52323 333^3332^ Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. j$CHETSEN UIT PaRIJS. verzoek, verzachting van het vonnis totjlevens- laage tuchthuisstraf, maar de knecht verklaarde, liever onschuldig te willen sterven dan genade te vragen. Zijn vonnis werd echter ook niet vol trokken. Het is nu door nieuw-ontdekte bewijzen gebleken, dat de beide veroordeelden werkelijk onschuldig zijn. De zaak zal thans voor het gerechtshof te Gera opnieuw behandeld worden. Het Armee-Verordnungsblatt bevat eene koninklijke order ter uitvoering der nieuwe le- gerwet. Volgens deze order zullen vier nieuw op te richten regimenten intanterie, alsook de op te richten vierde bataljons van bestaande re gimenten, uitsluitend in den Elzas en Baden in garnizoen worden gelegd. De Rijnprovincie ver krijgt in de grensplaatsen slechts drie bataljons in garnizoen. Hoewel er veel gesproken wordt van pogingen tot toenadering tusschen Rusland en Oostenrijk en men deze geruchten aan de berichten omtrent de reis van prins Lobanoff naar St. Petersburg ontleent, neemt men in Oostenrijk en Gallicie toch voortdurend voorzorgsmaatregelen. Te Lemberg zijn barakken gebouwd tot ber ging van 70,000 man. Te Stanislovow wordt voeding verzameld voor 150,000 man tegen 15 Maart. Te Tarnopol bevinden zich twee regi menten Hongaarsche cavalerie. De samentrek kingen der troepen zijn aldus gemaakt, dat de hoofdkwartieren te Przemijl en Stanislovow zijn. In eerste linie komen de Slavische regimenten terwijl de Hongaren in de tweede linie komen. In de dorpen worden blaadjes verspreid in het plat-Russisch, waarin men de verschrikkingen van een Russischen aanval afschildert. Er zijn maatregelen genomeD om de passage over de Weichsel en bijrivieren te versperren Men meldt uit Agram dat de bankier Mor- kowitsch bij bevel van het parket is gearresteerd tengevolge van een toost door hem onlangs op een openbaar bal uitgesproken. In deze toost had hij gedronken op dpn roem van Rusland, daarbij den wensch uitdrukkead, de straten van Agram spoedig door de hoeven der Kozaksche paarden te zien drukken. De aardbeving van Chios, in April 1881 die in Casamicciola van 1881 en 1883de groote uitbarsting van de Etna in Maart 1883, alsmede de mindere in Juli 1885 de aardbevingen iu Andalusië. in December 1885 die van verleden jaar in Griekenland en Egypte, de herhaalde kleine uitbarstingen van den Vesuvius de aard schokken in Piemont, in 1885 en 1886 zijn geen op zichzelf staande verschijnselen. Zij staan in tegendeel in verband met gelijksoortige verschijn selen elders, en voornamelijk met de ramp van Krakatau, in 1883. Voorts vestigt pater Denza de aandacht op het feit, dat men van de aardbeving van 23 Februari, den 25eu dier maand in de Vereenigde Staten den weerstoot heeft gevoeld, en evenzoo de aardschokken van 27 en 28 Aug. drie dagen later te Charleston zijn waargenomen. De zitting der kamer is bij koninklijk besluit verdaagd. Men verwacht, dat hare ontbinding zeer spoe dig zal volgen. Een telegram aan Le Monde uit Rome meldt, dat msgr. Rompolla aao den paus schrif telijk heeft medegedeeld, dat zijn gezondheids toestand hem niet toestaat het ambt van staats secretaris te aanvaarden. Pater Denza van het observatorium te Turijn, verklaart, dat de jongstö hevige aarbe- vingen in Italië en Zuid-Frankrijk niet adders zijn dan een nieuwe openbaring van de beroe ringen, waaraan in de laatste zes jaren de bodem der Middellandsche zee onderhevig is, en welke tot op de verste punten der aarde hare terug werking doen gevoelen. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. Een kapitein der marine en twee burgers, beschuldigd van medeplichtigheid aan den op stand, zijn door den krijgsraad veroordeeld, de kapitein tot een jaar vestingstraf en de burgers ter dood. Aan 300 jonge soldaten is gratie verleend. Door 100 oudere soldaten, die 1 tot 3 jaren gevangenisstraf hebben gekregen, zal een verzoek om gratie ingediend worden. Uit Sofia verneemt de Times dat de sa menzweerders vijftig straatroovers uit Montenegro onder den Russisschen ingenieur Beloff, tegen ruime belooning naar Sofia gezonden hadden om de voornaamste leden der regeeringspartij te ver moorden, zoodra te Sillistria en te Routschouck de opstand geslaagd zou zijn. Beloft is bij tijds gevlucht, maar ettelijke zijner gewapende bandieten zijn aan de regeering in handen ge vallen. De onderhandelingen met de Bulgaarsche regenten hebben te Sofia, volgens den Turkschen gevolmachtigde, een aanvang genomen. Daarbij is echter de grondslag opgeheven, die bij de be sprekingen te Konstantinopel tot uitgangspunt diende, dat nl. ook de oppositie, hetzij in het regentschap, hetzij iu het ministerie, zou worden vertegenwoordigd. Na de oproeren te Rustschuk en te Silistria willen de regenten daarvan niet meer hooren, daar de bewijzen van ve; trouwen, welke zij uit alle deelen des lands ontvingen, hen versterkten in de meening, dat de groote meerderheid van het Bulgaarsche volk niets van Zankoff en zijne aanhangers wil weten. Zoowel in Bulgarije als in Oost-Rumulië blijft het rustig, Te Philopopel heeft de regeering een dagorder uitgevaardigd, waarbij den Oost-Rumeliërs wordt medegedeeld, dat ieder die zich, hetzij met de wapenen, hetzij op andere wijze tegen de regee ring verzet, als een landverrader zal beschouwd en gestraft worden. De proclamatie eindigt met een beroep op de trouw van alle burgers, die in deze ernstige tijden tot de uiterste waakzaamheid worden aangespoord. Waalwijk, 16 Maart 1887. lo de tweede kamer kwam Maandag iu be handeling het voorstel-Schaepman tot gelijktijdige behandeling van het kiesrechthoofdstuk en het voorloopig kiesreglemeut in de additioneele ar tikelen. Zijn doel was niet een nieuw kiesrecht te vestigen alvorens te weten welke wetgever met de toepassing er van zou belast worden. De heer Mees opperde practische bezwaren tegen het voorstel. De heeren Ruys en Van Houten bestreden het ook, maar opperdeu het denkbeeld om in de verschillende nog te behan delen ontwerpen dus ook het kiesrecht op te nemen de daarbij passende artikelen uit de overgangsbepalingen die nu verkeerd in één ontwerp door de regeeriDg zijn saamgevat. De heer Schaepman trok nu zijn voorstel in, na gewaarschuwd te hebben dat de rechterzijde niet dupe denkt te worden van een ongerechte beslissing der linkerzijde over het kiesrecht. De algemeene discussie over de wijzigingen van hoofdstuk III is daarop aangevangen. De heer Lambrechts bestreed de lage eischen voor de kiesbevoegdheid en het algemeen stem recht. Bij het algemeen debat over het kiesrecht hoofdstuk der grondwetsherziening verklaarden de heeren Kolkman en Reekers zich voor het regeeringsvoorsteldat het kiezerskorps zal ver nieuwen en de kamer meer de uitdrukking zal doen zijn van den wil der natie. Algemeen stemrecht ligt niet iu het voorstel naar de eigen verk'aring der regeering. De heer Heldt verdedigde het algemeen kies recht als een onbetwistbaar burgerrecht en was door het regeeringsvoorstel niet bevredigd. De heer Schimmelpenninck van Nijenbeek ver dedigde het amendement Godin, dat waarborgde tegen de verwerping van additioneele artikelen na aanneming van hoofdstuk 3. De rechtbank te 's Bosch heeft in eene Zaterdag gehouden zitting behandeld de zaak van jonkhr. v. d. D. de W. en den len luitenant B„ vervolgd ter zake van duel. De eisch van het openbaar ministerie was voor B. 2 dagen hechtenis en voor v. d. D. d. W. 1 dag hech tenis. Zaterdag a. s. uitspraak. De arr.-rechtbank te Breda heeft jl. Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van A. v. d. S., 24 jaren oud arbeiderwonende te Roozendaalbeschuldigd van op den 6en Febr. jl. des avonds omstreeks 9^2 uren teRozendaal opzettelijk brand te hebben gesticht in een hou ten schuurtjestaande op ongeveer één meter afstand van de woningbewoond door zijn va der, stiefmoeder en hun kostganger H. P. T., welke personen op dat tijdstip reeds te bed lagen, van welken brand alzoo levensgevaar voor deze personen en gemeen gevaar voor goederen te duchten was. Hij werd door de rechtbank schuldig verklaard en veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf en in de kosteD. Te Oosterwijk is uit de Lei het lijk op gehaald van den directeur van het postkantoor aldaar, den heer De Winter. Bij een onderzoek moet zijn gebleken dat er een tekort in de kas van het postkantoor w»9 van ongeveer f 2000. Vrijdagochtend woedde te Vucht een hevige heidebrand. Om de naburige mastbosschen vooi branden te bewaren werd tegen'6 uren 'savonds de brandklok geluid en rukte de brandweer uit, die erna veel moeite in slaagde het vuur te stuiten. Op de lijn 's BoschHelmond ontspoorde Zaterdag nabij Beek en Donk de voorste goede renwagen van de tram waardoor twee goede renwagens verbrijzeld werden en een passa gierswagen gedeeltelijk werd beschadigd. Een werkman die op een der balkons stond viel door den schok voorover met het hoofd op een scherpen kant van den wagenwaardoor hij ernstig gewond werd. Vrijdag avond ontstond te Halsteren brand in de kap van den steenoven van de fabriek van den heer F. de Leeuw. De kap brandde geheel afde nevenstaande steenloodsen bleven gespaard. Daar de oven waarin steeneu buizen en pan nen aanwezig waren nog niet geheel wa3 afge- 9tookten de vuren door het water gebluscht werden is het aardewerk grootendeels bedorven. Uit Tilburg wordt gemeld Maandag namiddag omstreeks half drie be merkte Hoosemans de bewoner van een huisje dat deel uitmaakt van een aan den heer Van Gorp behoorend blok dat ziju bed, hetwelk op den zolder geplaatst wasin vlam was geraakt. Hij riep de hulp in van een paar buren om den brand te blusschen, doch eer zij de vlammen meester waren had de brand zich reeds aan de kurkdroge dakribben medegedeeld. In een oog wenk stond het huis in lichtelaaie. De aangrenzende gebouwen werden weldra mede aangetast en alvorens de brandweer aan blusschen kon denken waren reeds vier woningen uitge brand. Met vier spuiten werd nu dapper gewerkt doch ook het vijfde huisje is eene prooi der vlammen geworden terwijl een zesde deerlijk gehavend werd. De gebouwen en het meerendeel der roerende goederen waren verzekerd. Van deze laatsten werd ook een gedeelte gered. De oorzaak van den brand is tot nu toe niet ontdekt. Op de heide nabij Venloo is Zondag voor middag het lijk van een man onder de sneeuw bedolven gevonden waarvan men de identiteit nog niet heeft bewezen. Een revolver lag er naast. De doode was goed gekleed en had eeu gouden bril. Uit het onderzoek is later gebleken, dat de over ledene was Gustaaf Schnaufer, geboren te Hirsau en woonachtig te Tubingen van beroep steen kolenhandelaar en 31 jaren oud. Op het portret zijuer vrouw en kinderen, dat hij bij zich droeg, stond achterop geschreven„adieu liebe Frau un Kind. Alles vergessen und vergeben." Hij had te Venloo 14 dagen gelogeerd tn nog niets betaald. Op den dag vau zijn overlijden kwamen er brieven aan, waaronder een met geld. Volgens informatien moet hij eer. vervolgd ge signaleerd persoon ziju, die zich te Venloo aan gemeld heeft voor den dienst in Indië, doch af gekeurd werd. Door de mare'chau9sée te Sittard is aan gehouden zekere S. aldaartegen wien zware vermoedens zijn gerezen a's zou hij niet vreemd V. Keeren wij terug naar de straat. Tot de illustraties die wij er aantreffen behoort ontegen zeggelijk ook de blindeman met zijn muziekdooswaar tegen men letterlijk met het oor moet aanleunen om te weten te komen of ze een deuntje speelt of niet. Op den schoot van een armen ouden blinde houd ik van zulk een doos met haar twijfelachtig geluid. Die nauw hoor bare weeklagende muziekals een doffe zucht uit de borst van dien grijsaard ontsnaptis eenigermate in harmonie met zijn hulpbehoevenden toestand. Zij past meer in zijn kader dan het luidvruchtige soms uittartende spel van het draai orgel. Daarbij doen de valsche tonen der bijna niet hoorbare muziekdoos onze gehoorzenuwen veel minder geweld aan dan het akelige geluid van een slecht gestemd draaiorgel. Een plaat of kaart op de borst van den blinde ontbreekt nooit. Op die plaat wordt u meestal aanschouwelijk voorge steld door welk ongelukkig toeval de blindheid is veroorzaakt geworden. Gij ziet een metselaardie met het aangezicht in een hak ongebluschte kalk valteen man wien door de ont ploffing van de een of andere ontbrandhare stof het gelaat verbrand wordtof iets dergelijks. Natuurlijk moet zulk een afbeelding dienen tot meerdere opwekking van het medelijden der voorbijgangers. Onder die prentverbeelding vindt men dan vermeld «Va der van zoo en zooveel kinderen." Dit getal wisselt af van 6 tot 10ik heb er zelfs gezien die er 11 of 12 vermeldden maar dezulken zijn zeldzaam. In den regel bepalen zij zich tot een opgave van 8 of 9 kinderen hebben. Als ik veel geld had zou ik grooten lust gevoelen naar aanleiding van die steeds bij blinden voorkomende talrijke ge zinnen een prijsvraag uit te schrijven om oplossing te ver krijgen van de vraag of vaders van veel kinderen eerder on derhevig zijn aan blind worden dan zij die weinig of geen kinderen? dan welof blinden in den regel ruimer met kroost gezegend wórden dan zienden Hoogst opmerkelijk toch is die groote kinderzegen bij blin den in een plaats als Parijs waar vaders van meer dan 4 of 5 spruiten als met een lantaarntje te zoeken zijn. De enkelen, die zich in die weelde kunnen verheugen, worden al gezegd een talrijk gezin te hebben. Voor een blindeman beteeken t een lialf dozijn kinderen echter nog niets. Naast den blinde ontmoeten wij alle soorten van ongelukki- gendie het medelijden der voorbijgangers trachten op te wekken door hun verdraaide wanstaltige of verminkte lede maten zoo duidelijk mogelijk te laten zien door ze iedereen die voorbij komt zoo dicht mogelijk vóór te houdeniets wat de politiemijns erachtens zich ten eersten plicht moest stellen te verbieden. Wij zullen ons dan ook niet langer in die akeligheden verdiepen luisteren we liever naar de tonen van die viool. Zij komen daar van een binnenplaats waar een straatmuzi kant heeft post gevat en er goede zaken maakt ookwant aanhoudend weerklinkt van de bestrating der metaalklank der hem toegeworpen sous. De straatmuzikantdie de binnenplaatsen voor zijn arbeids veld uitkiesten de liedjeszangerdie langzaam midden over de straat met zijn hoed in de hand al zingend voortschrijdt, achten liet heneden hunne waardigheid te vragendat wil zeggen zij wachten tot men hun sou gewoonlijk is het een tien centiemen stuk niet zelden een halven franc toewerpt die zij telkens met een „mercie" door een hen vergezellende vrouw of een land laten oprapeu want slechts zelden zijn zij alleen. Hoewel zij de stad rondgaan om zingende of spelende den kost te verdienen, zijn zij geen bedelaars; zij zien er ook volstrekt niet haveloos uitmaar steken knap in de kleeren zij het dan ook schamel; zij zijn artistcnzij zijn heeren. Zij weten dat zéér goed als gij hun persoonlijk hun sous over reikt zegt ge ook voila monsieur, 't Is iets van de fransche gelijkheid welke tusschen de vrijheid en de broederschap op alle openbare gehouwen met groote letters te lezen staat. Onder al degenen die wij op straat zoo al tegenkomen en er in de eerste plaats afwisseling bezorgen missen wij zoo niet geheel dan toch voor een groot gedeelte de kinderen en de dienstboden. De guitige jongens in hun blauwen kiel en met een boeken- tasch op den rugnu eens een voorbijganger liefst een voor bijgangster en het allerliefst een dienstmeisje in het ootje ne mende dan eens elkaar nazittende met elkaar ravottende en stoeiende, men zoekt ze langs de parijsche straten te vergeefs. Of er dan te Parijs geen kindereu zijn? vraagt ge misschien. Ik antwoord daarop ja en neenzooals gij wilt. Zij zijn er maar in evenredigheid lang zooveel niet als in onze steden. Zooals ik reeds bierhoven opmerkte groote gezinnen behoo- ren in Parijs tot de zeldzaamheden. Trouwens in bijna heel Frankrijk is dat het geval. De statistiek van de laatste jaren heeft aangetoond, dat in Frankrijk ongeveer 2 millioen kinder- looze huwelijken gevonden worden. Yan een huishouden met 6 kinderen slaat men te Parijs de handen inéén. Men heeft er óf geen kinderen óf één of twee. Daarbij komt nog dat ieder die niet ruim behuisd is of wiens beurs het aanschaffen van een kindermeid verbiedten het meerendeel der ouders verkeeren in een dezer twee geval len zoo niet tot beiden tegelijk geeft zijn kinderen onmid dellijk na de geboorte aan een min op liet land. Dat is ge makkelijk en goedkoop Gemakkelijk want dan heeft een ander de last en de zorgen aan de eerste opvoeding verhon den goedkoopwant voor 20hoogstens 25 franken per maand zijn zij klaaren voor dien prijs is te Parijs niet eens een kindermeisje te krijgen eindelijk behoeft buiten aan klei ne niet veel besteed te worden. Van de 100 kinderen die aan een min huiten Parijs toe vertrouwd worden sterven de helft. De statistiek leert dit. De weinige zorgen aan de kleinen besteed is er de groote oor zaak van. Op sommige plaatsen is het grootbrengen van kinde ren het hoofamiddel van bestaan van de meeste vrouwen. Er zijn er die er gewoonlijk 6 of 7 soms zelfs meer te gelijk verzorgen. Dat tal van zwakke kinderen door de voortduren de zorg eener moeder in het leven zouden blijven, maar door die zoogenaamden minnen verwaarloosd worden en daardoor het sterftecijfer verhoogen is een ontegenzeggelijkê waarheid. Maar toch zou - men wellicht mogen vragen of ook de sikkel des doods misschien niet hij voorkeur die arme schepseltjes wegneemt, voor wie geen plaats schijnt te zijn in de ouderlij ke woningdie als bij ongeluk of hij vergissing geboren zijn daar waar alle plaatsen in huis aan den haard en misschien ook in de ouderharten reeds bezet waren ongelukkige stum pertjes die een overkompleet vormeneen noodzakelijk kwaad dat zoo dragelijk mogelijk moet worden gemaakt ,H°e1 ziJ MenoeS zi.l het ons te hestatigen dat van het betrekkelijk gering aantal kinderendie te Parijs geboren wordeneen belangrijk deel dadelijk de stad verlaatzonder er ooit terug te komen. Van die wederkeeren of gebleven zijn worden velen huiten de stad ter school gezonden en zij die hun onderwijs te Parijs zelf ontvangen vinden niet altijd een school naast de deur. Zij worden in den halven kost ge daan en 's morgens en 's avonds van wege de school zelve per omnibus van huis g'ehaald en weer terug gebracht. Al deze omstandigheden te zamen genomen en daarbij het drukke verkeer in de straten dat vele moeders de kinderen die zij thuis hebben in huis doet houden, zijn voldoende rede nen welke het verklaarbaar maken waarom wij te Parijs zoo veel minden van die vroolijke en drukte makende scholieren tegenkomen dan elders. Behalve de kinderenzeide ikontmoeten wij op onzen weg weinig dienstboden ik heb daarmede in het bijzonder op het oogde vrouwelijke de dienstmeisjes. Die meisjes van 16 tot 20 jaar met een zwarten rok, hel der katoenen jakje 'tis waar, in de groote steden zijn rok en jak al jaren lang bij de meesten vervangen door een kleed je die frissche blozende kopjes waarop een koket fijn tu len mutsje.alle mogelijke vergeefsche moeite doet om een weelderigen haardos te verbergenwij zoeken ze te Parijs vergeefs. Als een der redenen dat we er niet zooveel kinderen zien als op andere plaatsen gaf ik op dat er niet zooveel zijn. Welnu, een der redenen, waarom we in de fransche hoofd stad niet zooveel dienstmeisjes op straat tegen komen als bij ons is dezelfde omdat er niet zooveel zijn. De kleine burgerstanddie hij ons een meid althans een zoogenaamd dag of loopmeisjes houdtdenkt er hier niet aan zich een bonnezooals in Frankrijk een meid alléén genoemd wordtaan te schaffen. Want een dienstbode is er en vooral te Parijs een duur artikel. Men moet al spoedig een huur betalen van 40 of 45 franken in de maand. Jamen vindt nog enkele jonge meisjes voor 30 frank per maand maar deze zijn toch witte raven die bij den dag al zeldzamer worden. De kost is ook veel duurder want de bonne moet bij haar eten, zoowel om 12 uur als 's avonds evengoed wijn hebben als gij zelf. Bovendien, niet alle woningen hebben een dienst boden kamer en als gij die afzonderlijk moet huren zijt gij alleen daaraan ook ongemeubeld minstens 100 of 120 frank kwijt. En dan is die kamer geheel afgescheiden van uw eigen woninghet is een dakkamertje op de 6e verdiepingterwijl gij zelf veel lager woont. Vele huisvrouwen bezinnen zich dus wel twee maalalvorens een meid te nemen. Trouwens de behoeftealthans de noodzakelijkheid daartoe doet zich bij haar minder gevoelendan bij onze huievrouwen.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2