Nummer 13. Zondag 13 Februari 1887. 10e Jaargang. rn Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1/mTiNLANir^^ ÜL^ ANTOON TIELEN Oorlog. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo ven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinbr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Ganscli Europa verkeert sinds eenige dagen in spanningzweeft tusschen de hoop op behoud van vrede er. de vrees voor losbar sting des oorlogs, Daar zijn kort geleden, door de machtigsten der aarde woorden ge sproken die schrik en ontsteltenis moeten te weegbrengen in alle rijken van ons werelddeel, tergendepijnlijke woordenwelke de nog niet genezen wonde op nieuw moesten open scheuren, weinige jaren geleden aan Frankrijk toegebracht. Wel is waar zijn ze afgewisseld door woorden van geruststelling, dienende om den eersten indruk te verzachten of weg te nemenmaar instinctmatig gevoelt men dat de laatste zwakker zijn dan de eerste, en 'tis of de echo niet wegsterven wil, die ons in 't oor galmt oorlog oorlog! Het is iets verschrikkelijks, wanneer de beste zonen, de bloem der jongelingschap van twee natiëngewapend met wat het men- schelijk vernuft der negentiende eeuw als het meest moorddadige heeft kunnen uitvinden, tegen elkander oprukken ter vernieling; het is iets verschrikkelijks te aanschouwen, hoe in enkel3 dagen het lachendevruchtbare landschap met zijn bedrijvigheid en zijn wel vaart veranderd is in een uitgestrekten doo- denakker, waarop de weinig overgeblevenen in stomme smart en als wezenloos voor zich uitstaren: „it is too terrible for tears!" En wij Nederlanders, gewoon en gewend aan den mildenzachten adem van den vrede, wij het tegenwoordig geslacht beseffen wel het allerminsthoe vreeselijk het isals de zoete klank van het landelijk lied vervangen is door het gebulder van het kanon en het gekerm van half verwonde en geheel verminkte soldaten, als de kruitdamp de lucht vult, en ii-i- 1 Niettemin er zal oorlog komen De grootste diplomaat van onzen tijd, de machtige kanselier Bismarck heeft het verklaard ten aanhoore van de geheele werelden zijn woord is hier.... wet en waarheid beide. Hij weet hetwat Frankrijk geleden heeft in den krijg van 1870 en hoe fel het vuur van wrake en revanche, met moeite bedwon gen smeult in de ziel van eiken rechtge- aardeu Franschman (en welke is het niet?) hij weetdat liet Fransche volkgeleerd door de droevige ervaring, zich heeft opge heven na den toegebrachten slag en met taaie volharding gearbeid heeft aan het herstel zijner krachten; hij weet, dat het langzaam, maar zeker streeft naar vermeerdering van sterkte dat het langzaam wint in sterkte en binnen weinig tijds met gewettigd ver trouwen op den uitslagden strijd met Duitschland zal aanbinden. Dit wil hij voor komen Nu nog is hij de meester, nu nog gevoelt hij zich overtuigddat het Duitsche keizerrijk het nog niet volkomen herstelde Frankrijk kan omverwerpen en dan verplet teren en van die zwakte wil hij thans partij trekken. Daarbij Duitschland verarmt met den dag, en zijn vijand verheugt zich in betrekkelijke welvaart; het wordt ontevreden door den zwaren druk der belastingen dien het moeielijk langer zal kunnen torschen; tal van zijne zonen trekken over de grenzen om in den vreemdezelfs in het nietige Neder- landjelevensonderhoud te zoekenen de geest van socialisme en revolutie wordt bij dat alles meer en meer aangekweekt in de hoofden en harten van het jonger geslacht. Welnu, als Frankrijk daar nederligt voor de tweede maaldan kan hij het beiooven van al zijn sappen en zich daarmee laven hij kan het't'bloed aftappen tot den laatsten drup- en met dat bloed nieuwe kracht storten in de aderen vau Germania Het is een wreed en stuitend schouwspel dat Duitschland tegenwoordig aan Europa te aanschouwen geeft. Terugdeinzende voor de i 1 langheid om Frankrijk aan te vallen, zonder eenigen redelijken grond beproeft het door sarren en smaden aan het lichtgeraakt gemoed van ziju tegenstander een verwensching, een beleediging te ontlokkenwelke als casus O O belli zal kunnen dienen voor eene oorlogs verklaring. Tot nu toe verdraagt en verkropt Frankrijk alles met bewonderingswaardig ge duld misschien welomdat het zich bewust is van zijn minderheid en bijt het zich tot bloedens op de lippenopdat de kreet niet ontsnappewelke het sein zal zijn tot een oorlogwaarbij zijn leven op 't spel staat. De eenige hoop dunkt ons dat het fatale woord van Bismarck althans in dit jaar nog niet bewaarheid zal worden is de mogelijkheid, dat Frankrijk bij een ongemotiveerder» aanval van Duitschland niet alleen zal staan, omdat het rechtsgevoel van Europahoe zeer ook verflauwd het niet zal gedoogen dat een groote en beminde natieeen rijk land op zulke wijze uit de rij van volken en staten zal verdwijnen. De min. Beernaert heeft in de Woensd. ge houden zitting der kamer van vertegenwoordigers een wetsontwerp ingediend waarbij de buitenge wone uitgaven voor het dienstjaar 1887 worden vastgesteld op 50 millioen francs, waarvan 29 millioen voor de verschillende departementon van algemeeu bestuur, en 21 millioen voor bet de partement van ooi log. De regeering meent, dat Ook acht zij het noodig de versterkingswerken van Luik en Namen te hervormen en uit te breiden. Voor 1887 zal de regecring slechts over het derde deel van het krediet beschikken. De minister voegde er bij, dat de fiuancieele toestand gedoogt aan de schatkist dezen zwaren last op te leggende regeering zal daarvoor zonder moeite de noodige hulpbronnen vinden. De memorie van toelichting zal spoedig rond gedeeld worden. Na eene zeer levendige beraadslaging heeft de kamer met 54 tegen 42 stemmen, 5 hielden zich buiten stemming, verworpen de motie om onmiddelijk na de btgrooling aan de orde te stejhn het voorstel betreffende den persoonlijken dienstplicht. De leden der linkerzijde en de „on afhankelijke" afgevaardigden stemden voor de motie ten gunste van den persoonlijkeu dienst. De ministers hielden zich buiten stemming. De stad Brussel is dezer dagen, iu booger beroep, veroordeeld tot het betalen van schade vergoeding aan eenige personen, wier eigendom beschadigd werd bij de ongeregeldheden ter ge legenheid vau de groote clericale manifestatie aldaar, iu September 1884. De schadevergoe ding bedraagt niet meer dan 150 francs per peroon en de kosten maar deze veroordeeling zal, naar men verwacht, een groot aantal der gelijke procossen tengevolge hebben. Niet minder dat» 1480 eischen tot schadevergoeding zullen, volgens de kerkelijkgezinde bladen, tegen de gemeente Brussel ingesteld worden en de som, welke door al die slachtoffers van den 4n Sept. zal worden geëischt, bedraagt in het geheel 1 millioen francs. Men heeft te Brussel een vtrvalschersbende ontdekt, die zich toelegde op het namaken van verschillende vermaarde fabrieksartikelen, Fran sche bank van 1'eningbriefjes, postmandbten eDZ. De twee voornaamste schuldigen ziju gevat de een, Carbon, te Brussel, de andere, Cattus, te Parijs. Voorts zijn verscheidene audere personen graveurs, drukkers, werklieden, agenten enz, in hechtenis genomen. De zaak kwam uit door een graveur, die steeds had medegewerkt aan etiketten

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1