Nummer 7 Zondag 23 Januari 1887, 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Iets over den hedendaagschen regeerin gs vor m. De Echo van het Zuiden m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo ven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk; Gelet op de art. 26 en 99 der wet van 19 Au gustus 1861(St.bl. no. 72) Brengen ter kennis der belanghebbendendat het inschrijvings-register en de alphabetische lijst der Nationale militie over het jaar 1887, ter se cretarie dezer gemeente ter lezing zal liggen van den 22en tot den 29en Januari a. s. van des voor middag? 9 tot des middags 12 ure, zullende een ieder die daartegen bezwaren mocht hebben in te brengendezelve gedurende het voormelde tijdstip bij een aan den heer commissaris des des konings gerichtop ongezegeld papier ge schreven verzoekschrift bij den burgemeester dezer gemeente kunnen indienen. Waalwijk, den 21 Jan. 1887. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De zoogenaamde parlementaire regeerings- vormdie een grooter of kleiner aantal burgers in den staat het recht schenkt voor een deel de wijze vast te stellenwaarnaar zij wenschen geregeerd te worden is in de meeste landen van Europa de vrucht geweest der Fransche revolutie. Of hier echter voor sommigen het spreekwoord van toepassing zal zijn: //aan de vruchten zult gij den boom kennen7' mag betwijfeld wordendaar de eminentste mannen op politiek gebied die uit beginsel de zooeven genoemde omwenteling verafschuwenniet alleen dat stelsel ten huidigen dage in bescherming nemen doch het tevens voorstellenals het eenig recht- vaaidige in de Europeesche beschaafde landen van onzen tijd. Wij hebben het nog zoo pas kunnen lezenhoe !)r Winthorst te genover Bismarck in den Duitschen rijksdag een krachtig pleidooi hield voor de onver vreemdbare rechten des volks op het staats bestuur //de overgroote meerderheid der )uitsc hij n „a. -qiGvi- streven, dat zou uitloopen op het overleveren van de met veel moeite door vroegere ge slachten verkregen rechten der volksverte genwoordiging aan de door ontzettende machtsmiddelen versterkte regeeringen. De centrumsfractie kent zicH vrij van elk streven naar parlementaire oppermacht, maar zij zal zich, zooals zij tot dusver altijd gedaan heeftook in de toekomst tegen elke poging om de grondwettige rechten der natie te schenden hardnekkig blijven verzetten.77 En heeft onze Schaepman in meer dan eene toespraak over de aanstaande grondwetsher ziening in Nederland niet met klem van redenen aangetoond dat hier de volksver tegenwoordiging eene instelling is, welke niet kan gemist wordenen dat de kring van hen die tot hare samenstelling meewerken de kiezers moet worden uitgebreid De twee eenige rijken in Europawaar de absolute macht eens monarchs nog den scepter zwaait, Rusland en Turkije, noodigen waarlijk ook niet uit tot het herstellen van het vroe gere regeeringssysteemin het eerste land is de beschaving onder het volk zeer gering de onwetendheid en de superstitie op het platteland bijna algemeende vervolging om „den wille van het geloof77 aan de orde van den dagen de ontevredenheid van velen zoo groetdat zij meermalen oversloeg en overslaat in misdadige vergrijpen aan den persoon des keizers Rusland is de beer met machtige klauwen maar hij danst op ver borgen dynamietmijnen. Eu Turkije Is er nog meer noodig om zijn ellendigheid bloot te leggendan te spreken van den „zieken man77 zoo ontze nuwd en uitgeput, dat hij zelfs de kracht mist, zich op te hellen, als hij in T aange zicht geslagen wordt, en zoo arm, dat zijn schuldbrieven niets meer waarde bezitten, dan oude couranten Ongetwijfeld als ieder menschenwerk kiezen ook aan den parlementairen regeerings- vorm gebreken vele sebreken zelfs, maar voortspruiten uit de natunr zelve der zaak als wel uit de wijze waarop deze in stand gebracht en in stand gehouden wordt. Wan neer het rechtvaardig isdat de individuen van eenen staat aanspraak hebben op con troleering der belastingpenningen door de vertegenwoordigers, die zij zich daartoe kiezen, wanneer het billijk isdat de wensch van het volk mede een beslissenden invloed heeft op do soort en de hoedanigheid der wetten, waaronder het bestuurd wordtdan heeft de vraag absolute of parlementaire regeerings- vorm, eigenlijk gezegd, haar bestaan verloren. Desniettemin wordt het op den duur ge vaarlijk voor den staat, wanneer eene kleine meerderheid de groote minderheid beheerscht, of zooals het in ons vaderland onder de tegenwoordige kieswet een niet te loochenen feit isdat een aanzienlijk aantal liberalen een nog aanzienlijker getal antiliberalen tot machteloosheid doemtde helft plus een soms de helft min een de baas ziedat is de groote schaduwzijdeniet van het te genwoordig regeerings$fefoe£maar van zijne toepassing. Zou het nu zoover buiten de waarhuid zijn te veronderstellen dat daarin mede de oorzaak moet gezocht worden van de ijskoude onverschilligheid den Nederlanders in het algemeen eigen wanneer er sprake is van de publieke aangelegenheden des lands, een onverschilligheid welkewaarlijk niet tot onze eer of ons belanghet aanzijn heeft geschonken van het verachtelijk woord, dat spreek woord dreigt te worden „wie het land wint, wint mij!77 Het is niet noodig, niet wenschelijk zelfs dat wij een politisee- rend volk worden het teekentdoch het drukt daarom nog zoo bijster veel niet uit, dat de koetsier op den bok in Frankrijk verdiept is in de lectuur van zijn courant terwijl zijn collega in Holland voor en na zijn bittertjes opslurpt en dan met gloeienden neus en waterige oogen op den bok zit te soezen tusschen bemoeizieke en belachelijke uditieke-tin^gieterij van den e_ersip(^.jlen ling in en geheele onbekendheid met den staatkundigen toestand van ons vaderland bij het gros der bevolking, is de keuze moeilijk: „de deux maux il faut éviter le pire77 kies van twee kwade dingen het minst slechte. Maarwat wel eer. eisch des plichts kan genoemd worden tegenover den burgerdie door den staat geroepen wordt mede de mannen aan te wijzen wier taak is de be hartiging der zedelijke en stoffelijke belangen van het landde provincie of de gemeente isdat hij minstens wetewat een parle mentaire regeeringsvorm isen waartoe een vertegenwoordiging des volk dient, wat zijne plichten en rechten zijn als kiezeren wat hij als zoodanig vergen mag van de wetgeving. Bij menigten werden vóór eenigen tijd circulaires vprspreid waarin de burgers aange spoord werden tot deelneming aan een album voor der. trouwen generaal Boulangerden uit- nemenden man, „die, dank zij zijne geestkracht, zijne persoonlijke sympathie en zijne groofe liefde voor 's lands welvaartde Fransche vlag zoo tier ophoudt". De generaalzegt spottend het Journal des Débatswist van deze geheel vrijwillige manifestatie natuurlijk uiets. Deo verspreider der circulaire kent hij evenmin als den schrijver der befaamde brochure, waarin van de nietigste omstandigheden zijns levens de uit voerigste bijzonderheden werden medegedeeld. Reeds in Tunis had zijne zedigheid dergelijke beproevingen te verdureu. Dat is nu eenmaal de wil van het noodlot. Het eerste stierengevecht ten voordeele van de overstroomden in hel Zuiden, heeft Zondag te Parijs in het Hippodrome plaats gehad ten aanschouwe var. ruim 9000 personen. Het iiep zonder ongelukken af. Hel was trouwens geen eigenlijk „gevecht", maar bevallige spelen, waarbij geen druppel 'oloeds gestortmaar veel behen digheid tentoongespreid wordt. De stieren van het Rhoue-eiland Camarque afkomstigen veel vlugger en slanker dan die uit het noorden worden door de sierlijk ge kleed e toreadox.ssLOJL.. allerM wiizen eetergd eu

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1