Oostenrijk, Italië. Rusland. Bulgarije. derheid voor de gematigde middenpartijen viel te denken, hebben deze nu de overwinning be haald. 22 Jan. Tot middernacht is de uitslag van 265 verkiezingen bekend geworden. Er werden gekozen 148 voorstanders en 73 tegen standers van het septennaat. Herkiezingen: 44. De Politische Nachrichten maken een belang rijken brief uit St. Petersburg openbaar, waarin wordt verklaard dat de Russische regeericg de uiterste voorzichtigheid dient in acht te r.emen tot behoud des vredesdoch van den anderen kant niet aarzelen zal, in geval van een Fransch- Duitschen oorlog, Frankrijk te steunen. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld dat het aanta1 werklieden der wapenfabriek te Steyr van 900 tot 4000 is vermeerderd. De fabriek werkt dag en nacht door tot het aan maken van Manniicher-repeteergeweren. De Diritto ontvangt uit Caïro berichtdat de Fransche consul te Massowah betrekkingen heeft onderhouden met den negus van Abyssiniëen dat door zijne tusschenkomst aan de Abyssiniers vier maanden geleden twee Fransche mitrailleuses en vele geweren zijn geleverd. Het nieuwe ministerie-Depretis is nog niet gereed. Volgens enkele Italiaansche bladen ge schiedt deze vertraging opzettelijk, daar de heeren Depretis en Robilant eerst den uitslag der ver kiezingen in Duitschland willen afwachten. Te Motto di Livenza in Italiëwaar be langrijke waterwerken worden aangelegd, hebben 1000 werklieden den arbeid gestaakt. Zij eischen vermeerdering van loon. Uit Treviso is eene compagnie soldaten derwaarts vertrokken om ongeregeldheden te voorkomen. Uit Rome wordt gemelddat kardinaal Rampollo thans nuntius te Madrid na afloop van het consistoriedat op 7 Maart a. s. is vastgesteld, de plaats van Jacobinials pauselijk staatssecretaris zal innemen. Het nieuwe ministerie is aldus gevormd Depretis blijft president van den ministerraad zon der portef., Robillant buitenl. en Saracco binnenl. sche zaken overigens geen veranderingen van ingrijpenden aard. Het plan was gevormd om op den weg welken de keizer bij het verlaten van het paleis moest volgen een ontplofbare kabel onder den grond te spannen. De ziel der samenzwering was een zeer schoor.e Joodsche vrouw, die, naar men zegt, sedert kort te St. Petersburg was. Zij is ook in hechtenis genomen. De samenzwering werd bij toeval ontdekt: een der sameuzweerders had een lijst op een bank laten vallen. De jongelieden stonden in brief wisseling met de leerlingen der hoogere scholen te Kieff, Chsrkofï en Odessa. Men meldt uit St. Petersburgdat van de onlangs gearresteerde zeeofficieren twee reeds ter dood gebracht zijnals schuldig aan samen zwering. Uit Sofia verneemt men dat de Bulgaarsche regeering de papieren openbaar gemaakt heeft van madame Papasoglou, uit welke blijkt dat de Russische gezant te Konstantinopel haar hei melijk heeft afgevaardigd naar Sofia, met de opdracht den minister van oorlog om te koopen voor een nieuwen staatsgreep. Madame Papaso- dit blad zal men daarover nog een en ander vinden, ons door onze correspondenten toe gezonden. In de residentie is het feest geopend met eene liefelijke hulde door de leerlingen der openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermo genden aan Z. M. den koning gebracht. Half tien schaarden zich de kinderen, die aan de plechtigheid deelnamen, in de Paleisstraat tegenover 's konings paleis in het Noordeinde, en werd onder de leiding van hunne onderwijzers de stoet saamgesteld, waarin men naar het paleis zou optrekken. Even voor tien uur stelde de stoet van kna pen en meisjes zich in beweging en maakte front op het voorplein voor de vorstelijke woning, waar alle ruimte was gelaten, daar de volksmeniugte aan beide zijden van het paleis door eecige agen ten en militairen werd teruggehouden, omdat men vreesde dat anders de zingende kinderen in ver drukking zouden geraken. Het was een voor eiken kindervriend blijde aanblik, die kinderen daar te zien staan in hun beste plunje met oranjesjerpen, strikken, rozetten, dassen en wat dies al getooid, met opgeruimd gelaat en aller oog gericht naar ééu punt, het bordes van het paleis, waar de aanvoerder van den zang, de heer G. C. F. van der Laan, hoofd der school aan de Hoef kade, gereed stond te dirigeeren. In het paleis had zich de burgemeester der residentie, de heer mr. J. G. Patiju, in ambts gewaad begeven, en nauwelijks had het tien ge slagen of de burgemeester gaf voor het balkon venster het afgesproken teeken. De heer Van der Laan besteeg eene verhevenheid, zoodat al de kinderen hem goed zien konden, en statig en plechtig rees uit die 2000 kelen hei altoos schoone Wilhelmuslied omhoog tot den koning die naast zijne gemalin met prinses Wilhelmina in hun midden, in de receptiezaal boven het balkon voor de gesloten ramen verscheen en daar, tijdens de kinderen zongen, voortdurend staan bleef. Opgewekt en levendig werden daarna drie coupletten van het „De Koning loev'" gezongen, dat door verandering van eeuige woorden bij zonder op drzen feestdag toepasselijk was gemaakt. Er klonk ware liefde en enthousiasme uit dien harmoniscben, frisachen kinderzang, niet minder dan toen hierop het derde couplet van het „Wien Neerlandsch bloed" met warmte werd ingezet. Was de koning en zijn gezin levendig toege juicht toen men hen voor het venster aanschouw de telkens als de kinderen hun lied hadden geëindigd verving een oorverdoovend gejubel den zilveren klank dier kinderstemmen, en toen eensklaps de balkonvensters werden opengeslagen en de koöing met de koningiu en de prinses op het balkon verschenen, kwam er aan het gejuich en gewuif geen einde. Het publiek waaruit slechts zeer enkelen zoo gelukkig waren geweest een blik op het paleis te werpen, verlangde on stuimig de vorstelijke familie te zien en tos te juichen de wachthebbende agenten en militairen konden slechts met de meeste moeite beletten dat het voorplein werd overstroomd door het publiek, dat in krachtige hoera's de kinderen overstemde, terwijl de koning, die in de uniform van de zeemacht gekleed was met een mantel om en den steek op bet hoofd nog altijd eene krachtige mannelijke figuar onophoudelijk vriendelijk de menigte toeknikte en met zijn hand toewuifdede koningin vriendelijk lachte en het prinsesje kushandjes aan de kinderen ioewierp. Koningin en prinsesje waren in wan deltoilet. Het was eene ware volksmanifestatie in den edelen zin des woords, ongedwongen en hartelijk. Toen eindelijk de koninklijke familie zich aan de blikken had onttrokken en naar bin- noii nrno rvof rarlon vnr\ rro n Aa Iri nrl aron oio o 1 r»f 7 n n f7 Wondergenoeg werd 't onheil niet terstond opgemerkt door de talrijke voorbijgangers en eerst dicht nabij de Koningspoort in het Noordeinde gelukte het een 2öjarig koetsier, Anton Kabelaer, de paarden tot staan te brengen. Hij had de tegenwoordigheid van geest om zijn rijtuig ter zijde te sturen, van den bok te springen, een jongen toe te roepen voor zijn paard te zorgen en met de meëgegrepen zweep de aankomende paarden voor den kop te slaan. Van het oogenblik dat zij voor den slag terug deinsden maakte hij gebruik, om het eene dier bij den teugel te grijpen, terwijl de huurkoetsier Wegman, wiens stal er vlak bij is, toeschoot en het andere paard greep. Daarna daagde van alle zijde hulp op. Redders grepen het prinsesje aan en brachten haar schreiend met H. M. naar het paleis. De daar vergaderde volksmassa uitte door oorverdoovende juichkreten hare dankbaarheid voor de gelukkige redding van de koningin en de prinses. Tot onze vreugde mogen we constateeren, dat H. M. zoowel als de prinses, die geheel onge deerd bleven, ook spoedig van den hevigen schrik bekomen waren, en het besie bewijs daarvoor was gelegen in het feit, dat H. M. te 3 uur met de prinses in een ander rijtuig, met gewone bespanning, den feesttocht door het andere deel der 9tad vervolgden. De feestverlichting, welke de viering van 's ko nings verjaardag in de residentie kroonde, mocht zonder eenigen twijfel algemeen genoemd worden. Geen straat, geen poortje of hofje of men betaalde er zijn lichtcijns aan den koning. Vooral de doorloopende verlichting van geheele straten met vetlampions, waarvan de lijn hier en daar ver broken werd door eene ster of gasilluminatie verhoogde het feestelijk uiterlijk. Eene wande ling rioor de wijken in welke deze draad van helder brandende pitjes zich slingersgewijze voort zette, behoorde tot de gezelligste toertjes van den avond. Van gemeentewege was het Voorhout door een rand van lichten omsloten. In het centrum straalde de muziektent van boven tot onder, en daar liet de muziek van het regiment huzaren zich hooren. Behalve de slingers aan de huizenrijver hoogden twee stukken hier het effect de zee van licht, die uit het paleis tegenover de mu ziektent straalde en de gasilluminatie van het ministerie van marine. Onder de gebouwen wier verlichting de bij zondere aandacht trokken behooren andere huizen niet te na gesproken, te worden gerang schikt de Koninklijke Bazar in de Zeestraat, het gebouw der Witte Sociëteit, de winkel van Eigen Hulpin de Prinsenstraatde restaurant van den heer v. d. Pijl op de Plaats, enz. Het effect der weerkaatsing vau dit van onder tot boven verlichte huis ir. de breede spiegelruiten aan de overzijde was wonderschoon. Electrische gloeilampen schitterden op den Fluweelen Burgwal boven het atelier van de heeren Horrix en Vogels en het aangrenzende huis. De maatschappij van electiiciteit en metallur gie aan den Z. O. Buitensingel plaatste een uitgestrekt teriein rondom hare fabriek in een blinkend schijnsel. De Passage met eene verlichting a giorno de Veenestraat met een plafond-illuminatiede Hoogstraat met de slingers wemelden van be zoekers. Er was op sommige punten geen door komen. Het belangrijkste oogenblik van den feestavond was de tocht van H. M. de koningin met hel prinsesje langs de versierde straten. Kort voor acht ure reden de vorstelijke per sonen van het paleis af, in open landauerbe spannen met vier paarden, aan de kop versierd halte, die de koningin en haar dochter op haren weg ontmoetten. Aan den drempel van deze feestelijk versierde straat kwam eene eerewacht te paard het konink lijk rijtuig tegemoet, om H. M. welkom te heeten en te begeleiden. Onder een oorverdooveud gejuich ging het nu verder. Onder de groote eerepoort betuigde de heer Wolft, ten aanhoore der zich om het rij tuig verdringende schare, de koningin den ne- derigen dank der buurtbewoners voor de eer van knar bezoek. H. M. nam met welgevallen een bouquet uit zijne handen aan. Toen ging ar een „Leve de koningin Leve het prinsesje op, dat het daverde. De stoet trok verder naar het Hofspui, de Lange Pooten, het Plein, de Lange Houtstraat, het Korte Voorhout naar de Prinsengracht tot aan de woning van den heer Du Tour van Bel- linchave, minister van justitie, alwaar H. M. eene korte pooze stilhield om het vuurwerk te aanschouwen. Nadat slechts eenige vuurpijlen de lucht had den doorkliefd, werd de tocht voortgezet langs Koninginnegracht, Kanaalstraat, Denneweg, Vos in 't Tuintje, Lange Voorhout, Kneuterdijk, Plaats en Noordeinde, terug naar het paleis. In de vestibule van het paleis kwam de ko ning zijne gade en de prinses te gemoet. Het kind huppelde blijde naar hareu vader toe. Van het groote vuurwerk, door vele duizenden aanschouwd, was de slotdecoratie het voornaam ste stuk. Zij stelde voor een Nederlandsche 1 vlaggenbuudel, al9 hoofddeel van een Griekschen tempel, uit welks kolommen een reuk offer ten hemel steeg. Het geheel gaf een breed front van licht in de meeste ver. cheidenheid van kleu ren te bewonderen. Lichtkogels in nationale kleuren schoteu langs alle kanten, en de gansche tempel ging onder eene daverende canonnade ten onder. I)e ontzettende menigte keerde toen naar het centrum der stad terug, dat tot ver na midder nacht het tooneel bleef van zingende en juichende groepen. Van wanklanken in de harmonie van feestto- nen heeft men niets vernomen. Uit de Staats-Courant De koning heeft den ondergetetkende gelast, om door middel van de Staats-courant, zijner majesteits hartelijken dank te betuigen aan au toriteiten, collegiën en particulieren, die aan zijne majesteit hunne gelukwenschen hebben aange boden ter gelegenheid van hoogst deszelfs 70a verjaardag. 's Gravenhage 21 Februari 1887. De directeur van het kabinet des konings ALEWIJN. Hoewel op 's konings verjaardag de her bergen te Waalwijk tot '3 nachts 1 uur mochten openblijven, waren reeds enkele vroegtijdig ge sloten, terwijl andere kasteleins, ongeregeldheden vreezende, de hulp der politie inriepen om hunne localen te doen ontruimen. In dien nacht zijn de vlaggen bij enkele in gezetenen afgeruktmen gelooft de daders op het spoor te zijn. Te Baardwijk hadden Zondagavond eenige jongelieden de aardigheid om een persoon ia het oogloopend te beleedigen; deze verloor zijn geduld, toen men bij het verlaten eener herberg 'hem buiten eischte hij ging naar buiten, doch werd daar minder goed ontvangen, want men bracht hem vier verwondingen aan het hoofd toe. Te Capelle is in den avond van den 19e dezer zekere C. Kemmeren zoodanig met een mes verwonddat men voor het behoud vao zijn leven vreestde vermoedelijke dader J. v. R. is ter beschikkiug der justitie gesteld. Te Waspik waren eenige persouen uit Raams-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2