MOSSELEN DIRECTE AANVOER. Notaris RANT, tarissen DE NOTARIS ïiSf Huidenberichten. Laatste Berichten. 1000 zakken garouille, 100 zak. eikenschors, BERICHT van INZET. ie KONINGSLIKEUR Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTXEN. Yersche en gemarineerde C. HOLTGREFE, eene partij Vallonea, uitniH HUIS, ERF en TUIN, VEKBERNE, te Dussen, M 13 Hectaren jfejl^WEILANn, te Ectlien. Publiek V er p achten, De Aardbeving. GETROUWD DIRK ADRIANUS DE BRüIJN A. A. VAN DER HOEVEN, Johannes van den Heuvel, c:nIILÈL heden aangekomen en steeds voor handen tegen uiterst BILLIJKE prijzen, bij Waalwijk. Waalwijk. EN te DTJSSEN, zal om te weiden, VOOR 5 JAREN: Zaterdag den 5 Maart 1887, namiddags 10 ure, te Heusden, in „Het wapen van Amsterdam 6 hectaren WEILAND onder Oudheusden. VOOR HET SEIZOEN VAN 1887 Woensdag 9 Maart 1887, namiddags huigen! en' aan de Baan' bij a 32 hectaren WEILAND onder Dussen en Meeuwen. Donderdag 10 Maart 1887, voorm. 10 ure, te Drongelen, in 't veerhuis 11 hectaren WEILAND onder Eethen. Vrjjdag- 11 Maart 1887, voorm. 10 ure, te Wijk, bij den heer J. BOUMAN Jr 11 hectaren WEILAND onder Wijk en Veen. Dinsdag 15 Maart 1887, voorm. 11 ure, te^Andel, bij den beer J. KALIS: 6 heet. WEILAND onder Andel. f 1.10 per flesch. Verkrijgbaar bij F. W. VAN LIEMPT te Waalwijk. Dit nam echter oiet weg, dat er hier en daar nog wei iets scheen te broeien, getuigen vooral in de buurt der Van-der-Werfstraai, Bouwen- iouwensteeg en aangrenzende stegen de nu en dan geuite bedreigingen nis de troepen waren ingerukt. Deze buurten warrn dan ook als he'. ware in staat va 1 beleg verklaard, zio werden ze door voet- en paardenvolk afgezet. Dit bleef dientengevolge tot na middernacht onder de. wapens toen alles weer rustig scheen. De woede tegen liet drijven der socialisten schijnt te Leiden werkelijk onrustbarend te zijn. Fabrikanten en werkbazen, van wie de Oranje klanten weten dat er socialisten bij ben werk zaam ziju, werd-n gewaarschuwd dezer, uit hun dienst te ontslaan daar zij bij weigering de gevol gen eveneens zouden ondervinden. Een liun-ier moet voor die bedreiging reed9 zijn gezwicht. De kamer van koophandel to Mannheim heeft in haar jaarverslag over 1886 weder de aandacht gevestigd op de werking der beschermende rechten. Uit een overzicht der laatste 12 jaren toont zij aan, dat de invoer van buitenlandsch graan, over het algemeen genomen, niet is afgenomen, on verschillig hoe de oogst is geweest, en dat de uitvoer daarentegen is verminderd sedert de toepassing van graanrechtenvooral sedert hun hooge opvoering. Vóór dien tijd over trof de uitvoer het bedrag dat thans gemid deld wordt ingevoerd. De tarwe uit Zuid- Duitschland, die vroeger naar Engeland ging, blijft nu in het land en drukt de markt, nog erger is het met de Noord-Duitsche; die de vroegere markten in België, Neder land en Engeland schier geheel heeft ver loren en nu naar Zuid-Duitschland wordt gezonden, waar zij minder in trek is. Zoo doende wordt de inlandsche markt gedrukt en dreigt de uitvoer allengs geheel te ver dwijnen. Als men de grenzen sluit voor buitenlandsche goederen, verspert men deu uitweg voor eigen voortbrengselen; want handel is ruil. De algemeene toestand is, volgens het jaarvei^lag, iets beter geweest dan in 1885. BAARDWIJK, 1 Maart. PI. Mustert, -kweeke- ling alhier, heeft eervol ontslag gevraagd en be komen. In liet noorden van Italië hebben nieuwe aard bevingen plaats gehad, met nog veel noodlottiger gevolgen dan de eerste daar en in het zuiden van Frankrijk. De berichten spreken van'1600 of 2000 dooden en gewonden. Te Bagardo alleen kwamen 300 menschen om liet leven door liet instorten van een kerk, waar heen men zich begeven had om Gods bescherming in te roepen. Plotseling bracht een hevige schok de muren aan het wankelen en vele honderden menschen werden onder de puinhopen begraven,, zoodat niet minder dan 300 personen gedood of vreeselijk gekwetst werden. Drie spoortreinen met troepen en levensmiddelen zijn er tot eerste hulp heen vertrokken. Zondag bezocht de minis ter van openbare werken het zwaar geteisterde plaatsje. De personen, die bij het instorten dei- kerk den dooa vonden, zijn in één grooten kuil op de begraafplaats ter aarde besteld, en maat regelen tegen besmetting zijn genomen; de minister liet een klooster inrichten tot gasthuis voor onge veer 60 gewonden, van wie velen ernstig gekwetst zijn. Te Diano Marina stortte een danszaal in, waar een carnavalsbal gegeven werd. Honderd zestig menschen werden daar onder het puin bedolven. Als een bijzonderheid meldt men van daar, dat alle oude gebouwen de schokken hebben weer staan. Te Savona houden 2500 menschen verblijf in spoorwagens. Men is nu in de verschillende plaatsen druk bezig met het wegruimen van het puin, waaronder vele ongelukkigen begraven liggen. Te Russana zijn 50 dooden en 36 gewonden; te Dianocartello 30, te Castellare ook 30 dooden en vele gewonden. Verscheidene dorpen, die op berghellingen ge bouwd waren, zijn in puin naar beneden gestort. Ook het stadje Diano Marina is geheel verwoest, daar zijn 250 deoden en gewonden. Te Oneglia is de.-gevangenis ingestort, waardoor eenige ge vangenen gedood werden. Drie spoortreinen met soldaten en levensmid delen zijn uit Genua vertrokken om de noodlij dende inwoners der geheel of gedeeltelijk ver woeste plaatsen te liulp te komen. Voor wat Frankrijk betreft, luiden de berichten uit Menton allertreurigst. Vreeselijk ziju de ver woestingen aldaar aangericht. Op vele punten heeft de stad het aanzien, als of zij gebombardeerd is. Bij de toegangen van het spoorwegstation Onder anderen is geen huis ongedeerd gebleven. Overal lagen puinhoopen en allerwegen kampeerde de bevolking onder den blooteu hemel, Voortdurend komen nog berichten, zoowel uit Menton als uit andere plaatsen des lands, van het overlijden van personen, als gevolg van de won den die zij ontvangen hadden. De minister-president wacht de rapporten dei- prefecten van de door de aardbevingen geteisterde departementen af, om te bepalen hoe groot liet krediet zal zijn, dat hij bij de kamers zal aan vragen ter tegemoetkoming in den nood. Middeler wijl heeft hij 10,000 fr. aan den prefect der Zee- Alpen gezonden. De commissie van den departementalen raad van dat gewest heeft eene som van 17,000 fr. ter beschikking van de prelect gesteld, om voorshands in de dringendste behoeften te voorzien. Een ooggetuige van de aardbeving te Men- tone, een der plaatsen welk het ergst door de ramp geleden hebben, geeft daarvan in de „Köln Ztg." een beschrijving, waaraan wij het volgende ontleenen „De eerste, langste en heftigste schok deed, eenige minuten vóór zessen, de bewoners van Men- tone uit den slaap opschrikken. Ik hoorde een gedreun en een gesuis in de lucht en in den grond een kraken, breken en barsten, en voelde het hoog gelegen hótel, waar ik met mijn vrouw logeerde, zoo lievig op zijn grondvesten schudden, dat wij elk oogenblik verwachtten, bedolven te worden onder het puin van het wankelende gebouw. Het dak stortte in; de schoorsteenen vielen door de zolderingen der bovenste verdiepingen, en 'een dame werd daar onder het puin bedolven. Alles wat breekbaar was in de kamers lag verbrijzeld op den grondde muren spleten. In de gangen klonk gejammer en geschreeuw, en liep men angstig heen en weer. Tusschen dat alles door hielahet dreunen, rommelen en kraken aan, in die vrees lijke minuut welke de eerste schok duurde. Eu uit de straten beneden, welke in een stofwolk gehuld waren, klonken, als een ver verward ge rucht, de angstkreten der uilhun huizen vluchtende inwoners. Eindelijk was het ontzottende oogen blik voorbij en hield de aardbeving op, terwijl liet gerommel, als een heendrijvend ouweder, lang zaam wegstierf. „Wij hadden ons juist in allerijl aangekleed, en wilden de kamer en het hótel verlaten, toen de tweede schok kwam, cn wij, als verlamd van schrik, bleven waar wij waren, in het wankelende gebouw. Deze schok was kort en lang zoo hevig niet als de vorigemaar hij voltooide bij vele gebouwen het vernielingswerk, door den eersten schok begonnen. „Nu snelden wij, uit liet krakende gebouw, naar buiten, waar alle gasten, velen slechts met een hemd en een wollen deken om het liif gevlucht waren. „Het tooneel van verwoesting, dat wij aan schouwden toen wij in de eigenlijke stad afdaal den, was veel erger dan wij gedacht hadden, bijna geen huis was onbeschadigd. Vele huizen en villa's waren als kaartenhuizen ineengestort; andere schenen van buiten onbeschadigd, maar van binnen geheel vernield. Het gejammer dei- inwoners was hartverscheurend. Het 'gezicht van al de zonderling toegetakelde burgers en vreemde lingen die er dooreen liepen zou onder andere omstandigheden kluchtig zijn gewesst; maar thans verscherpte het den treurigen indruk. Mentone geleek, wat de verwoesting betreft, een gebom bardeerde, en wat de verwarring aangaat, een pas door den vijand ingenomen stad. Tegen negen uren was algemeen de hevigste schrik voorbij. Maar bij den derden en den vier den schok, die nu volgden, ontstond er een alge meene paniek, en wie maar kon, vluchtte vóór den avond uit Mentone, om niet nog een nacht in bijna instortende gebouwen ol'op het open veld te moeten doorbrengen. Dien dag vertrokken 10,000 personen per spoor in de richting van Mar seille cn Parijs, en 5000 in de richting van Ven- timiglia en Genua. Naar men uit Cannes bericht, heeft de aard beving daar geen schade van belang aangericht. De schrik onder de inwoners was echter zeer groot. De engelschc kroonprins vertoefde daar met zijn zoon, om de onthulling van een St. George- beeld bij te wonen, dat gewijd is aan de nage dachtenis van zijn broeder, den hertog van Albany, en .hij gaf een goed voorbeeld van zelfbelieer- sching. Toen de eerste schokken gevoeld werden, weigerde hij het hótel te verlaten; hij bleef rustig te bed liggen, en stelde door zijn kalmte ook zijn omgeving* ger.ust. Te Nïzza zijn eenige menschen gestorven ten gevolge van den hevigen schrik. Naar luid van zeelieden, die met hun vaar tuig te San Remo waren aangekomen, zijn de aardbevingen ook op zee gevoeld. De schokken waren zoo hevig, dat de bemanning en de passa giers aan eene aanvaring of aan het stooten op eene klip dachten, en zich in allerijl naar het dek begaven. Naar het beweren van den fransclien geleerde Flammarion en een paar andere, was de aardbe ving niet van vulkanisclien aard, maar werd zij veroorzaakt door een uitbarsting van stoom, ont staan doordien liet water der Middellandsche zee zich wierp op zeer diep gelegen en dus zeer warme rotsen. Ook brengt hij, evenals Falb, dc nieuwe maan cn de zonsverduistering ermee in verband. Dat er verdere schokken zullen komen acht hij, evenals ook Pater Denza, van het Observatorium te Turyn, niet waarschijnlijk. Bij de vreeselijke catastrophe, die op de kus ten van Provence en vooral in Italië heeft plaats gevonden, is Monaco bijzonder vrijgeloopen. üp twee schiereilanden gelegen, die ver in zee vooruit steken, hebben Monaco en Monte-Carlo, geheel buiten de lijn der aardbeving gelegen, niet alleen geen ongeluk, maar zelfs niet de minste raateriëele schade te betreuren. De vreemdelingen, verre van haastig het vorstendom te verlaten, zijn in groot aantal gebleven en hebben er nu volstrekt geen spijt van. Overal keert dc rust en de kalmte terug en velen, die eerst besloten hadden den stroom te volgen, zijn nu voornemens hun verblijf volstrekt niet te verkorten. Omtrent den diefstal op het postkantoor te St. Oedenrode schrijft men ons Tusschen Zaterdag cn Zondag heeft men be proefd een paneel uit de deur te snijdendit is ook bijna gelukt, want in een paar minuten kon men ze er uithalen eene ruit heeft men ver brijzeld, de blinden met kracht open gedrongen en de brandkast vervolgens eenvoudig uitgedragen drarna heeft men die op eene stootkar, welke bij Kemps uit het karhuis was gehaald, zooveel mogelijk over den berm van den weg rijdende, naar eene weide gebracht, zeer kort bij bewoonde huizen op den Lindendijk, en daar door mid del van voorhamers, welke men uit de smederij van Kapal had gehaald, een gat in de deur ge slagen, liet slot er uit gebroken en den inhoud, ongeveer f 1300, meegenomen. Een brieije van f25 en een van f 10, zoomede een aangeteekende brief, aan liet adres van H. W. van der Hagen, heeft men laten liggen op de weide. De twee voorhamers heeft men waarschijnlijk niet tegelijk gehaald, maar de andere toen de eerste van de steel gebroken was. De dievenwant er waren er zeker meer dan eenschijnen heel rustig tewerk te zijn gegaan, want men had op 't kantoor blijkbaar een borrel gedronken en uit den tabakspot van den directeur een pijp gestopt of een pruim genomen. De flesch die nog niet geheel uitgeput was, heeft men ach tergelaten, Het is nog niet bekend wie de dieven zijn, de justitie uit 's Bosch is Zondagmiddag hier geweest en heeft natuurlijk een en adnere opgenomen. BAARDWIJK. Gedurende de maanden Januari en Februari. GEBOREN. Petronella, d. v. G. van de Lem en A. Boelen. Hendrikus z. v. C. Pullens en C. van der Mee. Cornelis z. v. M. Dollekens en J. van der Wens. OVERLEDEN. L. Maas jm. 6 m. GEHUWD. J. Staal 46 'j. Wed. van L. Maas met A. Mans jd. 27 j. GORINOHEM, 28 Februari. Men besteedde voor: ristarwe i'7,70 a 7.90 roodc dito f 6,59 f6,80, witte dito f7,75 b. 17-95 inl. rogge f6,a 6,15 buitenl. dito f'0,a 0, gerst 1*4,95 a 5,15, haver f 2,90 a 3,25 beste kook- crwten 10,00 a 0,00, lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 168 koeien en paarden. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f 180 a 240 KallVaarzcn f 130 a 180 Melkkoeien 1 120 a 170 Ilokkeling ossen f 0 0 l1/" jarige ossen f 80 a 110 Giiiste vaarzen f 80 120 Pinken f 40 a 80 Graskalveren f 20 a 50 Nuchtere kalv. f 6a 12 Aangevoerd J2 varkens van 20 a 2i c., voor dito a c. per half kilo, 134 biggen van 8 tot f 14 per stuk. Boter 50 a 60 cent per half kilo. Eieren f 0.65 a 0.75 per 26 stuks. ROTTERDAM, 2S Februari. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f7.30 f7.50 Mindere en geringe f6.20 7,20 llogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.50 a 5.70; dito mindere f4.75 a 5.40. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter Vlas. De handel op het land was gedurende de afgeloopen week wederom niet levendig en bepaalde zich hoofdzakelijk tot de betere soorten. Heden werden ongeveer 44,000 steen ter markt aangevoerd, meerendeels bestaande uit gemeen en zeer gemeen vlas, die slechts langzaam opruim den tot bijna vorige prijzen. Lijnzaad met meer kooplust dan vorige week en aangezien de aanvoer niet groot waswaren prijzen wel zoo vast te noemen. ROTTERDAM, 1 Maart 3 887. Bericht van de makelaars M. 0. W BREUKELMAN. Huiden. De reeds geannonceerde veiling van diverse droge Afrikaansche huiden zal plaats hebben Dinsdag 8 Maart a. s. des namiddags ten 3 ure en zullen nog aange boden worden ca. 2000 Java Buffelhuiden ca. 7 kilo, en eenige partijen Calcutta run derhuiden Inschrijving van ca. 5000 Java runder en Buffelhuiden en 1050 droge B.-Ayres koe- en osssenhuiden. Verkoop bij inschrijving op Woensdag 9 Maart 1887, 's middags 12 ure. Per „Gelderland" van Soerabaya. 1217 runder fact gew. circa 3.13 k. dooreen. 327 y a 6,43 199 3,16/, 6,78 111 u u u u u 3,43 188 7,45 24 n 4,66 u 192 buffel 12,93 133 12,85„ 259 ruuder 3,48 •388 6,25 59 3,36 51 6,30 97 buffel 8,70 3 U II 8,70 y Van Pasoeroean. 808 runder fact.gew. circa 3 k. dooreen. 375 5,58 44" u u u 9,18 195 3,34-// 65 y y y 5,54 y y 111 buffel 10,62/, Bij de heeren PHILIPPI Co. Per stoomboot via Antwerpen. 953 droge Buenos Ayres koe-en ossenhuiden circa 92/5 k. 97 droge B.-Ayres kalfsvellen ca. 5 k. PARIJS, 1 Maart. Uit St. Etience wordt gemeld, dat er in eene mijn te Cbatelies eene onlpl'-ffing van mijugas heeft plaatsgehad-. MeD verzekert dat er honderd personen het slacht offer van zijn geworden. GIURGEVO 1 Maart. Gisteren avond zijn alle voertuigen te Routschouck gerequireerd voor het vervoer van troepen naar Silistria, waar zich het garnizoen heeft gekeerd legen het regentschap. De garnizoenen van Varna en Sohoumla zijn eveueens op weg naar Silistria. en Wed. Adriaan Van Tilborgk. die, tevens namens wederzjdsche familiën hunnen oprechten dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstellingbij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Capelle2 Maart 1887. Heden overleed tot onze diepe droef-K I beid, door een noodlottig toeval plotse-1 j ling onze geliefde echtgenoot en vader I I in den ouderdom van ruim 50 jaren. I Wed. J. VAN DEN HEUVEL geb. Bakx I en kinderen. Waalwijk, 23 Februari '87. jY.B. De affaire zal op denzelfden voet I Efi worden voortgezet. Hiermede hebben wij de eer te berichten, dat wij vóór medio Maart bier verwachten via Antwerpen per steamer „Princesse'Cle mentine" van O RAN (qual. belle,)' (branches d'Espagne), alsmede, via Amsterdam, per steamer „Jason" van Smyrna in zes verschillende merken en prijzen. Monsters hiervan aanwezig. te Waalwijk maakt bekend dat het te Genderen, van de Erven IS. VAN GAM- MEREN, is ingezet en verhoogd aan f'1000. TOESLAG Donderdag 3 Maart 1886 's namiddags ten 1 ure bij A. van Wijk te Genderen. zullen voor de heeren A. VOS en J. MILLENAAR, te Drongelen, op Donderdag 8 Maart 1887, des namiddags 1 uur, ter herberge van P. NIEUWKOOP, op den Dijk te Dron gelen, voor één jaar PUBLIEK VERHUREN;

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3