overal waar hij geweest is, in Italië, Grieken land Rusland Zweden Denemarken Neder land en Belgie veel sympathie gevonden >e hebben voor Frankrijk. Hij weidde voorts in lof uit van generaal Boulanger, den minister van oorlog. Wij zijn sprak hij aan het slot zijner rede, de scheepsroeper geweest van het patriotisme en van de revanche thans is er een banierdragerhet is de generaal Boulanger; dat wij hem nu laten spreken. Daverende bijval volgde op deze woorden. Paul Déroulcde heeft op verzoek van een der leden beloofd dat hij in het voorjaar de provin ciën zou gaan bezoeken. De politie is tot de ontdekking gekomen wie de vermoorde vrouw in de rue de la Ce- risaie was. Er had zich namelijk bij de Morgue een vrouw aangemeld om het lijk te zien, daar hare zuster sedert vele dagen was verdwenen. Toen zij het lijk zagherkende zij daarin hare zuster o. a. ook aan een tatouage die zij op een der armen had en waar de moordenaar, om het lijk onkenbaar ie maken de huid had af gestroopt. Het lijk werd voorts herkend door de hospita, bij wie de vermoorde in October jl. met haren laatsten minnaar had gewoonden deze minnaar herkende het insgelijks. Uit eenige gegevens heeft de politie nu kunnen opmaken dat de kamerwaar de moord is gepleegd, ge huurd is door den eersten minnaar van het slachtoffer, die thans met allen ijver wordt opgespoord, want dat hij de moordenaar is, kan aan geen twijfel onderhevig zijn. Generaal Thibaudin de vroegere minister van oorlogzal naar men zegt, benoemd worden tot opperbevelhebber der troepen in Tongkin. De Parijsche pers heeft een commissie ge vormd waarvan mannen van alle partijen deel uitmaken Paul de Cassagnac en Clemenceau zijn eere-voorzittera en welke zich ten deel stelt een reeks groote feeten te geven ten voor- deele van de noodlijdenden door de overstroomin- geu in het zuiden van Frankrijk. Onder de voorgenomen feestelijkheden welke voornamelijk in het «Nijverheids-paleis'' en het Hippodrome zullen plaats hebben, behoort, naar men zegt, ook een stierengevecht. Men zal daaibij echter zorgen het leven van paarden en stieren te sparen. Woensdag is voor het hof van assises te Blois een proces begonnen, waarvan het verhaal doet ijzen. Vrouw Lebon eene weduwe, om streeks 60 jareu oud te Luneau een gehucht in het departement Loir et Cherwerd door hare drie kinderen op het vnur geworpen en levend verbrand. Er was voor dat doel een groot vuur aangelegdterwijl tang en andere voor werpen gebuikt werden om haartoen zij in de vlammen was, te verhinderen daaraan te ont komen. De rampzalige vrouw Lebon was lange jaren dienstbode geweest, had van haar schraal loon nog een kapitaaltje van 800 fr. weten bijeen te krijgen, maar ziekelijk was geworden, zoodat zij bij hare getrouwde dochter thuis was gekomen; maar deze haar man en de twee overige kin deren (zoons) vonden dat de moeder op die wijs haar kapitaaltje wel kon verbruiken zoodat er niets van overbleef. Het plau om haar te ver branden werd nu in een soort van familieraad vastgesteld en men zou de wereld diets maken dat zij al duttende voorover in het vuur gevallen was. Maar er rezen al dadelijk zware vermoedens tegen de kinderen. De twee zoons hadden reeds twee dagen voor den gruwelijken moord krip gekocht voor den rouw. Een kleindochtertje had voor het overige alles verklapt eo de ijzing wekkende historie tot in de minste bijzonder heden verteld. Toen hierop de drie kinderen en de schoonzoon werden gevangen genomen wierp aanvankelijk bij de instructie de een de schuld op den ander, maar later zijn er beken- sultan weg. Reeds in 1876 sloot hij met de Britsche regeerir.g een verdrag om zijn bezit aan geen andere mogendheid af te staan. Hiervoor ontving hij 1000 dollars. Als kolenstation is het eiland zeer geschikt. Het werd dan ook reeds lang als zoodanig gebruikt. Reuter's Office meldde Donderdag uit Kon- stantinopel dat de Egyptische quaestie op het oogenblik rust. De Porte verwacht eeu nieuw rapport van Moukhtar-pacha, terwijl de Engelsche ambassadeur White den uitslag afwacht der con ferenties tusschen sir Drummond Wolff er. lord Salisbury. Italië moet aande mogendheden hebben voor gesteld den prins van Mingrelië als Bulgaarsch trooncandidaat aan te nemen op voorwaarde dat Rusland var. zijn eisch afstand doet, dat de Sobranje ontbonden wordt. Volgens berichten uit Sofia zou de openbare meening in Bulgarije voor den prins van Mingrelie niet gunstig gestemd zijn. De Engelsche regeering heeft een onderzoek bevolen aangaande de verdwijning van den schooner «Young Dickuit Nieuw Zeeland vertrokken met 140 man aan boord en die volgens een telegram gisteren te Plymouth ont vangen tijdens een orkaan in de Australische zeeën met mau en muis zou zijn vergaan. Volgens de Manchester Guardian heeft het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Chineesche regeering en aan de Engelsche vloot in de Chineesche wateren kenDis gegeven dat Engeland definitief bezit heeft genomen van Port- Hamilton. Nabij Castle Island in het graafschap Kerry (Ierland) heeft een gevecht plaats gehad tusschen de pclitie en een bende «moonlighters." Er werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt. De politie maakte vijf gevangenen. Op de besluiten die de socialisten Zondag genomen hadden, beeft lord Salisbury per brief geantwoord. Hij verklaartdat de uitvoering der socialistische wenschen het organiseeren van groote publieke werken en het verzekeren van het bestaan der arbeiders groote omwen telingen in de wetgeving zouden brengen. Het parlement zal ec iter dergelijke voorstellen onge twijfeld met aandacht onderzoeken indien zij aan zijn oordeel worden onderworpen. Lord Salisbury eindigt met te verklaren dat hij der gelijke voorstellen niet kan overnemen of hen steunenomdat hij overtuigd isdat zij een crisis voor de arbeiders zouden veroorzaken, nog ernstiger dan de tegenwoordige. Telegrammen uit Weenen melden dat de regeering yan Rumenie met die van Bulgarije overeengekomen is, de Buigaarsche uitgewekenen uit te leveren. Reeds acht en twinting zijn dien tengevolge uitgeleverd. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News geseind dat de ministerraad het volgende plan tot regelir.g der Buigaarsche quaestie heeft goedgekeurd. Do groote mogendheden zullen de regenten van Bulgarije uitnoodigen af te treden, nadat de Sobranje ontbonden is. De nieuwe Sobranje zou den prius van Miügrelie verkiezen. Mochten de regenten weigeren dan zoude Bul garije bezet worden. Hetzelfde blad verneemt uit St. Petersburg, dat Rusland trachi Turkije over te halen om Oost- Rumelie te bezetten; maar tevens dat de Russische invloed bij de Porte sterk verminderd is door het vertrek van Kaulbars hetwelk de Tur«csche regeering beschouwt als eene nederlaag van Rus land. De Times verneemt uit Weenen, dat Kaulbars weigert weder daarheen tc gaan en wel ten gevolge van de door Kalnoky gehouden redevoe ring. Alle groote mogendheden, behalve Engeland, hebben per nota hunne goedkeuring gehecht aan de keuze van den prins van Mingrelie tot candidaat tfüOti- van Bulgarij keizerlijke hoven. Voorts wordt te kennen ge geven dat de regeering, in weerwil der dringende noodzakelijkheid eener belastinghervorming waarnaar zij tot nog toe heeft gestreefd voor alsnog van die zaak afziet, zoolang tot de behoefle aan die hervorming ook bij het volk zal zijn erkend en die erkenning zal zijn uitgedrukt in de verkiezingen. De middelen ter uitvoering van het legerontwerp wil de regeering vinden door aanvrage om crediet bij verhooging van den omslag over de bondsstaten voor hunne bijdragen aan 's rijks kas. Bij het bij den rijksdag ingediende ontwerp, betreffende de legersterkte op voet van vrede wordt deze gesteld op 468,409 man. De infanterie zal 534 bataljons de cavalerie 465 eskadrons de veldartillerie 364 batterijen de vestingartil lerie 31, de genietroepen 19 en de trein 18 bataljons tellen. In de toelichting svordt gewezen op de belangrijk grootere sterkte en hoogere kosten der Fransche en Russische legers. Nieuw geformeerd worden behalve de ver schillende staven 5 regimenten en 15 bataljons infanterie ééu j'agerbataljon 24 veldbatterijen 9 spoorweg compagnieën en 14 trein compagnieën. De hoogere uitgaven voor deze nieuwe troepen bedragen jaarlijks 23 millioer.in het eerste jaar echter 24 millioen. De toelichting wijst op de gevaren, waaraan Duitschland is blootgesteldomdat de ligging van het land dit blootstelt aan aanvallen van alle zijden. Slechts vergelijking met de krijgs macht van aangrenzende groote staten geeft een maatstaf voor de stérkte van het eigen leger. Er wordt gewezen op de aanzienlijke vermeerdering in getalsterkte van Frankrijks leger sedert 1870/71 en van Ruslands leger sedert den laatsten oorlog in het Oosten. De voor zeven jaren vastgestelde sterkte van het leger eindigt eerst met April 1888 wegens de toestanden buiten Duitschlands grenzen ontstaan zou uitstel van een besluit ten deze noodlottig kunnen worden. Daarom is het, naar het schijntnoodig met daaraau overeen komstige maatregelen niet te wachten tot 1888. Het is onmogelijk den actieven diensttijd der infanterie in te krimpen, terwijl Duitschland ook ten opzichte van den weltelijken en feiteüjken duur van den diensttijd achter staat bij de naburige groote staten. Het grooter aantal troepen van dezewaartegen Duitschland waarschijnlijk in een toekomstigen oorlog zou moeten strijden moet zooveel mogelijk vergoed worden door goede oefening. De Popoio Ramano zegt, dat de ministers van oorlog en van marine in eene bijeenkomst van de meerderheid der kamerop de vraag naar den toestand van het leger en de vloot, verklaard hebben dat Italië klaar is voor alle gebeurlijk heden welke ook. In de Buigaarsche zaken is met het vertrek van Kaulbars, eene welkome verpoozing en stil stand gekomen. Eigenaardig mag het heeten dat Ruslaud 't welk altijd in deze het meest over de noodzakelijkheid van rust en kalmeering wist te spreken dat doel nu onwillens doet bereiken, eenvoudig door zich niet meer met de zaken des lands te bemoeien. Tusschen de mogendheden wordt nu onderhan deld dat is zeker, maar blijkbaar niet druk. Rusland moet ontzien worden en men wil het waarschijnlijk een weinig laten bekomen van zijne jongste teleurstellingen, 't Heet dat Oostenrijk ter kalmeeiing voorstelt de zaak van de Oost- Rumelische grondwet nu maar eerst eens teu einde te brengen terwijl Italië bezig zou wezen de mogendheden te bewerken voor de candida- tuur van den Mingreliër op den grondslag van Rusland's erkenning der Sobranja.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2