Nummer 22. Donderdag 17 Maart 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belg ie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. eöeegrowKTsraa Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Tentoonstelling van Voedingsmid delen te Amsterdam. De Vereeniging tot het houden van Pe riodieke Tentoonstellingen gevestigd te Am sterdam houdt eene tentoonsteling van voedingsmiddelen in de maanden Juui-Sep- tember 18S7. Het doel der tentoonstelling isbevordering der kennis van de voeding stoffen door de natuur den mensch in het dieren- en plautenrijk aangebodendoor onderlinge vergelijking te doeu streven naar verbetering zoo in voortbrenging (cultuur) als bereiding dier stoffen en daarbij de voor- oordeelenwelke nog dikwijls het gebruik vau nuttige stoffen in den weg staan op overtuigende wijze te bestrijden. Tot vermeerdering van het nut der ten tenstelling en om de gelegenheid tot verge lijking te geven worden wedstrijden en cnrsussen aan de tentoonstelling verbonden. De tentoonstelling wordt verdeeld in acht hoofdgroepen. Groep I. Dieren en plantenlevend of verschwaaraan voedingsmid delen ontleend worden. Groep II. Voedingsmiddelen in onberei- den of gedeeltelijk bereiden toestand. Groep III. Voedingsmiddelen tot gebruik geschiktwaaronder Land- en Tuinbouw en Zuivelbereiding. Groep IV. Bieren, wateren, vruchten sappen. Groep V. Hulpmiddelen voor bereiding, bewaring en verzending van de voedingsmiddelen en dran ken gtnoemd in groep II, III, IV, en VII. Groep VI. Hulpmiddelen voor het onder zoek en de kennis van voe dingsmiddelen, dranken, enz. Groep VII. Voedingsmiddelen m de keu ken tot het gebruik geschikt gemaakt. Groep VIII. Gerbruik en toediening. De groote verscheidenheid der onderdeelen waaruit iedere groep bestaatzal deze ten toonstelling zeer belangrijk maken. De aanvraag om plaatsruimte geschiedt op formulieren die gratis verkrijgbaar zijn, zij moeten gedaan worden vóór 15 April 1887. De prijzen der plaatsruimte zijn als volgt f 15.per M3 voor ruimten rondom toegankelijk. f 10.per M3 aan eene zijde toegankelijk. f 2.50 per M2 voor muur vlakte, f 2.50 ruimten in de open lucht. Plaatsruimte, in te nemen voor het tijdelijk tentoonstellen van levende dieren en van spoedig aan bederf onderhevig zijnde voe dingsmiddelen kau kosteloos verstrekt worden. Aan de inzenders kan het recht van ver koop hunner waren worden verleend. De onderscheidingen welke aan de inzenders voor de best erkende producten en voorwerpen zullen uitgereikt worden bestaan in Eere diploma's Diploma's voor GoudenZilveren en Bronzen medailles en Eervolle vermeldingen. Aan voedingsmiddelen in hermetisch ge sloten blikken of potten bewaardalsmede aan biersoorten en geconserveerde eieren kunnen alleen de hoogste prijzen toegekend worden, onder voorwaarde, dat zij een reis uit en thuis naar Ned. Indie gemaakt heb ben en dat na terugkomst door onderzoek gebleken isdat de inhoud zich in onbe dorven staat bevindt. De verzending zal door en voor rekening der Iloofd-Commissie geschieden. Een gedeelte der tentoonstellingsterreinen buiten het gebouw zal aangelegd en inge richt worden als een marktplein uit de 17e eeuw. Aan dit marktplein, waarop o. a. mu ziekuitvoeringen enz. zullen gegeven worden, zullen plaats vinden alle gebouwen welke gewoonlijk op tentoonstellingsterreinen ver spreid zijn zooals restauraties verkoopplaat sen van melkbiervruchtenenz. De verkoop van voedingsmiddelen en dranken zal aldaar worden toegelaten. De tentoonstelling belooft dus in allen deele aantrekkelijk te zullen zijn. Ook voor de industrie van Noord-Brabantzal er gelegenheid bestaan nieuwe débouché's op de tentoonstelling te vinden. Vooral wordt daarop de aandacht gevestigd van kunstboter - fabrikanten bierbrouwers en fabrikanten van linnen en pellen en van zoovele andere takken van nijverheid. De kamer van koophandel alhier is aan gezocht de belangen der tentoonstelling te bevorderen. Bij haar zijti verkrijgbaar gesteld reglementen en programma's der tentoon stelling, terwijl zij zich gaarne bereid ver klaart tot het verstrekken van nadere in lichtingen. Kleisz haalde toen een revolver te vooschijn en school dit op zijne geliefde af, vervolgens het wapen op zich zelf richtende. Het meisje is zwaar gewond de kogel ging door haar rech terwang om door de linker weder te voorschijn te komen. Kleisz zelf is doodelijk gewond naar het hospitaal gebracht. De catastrophe van Quaregnou. De aanblik van de mijo Saiut-Désirce is hartverscheurend. Zij ziet er uit als een groot ledig lijkenhuis. De opgravingen en de daarmede gepaard gaande drukte de toebereidselen voor het begraven, de te vervullen formaliteiten, dit alles gaf, hoe treu rig dan ook, toch eenige afleiding. Er heeischt een doodelijke stilte, in de mijn zelve is men met de herstellingen begonnen. De werkstaking houdt aan en de sociaal-demo craten vinden bij deze onontwikkelde werklieden een maar al te vruchtbaar veld. Alfred Defuis seaux wordt als de Messias beschouwd. Toch heeft men hoop op spoedige hervatting der werk zaamheden. Wanueer men aan de mijnwerkers zelf naar de schuld der mijnrampen vraagt, zullen de meesten u antwoorden dat het de ingenieurs zijn, wien de oorzaak moet toegeschreven woruen. De anti pathie t gen de ingenieurs wordt hoofdzakelijk door de volksleiders opgewekt. Deze maken den ondergeschikten wijs dat de ingenieurs niet wer ken, bij eiken maaltijd champagne drinken, fabel achtige salarissen genieten de werklieden op alle mogelijke wijzen exploiteereu en dienten gevolge niet gcuoeg op hunne zaken passen om de oorzaken der rampei/ te voorkomen. Het is inderdaad bedroevend wanneer men dergelijke beschuldigingen uit den moud van de opgestookte ondergeschikten hoort en men overtuigd is, dat bij elke ramp bet de ingenieurs zijn die de grootste bewijzen van moed en toewijding aan den dag leggen. En voor welk salaris stellen de ingenieurs die bij de inijuen geëraployeerd zijn, hun leven ïd de waagschaal? De meesteu verdienen van 1200 tot 2400 franc3 per jaar, en zij moeten tal van dienstjaren achter den rug hebben vóór zij »oor pensioen in aanmerking kunneD komen. Te Antwerpen had deze week het volgende drama plaats in de Rue Pont-au-Fromage. Ze kere Kleisz, machinist op een der stoomers van de lied Star Line had liefdesbetrekkingen aan- gekuoopt met zekere Caroline v. d. Smissen, die bij haar oom en taute Minière inwoonde. Meer malen had Kleisz op een huwelijk aangedrongen, doch vond steeds tegenwerking bij deD voogd en de voogdes van het meisjeeo ook zij wilde liever uitstellen. Woensdagavond nu trad hij den winkel binnen, waar zijne geliefde woonde en herhaalde zija verzoek doch te vergeefs. De kamer van afgevaardigden heeft art. 2 van het wetsontwerp op de graanrechten met 338 tegen 150 stemmen aangenomen. Dit artikel bepaalt het invoerrecht voor buitenlandsche mcel- soorteu op 8 frs. per quintal. De kamer heeft een amendement aange nomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt de surtaxe te schorsen in geval daaruit duurte van het brood mocht ontstaan. De kamer zou dan vervolgens geraadpleegd worden. Artikel 1 werd daarna in zijn geheel aange nomen. De kamer nam vervolgens door opsteken van de handen de verdere bepalingen van het ont werp aan. Donderdag middag had in tiet arsenaal te Belfort een hevige melinietontploffing plaats. Zes personen zijn gedood en elf gewond. De minister van oorlog laat een streng onderzoek doen naar de oorzaak van het ongeval. Een Franscli oud-officier der genie, Favier moet ecu zelfstandigheid hebben uitgevonden, die het dynamiet melinietroburietkortom alle bekende „ieten", verre overtreft. Zij kan zonder gevaar worden vervoerd springt niet bij vuur en blijft voor oobepaaldeu tijd goed. Zij is bovendien viermaal minder duur dan meliniet. Opnieuw heeft een bloedig drama te Sar- tème (Corsika) plaats gehad. Drie jongelingen hadden bij het verlaten van een speelhuis, twist gekregen. Een hunner, zekere Benedetti,greep in woede ontstoken, zijn revolver en doodde zijn kameraad Lovicchiterwijl de derde Sampieri, licht gewond werd. Gendarmes, die op het gekual der schoten waren komen aanloopun zetten den moordenaar achternadie in een bosch kon vluchtenzonder door hunne revolverschoten getroffen te zijn, maar in zijn schuilplaats troffen hem twee geweerschoten cn Benedetti stortte dood neer. Men vermoedt, dat de broeders van Loviccbi de schoten gelost hadden. Een zonderling avondmaal had ODlaogs te Glasgow plaats nl. alleen voor dieven. Er waren er 150. Iedere gast ontving een gedrukt biljet. Aan de eene zijde stond „Toegangs- kaart voor het speciaal voor dieven uit biefstuk, pastei en plumpudding bestaande avondmaal, dat den 17en Februari, om half zeven, in Tolbooth HallHigh Street 10 plaats heeft. Dit avond maal is slechts voor mannen, die wegens diefstal veroordeeld zijn geweest. Ned Wrightuit Londen, die zelf inbreker en prijsbokBer geweest iszal eene belangrijke mededeeling doen en eene menigte middeltjes aangevenom vrij te komen. Daar het aantal gasten op 150 begroot wordtwordt men verzocht vroeg te komen." Aan de andere zijde stond: „Wanneer iemand in het gebouw wil komen vonder opgemerkt te worden dan kan men aan de achterdeur aan de Old Exchange Court binnengaan." Al de genen die veroordeeld waren geweestmoesten vooj Ned Wright de revue passeeren en velen die niet veroordeeld waren geweest, werden af gewezen. Onder het eten werden vele geestige toosten geslagen en Ned's dochter bespeelde de guitar. Een toeschouwer verteltdat het zoo netjes toegingdat de aristocratie van West End in Londen er een voorbeeld aan had kunnen nemen. De Standard meldt de volgende cijferde— pêche, gedagteekend 13 Maart, te hebben ont vangen „Eene mislukte poging tot het ver moorden van den czaar is beproefd." De Stan dard voegt er bijdat het bericht ontvangen is van zeer geloofwaardige zijde. De minister Fergunson deelde aan het lager huis mede dat eenige personen met ontptof- bare toestellen bij zich gevangen genomen zijn op den weg dien mer. dacht dat czaar Alex ander III zou nemen om zich naar de gods dienstoefening op den sterfdag van den vorigen czaar, te begeven. E n aaLslag heeft echter niet plaats gehad. Eene hoeve nabij Keadne (Ierland), welke een vijf politieagenten bezet hielden na er de tot betalen onvermogende boeren te hebben uit gezet is Zaterdag iu brand gestoken, zoodat de politiedienaars bijna stikten. Zij zijn ternauwer nood het gevaar ontsnapt. Door de „Thames-Yachtingclub wordt een in ternationale jachtwedstrijd gehouden rondom de Britsche eilanden bij gelegenheid van het feest ter viering der 50jarige regeering van koningin Victoria. De prijs bedraagt duizend guinjes. De jachten zullen den 14den Juni aan den mond der Theems de vaart beginnen, Aan de Standard wordt uit Konstantinopel gemeld dat de Bulgaarsche regeering verklaard heeft in te staan voor het leven van üp gevan gene samenzweerders. Tegenover Ruslands pro test tegen de terechtstelling der muiters verklaar de de Bulgaarsche regeering aan de Porte dat de Russische gezant te Konstantinopel verant woordelijk is voor de gebeurtenissen welke het ter rlood brengen der schuldigen noodzakelijk hebben gemaakt. Sedert jaren reeds worden van wege de Britsche regeeriüg jaarlijks prijzen uitgeloofd tot het aanmoedigen van het fokken van paarden. Dit middel heeft echter niet aan het doel be antwoord en thans heeft een lid van het par lement het voorstel gedaan het voor die prijzen bestemde geld op andere wijze te bestellen waardoor bet doel beter bereikt kan worden. Dit voorstel is door de regeering in overweging genomen. Wel wat veel geluk op eens ondervond een vrouw te Doura in Ierland, die dezer dagen het leven schonk aan 4 kinderen 3 meisjes en één jongen. De kinderen zijn allen wel. De vader is een kleine pachter en 't gezin lijdt groote ar moede. De eigenaar van de hoeve heeft echter den armen man een jaar pacht kwijtgescholden. Hel baart groot opzien, dat prins Bismarck in persoon ter Russische ambassade is versche nen, ten einde, ter gelegenheid van den geboor tedag van den czaar, zijnen gelukwensch aan te bieden sedert jaren was dit niet gebeurd. Ver der wordt de benoeming van den staatssecretaris graaf Hebert Bismarck tot ridder van den Witten Adelaar door den czaar, als een gewichtig teeken van toenadering tusschen Rusland en Duitsch land beschouwd. Men schrijft prins Von Bismarck het voornemen toe een belasting op het bier in 't leven te roepen. Voor eiken liter bier, die ver kocht wordt, zal de herbergier of koffiehuishou der een belasting van 1 pfennig moeten betalen. Ofschoon deze belasting niet hoog is, zal zij toch 40 millioen mark opbrengen. Het bierver- bruik in Duitschland bedraagt niet minder dan vier milliard liter per jaar. De heer Windthorst geeft in de Germania een breedvoerig memorandum, betreffende het ontwerp tot wijziging der Pruisische Meivetten. Blijkens den aauhef is dit stuk een voorloopig antwoord op verschillende vragen, die aangaande dat ontwerp tot hem waren gericht. Elk onder deel daarvan onderwerpt hij aan eene critiek, om ten slotte in zijne algemeene conclusie te staven, dat dit ontwerp niet als eene afdoende herziening der Meiwetten mag worden beschouwd. Doch wat hij bovenal betreurt, is dat in de Prui sische grondwet de afgeschafte artikelen over de betrekkingen tusschen kerk en staat nog niet weder zijn opgenomeD. Zoolang dit niet is ge daan, kan er zijns inziens geen sprake zijn van duurzamer, vrede tusschen kerk en staat. Twee jaren geleden werden een boerin in den omtrek van Magdala (Weimar) en haar knecht ter dood veroordeeld, wegens moord op den man der boerin. De vrouw kreeg, op haar

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1