^"binnenland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Op het landgoed Mountcoal, bij Listowel, Ierland werden Dinsdagavond aan 72 kostbare koeien en jonge stieren de staarten afgesneden. Een bijzondere oorzaak voor deze gruweldaad laat zich niet vermoeden daar de eigenaar als een rechtschapen en zeer humaan landheer be kend staat. Te Clomcan staat sedert geruimen tijd het lijk van een boer boven aarde. Het lijk wordt «geboycot" en niemand wil een ki3t leveren. De storm der verkiezingen heeft uitgewoed. Langzamerhand komt er weer kalmte. Wel volgt er nog eene reeks herstemmingen, maar dat ziju slechts de zwakke nakomende vlagen der uit stervende dwarreling, waarin het Duitscbe rijk ditmaal 'bij de samenstelling zijner volksvertegen- woording heeft verkeerd. Overziet men thans het politieke slagveld, dan moet zelfs de wantrouwenste toeschouwer erken nen welk een reusachtige zegepraal er behaald is door Bismarck en Bennigsen. Nevens den ijze ren kanselier verrijst als mede-zegevierend krijgs overste de kloeke gestalte van den aanvoerder der nationaal-liberalen. Richter's legermacht der vrijzinnigen is vreeselijk geteisterd. Zelfs de «hechte burgt der centrumpartij" vertoont nood lottige scheuren en barsten, tol groote ergernis van zijn komraendant Wiudhorst. Eveuzoo hebben de socialisten zware verliezen geleden, waarvoor de verhooging van het totaalcijfer hunner stem men slechts een gebrekkige troost is. En dan die eigenaardige formatiëu als de democratische volkspartij in Zuid-Duitschland en het conser vatieve YVelfeuóom in HannoverBeiden in den wilden storm als weggevaagd, om later misschien in een minder hevig rumoer nog eens een flauw teeken van leven te vertoocen. Iuderdaad eene schitterende victorie der re- geeringsgezinde partijen. Zij was echter alleen mogelijk doordien nevens den razenden Roeland prins Bismarck de bedaarde Bennigsen manoeu vreerde. Tot hem namen de verschrikte kiezers hunne toevlucht, gelijk de kinderen tot de lief derijke moeder wanneer de gramstorige vader eene booze bui heeft. De nationaal-liberule partij, die sinds een vijftal jaren kwijnend voort sukkelde, ja zoo goed als dood was, is herrezen, weder in volle levenskracht opgetreden en vermag zelfs het centrum den voorrairg als grootste parlementaire partij te betwisten. Wiudhorst is als chef van den rijksdag onttroond. In zijne plaats zal Bennigsen den scepter voeren. Ziedaar het resultaat en kenmerk der Duitsche verkie zingen. Door de nieuwe verkiezingen is Duitschlands flinkste parlementaire kop uit zijn stillen schuil hoek opgejaagd en weder aan het hoofd eener machtige partij in den rijksdag geplaatst. Ben nigsen is andermaal aanvoerder eener meerder heid ten gunste van Bismarck. En met haar treedt hij op, jnist op het oogenblik, waarop paus Leo .1111 de centrumpartij aanraadt, zich te vormen tot eene parlementaire lijfgarde van den rijkskanselier, hetgeen Windhorst eenvoudig weigert. Dat mag he-ten een samenloop van opmerkelijke gebeurtenissen Wat een welgevallig glimlachje zal er du wel in Bismarck's gelaat spelen Want dnor de meerderheid onder Ben nigsen heeft hij nu de handen vrij tegenover den paus. Hij staat nu onder geen dwang meer en behoeft aan het Vaticaan nog slecht te geven, wat hij, als diplomaat, met het oog op toekom stige gevallen geven wil. De beroemde Leipziger mis, de jaarmarkt waar vroeger alle groote kooplieden van Eurapa zich vereenigden, schijnt langzamerhand tot de geschiedenis te zullen gaan behooren. De groote brons- en zinkfabrikanten althans hebben be sloten er voortaan niet meer te verschijnen en waarschijnlijk zullen vele anderen dit voorbeeld P .Ifl i rrn fl rtHgJrT"'7i gens van prins Carnaval, den Khalif van Bagdad enz. Donderdagavond ontstond brand bij den smid en winkelier M., te Ellen (Pruisen), een brand die echter spoedig gebluscht werd, doch Vrijdagmorgen weder uitbarstte en toen het huis met de meubelen en goederen weldra vernielde. Alles was verzekerd. In het stadje Suiza, in Saksen, had een oproertje bij de jongste verkiezing plaats. Het kiesbureau werd bestormd onder voorwendsel, dat aan den socialistischen candidaat meer stemmen gegeven werden, dan hij rechtmatig verkregen had. Uit het naburige Nordhausen moest versterking komen, om de leden van het stembureau in bescherming te nemen. De Robillant heeft eerbiedig maar dringend bedankt voor de opdracht om een nieuw kabiuet samen te stellen. ROME, 28 Februari. De staatssecretaris, kardinaal Jacobiniis heden middag overleden. De berichten uit Rusland b'ijven gewag maken van toerustingen op groote schaal. De forten in Polen worden gewapend met Gatling- en Nor- denfeldt-kanonnen. Volgens de Levant Herald staan 300,000 man te Kiew. Naar aanleiding van een aanval in de «National Zeitung" zegt het «Journal de St. I'étersbourg": Het is bekend dat men zich het hoofd niet behoeft warm te maken over plannen, die door correspondenten van dagbladen aan de regeeringen worden toegeschreven. Ernstige bla den weten ook weldat de betrekkingen die sinds eene eeuw tusschen de geallieerde keizer rijken hebben bestaan niet afhangen van phan- tasieën van correspondenten. Ook te New-York voelde men Vrijdag schok ken van aardbeving. Er volgt uit dat de tril lingen zich voortplantten met een snelheid van 800 kM. per uur. Berichten uil New-Yortc melden dat de handel in de Vereenigde Staten belangrijken vooruitgang toont. Zoowel in Januari als in de jougstverloopeu zeven maanden van het dienst jaar namen de iu- en uitvoeren sterk toe. Het zelfde was het geval met de immigratie-cijfers. Waalwijk, 2 Maart 1887. In de gisteren avond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad van Waalwijk ia o. m. besloten: 1°. Op de aanstaande voorjaarspaardenmarkt premiën uit te loven tot een bedrag van f 100 voor paarden, kalfkoeien en vaarzen en vel vee 2°. 2 nieuwe jaarmarkten in te stellen en wel op de eerste Donderdagen van Mei en Juli; 3°. De jaarmarkten thans gehouden op Vrijdagen, voortaan te doen plaats hebben Don derdags. Het uitvoerig verslag iu het volgend nummer. De tweede kamer heeft Dinsdag het eerste van de ontwerpen van grondwetsherziening aan genomen met 47 tegen 33 stemmen. Alle aanwezige leden der rechterzijde, ook de heer Schapman, stemden tegen. In de commissie, welke in het voorjaar van 1887 belast zal zijn met het afnemen vaD de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres, zijn bij min. beschikking benoemd voor Noord-Brabant tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district 's Hertogenbosch tot leden de schoolopzieners in het district u-;»~J- r:i de waarde vau de machine in den loop van tijd in huurpenningen aangezuiverd heeft. Zoo aangenaam deze gewoonte iutusschen voor minder bemiddelde koopers is zoo gevaarlijk was zij voor de leveranciers van naaimachines voor de invoering van de nieuwe strafwet; want onder de oude strafwet was het niet mogelijk iemand, die op bovenomschrevene wijze iu het bezit van goed gekomen was en aan zijne huurverplich- tingen niet voldeed maar het goed in kwestie verpandde of verkochtstrafrechterlijk te doen vervolgen. Thans echteronder de nieuwe strafwet is hieriu verandering gekomen en heeft de arron- <lis9ements-rechtbank te 's Gravenhage op 21 Februari 1.1. den persoon van T., die van een agent der firma S. eene naaimachine op huur contract ontvangen en deze machiue aan een derde verkocht had tot een maand gevangenis straf wegens verduistering veroordeeld. Vermoedelijk zou de straf nog zwaarder zijn geweest, als de rechtbank geen rekening had ge houden met het feit, dat dit het eerste zoodanige geval issedert de invoering van het nieuwe wetboek vau strafrecht. De Goesche Ct. deelt mede, dat monsters varkeusvleesch van verschillende slagers en ver- koopers aldaar scheikundig en microscopisch zijn onderzocht en dat met uitzondering van twee monsters alles vrij van trichinen is bevonden. De twee monstersdie daarmede wel bezet zijn bevonden, zijn afkomstig van één varken, dat op eene hofstede in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente is gekweekt en 17 Jan. jl. is geslacht. Dit vleesch is gedeeltelijk door de kweekers in eigen gebruik genomen, gedeeltelijk aan een sla ger over gedaan ^Joor wien het natuurlijk in den handel is gebracht. Bewoners der hofstede en verscheidene cliënten van den slager zijn dien tengevolge door de trichinen-ziekte aaügetast. Eene lijderes is overleden; een betrekkelijk groot aantal verkeert in de periode, waarin nog weinig omtrent het verder verloop der ziekte valt te zeggen. Bij sommigen schijnt de vrees voor ge vaar reeds geweken. Vrijdagnacht i9 de sigarenfabriek van de beeren Meijer 8c Co. te Strijp (N.-B.) geheel afgebrand. Er kon niets gered worden. De oorzaak is onbekend. Uit Grave schrijft men Iu den nacht vau 25 op 26 Eebruari is in de R. K. kerk te Cassel en Linden door binnen- en buitenbraak ingebroken en ontvreemd een groot aantal zilveren en vergulde voorwerpen. Den wachtmeester der koninklijke maréchaussee alhier is het nog niet mogen gelukken op het spoor der daders te komen. De vorige week brandde te Stratrum bij Eindhoven de woning, bewoond door den land bouwer Van Grootel, geheel af. Slechts het vee is kunnen gered worden, overigens is alles door de vlammen verteerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. De groote turfstrooiselfabriek te Helena- veen is onlangs afgebrand. Thans is de eigenaar dier fabriek S. van E. te Roermoud gevangen geuomen onder verdenking van brandstichting. De toestand van den man te Nieuw Pekela, die door een geweerschot in de borst werd ver wond is gunstiger. Er schijnt nu zelfs eenige kans op levensbehoud te bestaan. Te St. Oedenrode is in nacht van Zaterdag op Zondag de brandkast uit het postkantoor ge haald nadat meu eene ruit had uitgesne den om naar binnen te komen en daarna de buitendeur had geopend. De kast is naar eene naburige weide gebracht en daar met geweld geopend. MeD heeft er f 1300 uitgehaald een aangeleekenden brLf liet men liggen. De daders zijn nog niet bekend, Men schrijft uit Osch van 28 Febr.: vormd, onder het bekende «Hop, hop, hop!" enz. naar het Leveudaal. De leider der socialisten, Slegtenhorst, die een tapperij heeft, moest het ontgelden. Het gerucht had geloopen, dat zich van daar uit een troep socialisteu met het roode vaandel door de stad zou begeven. Om dit te voorkomen sloegen de Oranjeklanten alles in de tapperij kort en klein, verscheurden hei roode vaandel en droegen het portret van Domela Nieu- wenhuis op een stok rond, om het eindelijk in de gracht te werpen. De politie, inmiddels gewaar schuwd, begaf zich in allerijl naar het Leveüdaal. doch daar aangekomen was de troep reeds weder vertrokken en wel naar de Heerengracbt, waar van de tapperij van zekeren Biegstraaten geen ruit heel bleef. Doch het ergste zou nog komen. Tegelaar, de «hoofdman" der socialisten, op de Langegracht, hoek Zandstraat, ook tapper van beroep, moest het hard verantwoorden. De ver woesting, die wij daar zagen, gaat alle beschrijving te boven. Geen ruit bleef heel, geen deur in de hengselsAlle glazen en flesschen of karaffen met drank werden verbrijzeld, tafels, stoelen, bedden- alles ligt woest dooreen, alle socialistische brochures zijn verscheurd en vertrapt. De woede van het volk kende geen grenzen, men wilde zelfs den boel in brand steken, doch dit is in tijds voorkomen. En vandaar ging het weder verder; de oran- jeliedereu werden uitgegalmd, het «hop hop, hopontelbare malen gebisseerd, tot ook de tapperij van Regeer in de Jan Vosser.steeg het moest ontgelden, doch het bleef hier slechts bij de ruiten, want de politie met de inspecteurs aan 't hoofd was daar spoedig ter plaatse eu wist het volk te doen uiteengaan. Ongeveer te twee ure was de kalmte in Leidens veste terug gekeerd. De politie heeft geen enkelen arrestant gemaakt, en ook van gewonden is ons niets ter oore geko men. Zondag gingen velen een kijkje nemen naar de verwoestingen op Zaterdagavond aangericht sn overdag bleef alles rustigalleen zagen wij nu en dan een socialist door een paar burgers naar het politiebureau brengen, naar meu ons mededeelde uit pure menschlievendheid, daar men niet voor huu leven kon instaan tegen den avoud. 's Avonds herhaalden zich de wanordelijkhe den dau ook weder. In het huis van den so cialist Togelaar hadden de üranjegezinden een lijst gevonden met de namen der leden van de afdeeling van den Sociaal-democratischen Bond Allen die daarop stonden, waren aangewezen voor een minder aangename ovatie. Niettegenstaande de politie de noodige maat regelen had genomen kon zij niet beletten dat eukele socialistische tapperijen, o. a. op de Lam mermarkt, Haarlemmerstraat en Langebrug, wer den verwoest. De cavalerie, inmiddels te hulp geroepen, wist het volk te verstrooien, terwijl talrijke pa trouilles de stad doorkruisten en de wacht aan het stadhuis verdubbeld was. Van Zondagavond wordt uit Leiden gemeld Er is een groote militaire macht bijeen, die deels gebezigd wordt tot patrouilleeren, deels tot het afzetten van straten en stegen. Hier en daar worden samenscholingen uit elkaar gedreven. Er is veel volk op de been inzonderheid op de Haarlemmerstraat. De talrijke stegen die daarin uitkomen zijn door de infanterie afgezet, terwijl de artillerie de Volmolengracht en Van der Weifstraat op en neer draaft, om er het vormen van samenscholingen te voorkomen, Men be schouwt dit gedeelte der stad als het punt vanwaar de optochten uitgingen. Op de Langebrug werden weder ruiten inge slagen. Ofschoon er den geheelen Maandag onrust barende geruchten omtrent de plannen der anti socialisten hadden geloopen, ging de avond toch

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2