Engeland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. en zijne begrafenis wordt geconstateerd. Hij staaft zijne bewering met zeer uitvoerige in lichtingen omtrent den persoon van deu genoem den Santa Olalla, om daarmede te bewijzen dat deze een geheel andere is dan Cam po. Maar de directeur van het dagblad van Pla- sencia, een zeer achtenswaardig man, die in hoog aanzien staat, komt op zijn beurt vertellen, dat Santa Olalla niemand anders is dan Eustaquio Campo, dat hij er de onomstootelijke bewijzen van heeften dat het proces van de Prieto's slechts het werk is van een duistere machinatie, waaraan de gemeenste beweegredenen ten grond slag liggen. Verder heeft een architect van de stad, die in zijne jeugd altijd met Eustaquio Campo heeft omgegaan en steeds de vertrouw de vriend der familie is geweest, verklaard, dat hij in hem den opgestanen doode herkende. Er viel bij die gelegenheid een treffend tooneel voor. Op het oogenblik dat Santa Olalla-Campo door de menigte drong, om zich naar den rechter van instructie te begeven, hoorde men een kreet, liet was de architect, die zijc ouden kameraad had herkend, en nu met den uitroep Ja, hij is het, het is mijn beste Eustaquio bewusteloos in de armen der omstanders viel. Men ziet met be langstelling den afloop van dit proces tegemoet. De Observer zegtdat de regeering aan het Fransche gouvernement heeft te kennen gegeven, dat Engeland op di« oogenblik niet in discussie kan treden over een datum voor de ontruiming van Egypteen dat het alle voorstellen moet verwerpen betreffende de neutraliteit van het Suez-kanaal. De vertoogen van Frankrijk aan andere mogendheden ten doel hebbende Enge land ter zake van Egypte dwang aan te doen hebben ook geen bijval gevonden. Een bloedige schermutseling heeft te Clona- kilty tusschen de politie en een stoet plaats gehad waarvan de afgevaardigden O'Conner en Tanner deel uit maakten. De Parnellisten wilden een stenograaf te lijf, die de redevoeringen van Tanner en O'Counor gestenografieerd had. Tan ner is door een sabelhouw aan het voorhoofd gewond. CORK6 Dec. Gisteren avond had hieree11 ernstig oproer plaats als gevolg van het ver schijnen der politie bij eene volksvergadering op de openbare straat. Het gepeupel steenigde de politie die in strijd met het bevel van den bur gemeester eenen aanval deed met de bajonet waardoor 23 personen gekwetst werden. Eerst tegen middernacht slaagde de politie er in de straten schoon te vegen. Ook verscheidene politie agenten werden gekwetst. Uit Livorno wordt bericht, dat de beman ning van een Fransch schip, 'i welk in de golf van Piombino voor anker lag, aan 't muiten is geslagen. De kapitein werd gewond en de boots man vermoord. Twee der equipage werden door de karabiniers gearresteerd. De helft der werksters aan de weverij te Bologna hebben door nood gedrongen het wtrk hervat. De vennootschap heeft hare eischen slechts gedeeltelijk ingewilligd, hoewel zij alge- meeD zeer billijk werden geoordeeld. Maandag 11. werd door ruim een duizend tal metselaars te Napels het werk gestaakten hoewel de inspecteur van politie er in slagen overeenkomst tusschen de werkge- men. Alleen reeds in de nabijheid van den spoor weg zijn circa 10,000 metselaars aan 't werk. De Porte heeft eene zeer concillante circulaire aan de mogendheden verzonden, waarin de noodzakelijkheid wordt uiteengezet om den staat van zaken in Bulgarije te regelen, hetgeen vergemakkelijkt zou worden door overeenstemming tusschen de mogendheden. De Porte beveelt de candidatuur aan van prins Nicolaas van Mingr- elië. Generaal Kaulbars is te Petersburg aangeko men en onmiddelijk doorgereisd naar Gatschina, waar de keizer vertoeft. Een talrijke volksme nigte wachtte den generaal aan het station op en bracht hem eene soort van ovatie. Hetzelfde was ook reeds te Odessa en te Moskou geschied. Te Moskou vertoefden een groot aantal Bulgaar- scke vluchtelingen, die den generaal bij zijn ver trek in den waggon droegen. De eigenaar der groote brood- en banket- fabriek te Charkoff in RuslandPolojucktoff genaamd is algemeen bekend om zijn ijdelheid en wordt om zijn rijke giften steeds zeer gevierd. Hij heeft een aantal medailles en eereteekens maar daarentegen niet veel verstand. Dezer dagen vervoegden zich drie heeren bij hem, die zich afgevaardigden uit Bulgarije Doemden en verklaardjn gemachtigd te zijn om hem de Bulgaarsche kroon aan te bieden. Terwijl zij nog spraken komt er een dépêche uit Sofia met gelijk aanbod. Polojucktoff dacht eerst aan een mystificatie doch hield ten slotte de zaak toch niet voor onmogelijk. Hij vraagt de heeren om bij hem te blijven dineeren trekt zijn officieel gewaad aan (hij is lid van den raad) en rijdt naar den rector der hoogeschool om hem te raadplegen over hetgeen hem te doen staat en of het geen zaak zou zi,n om den gouverneur der provincie het gebeurde mede te deelen. De rector raadt hem aau niet naar h t krankzinni gengesticht te rijden. Dat begrijpt de goede man nu ook eu gaat naar huis. Daar vindt hij de „deputatie" Diet meer en met haar was alles verdwenen wat er in zijn schrijftafel en in zijn prachtig gemeubeld vertrek aan waarden en kostbaarheden te vinden was geweest. Waalwijk, 7 December 1886. Io de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeeuteraad van Breda word o. m. rapport uitgebracht door de commissiebenoemd tot onderzoek naar den stand der zaken in Je bank van leening aldaar. Daaruit is gebleken dat aanwezig waren 8217 panden tot eec beleenings bedrag van f24,896 en een saldo in kas van f869,04 aldus te zamen f25,765,04, terwijl verduisterd is een bedrag van f 15,401 aan 4106 valschelijk ingeschreven panden en f279,721/2> wegens tekort in het boniboek. Er werd be sloten, het rapport der B. v. L. te laten circu- leeren en de rechtsgeleerde leden var. den raad tot eeoe commissie te coustituëeren, om uit dat rapport conclusiën te trekken en advies uit te brengeu omtrent de rechten en verplichtingen van gemeente en bank, zoowel tegenover elkaar als ten aanzien van derden. Voor de aanstaande vergrooting van het station en uitbreiding van het stationsemplacement Uit het door de justitie ingestelde onder zoek omtrent het leggen van balken over de rails nabij het station Heivoort, met het doel om den sneltrein van Brussel te laten ontsporen, is geblekcD, dat het geheele verhaal verzonnen wasmet geen ander doel dan om den stations chef eene loffelijke vermelding voor buitengewo nen dienstijver te bezorgen. (N. R. Ct.) Een onlangs te Bergenopzoora gehuwd paar heeftna voor een aanzienlijk bedrag aan waren vooral goud en manufacturen, ingeslagen en in reisgeld omgezet te hebben, eene huwe lijks-reis aanvaard, blijkbaar mei het voornemen om öiet terug te keeren. Vrijdag geraakte te Bokstel, bij het ver voeren van een zwaren langen eikenboom de geleider, een 16 jarig jongelingbekneld tus schen de mallejan en een boom doordien men te snel een hoek omdraaide. De ongelukkige kuaap was terstond een lijk. Bij het afbreken der oude ke'k te Stratum is op eene diepte van P/j meter onder den grond eene hardsteenen doopvont met voetstuk gevonden naar het schijnt van zeer hoogen ouderdom. De doopvont heeft geeu opschrift; het bekken draagt als ornament vier in den hardsteen gebeeldhouwde koppen. Uit Babylonienbroek is naar de gevangenis te 's Bosch getransporteerd P. S. beschuldigd van den kindermoord waarvan oulaugs melding is gemaakt. Te Boksmeer zijn de mazelen door den inspecteur vaa het geneeskuudig staatstoezicht voor Noordbrabaat en Limburg epidemisch heerschend verklaard. Alle scholen zijn gesloten. Vrijdagmorgen zou door het hof te Arn hem uitspraak worden gedaan in de zaak der drie personen, beschuldigd vau diefstal van vee uit de weide. Een van hen onder geleide van rijksveldwachters nabij het gebouw gekomen keerde zich plotseling om en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette hem wel na, maar moest al spoedig den wedloop opgeven. De beschuldigde loch is hardiooper van beroep. In weinige oogenblikken had hij de Sabelspoort bereikt. Tot dusverre is hij nog uiet opgespoord. A. C. Te Venloo is Vrijdig nacht ingebroken op twee plaatsen. De dieven hebben het eerst de kas van deu heer J. Wolterszeepzieder weten te bemachtigen en daaruit ruim f150 ontvreemd. Verder wisten zij bij het spoorweg station in het kantoor der Rhein. Balm te komen en de brandkast van boveu los te schroeven, waarna de tweede bodem werd verbrijzeld om daaruit ruim 300 mark te stelen. Opmerkelijk is hetdat sedert 3 weken de sleutel van gemeld bureau was zoek geraakt eu het slot niet veranderd is. Te vergeefs zoekt men tot nog toe naar de daders. Het station wordt steeds bewaakt. Zaterdag middag had te Zwolle een tref fend ongeval plaats. De karreman Gerrit Schoe- man bevond zich met zijn kar nabij het buiten gasthuis toen zijn paard schrikte en op hol sloeg. De man had het ongeluk van den bok te vallen en onder de wielen te geraken, waar door hij bijna onmiddellijk een lijk was. De heer dr. Vitringa die dadelijk te plaatse aan wezig wascoustateerde eene breuk vau de wervelstreng. Te Sneek is eene vrouw van bijna tachtig jaar verdronken. Men vermoedt, dat zij door een rukwind te water is geraakt. Haai lijk is kant te zetten om te Haarlemmermeer te komen jagen. Hij had daartoe 's morgens om 5 uren Leiden verlaten eu was om 7 uren te Haarlem mermeer afgestapt bij een boer waar hij zijn hartstocht zou bot vieren. Na zich roet een warmen kop koffie gerestaureerd te hebben bemerkte liij dat hij zijn geweerte Leiden had achtergelaten, In het Achterland onder Groot-Ammers brak Woensdagavond een felle brand uit in de boerenhofstede bewoond door Gebr. Maat. Het vee is gered alléén twee paarden zijn met den inboedel verbrand. Alles was verzekerd. Uit Gulpen wordt gemeld Door den wachtmeester Sluijersder brig, maréchausseewerden in eene kroeg alhier aangehouden twee personenzich noemende Jurgens en Dekkers, van Nederkrüchten, Duitsch- land, welke verdacht worden van frauduleus bankroet. Eeoe partij goederen meest mauu- factureu zijn alhier- in beslag genomen. Zaterdagvoormiddag waren 4 personen be zig met jageD te Berlikum nabij de Dungeusche brug. Twee hunnerP. Fleuren en II. Roijakkers beiden te 's Bosch woonachtig, stonden op 13 M. afstand van elkander, toen het geweer van laatst- gemelde afging en het schot in de rechterzijde van den eerste terecht kwam, waardoor deze on middellijk een lijk was. De overledene was 32 jaar oud en laat eene vrouw met 3 kinderen na. Roijakkeis is na afloop der instructie voorloo- pig op vrije voeten gesteld. Te San Joséin Californie heaft men de gasverlichting geheel afgeschaft en vervangen door een stelsel van electrische verlichting waarbij de lichtboog zeer hoog geplaatst werd en van reflectors voorzien die in de praktijk uitstekend voldoen. Daar men voor weinig geld een constructie wilde hebben van aanzienlijke hoogtezoodat de lichtbron die men er op zou plaatsen, haar licht over een groote uitgestrektheid zou ver spreiden, gebruikte men er ijzeren gaspijpen voor. Voor de eerste proef koos men een groot plein gevormd door de snijding van twee zeer breede straten, Santa Clare en Alarketstreet. Om een denkbeeld te geven van de afmetingen van dezen toren behoeven wij alleen te zeggen dat het grondvlak 25 meter lang is en het bovenvlak slechts P/4 meier. De vier opstaande ribben bestaan tot op een hoogte van 30 meter uit buizen van 10 centimeter middellijn daarop volgt 15 meter buislengte van een wijdte van 7 centimeterterwijl de bovenste buizen slechts een middellijn hebben van 5 centimeter. De totale hoogte bedraagt 60 meter. Op het bovenvlak van dezen toren zijn zes electrische lampen geplaatstwaarboven een groote ronde plaat hangtdie ze beschermt en tegelijkertijd het licht naar alle richtingen ver spreidt; het licht wordt gevoed door een dynamo vat. Brush, die iu beweging gebracht wordt door een stoommachine van 9 paardenkracht. Deze wijze van verlichting maakt een indruk gelijk aan dien van een buitengewoon prachtigen maneschijn door de hoogte waarop het licht geplaatst is kan het de oogen niet hinderen het licht verspreidt zich in alle ricluiDgen en is tot op een afstand van 800 meter sterker dan dat van gewone gaslantarens, die 25 meter uit elkander staan. In de beide straten, waar de lichttoren geplaatst is, heeft men een voldoend licht lot op een afstand van 3 kilometer, het geen de verwachtiDg van den uitvinder verre overtroffe

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2