Frankrijk. Duitschland. Turkije. Rusland. BINNENLAND. kreeg en rechtstreeks aan den fabrikant te Parijs schreef, voor wie het heette, dat die etiketten vervaardigd werden. Door het onderzoek van een in Frankrijk bestaande vereeuiging van fabrikan ten, welke zich, door de regeering ondersteund, het opsporen van dergelijke vervalschingen ten doel stelt, werden de voornaamste schuldigen gevonden. Er moeten nog vele medeplichtigen zijn, en het gerechtelijk onderzoek duurt voort. Te Gent zijn de socialisten weer aan den gang geweest. Do eerste dag van de loting voor de nationale militie heeft zich gekeumerkt door een hevige vechtpartij in den omtrek van het stadhuis, waar reeds in den vroegen morgen duizenden de komst van de lotelingen afwachtten. Een der individuen, die zich door het meeste rumoermaken onderscheidde, werd door de po litie tot stilte aangemaand en men gelastte hem, zich te verwijderen. Dadelijk daarna werd de politie opgedrongen door een zeker aantal per sonen, die voor den rustverstoorder partij trokken. En nu had men het lieve leventje gaande. De politie-commissaris Springer werd in den nek gewond door een messteek en een nacht waker viel bewusteloos Deer ten gevolge van een schop tegen den buik. De toestand van dien be ambte is zeer ernstig. Gearresteerd is zekere Joseph Gilliet, die moest loten en ook nog andere personen werden gearresteerd. Onder de me nigte hooide men de kreten „Leve het soci alisme Naar de VooruitDit onstuimige too- neel heeft een uur geduurd. In de kamer is met bijna algemeene stemmen het crediet van 86 millioen, voor khet in orde brengen der wapenen, aangenomen. De commissie der kamer, belast met het uitbrengen van rapport over het voorstel tot scheiding van kerk en staat, heeft na langdu rige beraadslaging met 11 stemmen tegen 9 zich in beginsel daarvoor verklaard. Volgeus berichten uit Lyon heeft een al daar plaats gehad hebbende ontploffing van twee bommen, veel schade veroorzaakt aan het paleis van justitie en de daarbij gelegene huizen. De schok was zoo hevig, dat een politiedienaar, die gestationeerd was op 60 meter afstand van de plaats, waar een der bommen gesprongen is, op den grond werd geworpen. De commissaris van politie is dermate gewond, dat zijn toestand ge vaarlijk is. Buiteu hem zijn nog vier politie dienaren en een schildwacht min of meer zwaar gekwetst, om niet van de misdadige aaaleggers te sprekeD, die, te oordeelen naar de sporen van bloed, welke zijn gevonden een eindweg loopende van de Rue Saint-Jean naar de brug Ainay, insgelijks gewond moeten zijn. De verdenking rust op vier personendie kort te voren bij de brug van Ainay met ver dachte bewegingen zijn gezien en omtrent wier signalement de getuigen eenstemmige verklaringen hebben afgelegd. Verder schijnt men nog niet te zijn. Twee uren voordat de ontploffing plaats had, is er ook te Saint-Etienne eene bom gesprongen voor het paleis van justitie, onder de vensters van het bureau des inspecteurs van politie. Hier was de schade gering en men meent dat de bom veel minder gevaarlijk was dan die te Lyon. Het onderzoek te Saint-Etienne heeft nog niets aan het licht gebracht. EeDige dagen te voren waren te Saint-Etienne anarchistische biljetten aan de muren gehecht, die natuurlijk door de politie afgescheurd werden. Van den Franschen minister van oorlog Bouianger moet de jongste stoutigheid geweest zijn, dat hij op eigen hand een brief aaD den te zien dat er geen oorlog gevoerd kan worden zonder oorlogvoerende partijen en de reactie welke op de erkenning van die waarheid volgt, zal waarschijnlijk het oude spreekwoord beves tigen dat „een gek zijn geld spoedig kwijt is." Onder de mijnwerkers van Lanarkshire (Schotland) hebben Maandag ernstige ongeregeld heden plaatsgehad. Daar hun e.isch omloonsver- hooging niet werd toegestaan, hielden zij een mee ting te Hamilton en op hun weg naar Blantyre (ongeveer negen mijl van Glasgow) plunderden zij een bakkerswinkelniet uit hongerwant het brood werd op de straat vertrapt. Vooral drankwinkels en herbergen werden geplunderd en de politie met steenen begroet. Den volgenden dag herhaalden zich de plunderingen in nog er ger mate en de polilie van Blantyre seinde om hulp naar Hamilton. Des avonds kwam een escadron huzaren en een politiemacht sterk 130 man van Glasgow, die de opstaudelingen spoedig op de vlucht joegen. Verscheidene arrestatiën hadden plaats. Uit Birmah wordt gemeld dat in den nacht van 7 dezer een troep van 300 opstande lingen een aanval deed op een escadron cavale rie te Woontho. De vijand werd na een hevig gevecht van een uur verslagen. De Engelschen hadden twee dooden en drie gewonden. Als een staaltje van geweldenarij van Ier- sche „moonlighters" wordt gemeld dal zij in eenige pachterswoningen zijn binnengedrongen en aan ettelijke dochters van den huize onder schrikkelijke bedreigingen de haren hebben af gesneden en het hoofd geteerd omdat deze meisjes van tijd tot tijd een woord met politie agenten hadden gewisseld. De Allgemeine Zeitung maakt thans ook den tekst bekend van den eersten brief van kardi naal Jacobini aan den muntius te Munchen, dd. 3 Jauuari. Iu dezen brief wordt als de wensch van den paus te keDnen gegevendat het cen trum het voorstel betreffende het Septeunaat zooveel mogelijk moge bevorderen. De Duitsche regeering hecht veel waarde aan het aannemen van het voorstel. Als het oorlogsgevaar daar door ter zijde gesteld wordtzal het centrum door het goedkeuren van het Septecaat zich ver dienstelijk gemaakt hebben jegens het vaderland, de menschbeid en Europa. Indien het centrum weigert mede te werken tot het Septennaat, zal men zijn vijandige houding beschouwen als on vaderlandslievend, terwijl de ontbinding van den rijksdag het centrum in verlegenheid zou brengen. De pauselijke nuntius moest den leiders van het centrum verzekeren, dat zij door het ondersteu nen van het Septennaat den paus veel genoegen zouden doen. Aan deze duidelijke en dringende bede van deu paus is niet alleen door Windthorst en Von Franckenstein geen gehoor gegeven maar zij hebben zelfs dit zelfs dit schrijven voor hunue partijgenooten verheimelijkt. Het schrijven maakt nog grooter opzien in Duitschland dan Jacobini's eerste brief, en in de kerkelijke kringen heerscht groote onstel- tenis. Volgens de „Pol. Nachrichten zou de maarschalk von Moltke aan een commissie der conservatieve kiezers hebben verklaard dat de toestand zeer ernstig is waarom hij de kiezers waarschuwde. In een vergaderiug van katholieken te Keulen, heeft de heer Windthorst de nota van kardinaal Jacobini besproken en er bijgevoegd dat zoo het mogelijk was geweest, de wenschen van den paus zouden bevredigd zijn maar dat De Standard verneemt uit Kaïro, dat de Abessiniers hunne aanvallende beweging tegen Massowah hernieuwd hebben. Zij noopten de Italianen hunue buitenwerken te ontruimen, welke de Abesseniers daarop bezetten en verwoestten, waarbij zij vier kanonnen vermeesterden. De ouderzeescbe tunnel tusschen Italië en Sicilië, ongeveer 7 jaai geleden door den ingeni eur Gabelli ontworpen, zal misschien weldra tot de wezenlijkheid behooren. In beginsel was de Italiaansche regeering er aanvankelijk tegen. He den heeft zij er ooren naar, nu het denkbeeld van alle zijden, in 't bijzonder in Sicilië, met ingenomenheid wordt begroet. Na een nieuw onderzoek heeft de minister van openbare werken den ingenieur Carlo Navone belast, op dezelfde grondslagen eene nieuwe en meer volledige stu die te maken, waarop een plan van uitvoering ontworpen kan wordeu. Men verzekert, op gezag van een uitstekend Sici'iaansch geoloog, Seug- neura genaamd, dat de onderzeesche bodem iu het nauwste gedeelte van de straat van Messina zeer geschikt is voor de tunnelboriug. Daartegen over staat de meening van velen, die aan eene brug over de straat de voorkeur zouden geven De tunnel zou 70 millioen francs kosten en 5 tot 6 jaren werk vorderen. Hij zou op 150 M. onder den zeespiegel gegraven worden, eene lengte ver krijgen van 15 kilometer minstens, en voor spoorwegverkeer ingericht worden. Uit Sofia verneemt de Times, dat er allerwe gen comités worden gevormd om Bulgarije's on afhankelijkheid te helpen handhaveD tegen de agenten van Rusland. Aan hetzelfde blad wordt uit Koustantinopel geseind, dat de ageni van Turkije te Cettinje aan Montenegro opheldering gevraagd heeft over de wapeningen, waarop Montenegro geantwoord heeft, dal die wapeningen slechts dienden als maatregel van voorzorg, maar dat Montenegro overigens de vriendschappelijke betrekkingen met de Porte wil handhaven. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat het contract voor de levering van een half mil lioen geweren en duizend karabijnen van het Mauserstelsel nog niet onrierteekeud is. De groot vizier ducht daarvoor geen gelden beschikbaar te zullen hebben, vermits het contract met Krupp en andere overeenkomsten voor de levering van krijgsmateriaal drie en een half of vier millioen pond zullen vergen. De Times verneemt uit St. Petersburg dat er een r.ieuw komplot onder de militaire studenten is ontdekt bijzonderheden ontbreken nog. Een honderdtal personen zijn gearresteerd. In de kotoenspinnerij van Demidoff nabij Viazniki (gouvern. Wladimir) hebben onlusten plaats gehad. De oproermakers plunderden de gebouwen, verbrandden eene groote hoeveelheid goederen, en mishandelden de directeuren en opzichters. De orde werd door de gewapende macht hersteld. Dezer dagen heeft een uitbarsting van den Russischen vulkaan Lok Batan, op 10 mijlen pfatands van Baku, plaats gehad. Men hoorde, in het nabij dien berg staande spoorwegstation Ponta, plotseling een hevigen knal, als van een ontploffing, en zag uit den berg een hooge vuur zuil opstijgen, die den geheelen omtrek helder verlichtte, en welker hitte tot op een mijl af- stands gevoeld kon worden. Dat duurde den geheelen nacht, en de volgende vier-en-twintig uren voort. Het genoemde spoorwegst Waalwijk, 12 Februari 1887, Den 21 Februari a. s. hoopt Dr. de Haan alhier den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar promoveerde tot doctor in de me dicijnen. Aan blijken van belangstelling zal het den waardigen jubilaris zeker niet ontbreken. Mejuffrouw A. H. Benjaminse, sinds eenigen tijd als volontaire werkzaam in de openbare school te Bezooijen, is benoemd als onderwijzeres te Alblasserdam, op eene jaar wedde van f. 500. Er waren 9 sollicitanten. Deze week heeft de inspecteur der pos terijen weder een langdurig bezoek gebracht aan het postkantoor te Waalwijk. Daarna, zoo hooren wij, is iemand ontboden, om de sloten op de laden der beambten na te zien en zoo noodig te veranderen. Die maatregel schijnt niet overbodig te zijn; velen meenen te heb ben opgemerktdat er den laatsten tijd ge bruik werd gemaakt van een gesloten trom mel in een gesloten lade. Gisteren voormiddag zijn de brieven, die in den regel om half elf aan de geadresseer den worden ter band gesteld, eerst over elven bezorgd naar men zegt omdat de be steller bezig was met het bestellen van tele grammen. Zijn er dan geen hulpbesteller?? De heer Schaapman heeft zijo antwoord ingezonden op het voorioopig verslag over zijn voorstel betrekkelijk art 194. Hij houdt zijn voorstel vol, dankt voor de welwillendheid, waar mede het is ontvangeD, en spreekt de overtuiging uit, dat, zoolaDg «eheele grondwetsherziening aan de orde is, ook die van art, 194 moet worden beproefd. Hij acht nog steeds de neutrale school voor zijne geestverwanten in het algemeen on bruikbaar. In eene te Breda gehouden vergadering van het bestuur van het bond van schutteroffi- cierer. in Noord-Brabant, is in plaats van wijlen den luit-kol. A. P. van Beusekom, benoemd tot voorzitter van dat bond mr. E. F. baron van Rijckevorsel van Kessel, majoor-kommandant der dd. schutterij te 's Bosch. Door deu minister van oorlog is ter kennis gebracht een kon. besluit, krachtens hetwelk de miliciens-verlofgangers der lichting 1884, die van de regimenten der cavalerie zijn overgeplaatst bij de ireincompagniën van de regimenten veldartil lerie in werkelyken dienst opgeroepen en gedurende hoogstens 30 dagen iu den wapenhandel geoefend zullen worden en naar aanleiding hiervan bepaald, dat de oproeping moet geschie den voor de navolgende tijdvakken le en tweede regiment veldartillerie: 1/s der lichting van 1 tot 26 Maart, 1/3 der lichting van 28 Maart tot 22 April, 1/3 der lichting van 23 April tot 18 Mei. 3e regiment veldartillerie1/3 der lichting van 15 Maart tot 5 April, 1/s der lichting van 6 April tot 27 April, i/8 der lichting van 28 April tot 18 Mei. Te Breda is naar de cellulaire gevangenis overgebracht A. V., woonachtig te Rozendaal, beschuldigd van brandstichting ten huize van ziju vader aldaar. Bij zijne arrestatie vond men ook nog gestolen goed bij hem. De landbouwer N. d. D. te Oosterhout had w;Pr,oMinlr hii het afriiden van hooi te strui-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2