Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. antoon tielen, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheeie rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. m Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven,, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Stbiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche ingenieur Colson heeft een nieuwe manier van photographeeren uitgevonden nl. zonder objectief, cl. i. zonder lens en alleen met behulp van de „donkere kamer". De lens, weike dienen moest om den lichtindruk op de plaat scherper te maken, is than9, nu men de z. g. „Brom-gelatine platen" heeft, welke nog gevoe liger voor het licht zijn dan het netvlies van het menschelijk oog, onnoodig. Men kan die kosten bij de toestellen besparen. Colson heeft een werkje geschreven over deze nieuwe manier van photographeeren, welke vooral voor het nemen van afbeeldingen van landschap pen enz. de voorkeur verdient. Men is nu zoover met het onderzoek naar de anarchistische woelingen te Dyon en te Lyor. gevorderd, dat men den drukker kent van de in beide^steden aangeplakte raoordplakkaten. De mar. is echter verdwenen. De bommen van Dyon en van Lyon zijn verder van hetzelfde fabrikaat gebleken te zijn. De commissaris van politie te Lyon, die de lont had willen uitmaken toen de bom sprong, heeft een der beeuen door een stuk lood doorboord. De aangerichte schade is groo- ter dan eerst gedacht werd. De bevolking is verontwaardigd cn eischt strenge bestraffing. Wij vinden in hei Journal d'agriculture pratique de volgende voorschriften omtrent den aanleg van houten vloeren voor paardenstallen en binnenplaatsen van woningen Men neme roode Zweedsche dennen battens van 22.5 X 7.5 cM„ goed droog, en zage die tot stukken van 10 cM. lengte, die men in een oplossing van 3 kilo kopervitriool per hectoliter water, waarvoor een buiten dienst gestelde kuip dienen kan, ongeveer 8 dagen lang laat liggen, en daarna in de schaduw of op eene donkere plaats laat drogen, om ze daarna in een bad van waime teer te dompelen en opnieuw te laten drogen. Men graaft den stalvloer of den vloer van de binnenplaats 20 cM. uit, waterpas, of geeft aan den stalvloer eene helling van 4 cM. per lengte van het paard, legge daarover eene laag van beton dik 10 cM., en over deze laatste eene laag cemmt- mortel, die goed glad gestreken wordt. Als het beton goed droog is, legt men den houten vloer, en wel zoo, dat tusschen de rijen houten tegels sleuven overblijven van 8 a 10 mM. breed, waarin een dunne mortel, bestaande uit 3 doelen zand en 1 deel portlandsch-ceinent, met een bezem geslre- keL wordt, die de bovenvlakken der tegels schoon veegt, en bestrooit deze eindelijk met eene laag zand. Na verloop van eenige dagen kan dan de binnenplaats betreden of bereden, en na verloop het paard op zulk een vloer in den stal gebracht worden. Dezer dagen is te Bastin (Corsica) 's nachts een door zekeren Leandri onderteekeua biljet aangeplakt geworden, waarin de'. bevolking te wapen wordt geroepen tegen de regeering, tegen „de tirannen van Corsica." „Zijn wij ontaard Voelen wij ons niet in staat den geboortegrond te verlossen van het opportunistische vuil wordt ouder anderen in dat oproerig plakkaat gezegd. Ook het „Guerre auxtyrans" ontbreekt hier niet. Te wapen te wapen Leandri zegt voorts, dat hij door schaamte- looze rechters veroordeeld is, omdat hij een ellendige, een laaghartige aan de kaak heeft ge steld. Én nu hij zich uil de voeten gemaakt heeft, wordt bij achterna gezet door moordenaars. Te Marseille trekt thans de stoomer Volta der Easter Telegraph Compauy, die den onder- zeescheu telegraafkabel bij Prado moet herstellen, zeer de aandacht. Het schip is 200 voet lang en 32 voet breed. De equipage bestaat uit 15 offi cieren, 5 telegraphislen en 30 matrozen, beneveus 10 werklieden voor het herstel der kabels. De machine van 100 paardenkrachten dient tevens om de kabels uit le brengen of op te halen. Op den boeg van het schip staan twee reusachiige cylinders, waarover de kabels worden uitgelaten of opgewonden. De Volta kan 2000 M. kabel per uur uitwerken. Het schip is geheel electrisch verlicht. Het is in Spanje in de laatste dagen buiten gewoon koud. Op de Baleariscbe eilanden en aan de kust van Catalonië tot in den omtrek van Valencia, is zeer vee! sneeuw gevallen. Tus schen Castellon en Tarragona bleven spoortreinen in de sneeuw steken en in de straten van Bar celona moest het tram- en riji uigverkeer gestaakt worden. Op de verscheidene lijnen in de noor delijke provinciën is het spoor- en telegraafvcr- keer gestremd. De thermometer stond Donderdagavond te Madrid op 8° C. en Vrijdagavond op 5° C. onder het vriespunt. Op het kerkhof te Palafurgell in Catalonië heeft een ontploffing van 20 dynamietpatronen plaats gehad. De schade is aanzienlijkpersoon lijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De Spaansche gouverneur heeft alle maatregelen ge nomen. Donderdag had in Albert Palace te Londen een groote meeting van 5000 personen plaats, waar° Davitt en Dillon bet woord hebben gevoerd om te protesteeren tegen de uitdrijving van de Iersche boeren, die onmachtig zijn te betalen. Bij een stemming werd verklaard, dat deze mishandelingen misdaden zijn tegen de recht vaardigheid en de menschlievendheiJ terwijl men de regeering uitnoodigt, de militaire hulp aan de eigenaars der pachthoeven te weigeren. In 't gerechtsgebouw der „Four Couts" te Dublin ontstond de vorige week brand. De groote huizenmassa was in rook gehuld en uit de ven sters sloegen de helle vlammen. Aan de brand weer gelukte het spoedig, het middelpunt van den brand in den weste'ijken vleugel van het kanselarij hof meester re worden. Het duurde toen echter nog volle twee uren eer de brand geheel gebluscht was. Voor duizende ponden sterling schade is veroorzaakt. De groote jury van Dublin sprak verleden week de akte van beschuldiging wegens samen werking tegen Dillon c. 8. uit. Het stuk was zoo omvangrijk, dat het een perkamenten rol van 12 voet vulde. Het proces is nu verleden Maandag begonnen. De aangeklaagden hebben den proc.-generaal van Ierland als getuige ge dagvaard, zoodat het Openbaar Ministerie door den adv.-generaal zal worden waargenomen. De proc-geueraal verbeurt daardoor jf 700 aan ge rechtskosten. mwlixicMfar: *uw»ua3i-< i-tasKs^' Van Nieuw-Guiuea wordt gemeld, dat de expeditie naar Jeannett eiland, waar kapitein Graig van het schip Emily en een aantal paarl- visschers in Oct. U. vermoo.d werden, haar taak heeft verricht. De moordenaar van den gezag voerder werd gevangen genomen en onthoofd en verscheiden kampongs zijn in de asch gelegd. De overige inboorlingen, welke aan den moord hadden deelgenomen, zijn ontkomen. Na een vijfdaagsch debat is Parnell's amen dement op het adres van antwoord door het Lagerhuis met 352 tegen 246 stemmen verwor pen. Het debat werd daarna verdaagd. Dertien passagiers van de Cunard-boot „Umbria" richtten een schrijven aan den Times, waarin zij protesteeren tegen het toenemend misbruik van hazardspelen en sterken drank aan boord van de Transatlantische stoombooten. Bekende spelers maken voortdurend van deze gelegenheid gebruik om onervaren lieden uit te plunderen. Zoo was op de laatste reis een jong- rnenscb, die alles verloren had, bijna over boord gesprongen, als men niet bij toeval zijn plan ontdekt en hem teruggehouden had, terwijl een heer cn een dame des nachts herhaaldelijk in hun slaap gestoord werden door bedreigingen van moord en doodslag alles tengevolge van de boven aangeduide misbruiken. Het verkiezingsparool der centrumpartij is thans uitgevaardigd. De vraag„eene zeven- of eene driejarige vaststelling der legersterkte zoo wordt er in gezegd is meer en meer naar den achtergrond verdrongen terwijl het steeds duidelijker er op wordt toegelegd een mengel moes ten gunste vau Bismarck te vormen. Tot de middelen ter bereiking van dit doel behoort ook omverwerping van het katholieke centrum. De centrumpartij mag zich echter door niets laten terughouden om het centrum zoo sterk mogelijk te maken en zoodanige samenstelling van den rijksdag te verkrijgendat er geen meerderheid zond'r of tegen het centrum mogelijk isdaar het auders in alleook in kerkelijke dingen machteloos zou staan. Daar nu de nationaal-liberalen tn conservatieven zich

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1