Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Te Marseille is dezer dagen een huis inge stort zes gewonden en het lijk van een 22-jarige vrouw werden vau onder het puin te voorschijn gebracht. Twee vrouwen worden nog vermist. Dynamiet. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden twee dynamietbommen gelegd te Dyon, een tegen de St. Janskerk, en een andere onder de toegangspoort van het paleis van justitie. De schade aan de kerk toegebracht is niet belangrijk, aan het gerechtshof echter wel. De daders zijn tot nog toe echter niet ontdekt. Een verschrikkelijke moord is te Palmyra, in Burlington County, gepleegd, die eerst tien dagen na de daad aan 't licht is gekomen. William Agnew en zijn vrouw Lizzie woonden in een klein huis en verdienden hun brood, de man door in den omtrek kleine reparatiën te doen, de vrouw door uit wasschen te gaan. Beiden waren aan den drank verslaafd en kregen op den 3 Januari 11., onder den invloed van den drank verkeerende, twist. Agnew nam een stoel op, waarmede hij zijn vrouw zoo geducht op het hoofd sloeg, dat zij dood neerviel. Hij nam het lijk, legde het te bed en heeft verscheidene nachten naast het lijk op hetzelfde bed geslapen terwijl hij des daags geregeld uitging om zijn karweitjes te verrichten. Een der familiën, voor wie de vrouw gewoon was te wasschen, was het gezin van constable Hornerdie nu 11. Donder dag zich naar de woning begaf, hij afwezigheid van Agnew de deur openbrak en tot niet geringe ontsteltenis het lijk te bed vond liggen, met do duidelijke teekenen, dat het leven reeds sinds lang geweken was. Agnew, die juist op weg naar huis was en den constable in het gezicht kreeg, sloeg spoedig een anderen weg in en zette het op een loopen, doch werd door den constable achterhaald en voor den politierechter gebracht, aan wien hij een volledige bekentenis deed. De opgewondenheid in Palmyra is groot. Het „Armee- Verordungsblatt" meldt, dat het aantal reserve-manschappen opgeroepen ter oefening met het repeteer-geweer, 73,000 be draagt, en dat de oefeningen duren van 7 tot 18 dezer. Te Melz is het manifest, dat de afgevaar digde Antoine (lid van den duitschen rijksdag en vertegenwoordiger derFransch gezinde partij) tot de kiezers heeft uitgevaardigd, door de politie in beslag genomen. Ook is het bureau der redactie en de drukkerij van de „Moniteur de la Moselle" gesloten, ter wijl den redacteur van het blad, Bressard, om politieke redenen het verblijf te Metz is ontzegd. De heer Bressard heeft Donderdag de stad ver laten. Do verkiezingstrijd is in vollen gang en geen geringe verbazing heeft de brief van kar dinaal Jacobini, namens den paus aan den pause lijken nuntius te Munchci gericht, gewekt. Uit dit schrijven blijkt, dat de paus werkelijk zijn invloed ten gunste van de Duitsche legerwet heeft doen gelden. Eugen Richter trekt in zijn blad de „Freisin- Dige Zeitung" daaruit het besluit, „dat het cen- Duitschland, want, dus verzekert de „Germania," dit is uitsluitend de zaak van het centrum. De „Kölnische Zeitung" stelt de missive van kardinaal Jacobini voor als een bewijs voor de volgende feiten 1°. De hoofden van het centrum hebben reeds vóór de beslissende stemming in den rijksdag over het septennaat de verklaring van den paus ontvangen, dat hij het op hoogen prijs zou stellen wanneer het centrum in de legerquaestie met de regeering medeging. 2°. Zij hebben bij hunne partij de manifes tatie verzwegen en in strijd er mede gehandeld. 3°. Baron Franckenstein heeft vervolgens ver klaard, dat wanneer de paus de centrumpartij in hare politiek belemmert, hij met de meerder heid zijner partijgenooten aftreedt. 4°. Daarop heeft de paus hem voor oogen gehouden, dat niet hij, baron Franckenstein, maar de paus te beslissen heeft wat ia het belang der kerk wenschelijk en noodig is, alsook dat het wegens bedenkingen van kerkelijken en mo- relen aard reeds had moeten vaststaan, dat de katholieken in de legerquaestie zich aan de zijde der regeeriug moesten scharen. 5°. Eindelijk, de pau9 geeft zijne ontevreden heid er over te kennen, dat zijne vorige manifes tatie is achterwege gehouden. De ontevreden heid blijkt uit de nadrukkelijke opdracht om dit schrijven aan de leden der centrumpartij ter kennis te brengen. Volgens de Perseveranza schijnt als zeker te kunnen worden aangenomen, dal kolonel De Christoforis en 400 officieren en manschap pen zijn gesneuveld terwijl de Abessiniërs de verlaten posten hebben bezet. Thans ook zoo zegt het blad verklaart zich de brief van den reiziger Salimbeniwaarin deze de vriendelijk heid van Ras-Alula roemdenu uit Afrika wordt bericht dat Salimbeni en zijoe reisge- nooten door de Abessiniërs als gijzelaars worden gevangen gebouden daar hieruit duidelijk blijkt dat Ras-Alula den reiziger door zijne vriende lijkheid in zijne netten heeft willen lokken waarin hij helaas maar al te goed is geklaagd. De rechtbank van gezworenen te Milaan heeft dezer dogen uitspraak gedaan in een so cialisten-proces en de aangeklaagden schuldig verklaard aan opruiing tot burgeroorlog en werkstaking. De „Perseveranza" wijst op het gewicht dezer uitspraak. Immers thans is door de gezworenen in ontkennenden zin de belangrijke quaestie op gelost, welke naar aanleiding van dit proces velen bezig hield namelijk of het in een vrij land geoorloofd is propaganda te maken voor leer stellingen, die in strijd zijn met de bestaande in stellingen van het familieleven en de veiligheid van 't eigendom. De uitspraak der MilaaDsche gezworenen ia dus van zeer groot belang, hetgeen men zich het best kan voorstellen door zich eens in de gevol gen in te denken welke een tegenovergesteld vonnis noodzakelijkerwijze na zich zou hebben gesleept en voor de socialistische woordvoerders en hunne opruierijen de sanctie der wet ware verkregen. Aldus de „Perseveranza," eu in langen tijd zeker is in Italië, fle iuxv_ riiel 7no,.fl:enrp7i>n moed met den dood had bekochtdan weder zag men hem op een ijsschots slaande en wui vende met zijn zakdoek. Die levensgevaarlijke wandeling duurde ruim een kwartier. Eindelijk was de man aan de overzijde, men hielp hem aan deu wal en vroeg hem wat hem gedreven had tot deze krankzinnige daad. En het ant woord was dat hij een weddenschap had aan gegaan om een flesch wijn. In den Oosfenrijkschen rijksraad is de politieke toestand ter sprake gebracht. Zaterdag interpelleerde de afgevaardigdig Mauthner de re geering omtrent dit puntwelke vraag door baron Zomialkoffski wegens de ongesteldheid van deu minister-president Taaffa, beantwoord is. Hij zeide o. a. hel volgende „In de zitting van eergisteren heeft de afge vaardigde Mauthnernaar aanleiding der onge rustheid welke de aankoopen voor het leger en de bijeenroeping der delegaties hebben veroor zaakt de vraag gericht tot de regeering of de betrekkingeu der Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie tot de andere mogendheden waren veran derd ea of de regeering nog gegronde hoop heeft, dat de vrede zal worden gehandhaafd. Op deze vraag antwoordt de regeering „De betrekkingen van Oostenrijk-Hongarije tot de andere mogendheden zijn bevredigend en in den laatsten tijd is hierin vooral geen verandeiing gekomen welke nadeelig is voor het behoud des vredes. Ondanks de onzekerheid en den ernst van den algemeenen politieken toestand in Eu ropa behoudt de regeering de hoopdat het zal gelukken den vrede te handhaven, want dit. is, gelijk herhaaldelijk werd verklaard, de wensch van alle regecringen en vooral van de Oosten- rijksche regeering. „Niettemin hebben de autoriteiten het noodig geacht eenige benoodigdheden voor het leger aan te schaffen maar dit is slechts een voor zorgsmaatregel genomen tot beveiliging van het rijk, hetgeen de regeering als haar eerste plicht beschouwt. Men kan dit echter evenmin als een oorlogszuchtig vei schijnsel beschouwen, als toen voor eenigen tijd de goedkeuring der delegaties voor andere legerhervormingeL werd gevraagd." De „Temps" meldtdat Zankoff zijn plan nopens de regeling der Boelgaarschc quaestie, aanmerkelijk zal wijzigen. De grootvizier heefi verklaard dat de Turk- sche troepen in geen geval Rumelië of Bulga rije zullen binnenrukken en dat Turkije niets zal doen zonder dat de mogendheden het goed keuren. De Porte is zeer ongerust over het geruchi van een alliantie tusschen RumeuiëServië, Bulgarije en Griekenland. Bij White River Junction, het punt van sa menkomst der Boston Lowel, Central Vermont en Monipellier White River spoorwegen in den staat Vermont heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij eer. vijftigtal menschen den dood moeten hebben gevonden. _\Vj»oIw,;!lr- n looi belaste ambtenaren gehandeld is en welk het lot is geweest der klagers, wij verwonde ren er ons in 't geheel niet over dat de man in functie blijft en nog met opgeheven hoofd door onze gemeente, durft wandelen. 't Is aan de rechtbank~te beslissen of de zaak rijp is voor eene strafvervolging; mocht dit niet het geval zijn dan zal 't ons wel verwonderen, als de administratie daarin geen aanleiding vindt om een ambtenaar in zijne 'be trekking te handhaven in weerwil van al wat er is aan 't licht gekomen en van 't allertreu- rigst figuurtegenover al de inferieuren ge maakt, waardoor onvermijdelijk hetVertrouwen van het publiek een geduchten schok gekregen heeft. Aan het spoorwegvak Waalwijk Den Bosch (lijn Den BoschZivaluive) zijn de werk zaamheden hervat. De stations voor Drunen en Vlijmen znllen in het laatst dezer maand aan besteed worden. Tot derden geneesheer aan het Krankzin nigen-gesticht te Vucht, is beuoemd^dr A. van der Heiden, te Tilburg. Blijkens een advertentie in de Ned. Staats courant zijn in de voorwaarden, waarop de Ne- derlandsche bank gelden en andere waarden in bewaring neemt, enkele wijzigingen gebracht. Zoo wordt aan art. 17 toegevoegd: „Bewaar gevers bij het jaar kunnen ook aan de bank de realisatie hunner coupons en dividend bewijzen opgedragen op voorwaarden, vermeld in art- 22 en 23 van dit regl., en behoudens hunne verplichting tot rembours, indien de cou pons of dividendbewijzen, waarvan huri het bedrag is uitgekeerd, onbetaald blijven". Art. 22 werd aldus aangevuld „Bewaargevers bij het jaar, wier coupons en dividendbewijzen door de bank worden gerealiseerd, ontvangen de netto opbrengst daarvan uiterlijk eene maand na den vervaltijd iam een assignatie aan hun order, op het bankkantoor of correspondentschap, bin nen welks ressort zij wonen." Aan art. 23 eindelijk werd toegevoegd De provisie voor het realiseeren van coupons be draagt l/4 pet. over de opbrengst, ongerekend, wat de buitenlandsche coupons betreft, de pro visie van den makelaar of commissionair in effecten, wien de verkoop dezer coupons door de bank is opgedragen, en ongerekend ook de kosten eventueel door de bank te voldoen, wegens het in ontvangst nemen van nieuwe coupons of divi de ndbladtn." Naar wij vernemen, is het voornemen bij de wederbijeenkomst der tweede kamer de vol gende regeling van werkzaamheden te stellen I. Maandag 14 bebruari a. s. een aanvang te maken met de beraadslaging over de wets ontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de grondwet met bepaling dat daaraan in den regel en voor zooveel mogelijk de eerste vier zitiingdagen der week zuller. zijn gewijd, terwijl de Vrijdag voor andere werkzaamheden zal kunnen besteed worden. II. Op Woensdag 9 Februari a. s. en vol gende dageu te behandelen de inlichtingen in zake de Lingeuitwatering het outeigenings-ont- werp toor de verbetering van de watergemeen schap tusschen Rijn en Schichet wetsontwerp - J - 11 li *11 V

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2