Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Szechenyigezant van Oostenrijk-Hongarije te Berlijn, graaf Launaygezant van Italië aldaar en prins Bismarck. De minister van buitenlandsche zaken heeft de noodzakelijkheid uiteengezet, om de vraag tot beslissing te brengen, of het al dan niet geraden is in eene verlenging van het handelstractaat met Nederland toe te stemmen. De minister is ge machtigd om op zoodanige wijze te handelen, als hem het best voorkomt. Het lagerhuis heeftna een debat van negen uren aangenomen de eerste artikelen der be grooting van marine voor het aanstaande jaar voornamelijk wat de bemanning betreften ver volgens het additioneel krediet ten behoeve der begrooting van marine voor het loopende jaar. Bij de uitzetting van onwillige pachters op de goederen van Daily in 't district Mayo, stiet- ten de gerechtsdienaren op een geweldigen tegen stand. Op een der hoeven werden de beambten zelfs met kokend water verwelkomd. Zoodra de uitzettingen voltrokken waren namen de uitge wekenen wederom bezit van hun pachthoeven. Zekere boer Heffermau te Grenagh, in 'tdistrict Cork had sich een tijdlang verborgen gehouden tot een sterke bende hem te hulp kwam. Toen sommeerde hij de gerechtsdienaars om binnen 5 minuten zijn woning te verlaten. De reeds uit het huis gehaalde meubelen werden er weer in gebracht en thans huist de man weer op zijn plaats ofschoon hij volle tweejaar pacht schul dig is en geen cent wil betalen. Bij het Iersche stadje Mohill is een spoortrein van vier wagens, waarin acht spoor wegarbeiders zaten, ontspoord door het overrijden vaB een verdwaalden ezel. Twee mannen werden gedood, een werd zoo zwaar gewond, dat hij na een paar uren overleed; drie anderen werden zeer ernstig gewonden twee knapen bekwamen hoofdwonden. Een hevige brand heeft te Mandaleyde hoofdstad van Birmah een aantal huizen ver nield. Men vermoedt dat deze brand, evenals die van drie maanden geleden opzettelijk ge sticht is door vijanden van het Britsch gezag. De admiraliteit heeft de uitrusting bevolen van het grootste en snelst varende dienstvaar- tuig //Hearty", ter bescherming van de Noord- zeevisscherijen. Het stoomschip vertrekt tegen het einde dezer maand. Bij verdrijvingen van pachters in Mayo (Ierland) werd een stervend kind in een sneeuw storm uit een hut op straat gezet. Het ontving in de open lucht de laatste sacramenten. Er dreigt eene nieuwe ernstige spanning tus- schen Duitschland en den sultan van Zanzibar, daar er zware verdenking bestaat, dat de laatste bloedige aanvallen der Somali-negers op het Duitache beschermingsgebied van hem zijn uit gegaan. Bovendien heeft hij reeds zeventien nota's vol aanmerkingen op alle mogelijke dingen naar hier gezonden. Fortuna beeft soms zonderlinge grillen. Bij de laatste verloting van kunstvoorwerpen te Berlijn, had de collecteur Heinze een groot aan tal loten overgehouden. De beide hoofdprijzen, een garnituur van brillanten ter waarde van 10,000 mark, en een zilyerkast van 3000 mark zijn op twee der bij hem overgebleven loten gevallen. De keizer beeft Maandag namiddag, in tegenwoordigheid van den staats-secretaris graaf Herbert von Bismarck audiëntie verleend aan den üause'iiken. jrezant Galimherii^ _en_ aap de_ Uit Weenen schrijft mendat het verbod op den paardenuitvoer alom met uizondering van de Italiaansche grensstreng wordt ge handhaafd. Personen die per rijtuig of kar de grenzen passeeren kunnen dit alleen uóen, voor zien van een schriftelijke vergunningdit wordt zelfs ook op reizende paardenspellen toegepast. De paardenfokkers en handelaars in Hongarije uit welk land anders paarden in menigte werden uigevoerd beginnen de nadeelige gevolgen van het verbod zeer te ondervinden. De leveringen voor het leger werden in Oos tenrijk tot nog toe alleen aan groote inlandsche firma's gegunddaar de buitenlandsche con currenten van Z3lf door de hooge beschermende rechten weerhouden worden. Thans heeft de Oostenrijksche minister van oorlog, door be middeling van de kamers van koophandelook de kleine handelaren uitgenoodigd om in te schrijven voor de levering van laken, leder, linnen katoen enz. ten behoeve van den //landstorm" en de „landweer". Ooh in Rusland worden bij de aanbestedingen de buitenlandsche firma's zooveel mogelijk uit gesloten. Onlangs kregen Engelsche huizen, die aan de Russische regeering aanbiedingen deden voor legerprovisiën ten antwoord dat zij geene bestellingen konden krijgen indien zij geene fabrieken in het land oprichtten zooals vele Duitschsrs en Oostenrijkers gedaan hebben. Dinsdagavond zijn te Birkenberg, bij Przi- bam, in Bohemen, sterke schokken van aardbe ving gevoeld. De bewoners ontvluchtten in allerijl hunne huizen, doch zoover bekend, had den geen ongelukken plaats. De warme bronnen van Jokazi en Bagna zijn opgedroogd, iets dai sedert menschenheugenis niet voorkwam. Men beschouwt dit als eeD voorteeken van aardbevingen. De weduwe van Napoleon, die te Napels den winter doorbrengt, houdt getrouw hare belofte aan de Italiaansche regeering gedaan, dat zij de gewonden uit den Abessinischen veldtocht zou verzorgen. Zij verschijnt dagelijks in het midden der ongelukkigen, geeft hun verfrisschiugen en spreekt hun moed in. Een soldaat wiens rechter arm is afgezet, schenkt zij bijzondere aandacht. //Ik verpleeg u„ zegt zij tot hem „uit liefde tot jo oude moeder, omdat ik weet wat en hoe een moeder voor haren ongelukkigen zoou gevoelt". In het Italiaansche plaatsje Beriano werd bij de jongste aardbeving een arme melkverkoo- per ouder het puin zijner schamele woning be dolven. Zijn groote hond, dien hij gewoonlijk voor zijn kar gebruikte, vond zijn meester op den reuk af, bevrijdde het zwaargewonde hoofd van den man, lekte zijue wondan, en ging toen menschelijke hulp halen. Hij greep den eersten man dien hij outmoette bij de jas, om hem mee te trekken maar de aldus aangepakte hield den hond voor dol, rukte zich los, en snelde heen. De tweede man, bij wien het schrandere dier hulp vroeg, begreep wat de hond wilde, volgde hem, en weldra was de arme gewonde bevrijd. Te Mentone heeft, naar het Hbl. verhaalt, een Engelsch officier, die daar in het hotel des An glais logeerde, tien dagen van te voren de aard beving voorspeld en iedereen in zijne omgeving daarvoor gewaarschuwd, op grond van den stand van zijn zak-barometer, die, ondanks het schoone weder, steeds gedrukt bleef. Hij werd geplaagd en uitgelaachen om zijn voorspellingen, maar ten slotte bleek hij maar al zeer gelijk te hebben gehad. De Italiaansche regeerir.g heeft maatrege len genomen om, evenals de audere groote ma ritieme mogendheden al het voor de zeemacht benoodigde materieel in eigen land te doen ver vaardigen. Tot nu toe kreeg zij de groote machines van de Engelsche firma Penn Son en Field. Er zijn nu schikkingen getroffen met een eta- serschepen, die nog te Castellamare en Spezzia in aanbouw zijn. De vervaardiging dezer machines zal plaats hebben ouder toezicht van drie Engelsche inge nieurs, die speciaal tot dat doel zijn geëngageerd. De een wordt belast met het onderricht van de ajusteurs, de tweede met het toezicht op de ver vaardiging van de ketels, terwijl de derde als hoofdinspecteur zal moeten verklaren, dat de machines goed zijn voor den dienst der vloot, alvorens het gouvernement ze aanvaardt. Alleen in de stad Albenga heeft de jongste aardbeving een schade van 800,000 lire veroor zaakt. Te Oneglia werd een ingenieur in den loop van een onderzoek, dat hij bezig was in te stel len, doodelijk gewond. Het huis Rothschild, te Parijs heeft aan den prefect van Florence 10,0000 lire voor de slacht offers doen toekomen. De Weener correspondent van de Times weet mede te deelen, dat bijna alle samenzweerders tot de burgerij behooren, twee van hen echter uitgezonderd, een generaal en een graaf. Men zegt dat ook medeplichtig aan het complot zijn drie officieren van de keizerlijke garde, wien hun rang is ontnomen en die onder toezicht zijn gesteld. Eeuige rijke grondeigenaars, die van het complot ook deel uitmaakten, zijn er in geslaagd de hoofdstad te verlaten voor de ontdekking plaats vond. Het complot had in de provinciën, zoowel onder den adel als onder de officieren, verschei den vertakkingen. Het bezit een eigen orgaan, dat gesteendrukt wordt en de „Constitutionel" tot titel heeft. De samenzweerders hebbeu sta tuten, waaraan zij zich onderworpen hebben ver klaard, zij moesten op het eerste teeken van hun hoofd bijeenkomen en medewerken tot omverwer ping van den tegenwoordigen regeeringsvorm en tot verkrijging eener constutie. Het geheele hof zal binnenkort naar La vadia vertrekken, waar het langen tijd zal blij ven. Van Livddia gaat de czaar naar Sebastopol, wanneer de „Siuope" van stapel zal loopen. Het plan van een reis door Kaukazie en naar Batoem is opgegeven. Den aanslag op den czaar Reeds belangrijke feiten heeft het voorloopig onderzoek in zake de poging tot moord op den czaar aan het licht gebracht, wanneer al thans geloofd mag worden, wat uit Berlijn ge meld wordt. Niet alleen wordt gezegd dat er reeds bewijzen zijn gevonden, dat de beruchte nihilist Degajeff de ontwerper wa9 van het plan, maar ook zijn te Odessa en te Petersburg ge wichtige ontdekkingen gedaan. Te Petersburg ondekte de politie een lokaal, waar verboden geschriften werden gedrukt en alle instrumenten en benoodigdheden voorhanden waren, welke noodig zijn voor het vervaardigen van bommen. Een dergelijke ontdekking deed de politie ook te Odessa, Eer. student en twee vrouwen werden daar in hechtenis genomen, terwijl zij bezig waren met het vullen van bommen met ont plofbare sloffen. Ondanks het verbod der regeering, beginnen de Russische bladen toch beschouwingen te ge ven over den aanslag. De Zwet, het blad van generaal Komaroff, betoogt, dal alleen het buitenland schuld heeft, want de vreemdelingen verleiden de joDge Russen en bevorderen zoo de woeligen der nihilisten. Even heftig jegens het buitenland laat zich ook de Novoja Vremja uit. Dat blad betuigt zijne minachting voor cle bewijzen van deelneming, welke in andere landen met het gebeurde op 13 Maart zijn gegeven. „Deze sympathie met Rus land zegt het blad is geveinsd en zal dan ook in Rusland, dat er zeer goed buiten kan, door niemand voor echte munt worden opge nomen." Nog verder gaat de bekende journalist Kat- kotf in zijne Moskowskya Vedemi ti. Ronduit wijt Kathoff het nihilisme in Rnaio.^ dervindt. Zeer verontwaardigd is Katkoff daarbij over de bewering van eenige Duitsche en En gelsche bladen, dat de anarchistische beweging in Rusland het gevolg is van de ontevredenheid der nationals partij. Deze bewering is volgens hem het bewijs, dat het geweten van heD, die ze mededeelen, niet zuiver is. De bladen der regeering hebben, na de korte mededeeling betreffende de inhechtenisneming der studenten op de „Newsky Prospect", niets meer over den aanslag gemeld. Een communiqué in het officieele blad noemt in de stelligste bewoor dingen de berichten in sommige Russische bladen, omtrent eene minder gunstige verhouding tus- schea Duitschland en Rusland, te eenenmale ongegrond. Uit Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat de arrestaties voortduren en er een gouvernementeel schrikbewind schijnt te heer- schen. Verscheiden officieren, alsook een pro fessor der hoogeschool zijn heimelijk geexecuteerd, terwijl kolonel Sassoulitch van het grenadiers- garderegiment, welks officieren en manschappen revolutiegezind heeten, plotseling naar Perm ge bannen is, hetgeen te meer sensatie wekt, omdat hij een broeder is van de vermaarde Vera. Goed ingelichte kringen achten den toestand onhoud baar. Een Russisch staatsman verzekerde den correspondent, dat ommiddelijke hervormingen alleen eene revolutie kunnen voorkomen. De politie ontdekte eene geheime drukkerij, alsook twee kleine fabrieken van dynamiet bommen, waar ontploffingsstoffen in beslag genomen wer den. Te Chicago heeft zich een eigenaardige maat schappij gevormd onder den naam van Universal Tinker Company, met een kapitaal van 25000 dollars (62500 gulden), ten doel hebbende voor hare begunstigers, tegen 3 dollars per maand, allerlei soort van kleine reparatiën en werkzaam heden tot voorkoming van overlast door regeD, wind, water- of gaspijpverstoppingeu enz. te verrichten. Zij zet nieuwe vensterruiten, strijkt de dakpannen aan, reinigt de riolen of goot- steenpijpen, onlerhoudt de electrische schellen, doet herstellingen aan deuren, sloten en vensters, windt de pendules op en zet ze gelijk, repareert huiselijk gereedschap, bekleedt de pijpen van pompen en de pompen zeiven met stroo om ze tegen vorst te beschutten, kortom, zij belast zich met honderde kleine huiselijke bezigheden, waarvoor men anders der. smid, den timmerman, den metselaar, den loodgieter of den horloge maker moet doen halen. De beambten der maat schappij doen wekelijks bij hunne klanten de ronde, eD geven aangewezen gebreken aai. do directie op, die bekwame werklieden stuurt om ze te verhelpen, terwijl overigens, als er haast bij is, op een postkaart, een telegram of tele foonbericht van den geaboncerde de verlangde hulp onmiddelijk wordt verleend. De oprichters spreken de verwachting uit, dat hierdoor vele kleine onaangenaamheden voor hunne aboné's zullec vervallen, en dat deze op het einde des jaars eene wezenlijke besparing zullen constatee- ren, ondanks de maatschappij zelve ei wel bij varen zal. Een vreeselijke brand heeft Vrijdag II. te Buffalo (Vereenigde Staten) gewoed. Het hotel Saint James geraakte in brand en bracht het vuur op een uitspanning daarnaast gelegen, over. De reizigers vloden half gekleed uit het hotel de vlammen namen zoo spoedig in omvaDg top, dat zes personen verbrand zijn en 25 meer of minder zwaar gekwetst. Waalwijk, 23 Maart 1887. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats Afferden gemeente Bergen, H. G. M. Teulingscmdidaat-notaris te Maastricht.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2