BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Italië. Rusland. fijip-planrt. T 'n In het gehucht Larum, nabij GhecI heeft on langs een boer, Martin Caers, den deurwaarder Charles Debie, die hem kwam dagvaarden, om wegens diefstal van brandhout voor de rechtbank te Turnhout te verschijnen, met een jachtgeweer doodgeschoten. De ongelukkige kreeg op het oogenblik, dat hij, niets kwaads vermoedende, de woning binnentrad, het schot vlak voor het hoofd en gaf onmiddelijk den geest. Caers ver liet daarop, met zijn geweer gewapend en ieder, die hem mocht willen naderen, dreigende neer te schieten, hel huis, en wist in de algemeene ontsteltenis te ontvluchten. Deze week heeft men ter p'aatse van de mijnramp eerst de gelegenheid gehad met nauw keurigheid hel aantal slachtoffers en vermisten na te gaan, en daarbij is men tot de zeer ver blijdende ontdekking gekomen, dat er een 50tal mijnwerkers meer gered zijn daa meD in de ont steltenis der eerste dagen vermoedde. Vrijdag bevonden zich in de mijn 175 man; van dezen waren cr Dinsdag geheel ongedeerd op het appel 57, terwijl men aanvankelijk slechts van 14 geredden wist; gewond zijn er 7 uit de mijn te voorschijn gehaald, van welke 2 echter spoedig zijn overleden, zoodat het aantal dooden in het geheel 113 bedraagt; van dezen waren Dinsdag er 93 te voorschijn gebracht. Men zou zich kunnen verbazen, schrijft een correspondent, dat men van Vrijdag eerst Dinsdag er toe gekomen is nauwkeurig het aantal slacht offers vast te stellen, maar toch is dit zeer ver klaarbaar; het geheele personeel heeft zich on middelijk en onafgebroken aan het reddingswerk gewijd. Daarbij komt nog dat zij, die in of bij de mijn zijn op het oogenblik eener ontploffing en die niet getroffen worden, gewoonlijk met zulk eene ontzetting vluchten, dat zij de eerste dagen zich niet weder ter plaatse vertoonen. Zij, die op die wijze bij hunne huisgenooten terug komen, denken er natuurlijk niet aan, aan de autoriteiten, die naar vermisten en dooden zoeken, te gaan zeggen dat zij nog in leven zijn. De angst der mijnwerkers bij eene ontploffing vindt zijne eigenaardige uitdrukking in eene spreek wijze, in de Borinage in gebruik „il se sauve comme un brülé de grisou." De kamer van afgevaardigden heeft, na ver werping van verscheidene amendementen, met 238 tegen 338 stemmen de wet aaDgenomen, waarbij biunenlandsche granen worden belast ir.et een recht van 5 francs per 100 kilo. De kamer van afgevaardigden heeft met eenparige stemmen het üoor den minister van binnenlandsche zaken aangevraagde krediet van 1,050,000 fr. ten behoeve vat) de familiën, die het slachtoffer zijn geworden van de aardbevin gen, goedgekeurd. Tri de leerlouwerij Rochier te Lyon is eene werkstaking uitgebarsten. De anarchisten stook ten de werkstakers op tot wanordelijkheden, doch de politie nam 30 der belhamels in arrest en wist een oproer te voorkomen. De geruchten betreffende het bestaan eener ministerieele crisis houden aan. Verscheidene dagbladen verklaren dat de demo cratische elementen in het ministerie en de meer derheid der kamer ontevreden zijn over de be noeming van generaal Casala toi minister van oorlog. De ministerieele dagbladen spreken die geruch ten tegen. berger en Richter het standpunt der vrijzinnige partij tegenover het ontwerp hadden toegelicht, nam de oude mede-aanvoerder van het centrum Reichensperger het woord en verklaarde voor zich zeiven en eenige partijgenooten, thans wegens den politieken toestand voor het septennaai te zullen stemmen. Op deze verklaring volgde eene stormachtige toejuiching van de zijde der nationaal-liberale en conservatieve partijen. Nadat Eugen Richter nu nog onder eene alge meene hilariteit den geheelen rijksdag had be stempeld als zijnde „louter een angstproduct der kiezers", werd het debat gesloten. Het beslissende art 1 werd aangenomen met 233 tegen 48 stemmen terwijl 83 leden zich buiten stemming hielden. Art. 2 is daarna aangenomen met 247 stem men tegen 20. 83 leden onthielden zich van stemming. De overige artikelen werden bij acclamatie goedgekeurd, Men heeft te Berlijn erg gelachen om de verhalen in de buitenlandsche bladen over de zeer toenemende zwakte van den keizer of over zijn halven of heelen dood. De ontdekker vau dit verzinsel is nog altijd niet gevonden het schijnt een onkruid te zijn op Franschen bodem gewassen en van daar overgewaaid. Bij den rijksdag is een wetsontwerp be- treffeude de kunstboter ingekomen. Er wordt in bepaalddat winkels eu andere lokalen of plaatsen, met inbegrip van standplaatsen op markten, waar kunstboter wordt verkocht of te koop gesteld op eene in het oogloopende plaats moeten zijn voorzien van het duidelijk en on- uitwischbaar opschrift: „Verkoop van kunstboter" Vaten en andere voorwerpen waarin die boter wordt verkocht of te koop gesteld, moeten ins gelijks op eeue in 't oogvallend plaats gemerkt zijn met het duidelijk en onuitwischbaar op schrift „kunstboter." Blijkens te Berlijn ontvangen berichten heeft de krijgsraad te Rustschuk nog 130 personen, die aan den opstand hebben deelgenomen, ver oordeeld, en wel tot dwangarbeid voor den tijd van 3 tol 11 jaar. Doodvonnissen zijn er niet meer uitgesproken, De Porte had dau'ook de Bulgaarsche regenten ten ernstigste tegen de uitvoering vau doodvonnissen gewaarschuwd, en hen voor verdere executiën persoonlijk verantwoor delijk gesteld. Voor het geval dal Bulgarije door Russische troepen wordt bezet, zal de Porte Oost- Rumelië en de Balkanpassen bezetten. Twee befaamde boeven zijn in den nacht vnn laatstleden Vrijdag uit de gevangenis te Diez ontsnapt. Een der twee is de bekende inbreker Heinrich Glockenheimer, uit de Palz geboortig. Eenigen tijd geleden was hij tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het is trouwens niet de eerste maal, dat hij achter deur en grendel gestopt, zijn vrijheid weet te herkrijgen. Eenige jaren geleden was hij gevangen te Meisenheim en ook daar wist hij aan het waakzaam oog var. zijn bewaarders te ontsnappen. Het eigenaardige is, dat men noch te Meisenheim, noch te Diez zich verklaren kan, hoe de boef zich de ont vluchting heeft mogelijk gemaakt, daar beide gevangenisseu zoowel binnen als buiten zwaar bewaakt worden. Volgens de Tribuna is het defensieve verbond tusschen Duitschland Oostenrijk en Italië ge- teekend. De Diritto zegt dat de door Duitschland en Oostenrijk aan Italië beloofde veigoeding in grondgebied voor diens militairen bijstand, daar in zou bestaan, dat in geval van oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland, aan Italië de provincie Rosereto tot aan Tfeute wordt afgestaan, en in geval vau een oorlog tusschen Duitschland eu Frankrijk, Nice, Savooie en een deel van Provence. Oostenrijk en Duitschland verbinden zich het evenwicht aan de Middellandsche Zee te hand haven en in eventueele gevallen Italië's eischen op het bezit van Tripoli te ondersteunen. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. Nog steeds hcerscht in Bulgarije groote span ning, zoowel omdat rae'i nieuwe ongeregeldheden, als wraaknemingen van Rusland ducht. Rusland zat er echter, blijkt duidelijk uit alles, en kan nu het mislukken en de bloedige onderdrukking van den opstand niet verkroppen. De eenige stap, die Rusland echter tot nu deed is, dat het Zilteff en Panoff als zijne on derdanen liet opeischeu. Voor laatstgenoemde echter kwam de eisch te laat, daar hij reeds gefusilleerd was. Het is echter zeer de vraag of Panoff, die zich iu den oorlog tegen de Se.r- viërs zeer heeft onderscheiden, werkelijk een Rus is. Maar deze zaak kau 't begiu van de onaan genaamheden wezen. Om Philippopel zouden zich benden opstan delingen vertoond hebben, en een eskadron ruiters is uitgerukt om bon uiteen te drijven. In liet stadhuis te Sofia is brand ontstaan en slechts met veel inspanning slaagden politie eü brandweer er in de archieven te redden. De brand moet aangestoken zijn door ontslagen ambtenaars van de secretarie, die op deze wijze de sporen vau door hen gepleegde onregelma tigheden voor goed hadden hopen uit te wisschen. Volgens te Weenen aangekomen berichten heerscht in geheel Bulgarije groote spanning. Op velerlei plaatsen vreest men nieuwe ongere geldheden. De zaken staan stil. Naast de administratieve autoriteiten zetelt een comité, bestaande voor een groot deel uit personen, die tot de uiterste geavanceerde partij der regenten behooren. Volgens het Parijsche Journal des Débats, zijn zes Oostenrijksche officieren, op uituoodiging van het regentschap, te Sofia gekomen, om als instructeurs bij het leger op te treden. Uit Semlin wordt van 9 Maart geseind Te Sofia zijn vijfhonderd personen gevungen genomen, onder wie vele priesters en notabelen, cn ook een neef van Zankoff. Er heerscht de grootste verslagenheid in het landde orde blijft volmaakt bewaard. Volgens bericht uit Konstantinopel hebben de ambassadeurs aldaar een collectieven stap gedaan bij de Porte, dat deze nieuwe terecht stellingen in Bulgarije zou beletten. Eeue dépêche uit Weenen meldt, dat de Fran- sche consul le Sofia iu gelijken zin een krachtig vertoog lot de Bulgaarsche regenten gericht heeft. In telegrammen uil St.-Petersburg wordt ge meld, dat in de regeeringskringen aldaar groote ontroering en verontwaardigiug heerscht, wegeDS de bloedige onderdrukking van den opstaüd te Rutsschuk. De bladen achten de inmenging van Rusland thans onvermijdelijk. Vandaar de da ling van den papierroebel. Tot hier toe zijn 65 officieren en kadetten in de vesting van Peter en Paul opgesloten, we gens deelneming aan de samenzwering te St.-Pe- tersburg. De ministers van oorlog en binnenland sche zaken maken beiden aanspraak op het recht vonnis te 7ellen over de schuldigen. Drie jaar geleden werd te St.-Peterburg de overste der gendarmerie, Sudeikin, door nihilisten vermoord. De moordenaar was een gewezen kapi tein der artillerie, Degajew, die wegens nihilis tische misdaden was veroordeeld, maar door Sudeikin als spion werd gebruikt, en als zoodanig uitstekende diensten bewees. Hij ontdekte onder anderen een samenzwering tegen het leven van den keizer. Zijn vroegere partijgenooten kwamen er achter en dwongen hem, onder bedreiging zijn vrouw en kinderen te dooden, Sudeikin, die een gevaarlijk vijand van hen »vas, te vermoorden. Degajew volvoerde de misdaad en ontvluchtte alle pogingen hem te vatten waren vergeefsch, niettegenstaande 10,000 roebels op zijn hoofd aaiaigptttpl fl fanterie, wat de sergeanten betreft. Behalve wijziging in dc eischeu voor de leervakken enz., is bepaald, dat de milicien-korporaal otn tot milicien-sergeant te worden bevorderd, gedurende ten minste vier maanden den graad van korporaal moet hebben bekleed, en in dien tijd moet heb ben doen blijken, zijn gezag als meerdere goed te kunnen handhaven. Aan Z. M. den koning en aan de tweede kamer is een adres gericht, waarin adressanten aandringen het „tot stand komen van een wet te bevorderen, waardoor in het vervolg een onder scheid zal worden gemaakt in de straffen en althans in de wijze van behandeling in de ge vangenis van personen, die wegens politieke misdrijven veroordeeld worden." Beide adressen dragen de handteekeningen van de heeren prof. B. H. Pekelharii.g, te Delft dr. H. C. Muller en dr. P. C. F. Frowein, te Amsterdam Joan Nieuwenhuis, te Groningen, en dr. Vitus Bruinsma, te Leeuwarden. Met genoegen berichten wij, dat de tweede serie van Baoning's gezamenlijke Novellen en Vertellingen voltooid is metde geschiedkundige novelle uit het jaar O. H. 1566 de beeldstor- mors van 's-Hertogenbosch. Eene derde en laatste serie wacht ons. Moge een dankbaar onthaal den begaafden schrijver, den redacteur van de Katholieke Illus tratie bewijzen, hoe hoog ook zijn verdienstelijke arbeid op novellistisch gebied gewaardeerd wordt. Uit den Haag wordt het overlijden gemeld van den heer J. D. Doorman, hoofdredacteur van iiet „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Graven- hagp." De dood kwam geheel onverwacht voor den krachtvolle)) man, dis even zestig jaren telde en Dinsdag nog op zijn bureel werkzaam was. Zijn werkzaam leven was geh el aan zijne taak gewijd, en hij vervulde die op eene wijze, welke uog laug de herinnering zal bewaren aan den ernst van zijn streven en de gemoedelijkheid van zijn karakter. In den geest van de bekende weegmachines zullen thans toestellen aan de stations worden geplaatst welke, als de reiziger een 2l/2 centstuk in de sleuf steekt, een polis te voorschiju brengen, die hem voor eventueëele ongelukkeu verzekert voor 100 pd. st. of f1200. Practisch en nuttig tevens Uit Rozendaal schrijft men dd. 8 Maart: Het lijk van den persoon, die jl. Zondagavond door den trein nabij deze gemeente is overreden, is herkend als dat van den heer D. Franken, mr. timmerman te Amsterdam. De ongelukkige is 21 jaar oud. Woensdag heeft de begrafenis alhier plaats gehad. Te Maastricht is thans gevankelijk binnen gebracht de vermoedelijke dader van den moord te Heerlerheide. De „Millioenenjuffrouw" Jaantje Struik. De „Leidsche giftmengster" vrouw Van der Linden. De vrouw van Jut... Br.... de lezer zou koud worden als wij nog meer van die namen noemden en daarom bepalen wij ons slechts tot dc volgende nieuwstijding Van 's Hertogenbosch naar Gorinchem werden Dinsiag 31 vrouwelijke gevangenen overgebracht. Begeleid door een brigade maréchaussées werden zij aan den Havendijk te Gorinchem gelost om door de Koornbeurs haar nieuwe woning te be reiken. De doorgang was overal door artillerie en politie afgezetzoodat geen ongeregeldheden konden plaats hebben. Twee voor levenslang waaronder de beruchte Leidsche gifmengster, openden den stoet. Hoewel bij sommige de maat der zonden vol was, dwongen zij toch medelijden af, hoewei enkelen onder haar met onbeschaam- don blik het publiek aanzageu. Dat honderden nieuwsgierig waren om ook de millioenenjuffrouw te zien, was te denken, doch werden daarin te leurgesteld daar deze met dit doorluchtig gezel schap niet mede kwam, doch wel de vrouw van den bekenden Jut. Een groenteman kreeg Dinsdagmiddag op de Prinsfinoraeht met ziio nvpr ilp.n_

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2