"I Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. BINNENLAND. welvaart te verzekeren, om zijn hulpbronnen riiim te doen vloeien om vertrouwen te vestigen in verre ondernemingen: liet is stabiliteit van buiten. De vastheid van bestuur hangt van onze kloek heid en onze macht af. En wat den vrede naar builen betreft, de algemeen heerschende crisis is een reden te meer om aan het behoud er van te gelooven omdat de oorlog den toestand nog zou verergeren. De volken weten dat even goed als de gouverne menten en de gouvernementen, zelfs monarchale, zijn tegenwoordig genoodzaakt met de volken rekening te houden. Maar het Fransche volk haakt niet naar dsn strijd Frankrijk is een land met gezond ver stand, waar de nationale geest niet behoeft ver levendigd te worden door de vrees voor den vreemdelinghij berust op wederzijdsche liefde tusschen de ingezetenen. In Frankrijk bestaat niet, gelijk elders, een militaire partij; het leger is een bij uitnemendheid burgerlijk corps en wenscht dat het niet zal behoeven op te treden. z/Maar mochten de omstandigheden die wen- schen welke ook de onze zijn, teleurstellen, dan zou Frankrijk ook weten te bewijzen dat het gedurende vijftien jaren zijn tijd niet heeft ver waai loosd en dat het 't hoofd kan bieden aan zijn machtigste tegenstauders. „Wij weten ook dat de natieis 't noodig uit haar midden republikeinsche legioenen zou weten te vormen, gelijk aan die, welke Frank rijk nu welhaast een eeuw geleden hebben gered." Generaal Boulanger heeft den ministerraad kennis gegeven van een per telegraaf ontvangen verslag der krijgsverrichtingen in Tonkin. In het begin van Januari verecnigde zich een talrijke bende opstandelingen te Thanhoa en verschauste zich daar zeer sterk. Twee aanvallen bleven vruchteloos. Vier officieren werden gewood, vijf Europeesche en acht inlandsche soldaten sneuvelden en 15 Europeesche en 27 inlandsche soldaten werden gekwetst. Versterkingen aao artillerie en infanterie onder bevel van kolonel Bisaud zijn terstond naar Than hoa gezonden. Over 't algemeen heeft Bismarck's rede in Frankrijk geen ongunstigen indruk gemaakt. De Temps schrijft o. a.: „Bismarck heeft zijn sterkste troeven uitgespeeld om aan te toonen dat Duitsch- land nog iets te doen overblijft om voor zijn zekerheid te kunnen instaan en nog dreigt er geen gevaar voor oorlog." Het is nog volstrekt niet zeker dat Boulanger zijn vordering van 360 millioen francs voor de aanschaffing van wapenen en versterking der vestingen zal opgeven. I)e voorloopige begrooting staat 86 millioen toe, doch BoulaDger blijft bij zijn volle eiscli. Het klooster van Fontfroide is door een bende Italiaansche werklieden aangevallen. Twee monnikken werden zwaar gewond. Bijzonder heden ontbreken, De minister van openbare werken de heer Edouard Millaud heeft eene bezuiniging van 15 millioen op zijne begrooting gebracht. Te Marseille is een gezantschap der ko ningin van Madagascar aangekomen bestaande Uit den minister van oorlog (een zoon van den eersten minister) en een gevolg van tien perso nen. Het gezantschap heeft de merkwaardig heden dier stad bezichtigd en zou Daar Parijs vertrekken. Het blijkt thaDS dat de heer le Myre de Vilers zijn ontslag niet gevraagd heeft als resident- generaal in Madagascar. Hij verlangt alleen verlof om voor eenigen tijd nnar Frankrijk terug te keeren. Er heeft te Marseille opnieuw eene bijeen komst plaats gehad tusschen de gemachtigden der werkstakers in de slaatstabak en sigarenfabriek en den prefect en den inspecteur. De gemach tigden hebben verklaard dat hun geen voldoening Ktfifik nH den grond toe vernield. Het vuur barstte in deu nacht van 9 op 10 dezer uit, en verspreid de zich zoo suel, dat de kadetteo (het gebouw was ingericht tot eene kadettenschool) nauwelijks den tijd hadden om zich weg te maken, om ringd als zij waren door de vlammen. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat men, ooi de verdere verspreiding der vlammen tegen te gaan, het raadzaam oordeelde de naastbijzijude huizen omver te haler.. Niemand is bij de ramp omgekomen. Het Alcazar dagteekende uit de vierde eeuw, ten tijde van Wam ba. Het gebouw, dat de ge heele stad bestreek, werd, toen Toledo in de macht der Spanjaarden was gevallen, veranderd in eei.e forteres, om de woelzieke Mooren in toom te houden. In de zestiende eeuw maakte Karei V er een prachtig paleis van en het werd een zijner meest geliefde residentien. In 1710 werd het onder den aartshertog Karei bezet door Duitsche, Portugeesche en Engelsche huurtroe pen, die het bij hun heengaan in brand stakeu. Sedert werd het van tijd tot tijd hersteld in de laatste jaren werden er groote sommen aan len koste gelegd, zoodat het in 1884- geliecl ge- reed was. Uit een geschiedkundig, artistiek en nationaal oogpunt is de verwoesting van het Al cazar eene groote ramp. Zal het opnieuw herbouwd worden is de vraag die men zich thans stelt. Lord Iddesleigh (dezer dagen afgetreden als minister van buitenlandsche zaken) is, terwijl hij lord Salisbury in Dowuingatreet een bezoek bracht, plotseling ziek geworden en eenige minuten daar na overleden. Een belangrijk feit heeft zich in Ierland voorgedaan. Een der metst onverbiddelijke grondeigenaars, de heer Dillon (niet te verwar ren met zijn vijand den afgevaardigde Dillou) heeft zijn boeren 20 pet. vermindering van pacht toegestaan. Men schrijft dit toe aan de vrees der landheeren voor de Nationale Ligue en hun plan de campagne. Caberleroy, een op de grens van Limerick Kerry en Cork gelegen plaatsje, was Zaterdag avond het tooneel van een moorddadigen aan val van „Moonlighters", maar tevens van een even hardnekkige verdediging van den kant der aangeranden. Zes met geweren en een zeis ge wapende en vermomde manDen drongen het huis binnen van een boer, Conner genaamd, en zon der een woord te spreken, vuurde een der bende op het hoofd van 't gezin. Dit schol was ech ter ook het signaal voor het gansche huisgezin vader, moeder, zonen en dochters om zich met groote kordaatheid te weer te stellen. Een verwoed gevecht bego". Elk voorwerp in het vertrek diende tot wapen, en met stoelen, keu kengerij, tangen sloeg men zoo duchtig om zich heen, dat de aanvallers met bebloede koppen op de vlucht togen. Ia de worsteling waren hun de maskers afgerukt, waardoor bleek dat de schurken de eigen neven van den boer waren. Het viel nu niet moeilijk aan de politie om nog in den loop van den dag vier der booswich ten in hechtenis te nemen. De chef der geheime polittie, de heer Jen- kinson, is als zoodanig ontslagen. Men ver diept zich in gissingen om welke reden. De Times verneemt uit St. Petersburg dat Kaulbars, volgens betrouwbare berichten, eerlang naar Bulgarije terug zal gaan. De Daily News verneemt uit Belgrado dat de toestand van het S rvische leger der regee ring zorg inboezemt. De officieren heeten allen door Rusland omgekocht, terwijl ook op de ge wone soldaten uiet te vertrouwen valt. De mi- Dister van oorlog bepleit eene oumiddelijke her vorming van het leger. De rede van prins Bismark in den rijksdag over dc legerwet heeft zoowel in 't binnen- als in 't buitenland groot opzien gebaard. Nooit heeft een minister in eene openbare zitting van het parlement zoo openlijk over een bevriende nabuur gesproken als de rijkskanselier, 't Is die wijze van optreden, welke het meest wordt besproken. Bij de voortzetting van de behandeling der legerwet in den rijksdag, heeft Bismacrk gisteren nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat hij evenmin thans als later iets zou loslaten van den eisch „aanneming van het voorstel in zijn vollen omvang". Volgens berichten uit Bern van 9n dezer hielden dc sneeuwbuien aan. In Grauwbnnder- land, in het Berner Oberland waren tal van ge huchten en op zich zelf staande woningen van alle gemeenschap met de dalen afgesneden, Ve le stallen in het gebergte waren vernield door onderploffenue sneeuwmassa's. In Schwytz, Uri en Lucerc hadden verscheidene ongelukken plaats. Verleden Zondag is een lawine neergekomen tus schen Sileuen en Bristlen in het kantou Schwytz, juist op het oogenblik, dat men uit de kerk te Bristlen huiswaarts pleegt te keereu. Tengevol ge van eene bijzondere omstandigheid was dit maal de dienst vroeger afgeloopen, waaraan de kerkgangers het leven te danken hadden. In de Jura was al het verkeer gestremd. De treinen van Parijs naar Bern en Lausanne ondervonden groote vertraging tusschen Pontarlier en Neu- chatel en Pontarlier en Vallorbos. Verschillende personen zijn hier en daar omgekomen, o. a. de burgemeester eener gemeente in de Jura. Ook in het zuiden en het oosteu van Duitschland is de laatste dagen weder zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer op enkele plaatsen ver traging ondervond. den invloed van Engelsche agenten wordt toe geschreven openbaart zich op Kreta en in di plomatieke kringen wordt geloofd, dat Engeland toebereidselen maakt om zich eene nieuwe stra tegische positie in de Middellandsche Zee te ver- schaffen door zich van Kreta meester te maken. Bij Podersam in Bohemen, is oulangs het zeldzame geval voorgekomen, dat een jager en een wilddief elkander hebber, doodgeschoten. Men vond daar onlangs in het bosch den 32ja- ngen onder-houtvester Ebert dood liggen, en op tweehonderd passen afstands van hem, een beruchten wilddief, doodelijk gewond. Ebert had den strooper betrapt en vervolgd maar deze had op hem gescholen waardoor bij doodelijk gewond werd. De jager had echter nog kacht genoeg om ziju geweer op den wilddief af te schieten. Toen zonk hij neer en stierf. De strooper werd door dat schot ook doodelijk gewond. Hij kwam, nadat men hem gevondeu had, nog eenige oogenblikken tot bewustzijn en verhaalde de toedracht der zaak. Toen stief hij ook. Ti Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Engelsche gezant eene scherpe houding heeft aangenomen tegenover de Porte en in krachtige termen Engeland's misnoegen heeft uitgesproken over hel beleid der Porte in de Balkan aangele genheden, in het bijzonder ten aanzien der missie van Zankoff. De Daily News verneemt uit Konstantinopel, dat de verhouding tusschen de Porte en Grieken land gespannen is tec gevolgd der gebeurtenissen op Kreta. Frankrijk heeft zijne interventie aan geboden. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Timesheeft de gouverneur van Kreta gemeld dat Grieksche gewapende benden onlang3 de vesting Episcopi 's nachts overrompeld hebben Het Journal de St. Pétersbourg verklaart in de redevoeringen van Von Bismarck en Camot eene vredelievende strekking te zien, welke ove rigens door alle mogendheden wordt erkend en bekrachtigd. Het blad spreekt met lof over het geen Goblet en FloureLs tot de Bulgaarsche de putatie hebben gezegd, en spreekt er zijne blijd schap over uitbij den aanvang van het jaar alle deze aanduidingen, dat de vrede bewaard zal blijven te kunnen opteekenen. Het gerechtshof te St. Petersburg heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een rechtsgeding betreffende een tweegevecht, dat zeer veel opzien gewekt heeft. Een officier van de keizerlijke lijfwacht kapi tein Paniouti&ehad het hof gemaakt aan mej, Nina Lazareffeen dochter van generaal Laza— reff (de overwinnaar van Kors) eu die jonge dame ten huwelijk gevraagd maar was kort daarna bezwijkende voor den aandrang zijners ouders gehuwd met een andere dame Prinses O. Een broeder van het aldus gehoonde meisje Peter Lazareff zond toen een uitdaging aan kapt. L'anioutiue en schoot dezen dood in het daarop volgende tweegevecht. Hij stond nu deswege terecht. Het openbaar ministerie trachtte uit de omstandigheden van het duel aan te toonen dat Lazareff de belee- diger was, en eisclite voor hem de zwaarste straf: 6 jaren en 8 maanden gevangenis. Het hof veroordeelde hem echter tot de straf door de wet geeischt in gevai de gedoode de beleediger was nl. tot 2Vj jaar vestingstraf. Waalwijk, 15 Januari 1887. Met 1 Februari a. s. ondergaat het personeel fen postkantore alhier verandering. De telegrafist, de heer Smits, en de assistentde heer Jansen, zijn overgeplaatst respectievelijk naar Wormerveer en Tholen. Naar wij vernemen komt er na een telegrafiste. Op de stations van de lijn ZwaluweWaal wijk treden op 20 dezer in werking directe tarieven met de overige spoorwegmaatschappijen, voor stukgoederen cn wagonladingen stukgoe deren niet hoog.r per zending dan 500 kilo en 100 kilo per colli. Daar de rijksweg in den Baardwijkschen overlaat weder water vrij is, is het voetpad over de spoorwegbrug gesloten. Bij de directiën der marine te Hellevoet- sluis er» Willemsoord zullen belangrijke hoeveel heden levensmiddelen worden opgeslagen om bij mobilisatie alle reserveschepen le kl. dadelijk voor eeoige weken van levensmiddelen te voorzien. Dagelijks verneemt men, dat de smokkelarij op groote schaal gedreven wordt over dc geheele uitgestrektheid der Pruisische grenzen is het daar vooral foezel, die binneusmokkeld wordt aan de Belgische landpalen van Tilburg tot aan de Westkust van Zeeland worden groote hoe veelheden zout over de grenzen gebracht. Aan de zuidoostelijke grenzen dezer provincie hoort men er minder van: de ambtenaren zijn nochtans op hunne hoede en, gewapend door de ervaring, dat vooral in den slachttijd zout gesmokkeld wordt houden zij een oog in het zeil. Zoo werd dezer dagen door de ambtenaren in de gemeente Beuzel eene aanhaling gedaan van 66 pond zout, dat doorzfikgjj^^i

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2