Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. zijn vrijpostigheid.'' De twee roovers brachten löen den verschrikten ambtenaar naar een afge legen plek, lieten hem daar onder vele plicht plegingen uitstappen en reden heen. Onlangs waren de beide roovers bijna gevangen genomen, maar zij wisten zich zoo te verdedigen in de boerenwoning, waar zij een schuilplaats hadden gevonden, dat de gendarmes op de vlucht gingen met achterlating van een doode en een gewonde. Bij het debat in het lagerhuis over het adres in antwoord op de troonredeverdedigde sir Michael Hicks Beach minister voor Ierland de houding der regeering. Hij verklaarde dat tot bestrijding van het veldtochtsplan der Par- nellisten, verdere volmachten vereischt werden. Eene afscheiding ware verkieslijk, wanneer het herstel van den wettelijken toestand onmogelijk was. Het debat werd ten slotte verdaagd. Het ontwerp tot wijziging van de rechtsbedeeling in Ierland werd bij eerste lezing aangenomen. Gedurende het jaar 1886 zijn de ongeluk ken in de Engelsche kolemijnen iets raiuder tal rijk geweest dan in het vorige jaar. Het aantal omgekomen mijnwerkers bedroeg 116. In de laatste 35 jaren zijn er slechts drie, waarin dit aantal kleiner was nl. 1859 met 95 1864 met 94 en 1884 met 65 dooden. De meeste dezer ongelukken in het afgeloopen jaar waren het gevolg van onvoldoende venti latie der mijnenwaardoor kooldamp en stof zich in de gangen konden ophoopenen van on voorzichtigheid ïooals het gebruik van onbedekte lichten. Bij een der meest omvangrijke mijn rampen waarbij 38 mannen gedood werden bleek bovendien dat Davy's lamp welker vlam met ijzergaas is omringd, den naam van veilig heidslamp niet meer verdientdaar juist zij volgens getuigenis van een der overlevendende noodlottige ontploffing veroorzaakt. Te Belfast hebben eergisteren en gis terenavond ernstige wanordelijkheden plaats ge had. Het gepeupel wierp naar de politie met steenen en ook revolverschoten uit de menigte werden gelost. De politie deed een charge en nam een vijftigtal der belhamels in hechtenis. Verscheidene personen zijn gekwetst. Uit Queensland wordt gemeld, dat ernstige overstroomiugen aldaar groote schade aanrichten. 50 menschen zijn verdronken. Het Engelsche legerbestuur is druk bezig met het uitwerken der bijzondei heden van een mobilisatie-pian voor het leger, hetwe k zoodanig zal zijn ingericht, dat steeds een gedeelte gereed zij om onverwijld te velde te trekken. Uit Berlijn wordt gemeld dat binnenkort ook de reserve troepen tot oefening met hei nieuwe repetitiegeweer zullen opgeroepen v. orden. De keizer moet nenige hooggeplaatste officieren medegedeeld hebben, dat 71.000 man er aan zullen deelnemen. De Köln Ztg. voegt er bij dat dit volstrekt niet met de krijgsgeruchten samenhangt maar alleen geschiedtzooals altijd als een nieuw systeem ingevoerd wordt om de behandeling er van te doen kennen. Vrij zonderling klint een bericht over de gasmotoren-fabriek te Deutz. Deze fabriek vervaardigt nl. groote gasmachi- nes die financieel gunstiger resultaten geven dan gewone stoomwerktuigen. Daarvoor wordt bij de gasmachine gebouwd een eigen gasontwikkelings- toestel en dus geen gebruik meer gemaakt van het gewone lichtgas. Reeds zijn eenige dergelijke motoren geleverd en geplaatstnl. in de zinkfabriek van Grillo te Oberhausen 10 stuks samen met 244 paarüekracht: in de bergwerken Mechern 7 motoren met 174 P. K.in de Russische kruitfabriek te Schlusse- burg 17 stuks met 194 P. K.in een suikerfa briek te Elsdorf 6 met 191 P. K.verder in de stadswaierwerken te Cobleuz 120 P. K.voor de gemeente Praag 150 P. K.en in de opera te Frankfort a/d Main 2 motoren met 100 P. K. te zamen. Men schrijft ons uit Leipzig d. d. 29 Jan.: Zoo verbazend groot is de toevloed van bezoe kers op de internationale kookkunsttentoonstelling, dat men vooral in de namiddaguren van on rustbarende verhoudingen kan spreken. Het „Glazen Paleis" was tot iu de uiterste hoeken vol menschen en voor de deuren stond nog eene dichte menigte. De tentoonstelling duurt eigenlijk voor zulk een toeloop te kortslechts vier dagen. Het is de eerste op zoo groote schaal. De allereerste werd in 1875 iu Praag tot stand gebracht door de volharding van Ludwig Teubeldie de grootste moeielijkheid had te overwinnen voordat hij zijn denkbeeld kon ver wezenlijken. Maar zijn programma was zoo goed overwogen dat het de grondslag is geweest van alle latere dergelijke tentoonstellingen. In vier dagen had deze tentoonstelling meer dan 40000 betalende bezoekers en ze maakte in dien tijd een batig saldo van 10000 gulden. Op Praag volgden 1876 Dresden 1877 Berlijn en lianover; 1878 Frankfurt a. M., Halle en Kassei; 1880 Hamburg; 1883 Leipzig; 1884 Weenen 1885 Berlijn, München,Zurich, Keulen, Londen; 1886 Parijs, Bordeaux, Brussel. In Parijs trouwens is alle jaren eene tentoonstelling op kleine schaaluitgaande van de société des cuisiniers franqaisin vereeuiging met de école profcssionelle de cuisine. In Londen heeft iets deigelijks plaats. Van de eigenlijk gezegde publieke tentoonstel lingen leverden die te Weenen iu weinige dager. 12000 gulden W. winst en die te Keulen 8000 M. Donderdag werd de Leipziger tentoonstelling geopend door H.H. M.M. den koning en de koningin van Saksen. Kort daarna te twaalf ureu ongeveer, had de spijziging plaats van 1000 soldaten. De ten toonstelling heeft namelijk ook ten doel de beste en snelste wijze van voediDg aanschouwelijk te maken voor het leger in vredestijd en te velde. Z. M. koning Albert gaf zijne hoogste tevreden heid te kennen over de prompte en goede be diening en de soldaten waren niet minder in hun schik want ze kregen niet alleen zeer goed voedsel maar bovendien een voortreffelijk glas bier. Het is de firma O. Dennerlein Co. in Char- lottenburg. de eerste en eenige fabriek van dezen aard in Duitschland, die door eene bizondere menging van vleescii en groenten het zoover bracht, dat in 25 minuten uit haar conserven het maal voor een geheele compagnie kan wor den gereed gemaakt. De stad Leipzig vereerde haar op deze ten toonstelling de groote gouden medaille. Van Hollandsche inzendingen wordt in de Leipziger bladen zeer geroemd, die van de hee- ren C. J. van lioutec en Zoon. Door vier Hollandsche juffers wordt in Delftsch poiselein de chocolade geschonken, die voor de oogen der toeschouwers wordt gereed gemaakt, ten einde te doen zien, hoe men chocolade moet toebe reiden, om ze wezenlijk goed te hebben. Vlak bij het paviljoen vau de heeren Van Houten kan men echte Chineesche thee krijgen meene aandaclit, als de Hollandeche chocalade- schenksters. Het vroegere „Schützenhaus", veel vergroot, maar als wij ons niet bedriegen toch niet halt' zóó groot ais reeds alleen het hoofdgebouw van de Amiterdarasche .tentoonstelling zal wezen. Het Journal de St. Péterabourg gelooft, dat de gelijktijdige aanwezigheid van Zankoff en de Bulgaarsche deputatie te Kostantinopel eene ge legenheid zou kunnen opleveren tot verklaringen, die, ondersteund door adviezen der mogendhe den en der Porte, ten gevolge zouden kunnen hebben eene schikking naar het Russische pro gramma, eu de samenstelling eener regeering, die erkend zou kunnen worden. In alle geval zouden onderhandelingen nuttig zijn, al ware het slschts om Rusland te ontheffen van verant woordelijkheid voor de gevolgen van den voort durende» staat van zaken in Bulgarije. Twee Russische gerechtelijke ambtenaren waren onlangs bezig met het inve«'tariseercn van een boedel, en kregen daarbij een volle flesch in handen. „Marsala verklaarde de een op atelligen toon, terwijl hij den inhoud proefde. „Neen, portwijn 1" zei de ander, die op zijn beurt een proefje nam. Daar de meeningen ver schillend waren, proefden beiden nog eens„Ik zeg u, dat het Marsala is!" „En ik zeg u dai het port is. Proef nog eeus „Nu wat zal ik opschrijven?" vroeg de eene ambtenaar. „Ach, schrijf nu maar een ledige flesch 1" zei de an der, diep ademhalend. De New-York Herald overtreft de Daily News. Het Amerikaansche blad voorspelt niet, dat weldra een oorlog zal uitbreken tusschen Frankrijk en Duitschland, maar is in staat te verzekeren, dat czaar Alexander binnen 6 maan den door de nihilisten zal worden vermoord. Deze verzekering wordt gedaau op grond der medvideelingen van een Russisch nihilist, die te New-York vertoeft en nog onlangs in de omge ving van den czaar heeft verkeerd. Waalwijk, 1 Februari 1887. Bij kon. besuit zijn benoemd tot burge meester van de Werken en Sleeuwijk, A. Verschoor; van Tilburg, J. E. Jansen; van Geertruidenberg. N. Meiers, secretaris dier gemeente. Behalve de ambteuaren, den laalsten tijd ten postkantore alhier in dienst, zijn nog ver schillende andere vroeger hier werkzaam, door den heer rechtercommissaris bij de arr. rechtbauk te 's Bosch gedagvaard om getuigenis af te leggen. Het onderzoek schijnt te loopen over een tijd vak vau 16-17 jaar. Wij lazen dezer dagen in de N. R. Ct. het volgende schrijven uit de Langstraat „In deze streek zijn de looiers bezig proeven te nemen met de snelle looiing volgens het sys teem Monneius looier te Gironde (département de la Gironde). De nieuwe looiing, die gemak kelijk isweinig kost en reeds bij de grootste looiers in Europa wordt toegepastverzekert snelheid, kleur, gewicht, kwalitcii en vooral besparing van looistoffen. De heer Monneins geeft inlichtingen voor 500 francs, met groote faciliteit voor de betalingomdat hij zeker var, zijne zaak is." Qn_ dit bericht afgaande zou men allicht echter geenzins 't geval. Het systeem Mon neins is in deze streek reeds vele jaren bekend en wordt door verschillende looiers met het beste succes toegepast. Aanleiding tot dit bericht zal waarschijn lijk gegeven hebben de nieuwe brochure van den heer Monneins, waarvan het Nieuwsblad voor Nederlaudsche Leerlooierijen begonnen is eene vertaling te leveren. Tot de vele wijzigingen, door de staats commissie voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek is haar eerste boek voorgesteld, belmo ren o. a. de volgende De gevallen van echtscheiding worden uitge breid tot gedurige slechte bejegening van den echtgenoot en gewoonte van dronkenschap of ander liederlijk gedrag. Verder kunnen, beide echtge- nooten te zamen ontbinding vragen als een vol jaar na de scheiding van tafel eu bed is verloopen, en elk, wanneer na twee jaren aan zijne gerech telijke aanmaning om de samenwoning te her vatten, niet binnen één maand is voldaan. Het onderzoek naar het vaderschap var. onwet tige kinderen blijft verboden, behalve in de ge vallen, die tot strafrechterlijke vervolging aan leiding geven. De meerderjarigheid wordt reeds op den 21- jarigen leefiijd bereikt. De burgerlijke rechter kan ontzetting uit het ouderlijk gezag uitspreken wegens „bekend slechte levensgedrag, verregaaude verwaarloozing van de verplichting tot onderhoud en opvoeding, en het uit winstbejag noodzaken van het kind tot overmatigen arbeid". Het wet telijk vruchtgebruik duurt tot de meerderjarigheid. Vanwege de tentoonstelling van voedings middelen werd gisteren door het comité ter bevor dering van inzendingen in het café Krasnapolsky eene vergaderiug gehouden met vertegenwoordi gers van buitenlandsche huizen. Dit sub-comité is voorloapig samengesteld uit de heeren J. KogelMartin WolffTh. A. J. van den Broek G. D. de Salis, H. J. G. Mijos sen A. G. C. van Duyl. De vergaderingdoor vele belangstellenden bijgewoond, werd geopend door den heer H.J. Mijossen die het doel der bijeenkomst en der geheele tentoonstelling uiteenzette. Spreker vestig de de bijzoudere aandacht op sommige onder deden van het programma, waarin wordt gewaagd van andere inzendingen dan eigenlijk gezegde voedingsmiddelen inzendingen ook vooral van belang voor buitenlandsche fabrikanten. Dit punt kwam in den verderen loop van het debat nogmaals ter sprake, daar gebleken is, dat van het programma hoe algemeen ook verspreid door vele belanghebbenden nog niet voldoende is kennis genomen. Men meende er dan ook nogmaals op te mogen wijzen dat aan het bureel der hoofdcommissie, Singel 451 Amsterdam steeds inlichtingen zijn te bekomen en programma's in het Hollandsch, Fransch Engelech en Duitsch worden verstrekt. Gewagende van plannen om eene groote col lectieve inzending uit Amerika ten toon te stellen, wordt door eeu der vertegenwoordgiers gevraagd, of voor zulke inzendingen ook bizondere voor waarden worden gegund. Namens de commissie wordt geantwoord, dat, terwijl in alle gevallen voor de inzenders zoo goed mogelijk zal worden gezorgdvoor zulke bizondere omstandigheden nis waarvan nu sprake is wel de verzekering kan worden gegeven, dat het tentoonslelling9bestunr zal doej) wat het kan, om ze te bevorderen. Dit kan door de verte genwoordigers gerustelijk aan hunne firma's worden medegedeeld. De commissie beeft zich onthouden rechtstreeks zich tot de fabrikanten te wenden, om niet den schijn te hebben alsof ze achter de agf-nteu ora 1 fL'l wwMBiWw I

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2