X Stoomtramweg-Maatschappij. Extra Traml Gezelschap fissen Notaris RANT, him huis, WERVING VOOR Ö0ST-1DIE. op Saterdag 19 Februari 1887. te Waalwijk Loopjongen. Notaris BINK, Masthout. Burgerlijke Stand Noord- Brabantsche ADVERÏENTlEN. V 441 WIJS Op Zondag 20 Februari a.s UT- EN SLAAPKAMER VERBERNE, te Dusseu, É^SllflS# WEILAND, te Eet hen. publiek verkoopen ERF EN TUIN YlBKOOriH: Meubelen, Huisraad enz. j Handgeld bij zes-jarige verbintenis ƒ300. IS i Aanbrengpremie10. Na afloop der feesten bij gele genheid van 5 Komngs verjaardag, zal des 's avonds ten 11 uur een Extra Tram van Tilburg via Kaatsheuvel naar Waal- w ij k vertrekken. L. J. Schambergen bij gelegenheid van 'sKONINGS VERJAARDAG. H. MULDERS. M 13 Hectaren op Donderdag 24 Februari a s., op Donderdag 3 Maart a.s., te WAALWIJKzal 1. op Vrijdag 18 Februari 1887, 2. op Maandag 21 Februari a.s., voormiddags 10 ure. Eikenschaarhout^en masthout voor mej. dewed. W. TIMMERMANS te Waal wijk J. ELS HO UT e.a. aan den Melkdijk en in de Achterste Hoeven 3. op Dinsdag 22 Februari a.s., Voor GOS. VAN HILST. gezelschappen ten einde de zaak nader te bespreken. Men zou b. v. tegen 8 uur op Musis kunnen vergaderen. 't Is slechts een idee, dat wij opwerpen maar er moet toch een begin gemaakt wor den, want de tijd is zeer kort. Met genoegen vernemen wij dat de lie- 1 ieder taf el „Oefening en Vermaak" aanstaan den Zondag een luisterrijk feestconcert zal geven waarop een geheel nationaal program ma zal worden uitgevoerd. Ook de andere muziekgezelschappen zullen niet achterblijven, hiervan zijn wij zekerwij wenschen hun allenvooral bij deze gelegenheid, een druk bezoek toe, dat zij zoo ruimschoots verdie nen. Tot onze spij', en zeker ook van die der talrijke vrienden van Dr. de Haan, ver nemen wij, dat hij door ziekte verhinderd is a. s. Maandag, den dag waarop hij zijn gouden jubilé als doctor hoopt te vieren persoonlijke bewijzen van belangstelling te ontvangen. \y Schijnt heel wat moeite te kosten, om de mysteriëu van Waalwijk's postkantoor te doorgronden; ten minste het gerechtelijk on derzoek duurt nog steeds voort. Gisteren zijn door den rechter-commissaris weder eenige personen gehoord. Naar men ons mededeelt zou het verhoor ook geloopen hebben over geldswaardige brieven die nooit hunne be stemming zouden hebben bereikt, en andere knoeierijen. In 't belang van het publiek en voor de zekerheid van den handel is het te wenschen, dat aan den tegenwoordigen toestand spoedig een einde kome; want, volgens de thans loo- pende geruchten, zijn vele personen huiverig, hunne brieven met geldswaarde op het post kantoor alhier te bezorgen. Natuurlijk is dit een groot ongerief voor eene plaats met zooveel handel als hier. De remonte commissie is op hare laatste reis flink geslaagd. Hier en in de omstreken heeft zij 19 paarden aangekocht. Z. D. H. Mgr. Godschalk heeft besloten, dat aanstaanden Zaterdag-namiddag in alle kerken van het bisdom van VHertogenbosch een plechtig „Te Deum„ zal worden gezon gen voor het welzijn van Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning en Hoogstdeszelfs Huis. Op Maandag 23 Februari a.s. 'a middags ten 12 ure zal door het ministerie van waterstaat handel en nijverheid wordsu aanbesteed het maken van de gebouwen en eenige andere werken op de stations Drunen en Vlijmen voor het gedeelte Baardwijk 's Hertogenbosch van den spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch begroo ting f 98,000. Het bestuur der Noord-Brabantsche maat schappij van Landbouw heeft aan alle burgemees ters in de provincie Noord-Brabant eene circu laire gezonden, waarbij het te kennen geeft, dat de minister van oorlog voor twee jongelieden de gelegenheid heeft opengesteld, om aan de konink lijke militaire academie te Breda, kosteloos practisch en theoretisch onderricht te ontvangen in het hoefbeslag. Daartoe komen in aanmerking jonge mannen niet ouder dan 25 jaren, die het smidsvak eenigs- zins verstaan, welke aan een gezond, krachtig gestel voldoende ontwikkeling paren, vlug van begrip zijn en wien het bepaald ernst is om het hoefsmidsvak, in den kortst mogelijken tijd, grondig aan te leeren. Zootlanigen zullen vermoedelijk in 4 maanden voldoende bedrevenheid kunnen opdoen. Zij, die de inrichting met bewijs van bekwaam heid verlaten, worden, na in de provincie te zijr. teruggekeerd, door de maatschappij als „gèdiplo- meerd hoefdsraid," aanbevolen en ontvangen eene tegemoetkoming in de kosten van onderhoud en huisvesting ten bedrage van 11. 75 vauwege de maatschappij. De opleiding is kosteloos, maar in eigen onder houd en huisvesting moet zelf worden voorzieu. Het onderricht zal worden geleid door den heer A. A. de Man, paardenarts der 2e klasse bij de koninklijke militaire academie. Met 15 Maart 1887 zal het onderricht beginnen. Het bestuur noodigt daarom degenen, die hier voor in aaumerking willen komen, uit, om zich vóór 1 Maart „schriftelijk," door middel van een „eigenhandig" geschreven brief te wenden tot den heer A. Daamen, tc Tiiburg, secreta.is dor Maatschappij, met vermelding van naam, voornaam en woonplaats, datum van geboorte en bij wien en sedert wanneer werkzaam. Men schrijft uit Bezooien. Als een bewijs dat het protectie-stelsel niet noodig is om onze iudustrie dat standpunt te doen innemen, waarop zij behoort te staan, kan het volgende dienen Voor ongeveer twee jaren werd de nijvere be volking der Langstraat met ondergang bedreigd de steeds zoo gezochte heeren- en dames-schoenen werden nog wel gevraagd, maar toch niet in die mate voldoende alle handen aan het werk te houden; de bestellingeu vloeiden niet zoo meer van alle zijden, zooals men het de laatste tien jjaren gewoon was; overal was er sprake van slapte, zooals men dit noemt, in de Langstraat, n het gevolg hiervan wa3, dat men in protectie ene toevlucht wilde zoeken en zich bij adres, voorzien van vele handteekeningen, tot de regee ring wendde om tot eene herziening der invoer rechten te geraken. Er werden van wege het ministerie eenige staatsambtenaren afgevaardigd, om een onderzoek in te stellen, doch zonder het gewenschte gevolg. Sedert eenigen lijd is hierin echter eene ver andering gekomen men hoort niet meer van werkeloosheid, ieder goed werkman kan volop werk bekomen hel schijnt dat men in 't alge meen hier te lande geen voorkeur meer geeft aan het buitenl.fabricaat, hetwelk allengsai minder wordt ingevoerd terwijl dan ook het Langstr. fabricaat in geenen deele voor het buitenlandsch werk behoeft onder te doen, zoowel wat deugde lijkheid als pasbaarheid betreft. Aan de firma A. vau den Bergh te 's-Bosch komt zeker in deze de eerste plaats van waar deering toe, als men weet op welke wijze zij een werkend aandeel heeft, in dezen tak van industrie. Voor twee jaren nog was de firma A. van den Bergh een der grootste importeurs van buiten landsch gemaakt schoenwerk, doch door oprich ting eener machinale stoomfabriek te Bezooien, wist zij zoowel in het binnen- als buitenland haar eigen vervaardigd schoenwerk in den handel te brengen. Ofschoon in dcu beginne slechts met een 20tal werklieden werkzaam wist zij spoedig hare fabriek tot dc beduidendste hier te lande te makeu immers thans wordt reeds aan meer dan 200 personen werk verschaft. En niet alleen dat die fabriek in het belang van den ijverigen schoenmaker werkt, maar ook de lederindustrie trekt hiervan haar nut, daar, naar men verneemt, op die fabriek slechts Noordbrabantsch zoolleder wordt verwerkt. Uit Raamsdonk wordt ons van 11 dezer ge meld Gisteren avond werd de postkar, die van hier des namiddags te ruim 4 uren vertrekt, op den grooten weg naar Gorinchem buiten het gebouwde gedeelte der gemeente door eenige personen aan gehouden, die den conducteur eu den postillon mishandelen en met Knuppels en steenen gooiden. Juffrouw Zijnen, de dienstbode bij de familie Heineken, is door de Haagsche rechtbank vrij gesproken van de aanklacht door on voorzichtig heid den brand van het Scheveningsche badhuis te hebben veroorzaakt. Te Breda had Zondag namiddag een jongeling van 14 jaren het ongeluk door het ijs te zakken en te verdrinken. Een moedigen cadet, die te water ging,mocht het niet gelukken den drenkeling, die onder het ijs geschoten was, te redden. Het ongeluk had plaat9 in eene diepe gracht even buiten de stad. Om half zes is bet lijk opgevischt. De9 avonds van dienzelfden dag gleed eene vrouw van 72 jaren bij de sluis aan de Gasthuis kazerne in het water en verdronk. De soldaten hebben het lijk er uitgehaald. Zondagavond,ongeveer acht uur, is teBerchem een hevige brand uitgebroken, die in korten tijd de boerderij van De Jong in de asch legde. Een groot gedeelte van het vee werd gered, behalve een paard en een rund, die in de vlammen om gekomen zijn. Alles was behoorlijk verzekerd oorzaak onbekend. Toen dezer dagen een socialist, die in Utrecht propaganda voor zijn theorieën trachte te maken, verklaarde dat er, voor de maand Mei ten einde was, een slachting, „niet van vee maar van menschen, zou plaats hebben," ontstak, volgens het „Utrechtsch Dagblad," een daar juist aan wezige slager, die zijn gereedschap nog bij zich droeg, in zulk een woede, dat men vreesde de slachting te zien beginnen met den sociaal-demo craat zelf. Deze koos wijselijk het hazepad. Munkacsy's vermaarde schilderij Chris tus voor Pilatus is dezer dagen gekocht door een Amerikaansch koopman en kunstliefheb ber, Joh. Wanamaker, voor 120,000 dollars (f300,000) den hoogsten prijs die nog voor een schilderstuk uit den nieuweren tijd werd betaald. De tentoonstelling van het stuk in Europa bracht, naar men verneemt, f480,000 op en in Amerika moet de opbrengst van die ten toonstellingen, naar men verwacht, nog aan merkelijk grooter zijn. De persoon te Breda in hechtenis genomen wegens ve.moedelijke brandstichting in het huis zijns vaders, heeft thans bekend, dat hij den brand heeft gesticht, in de hoop dat zijne stief moeder en een bij haar inwonend persoon in de vlammen zouden omkomen. De justitie te Breda heeft zich naar Baarle- Nassau begeven om onderzoek te doen naar een aldaar gepleegden moord op Baptist Krijnen, spoorwegwerker, aldaar woo 'ochtig, gepleegd door zekeren Charles Nuijts, koopman te Turnhout. De aanleiding tot den doodslag moet in een twist gelegen zijn. De dader vluchtte naar Turnhout, doch werd aldaar aang houden en heeft zijn misdaad reeds bekend. Hij is eerst 20 jaar oud. Op last van den rechter-commissaris te Roermond zijn aangehouden de huisvrouw J. en hare dochter, beiden uit Helden, die door eenige ingezetenen waren aangeklaagd van te Venloo voor het kantongerecht ten hunnen laste eene valsche verklaring te hebben afgelegd. Te Beilervaart bij Beilen verdronk Zondag een 5-jarig zoontje van J. Bengel. Een oudere zuster, die haar broertje te hulp snelde, werd met veel moeite gered. Te Gerwen (N.-B.) is Donderdag de boerderij van den heer E. de G. geheel door brand ver nield. Een paard werd met moeite gered, het overige vee kwam in de vlammen om. Ook van den inboedel en de vruchten kon weinig gered worden. De oorzaak is onbekend. AUes was verzekerd. DRUNEN, 16 Februari 1887. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 165 stemmen, van onwaarde 2. Gekozen is de heer J. van Loon Jz. met 96 stemmen de heer M. van Drunen had 65 stemmen op zich verecnigd. WAALWIJK. van af 29 Jan. tot en met 11 Febr. GETROUWD: Adrianus Jacobus Lainmers met Cornelia van der Aa. Jacobus de Brouwer met Johanna Maria Bui tenkamp, weduwe van Wilhelmus van Geenen. BEVALLEN Cornelia Lubse, geb. van Boxtel v. Francina van Geenen geb. van Delft v. Adriana van Os geb. Leijtens v. en m. Jacoba Pennings geb. de Graaft' m. OVERLEDEN: Adriana Mustart, weduwe van Adriaan van Heijst, 78 jaren. Ilendrika Schalken, echtgenoote van Antonie van Iersel 67 jaren. Maria Catharina Trimbach 2 jaren. Laurentius Josephus Scharabergen weduwenaar van Anna Maria van Oudheusden 40 jaren. SPRANG. GEBORENAlida. Pieternella D. van Otto van Dongen en Hendrina Faktor. Govert Z. van Teunis Haverhals en Adriana van Zeist. Melia D. van Marinus Wagemakers en Gonda Glavimans. Johanna Quirinna D. van Pieter Henricus Sche- naerts en Johanna van der Bijl. Johannes Z. van Justinus Wouter lioelofs en Hendrika Antonia van Uooij. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Willem Schep 42 jaren van 'sGravemoer met Antonia van der Schans 46 jaren Andreas van der Maaden 27 i. met Louise Maria Theodora van der Boon 23 j. Jan Johannes de Roon 27 j. met Josijna var. der Hammen 23 jaren. De Directie. I Nog treurende over het verlies onzer| j zuster Anna Maria van Oudheus den, ontviel ons heden door den dood I onze broeder en behuwdbroeder in leven directeur der harmonie „St. C/mspijnin den ouderdom van 40 jaren. TH. SCHAMBERGEN. M. SCIIAMBERGEN-Trimbach. Th. SCHAMBERGEN, religieuse. G. SCHAMBERGEN, religieuse. T. H. VAN OUDHEUSDEN. J. M. ESSENS. H. A. ESSENS-Van Oudheusden. ■Waalwijk, 8 Februari 1887. VAN Een heer ZOEKT eene gemeubileerde of zitkamer met alkoof zonder kost. Brieven met prijsopgaaf onder motto learners bureau van dit blad. met Piano begeleiding. IN DE ZAAL VAN DEN HEER AANVANG 6 UUR. (Zie verder Programma's in 't Lokaal). Het Bestuur. EN zullen voor de heeren A. VOS en J. MILLENAAR, te Drongelen, op Donderdag 8 Maart 1887, des namiddags 1 uur, ter herberge van P. NIEUWKOOP, op den Dijk te Dron gelen, voor één jaar te Waalwijk, zal bij ANT. VAN WIJK in het Rechthuis te Genderen, bij veiling Bij AFSLAG telkens des namiddags 1 uur te Genderen, sectie D. no 584, groot 5 aren 92 centiaren. Ten verzoeke van- en behoorende aan de Erven Is. VAN GAMMEREN. Gevraagd een Loopjongen, minstens 14 jaar oud. Zich te vervoegen bij den Uitgever dezer courant. n. m. 2 ure, ten huize van L. SCHAMBERGEN t6 Waalwijk voormiddags 10 ure. Eikenschaarhout en masthout voor Mevr. dewed. L. J. B. VAN HEIJST te 's Bosch, in de Achterste Hoeven. Eiken schaarhout voor den WelEd. ZeerGel. Heer dr. L G. VAN HEIJST, te Waalwijk in de Waalwijksche Akkers, en masthout voor den heer C. H. de Grebff te Waalwijk in 't Hoekje. Zij die zich willen verbinden moeten zich aanmelden bij een der Plaatselijke of Garnizoens Commandanten of bij den Commandant van het Werfdépót. Inlichtingen kunnen gevraagd worden aan alle Burgemeesters en, ongefrankeerd aan het Departement van Koloniën. Zij worden kosteloos gegeven.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3