Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Rusland. Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. veel last; zij vulden de ziekenwagens en de hos pitalen, vaak ten koste van de gekwetsten, wien het meermalen aan de noodige verpleging ont brak; of wel zij werden op marsch achterblijvers, hetgeen demoraliseerend werkte op den troep, en vielen later op gemakkelijke wijze in handen van den vijanddie ze krijgsgevangen maakte. Met het oog op deze vreeselijke leswil de schrijver alle jongelingen beneden de 20 jaar verplichten, zich te oefenen in de behandeling der wapens en het afleggen van groote marschen. Hierdoor zou hunne gezondheid worden gebaat, hun lichaamskracht worden vermeerderd en bijgevolg de kracht der mannen en daardoor tevens de kracht van het leger en der natie worden verhoogd. Kamerleden verhalendat de commissie voor de in- en uitgaande rechten eenstemmig besloten heefthet inkomend recht op alcohol uit het buitenland van 30 tot 40 frank te ver- hoogen. Eene motie van Raoul Duval om Tongkin te doen ontruimen werd door den minister president. De Freycinet levendig bestreden onder toejuiching van het centrum. De algemeene be raadslaging werd gesloten na verwerping van een amendement strekkende om het krediet voor Tongkin met tien millioen te verminderen. Het door de regeering in overeenstemming met de commissie aangevraagde bedrag van dertig mil lioen werd toegestaan met 278 tegen 249 stem men. De verjaardag van het overlijden van koning Alfonso XII is den 25sten dezer allerwege in het land plechtig herdacht. Te Madrid had de plechtigheid plaats in de San Francisco kerk. De muren waren behangen met zwart fluweel, gedekt door het koniuklijk wapen; 1700 waskaarsen waren ontstoken. In het midden der kerk was eene prachtige door engelen gedragen, katafalk opgerichtboven welke het Byzantijnsche kruis was geplaatst. De katafalk was bedekt met keurige bloemenkransen door de koninklijke familie en andere aanzienlijke personen gezonden. Er waren een paar duizend genoodigden de dames ver schenen in rouwgewaad. De vertegenwoordigers van alle staatslichamen en besturen waren aan wezig. De bisschop van Madrid verrichtte den dienst. Het koor beeftmet begeleiding van een orkest bestaande uit 140 muzikanten het Requiem van Mozart gezongen. Troepen waren ter bewaring der rust aan den ingang geplaatst. De koningin regentes heeft bij gelegenheid van den verjaardag van den dood baars gemaals, besloten een asyl op te richten voor afgeleefde werklieden. MADRID 29 November. De stad Valverde (7000 inwoners) in de provincie Leon is door eenen brand geheel verwoest. Geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. De particuliere corr. van de N. R. Ct. schrijft het volgende Het berichtdat de Amerikaansche dyna- mietpartij den beruchten O'Donovan Rossa als overste heeft afgezetomdat bij in den jongsten tijd de partij in diskrediet bracht door stilzitten, en hij door een meer bedrijvig hoofd is vervan gen valt op treffende en tevens onheilvolle wijze samen met de nieuwe dwangpolitiek welke de Britsche regeering in Ierland naar het schijnt wil inwijden. Onderdrukking en militair geweld hebben op het Groene Eiland steeds weerwraak en terrorisme ten gevolge gehadzoodal de Amerikaansche dyiiamietmannen bijna zeker op nieuwe bijdragen tot haar fonds en de land- heeren in de sterkst beroerde districten van Ier land zoowel als wij Londenaars op hernieuwde aanslagen der Fenians kunnen rekenen. Reeds heeft de telegraaf u verkondigd dat John Dillon de talentvolle afgevaardigde voor Oost Mayodie met O'Brien, Healy en de Sul- livans aan de spits staat van de phalanx der nationalisten door de overheid naar Dublin op geroepen is om zich voor dit gerechtshof te verantwoordenwegens zijne /oproerige" toe spraken in het Westen en goede borgen te siellen, die er voor willen instaan, dat hij vooreerst zoet zal zijD of dat hij anders, gelijk weleer, in do gevangenis zal worden gezet. Tegelijkertijd is er eene proclamatie verschenen in de ambtelijke courantwaarbij de volksvergaderingtegen Zondag in Sligo aangekondigd, verboden wordt. Zulke maatregelen en het zenden van troepen om ze desnoods te helpen verwezenlijken, alsook de vele, met elkaar overeeecstemmende maren omtrent samenentrekking van gewapende macht en zoo meer, toonen aan uit weike stieek de wind begint te waaien. Met het gedwongen ontslag van air Robert Hamilton, uit het kasteel te Dubliu naar de antipoden overgebracht, omdat hij Gladstone en Morlcy in hunne homerule- plannen heeft durven steunen is waarschijnlijk eene nieuwe politiek ingewijd waarvan Dillon's dagvaarding en de onderdrukking van het vrije woord te Sligo de eerste bittere proeven zijn. Een aanzienlijke macht soldaten en politie heeft Zondag Sligo bezet tengevolge van het be kend verbod des onderkonings. De voorgenomen meeting heeft dan ook niet te Siigo plaats gehad, maar (volgens een geheime overeenkomst) in een dorp bij die stad. De afgevaardigden O'Brien en Kelly hielden daarbij redevoeringen waarin zij de regeering heftig aanvielen en verklaarden de beweging te zullen voortzetten. Bij den Duitschec rijksdagdie zijn zittingen heeft aangevangen zijn reeds wetsontwer pen door eenige afgevaardigden ingediend. Het eene strekt tol wijziging van art 107 van het strafwetboek en bepaalt ook eene gevangenis of vestingstraf tot 5jaren tegen allen, dne iemand op welke wijze dan ook belemmeren in de vrije uitoefening zijner burgerrechten en het uitbren gen zijner stem bij de verkiezingen. liet tweede voorstel gaat uit van dr. Reichen- sperger en wordt gesteund door 54 andere leden van het centrum. Het ontwerp dient tot ver scherping der strafbepalingen legen het tweege vecht en is vooral gericht tegen het zoogenaamde Amerikaansche duelwaarbij twee personen een geschil uitmaken door het lot te laten beslissen wie van beiden zich op eene vooraf aangegeven wijze het leven zal benemen. De Londensche Observer verneemt, dat de Duitsche rijksregeering zich ernstig bezig houdt met eene regeling van het Bulgaarsche vraagstuk, waarbij de belangen van Oostenrijk en Rusland op bevredigende wijze met elkander in overeen stemming zouden gebracht worden. Bij de ontvangst van het rijksdagbureau sprak de keizer over de taak van den rijksdag, en legde vooral den nadruk op het militaire wetsontwerpop welks aannemiug hij hoopte. Ook elderszeide hijtoonen de parlementen zich steeds bereidaan de eischen van leger en vloot te voldoen en Duitschland mocht wel bedenkendat het door zijne naburen reeds overvleugeld is. De minister van oorlog zou verdere bijzonderheden mededeelen. Overigens legde de keizer het grootste vertrouwen in het behoud des vredes aan den dag. heropenen is door de mogendheden naar ver zekerd wordtgunstig geantwoord. Men gaf daarbij echter te kennen dat het mogelijk beter ware eeerst de regeling der Bulgaarsohe regee- riugs aangelegenheden te doen plaats hebben. Dépêches uit VVeenen melden dat een komplot ontdekt is tegen den Servischen koning, waarbij hooggeplaatste Serviërs en Montenegrijnen zouden betrokken zijn. Het plan bestond Milan op te lichten, terwijl hij in het Vranjagebergte op de jacht zou ziju en hem naar Montenegro weg te voeren. Hoogst neerslachtig zou de Servische koning daarom plotseling naar Belgrado teruggekomen zijn, waar de politie een onderzoek geopend heeft. Graaf Robilantminister van buitcnlandsche zaken, verklaarde in de kamer van afgevaardigden, op eene interpellatie van eenige leden, dat Italië met alle mogendheden in goede betrekkingen was. De regeering heeft in de Bulgaarsche quaestie eene afwachteude houding aangenomen; zij is waakzaam en heeft den door andere kabi netten gegeven raad van voorzichtigheid onder steund. Niemand kan er voortaan aan twijfelen, dat Itaiie's medewerking in de regeling der Bulgaarsche quaestie een feit is. Alle mogend heden willen evenals de regeering den vrede handhaven en den eerbied voor de tractaten verzekeren. 's Ministers verklaringen werden met levendigen bijval begroet. De dagbladen zeggen dat het antwoord van den minister een gucstigen indruk teweeg heeft gebracht. De Bulgaarsche deputatie is van hare zending teruggekeerd omdat de groote mogendheden zich verzet hebben tegen hare voorgenomen con ferentie met prins Alexander. Twee Bulgaarsche ministers zijn naar Bucharest vertrokken voor het negotieeren eener Bulgaarsche staatsleening van tien millioen fr., welke Rumeensche bankiers geneigd zijn te sluiten met toestemming der Rumelische regeering. Aar. de Times wordt uit Bucharest geseind, dat de Bulgaarsche politieke uitgewekenen hei melijk vergaderden en besloten eene nieuwe Bulgaarsche omwenteling te beproeven. De Russische consul vau Rutschnk Schakotkine woonde de vergadering bij en beloofde aan de samenzweerders Ruslauds bescherming ingeval van mislukking. De Daily News meldt uit St. Petersburg, dat de Russische regeering de candidatuur van den prins van Mingrelie heeft opgegeven. De prins verklaarde op zijne jongste audiëntie bij den czaar, dat hij alleen den Bulgaarschen troon beklimmen zou ingeval de czaar het hem beval. Daarop heeft de Russische keizer zich andermaal tot den Oldenburgsche prins gewend, maar deze weigerde opnieuw. De Standard meldt uit St. Petersburg, dat de Russische regeering meer tot concessie geneigd is in de Bulgaarsche quaestie zij is thans ge- ziud het rechtskarakter der Sóbranje te erkennen, indien de groote mogendheden den Russischen candidaat voor den Bulgaarschen troon steunen. Men verwacht in dien zin vac de Porte het initiatief. Op Kalnoky's voorstel om de besprekingen over de herziening der Rumeiische^ondwe^^ i mijnwerkers meer of minder ernstige brandwonden hebben bekomen (twaalf doodelijk). De overigen zullen voor hun leven mismaakt of verminkt zijn. 28 Nov. Volgens een telegram uit Buenos Ayres breidt de cholera zich te Rosario uit. Zij is ook te Rio Janeiro en in Paraguay verschenen. NEW YORK 26 Nov. In een steenkolenmijn te Wilkesbrake (Peunsylvar.ie) heeft heden eene Dlaat3 gehad waarb" Waalwijk, 1 December 1886. ïn de gisteren avond gehouden raadsver gadering zijn benoemd tot lid van het algemeen armbestuur de heer F. W. van Liempt; tot lid van het gasthuisbestuur de heer P. H. C. Wijten; tot havenmeester de heer Chr. van der Werff. Machtiging is aan B. en W. verleend tot ver pachten van het marktgeld over 1887 tot verkooping van herstraatvuil, en van eiken- boomen, staande aan en nabij den Meerdijk. In handen van B. en W. is gesteld een schrijven van de K. v. K., omtrent de weder oprichting eener Dinsdagsche weekmarkt al hier in verband hiermede, alsook met een voorstel van den heer Zijlmans, tot het uit schrijven eener buitengewone pvemiemarkt voor paarden en rundvee, zijn aan B. enW. twee leden toegevoegd namelijk de heeren Zijlmans en Ingen-Housz. Een ander schrijven van de kamer van koophandel aangaande de oprichting eener vakschool alhier, is gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Tim mermans van Turenhout, Quirijns, Mombers en Hoffmans. Verder is goedgekeurd de begrooting voor 1887, nagenoeg zooals zij door B. en. W. was voorgesteld. De commissie van onder zoek had alleen voorgesteld den post „on derhoud van kunstwegen straten en pleinen" ad f 1100 te brengen op f1000, en van die f lOO subsidies toe te kennen van f50 aan de zangschool, en aan de harmonie voor het geven van volksconcerten, Dit voorstel der commissie is aangenomen. Verder zijn door den burgemeester ontwik keld zijne persoonlijke plannen tot uitvoering van openbare werken; deze plannen zijn door verschillende leden en ten slotte door den wethouder Timmermans bestreden. Het uitvoerig verslag dezer belangrijke zitting geven wij in ons volgend nummer. pC Te beginnen met heden Woensdag 1 December zal de trein van den staatsspoor weg No. 407 dagelijks stoppen aan de Be- soijensche steeg, tot het opnemen en uitlaten van reizigers, en vandaar naar Waalwijk ver trekken ten ongeveer 7.42 namiddags. In aansluiting hiermede is er aan den over weg in genoemde steeg eene halte van den stoomtram opgerichtbij F. de Kokwaar van af dien datum de trams zullen stoppen, die 's avonds te 7.35 van Waalwijk naar Til burg vertrekken Naar men ons uit vertrouwbare bron mededeelt, zullen binnenkort gunstiger tarie ven voor de lijn ZwaluweWaalwijk worden ingevoerd. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch ter standplaats de gemeente DrunenJ H. Struyk van Bergen, cand.-notaris te Loon- op-Zand. Onder meer zijn door de regeering in de grondwet bepalingen voorgesteld, rakemLji het kiesrecht, volgens welke voor de ver'T.I zing van 1 Of) Wjp.n irihglfMtAïtlllli]IHllIBÏM

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2