Nummer 16. Donderdag 24 Februari 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. buitenland. ANTOON TIELEN, Belgie. Spanje. Frankrijk. Duitschland. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk 1 l,lö. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. sh» Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, eroote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de kamer'van volksvertegenwoordiging heeft de minister van oorlog eenige mededeelingen ge- daan over de versterking der verdedigingswerken, welke zijn voorgesteld. Generaal Pont us ver klaarde dat de forten bij Luik women gesloopt en worden vervangen door zes nieuwe forten en zes tussehenwerken. Voor elk fort is een com pagnie en voor elk der tussehenwerken een be zetting van een peloton infanterie voldoende be- halve°de artillerie. Te Namen worden ds bestaande werken uitgebreid en met drie forten vermeer derd. De plannen zijn ontworpen door generaal Brialmont. De leening, tfelke door den Congostaat gesloten zal worden, en waarvan de uitgifte io BfcWë ia aangevraagd, zal uitgegeven worden in premie-titels van 100 fr. eik. De stukken, du Diet met eene premie uitkomen zijn aflosbaar a pari, mei eene verhooging van 5 fr. voor elk jaar, tot den dag der aflossing. Er zijn jaarlijks 6 trekkingen. Aflossing en premiën zijn gewaar borgd door een gedeponeerd kapitaal, belegd m de meest solide waarde-papieren. De leening, die in seriën uitgegeven wordt, zal in haar geheel een nominaal kapitaal van 150 millioen bedragen. Nabij het Belgische dorpje Court-Saint- Etienne had dezer dagen eeu treurig voorval plaats. Eeu werkman geen houtoakker van beroep, had het gevaarlijke werk aangenomen de tanken van eeu reusachtigen boom te gaan snoeien. Lustig werkte hij eu kapte al zingend een zwaren tak tegen den stam af. Het werk vorderde slecht en de man zat, goed verzekerd, juist onder den tak. Plotseling scheur de deze door eigen zwaarte en de ongelukkige werd als in een reusachtige nijptaug gevangen. Hij slaakte geen kreet, want de dood volgde terstond. Een kameraad die zelf het gevaarlijke werk niet had aangedurfd haalde hulpniemand echter had den moed het lijk van de gevaarlijke JlltStf i Hijgend stond de menigte het drama aan te zien. Eindelijk kwam een 60jarige houthakker toegesneld. Zijne vrouw smeekte hem het ge vaarlijk werk niette ondernemen, maar hij aarzelde geen oogeoblik. De verongelukte was een zijner beste vrienden en misschien was er nog hoop op redding. Moedig knoopte hij eeu touw aan het lijk klom naar den top van den boom en lichtte van daar deo zwaren tak op. De nijptang ging open en het lijk zakte nu stil naar beneden. Toen de moedige redder beneden kwam viel hij naast het lijk zijns vriends in onmacht. vende, er geen geheim van maakte dat hij trachten zou zich daarover te wreken, en gezegd zou hebben „ik zal den hals der Frunschen onder het Duitsche mes brengen. De kamer heeft een aanvang gemaakt met het ontwerp tot verhooging der graanrechten. Daar de algemeeue beraadslagingen reeds vroeger werden gehouden, besloot de voorzitter dal terstond art. 1 aan de orde zou worden gesteld. De dis cussies hierover begonnen zeer uitvoerig, maar brachten tot dusver niets nieuws aau bet licht. De vereeniging tot bescherming van den vrijhandel hield ouder leiding van den heer Léoti Say te Parijs eer. bijeenkomst, waar besloten werd ten krachtigste tegen de voorgestelde verhooging der graanrechten te protesteeren. Dit protest werd o. a. gesteund door de heeren llouvier, Lalande en Frederic Rasby en de afgevaardigden der kamers van koophandel te Marseile en Lyon. De heer Daupkiu diende zijn ontwerp in tot invoering der inkomstenbelasting. De minister stelt voor een belasting te heffen van aUe on roerende bezittingen, doch het bedrag hiervan naar de behoefte elk jaar vast te stelleü. De commissie van financiën heeft zich te gen het voorstel van Dauphin verklaard, om de suiker mee 10 fr. per 100 kilo te verhoogen. Het cougres ter verkrijging van propaganda voor republiekeinsche afgevaardigden, is te Parijs bijeengekomen. Aan het Jou'nal des Débats wordt uit Weenen geseind, dat sir D. Wolff, over de mis lukking zijner voorstellen te Konstantinopel ver- slnord eu dij-JWja_EjER.nsRh.fi ninvloed Joeeohm Generaal Terreros kapiteiu-generaal van de Philippijnen is aan het hoofd van 5000 man naar Mindanao vertrokken om de inboorlingen te tuchtigen voor de buitensporigheden die zij jegens de Europeanen hebben gepleegd. Het bij het tractaat van 7 Maart 1885 aan Spanje toe gekende suzereiniteitsrecht bestond reeds sedert geruimen tijd slechts in naam. De thans onder- nomeuc militaire expeditie dient tevens om dat recht nadrukkelijk te handhaven. De onderneming vindt te Madrid naar van daar gemeld wordt, afkeuring bij de weinigen die zich met deze zaak bezig houden. De in boorlingen zoo redeneert men beschikken over omstreeks 70,000 strijders, en de expeditie kan dus allicht een verzwakking van den Spaanschen invloed ten gevolge hebben. Om eene indruk wekkende expeditie te ondernemeneene die kans heeft van slagen, zijn er grooter middelen noodig dan waarover Spauje op dit oogenblik beschikken kan. kwam vond men niets als een hoop onherken bare lichaamsdeelen. Een dezer dagen overleden lid van het gerechtshof te Edinburgh lord Gifford heeft aan de vier Schotsche universiteiten eene som van 80 duizend pood sterling (bijna eeu millioen gulden) gelegateerd tot vestiging van leerstoelen voor natuurlijke theologie. Edinburg krijgt daar van 25000, Glasgow en Aberdeen elk 2000, en Sl. Andrews 15000 pond. Twee groote dynamietpatronen waaraan een brandende lont was bevestigd, zijn Vrijdagavond door politieagenten gevonden buiten het venster der eetzaal van het huis bij Kildysarl (lersch graafschap Clare), waarin de rechter Henn woont. De agenten doofden de lont, voordat de ont ploffing plaats had. Twee hoofdambtenaren der politie gebruikten dien dag het middagmaal bij den heer Henn. De dader is ontvlucht. Een vreeselijke mijnramp viel Zaterdagavond in do Bettisfield mijn (Flintshire) voor. Twee mijnwerkers hadden nachtdienst en moesten met de lift in den put afdalen. Reeds hadden zij plaats genomen in den bak toen eensklaps de ketting doorbrak en de ongelukkigen in een diepte van 280 voet naar beneden geslingerd werden. De Duitschers, zegt de Parijsche correspondent van het Vad., schijnen al het oorlogslawaai van den laatste tijd minder goed te kunnen verdra gen, althans een zekere baron Blanchard de Meis- sendorf (een pseudoniem?) heeft een brochure geschreven, ook in 't Fransch vertaald, waarin hij uiteenzet, „dat het rijk der Franken, hetwelk sinds meer dan 1000 jaar slechts van intriges en struikrooverij leeft, verdelgd moet wordeD.'| (genade, heer baron, genadeVerder wil hij het volgende bagatelletje bij I)uit9chland annex- eeren Denemarken, Holland, België, Oostelijk Frankrijk, Noordelijk Zwitserland, Lijfland, Triëst en Venetië. BERLIJN 21 Februari. Volgens de tot nu toe ontvangen particuliere telegrammen schijnen de regeeringspartijen veel succes te hebben be haald althans tegenover de vrijzinnigen, terwijl de centrumpartij geen merkbaar nadeel heeft ge'eden. In Elzas-Lotharingen schijnt ook na genoeg geen verandering te zijn gekomen. Te middernacht is er een verkiezingsbulletin van Eugen Richter uitgegeven. Daaruit blijkt, dat er altoos gerekend tot op dat oogenblik een twaalftal herstemmingen tasschen vrij zinnigen en kandidaten der middenpartijen moe ten worden gehoudeD, waarbij dt socialisten ten gunste der vrijzinnigen zullen medewerken. On der de vrijzinnigen heerscht echter eene niet ge ringe verslagenheid, daar het bezit van nauwelijks de helft hunner vorige zetels verzekerd sehijnt. De democratische volkspartij in Zuid-Duitsch- land schijnt te zijn gevalleD. De verkiezing van Slöcker te Siegen is verzekerd. In verscheidene *ar. ffeene meer—

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1