Laatste Berichten. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand :n OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Maart 1887. 324de STAATSLOTERIJ. L De Kreuzzeitung, welke met de hofkringen in betrekking staatbevestigt in den vorm van een brief uit Petersburg, dat in wel onderrichte kringen wordt erkend dat een tweede aanslag op den keizer heeft plaats gehad en de samen zwering veel uitgebreider is, dan tot dusver werd gedacht. Het nieuwe ministerie-Depretis is eindelijk gereed en heeft reeds den eed in handen des konings afgelegd. De minister president Depretis heeft tevens de leiding der buitenlandsche staatkuude op zich genomen, terwijl de heeren Crispi en Zanardelli, de vertegenwoordigers der linkerzijde, als minis ters van binnenlandsche zaken en justitie zullen optreden. De minister van financiën, Magliani is gebleven doch de minister van oorlog Ricotti, over wiens leiding der krijgsverrichting tegen de Abessiniërs men zeer ontevreden wasis ver vangen door generaal Bertole-Viale. Graaf Robilant de bekende voorstander der aansluiting van Italië bij het Duitsch-Oosten- rijicsch verbond is dus uit het ministerie ge treden. Toch zal daardoor vermoedelijk Italie's bnilenlandsche staatkunde niet wordeD gewijzigd, want het verbond met de beide keizerrijken is reeds gesloten zoodat het nieuwe kabinet in dit opzicht voor een voldongen feit wordt gesteld. De kamer is tegen 18 April bijeengeroepen. Graaf Montleartdie onlangs te Weeneu is overleden, heeft zijn gebeele vermogen, dat op ongeveer 60 millioen lire geschat wordt, vermaakt aan de koningin van Italië. Te Linguagro8sa (Sici'ië) is het dak van aen kerk ingestort, terwijl 100 menschen in het gebouw waren. Voor zoover bekend isziju er 41 dooden en gewonden. Een grijsaard, die dezer dagen in het hos pitaal te Pozzuoli overleed, heeft op zijn sterfbed zijn zoon aangewezen als de dader van een voor 4 jaren gepleegden moord. De zoon die ook iu het hospitaal werd verpleegd, wist de feiten niet te lochenen en heeft ten slotte zijn misdaad bekend, waarbij tevens de stuitende omstandigheid aan 't licht kwam, dat hij, na den moord le hebben gepleegd, met de dochter van zijn slachtoffer, met wie hij reeds eenigen tijd was verloofd, ir. het huwelijk is getreden. Een jookman van 23 jaren werd indertijd onschuldig wegens die mis daad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Men hoopt dat hij nu spoedig vrijgelaten zal worden. Dinsdag was hei de verjaardag van den ge wezen vorst van BulgarijeAlexander Von Bat- tenbergen ondanks de raadgevingen van de regeering om elke manifestatie ten gunste van den laatsten vorst te vermijden heerschte een buitengewone drukte te Sofia. Het telegraafkan toor ward alt 't ware overrompeld niet minder dan 500 telegrammen aar. Alexander von Batten- berg werden te lunchen aangeboden. Nooit zelfs niet toen de 'voist nog te Sofia was, heeft zulk eene manifestatie plaats gehad. De geheele atad was met vlaggen versierd. De m-gazijuen waren gesloten en een Te Deum is in de kath edraal gezongen. De Daily News meldt uit Petersburg dat de meeste gevangenen zijn losgelatenmaar een honderdtal jonge mannen en vrouwen nog ge vangen gehouden worden waarvan de meestcn vermoedellijk zonder vorm van proces naar Si berië gevoerd zullen worden. In de Verecnigde Staten openbaren zich nog steeds gevoelens ten gunste vati zelfbestuur voor Ierland en tegen de voorgestelde dwangwet. Er zijn daartoe groote vergaderingen gehouden, ODaer voorzitterschap der gouverneurs van Massachu setts Pennsylvanië en Jowa en de senaat en de kamer van Nebraska, alsmede de gemeente raad van Rochester naaien besluiten in dien geest. Waalwijk, 9 April 1887. Als bewijs dat de schoenmakerij in Waalwijk en omstreken tegenwoordig bloeit kan dienen, dat alleen de firma van Gend Loos aldaar deze week meer dan duizend manden schoen werk verzond. Dat het rapport van de afdeelingen der tweede kamer over net wetsontwerp tot onteigening van een spoorweg van Kromvoort naar 's Hertogen bosch in de Langstraat algemeen teleurstelling heeft gewekt, is zeer natuurlijk. Voor den minder met het terrein bekenden lezer zij hier opgemerkt dat die «spoorweg van Kromvoort naar's-Herto- genbosch* slechts een lijntje van hoogstens 20 minuten gaans bedoeltzijnde het laatste nog te maken gedeelte baan van den spoorweg van Zwa- luwe naar 's Hertogenbosch. De groote kosten van bijna 3 millioen gulden worden hoofdzake lijk vereischt voor verbouwing van het station te 's Bosch en het maken van eene brug over de Dieze. Do toestand aan het station [te 's Herto- fenbosch is zeker zeer lastig, omdat de Dieze- rug te kort bij ligt en het rangeeren van treinen noodzakelijk moet geschieden vóór den weg van Vlijmenzoodat daar dikwijle oponthoud plaats heeft. Onwillekeurig echter rijst de vraag of de aansluiting van den spoorwegZwaluwe's-Bosch noodzakelijk moet wachten op die andere werken, CO of het niet mogelijk zou wezen die aansluiting alvast tot stand te brengen, in afwachting dat later ten aanzien van de andere werken wordt beslist. Weldra zal de baan van Zwalu we tot Vlijmen gereed zijnen dan zal men de aan sluiting tot 'sBosch niet kunnen maken, als ook de andere aangevraagde werken niet worden toe gestaan. Het zou jammer wezen, want juist zoo lang de nieuwe Maasmond nog niet gareèd is heelt die aansluiting de meeate waarde, omdat ieder jaar nog de kans op onderloopen van den Bosschen weg bestaat en men dan althans van den spoorweg zou kunnen gebruik maken. Eene andere quaestie is de omlegging van den Bosschen weg naar een punt aan de spoorbaan te 's Boschwaar minder last van rangeeren zou zijn. Daarvoor is voorgesteld een gedeelte van den weg naar Vucht om te leggen voor rij- en voertuigen doch aan het einde van den bestaan- den weg eene tunnel voor voetgangers en karren. Dit plan zal een nieuw bezwaar veroorzaken nl. voor rij- en voertuigen een omweg en dan nog de noodzakelijkheid om over eenen paralelweg een eind langs de spoorbaan te rijden. Ter voor koming van dat bezwaar zijn aan de regeering adressen ingediend om liever den Bosschen weg wat om te laggen in de richting van Engelen, en dan eene tunnel te maken ook voor rij- en voer tuigen die tunnel zou dan komen te liggen in een gedeelte der spoorbaan, waar deze reeds sterk klimt voor de Diezebrug, en dus eene tunnel minder bezwaar zou opleveren. Dit denkbeeld schijnt echter bij de regeering geen bijval te heb ben gevondenhoewel het aan vele bedenkingen zou tegemoetkomen, want het verkeer met voer tuigen zal vrij levendig blijven, ook al is de spoorweg gereed, omdat de stations te Drunen en Vlijmen voor de omliggende dorpen te ongelegen liggenhet vervoer uit BaardwijkDrunen NieuwkuikVlijmenHedikhuizen, Haarsteeg, Herpt, Heusden en de dorpen uit het land van Heusden zal toch grootendeels blijven geschieden op dezelfder wijze als tot nogtoe heeft plaats ge had. Daarom is het van groot belang, dat de aansluiting van den Bosschen weg te 's Bosch zoo gemakkelijk mogeliik zijdit is in het voor deel zoowel van de staa zelve als van de omlig gende dorpen, Hoewel men dus met verlangen uitziet naar de aansluiting van den spoorweg, wordt niet mixder eene goede aansluiting van den weg van Vlijmen naar 's-Bosch aan het sta tion aldaar gewenscht, en volgens de meening van de bovenbedoelde adressanten zou die quaes tie uitstekend, ook voor het verkeer van Bokho ven en Engelen, knnnen worden opgelost door omlegging van den Bosschen weg in de richting van ae Dieze-brug, met eene tunnel onder dooi de spoorbaan op een punt tusschen het bestaande station te 'sBosch en de brug over de Dieze. Men meent ook, dit minder kostbaar zou wezen, dan eene omlegging in de richting van Vucht, gepaard met eene tunnel voor voetgangers en handkarren. Officieel programma der Aprilfeesten te Am sterdam Woensdag 13 April, van 10 tot 4 ure volks spelen, onder leiding van de Amsterdamsche Tnrnvereenigingenleden van het Nederlandsch Gymnastiekverbond buiten de Willemspoort en achter het rijksmuseumvan 10 tot 1 en van 3 tot 6 ure kinderspelenonder leiding van de commissie van bestuur der kinder speeltuinen, in de kinderspeeltuinen: op de Weteringschans en aan de Marnixstraatvan l'tot 4 ure gondeltocht, te houden door de Amsterdamsche roei- en zeil- vereeniging „de Amstel;" van 7Vs tot 10 ure muziekuitvoeringenbuiten de Muiderpoort, op de Nieuwmarkt, Jonas Daniël Meijerplein, Am- stelveldDamrakRembrandtplein en op den Buiten-Amstelalgemeene illuminatie; van 8 tot 10 ure Bengaalsche verlichting der Oudekerks-, Munt-, Montalbaans- en Westertorens en van de Willemspoort. Donderdag 14 April, van 10 tot 4 ure roeiwed- etrijd op den Amstel onder leiding van de be sturen van te Amsterdam gevestigde Roei- en Zeilvereenigingenvan 10 tot 1 en van 3 tot 6 ure kinderspelen, onder leiding van de commissie van bestuur over de kinderspeeltuinen, in de kinderspeeltuinen: op de Weteringschans en aan de Marnixstraatvan 1 tot 4 ure muziekuitvoe ringen op het Ferdinand Bolplein en in het Vondelspark; van 6 tot 8 ure muziekuitvoeringen: op het Haarlemmerplein, Noordermarkt, Funen en Kattenburgerplein; om 9 ure het ontsteken van vuurwerken door de gemeente Amsterdam op het IJ en op den Amstel en muziekuitvoerin gen aldaar van 8 tot 10 ure. Vrijdag 15 April, om 9 ure aubade, te geven door 4500 leerlingen der lagere scholen te Am sterdam, onder leiding van den heer Henri F. R. Brandts Buys. Bij gelegenheid van de koningsfeesten te Amsterdam zullen de retourbiljetten, uitgegeven door stations der staatsspoorwegen, naar Am sterdam op 12 en 13 April a. s., geldig zijn tot 17 April d. a. v. Het eerste nummer is verschenen van een nieuw weekblad „De Wereldburger", orgaan ter bespreking van Nederlandsche belangen in den vreemde en in de Overzeesche gewesten. Direc teuren-uitgevers zijn de heeren K. Spijkman Co. te Amsterdam. In „Het Vad." leest men: „België begint ons ook op het gebied van den tuinbouw een ernstige concurrentie aan te doen. Er is nl. te Antwerpen een naamlooze vennoot schap opgericht tot het opkoopen in het groot van groenten voor de Londensche markt. In dit débouché heeft onze landbouw in de laatstejaren een niet onbelangrijke compensatie gevonden te genover de dalende prijzen van andere producten. In 1884 werd voor 9.3 millioen aan groenten naar Engeland verscheept, 41/* milioen naar Duitschland en 3 millioen ongeveer naar Belgie. Men tracht nu de Belgische groenten naar Engeland en Duitschland te verschepen. Onze landbouw zij op zijne hoedeal zal net nog wel eenigen tijd duren voordat Belgie ons kan overvleugelen. Wij hebben 20 jaren noodig gehad om het zoover te brengen als wij zijn. Van 1847 tot 1856 werd jaarliiks gemiddeld voor circa 2 ton gouds aan versche groenten uit Nederland uitgevoerd. In het volgend 10 jarig tijdperk steeg het bedrag tot 777,000 van 186/ tot 1876 tot gemiddeld 6 millioen 'sjaars en in het laatstverloopen lOjarig tijdperk tot ongeveer 12 millioen 'sjaars. In 1884 werd voor 167a millioen uitgevoerd, en daarenboven 6 ton aan ingemaakte groenten. h t Is wel de moeite waard voor de Belgen om dit „at te snoepen." Maar ook voor ons om het te behouden I" De persoon, die te Tilburg gearresteerd werd, als beschuldigd van den laatsten diefstal van zilver.werken, heet volgens zijn opgaaf Carl Lobitz, oud 34 jaar, geboren te Rosenberg en wonende te Altmark (Pruisen). Te Woensel onstond Maandag avond brand in een perceel van twee woningen, behoorende aan de kinderen F. Smulders. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het spelen met lucifers van kleine kinderen, die alleen waren thuis ge laten. Het huis brandde geheel uit. De inboedel, waarvan slechts weinig gered is, was niet ver zekerd. Te Helmond is bij zekeren M. S. diefstal met inbraak gepleegd. Ook het bedrag eener erfenis welke hem eerst kortelings was ten deel gevallen, is gestolen. De dader is nog niet be kend. Over den dubbelen moerd te Hoogezand Het onderzoek in zake de beide verdronkenen vordert goed. Het schijnt datvooral op den kroeg houder E., vóór wiens woning beide lijken in het water gevonden zijn, een zware verdenking rust daar deze en nog eenige andere personen, die óf ook aan deze misdaad plichtig, óf ten minste dien avond bij hem in de herberg waren, reeds eenige malen in particulier verhoor geweest zijn bij den rechter van instructie te Winschoten. De aanleiding tot de misdaad was een twist tusschen den kastelein E. en de beide verdron kenen, die aan E. of zijn vrouw tot voldoening van hun gelag een rijksdaalder in betaling gaven, waarop zij slechts van een gulden terug ontvingen, waarmede, natuurlijk, de beide jongens geen genoegen namen. Wat er toen echter verder ge beurd is, of er een worsteling heeft plaats gehad, of hoe ook, dat schuilt nog in het duister. Wel echter is het een feit, dat iemand uit een woning daarnaast, die juist even buiten was, hoorde dat er om hulp geroepen werd, waarop de zoon van E. tot zijn vader zeide„Vader, laten wij ze er uit halen." „Neen," antwoordde deze„Laat ze maar zinken." 't Is te lioopen, dat zoo hier de misdaad wordt bewezen, de daders streng gestraft worden, daar in deze herberg reeds menige jongeling ongeluk kig werd. Door de rechtbank te 's Hertogenbosch is J. Coolen, boterkoopman te Osch, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, wegens brandstichting, waardoor een huis en schuur in de asch werden gelegd en 17 stuks vee in de vlammen omkwa men, ook wegens diefstal tijdens dien brand. Ten aanzien van het aftreden van den heer Keuchenius als lid der tweede kamer (door het „U. D." aankondigd) zegt de Standaard: „We kunnen, na vertrouwbare inlichtingen ingewonnen te hebben, verzekeren, dat dit be richt onder de Aprilgrappen te huis behoort en dat het dus verzonnen ismr. Keuchenius heeft zulke plannen niet." Is de schets, die de Lantaarn van den heer Keuchenius als redenaar geeft juist, dan zal aan menig kamerlid en zeker aan alle stenografen bij die tegenspraak de verzuchting ontsnappen „Es war zu schön gewesen. Es hat nicht sollen seia" Arnh. Ct. Door de politie te Maastricht is gearresteerd een zekere Siegfried Franck, dïe zich in Duitsch land heelt schuldig gemaakt aan valschheid in geschriftenen wiens uitlevering door de regee ring van dat land wordt gevraagd. Zekere T. v. H.dienstbode bij A II., inde Beemsterheeft onlangs op zeer sluwe wijze op lichterij gepleegd. Zij deed het namelijk bij hare meestei'es voorkomenalsof er 's avouas vaak op zeer brutale wijze gebedeld werd, en wist zoo doende te bewerken dat herhaaldelijk bankbil jetten van f25 of rijksdaalders onder de deur werden gelegdhetgeen de ontrouwe dienstbode zich deu volgenden morgen alles toeëigende. Door de ijverige nasporingen van den rijks veldwachter te Jisp is alles ontdekt. Het bleek toendat de dienstbode zich reeds allerlei kost baarheden had aangeschaft en zelfs een reisje naar den Haag op die wijze bekostigd had. Maandag ochtend tusschen 9 en 10 uren is uit de strafgevangenis te Sneek iemand ontvlucht, die zijn kost won met het verklaren van tableaux op verschillende markten. Niettegenstaande de man nog slechts twee weken straftijd in het vooruitzicht had, kon hij de verzoeking toch niet weerstaan om in een onbewaakt oogenblik, (tij dens het zoogenaamde „luchten") te ontsnappen. Het is der politie nog niet gelukt, den vluchteling te vatten. Op de Zuiderzee bij Nijkerk is ongeveer tien minnten uit den wal ten gevolge van den hevi- gen storm, een schip verzonken, zijnde eene Rot terdammer kraak, toebehoorende aan den schipper Huisinga te Amsterdam en geladen met gaskalk, bestemd naar Groningen. De bemanning, be staande uit den schipper en zijne twee zoons hebben zich in de boot gered. Van het schip en de lading zal weinig terecht komen. In den nacht van 28 op 29 Februari 1884 werd ten postkantore te Breda tde welbekende diefstal gepleegd. Het geslolene be'stond uit bank papier en effectenwelke laatstein een vijftal enveloppen geslotentoebehoorden aan de kas siersfirma Ingen-Housz Zn. aldaar. De effecten waren Nederlandsche, Russische Amerikaansche en Belgische waarden. Een der drie wegens den diefstal veroordeelden, nl. W. B., meesterknecht in eene sigarenfabriekverklaarde de effecten in de fabriekskachel verbrand te hebben. Het ge rechtshof te 's Bosch nam dit als feit aan, waar door genoemde kassiersfirma op wettigen grond aan de verschillende gouvernementen de waarde van de verbrande stukken terugvroeg. Amerika liet niets van zich hoorenRusland gaf binnen een paar maanden andere stukken, en thans heeft onze regeering Ruslands voorbeeld gevolgd. Dat dit eerot nu geschiedde, is een gevolg van de gevorderde formaliteiten. Er moest viermaal eene oproeping, telken male met eene tusschenruimte van zes maanden, plaats hebben, en bovendien moet nu nog een borgtocht voor tien jaren gegeven worden. Onder de Ne derlandsche stukken bevond zich ook een stuk van f 1000 Amsterdam. Aan de stedelijke regee ring werd reeds, doch te vergeefs, vergoeding verzocht. (C.) Een commies der posterijen te Utrecht heeft zich gisteren nacht met een pistoolschot van het leven beroofd. Men brengt dezen zelfmoord in verband met het zoekmaken van den aangetee- kenden brief met f 2500 waarde, geadresseerd aan den heer Maronier, notaris te Rotterdam. Onder een groote deelneming van verschil lende zijden, herdachten de heeren Q. J. Goddard med. docter, en L. G. Gribling, chirurgijn, beiden te Rotterdam, gisteren hun 50-jarige ambtvervul ling in de geneeskundige praktijk. Voor het kantongerecht te Roermond ver- fleheeen W oensdag een persoon, aangeklaagd we gens openbare dronkenschap. Op de vraag naar zijn beroepgaf hij ten antwoord„Bedevaart ganger voor anderen". De invn ward niet alleen tot hechtenis veroor deeld maar tevens „wegens herhaalde dronken schap" naar eene werkinrichting gezonden. Waalwijk, 4 April 1887. Er is weinig nieuws mede te deelen om trent den handel in huiden. De zaken wa ren niet uitgebreid en de prijzen konden zich met moeite staande houden en toch gaat de eerste hand nog ongaarne over tot het verleenen van concessies in de prijzen. Men schijnt nogal vertrouwen te stellen in de tegenwoordige koersen, want behalve de ver schillende vroeger van de markt terugge houden partijen is het aantal daarvan weer vermeerderd. De looiers zijn intusschen over het alge meen zeer voorzichtig met het inkoopen, en ware het niet dat voor Eugeland eenige partijen van de Antwerpsche markt waren genomen, dan zou de handel zich tot een minimum bepaald hebben zooals wij sedert geruimen tijd niet gezien hebben. Het laat zich aanzien dat de looierij ook in de naaste toekomst weinig zal inkoopen. Men moet nog niet eens zacht aan door werken, maar zelfs gedeeltelijk stil liggen. Zoo althans luiden de berichten en raadge vingen uit verschillende oorden. Hoe de zaken ook staan, wij adviseeren niet om het werk te staken. De looier, die gestadig aan gewerkt heeft, is er niet het slechtste bij gevaren. Nu de zomer-campagne in La Plata en op de overige slachtingsplaatsen ten einde is, blijkt het dat het vroeger genoemde deficit vm pl. m. 440,000 huiden in werkelijkheid bestaat. Zeer zeker heeft dit feit een overwegen den invloed op de looierij, zoowel nu als in de naaste toekomst. Het volgende seizoen intusschen kan eene belangrijke wijziging aanbrengen, want zon der buitengewone omstandigheden zullen de winterslachtingen des te grooter zijn. Te Antwerpen bedroeg de voorraad op 31 Maart 11. 102,631 stuks tegen 110,125 in 1886 31,307 in 1885 59,778 in 1884 -- 29,198 in 1883 en 63,911 in 1882. Dit jaar was dus de voorraad bijna even groot als in 1886 op hetzelfde tijdstip en enorm veel grooter dan in de 4 vorige jaren. Wij constateeren zoo ongeveer hetzelfde verloop op de overige markten en bijzonder heden zijn er niet mede te deelen. Inlandsche huiden en vellen varieeren weinig in prijsde handel is daarin ook niet levendig, evenmin als in Oost-Indische runder- en buffelhuiden. -x- In leder was de handel station nair. De prijzen voor middensoorten en middenwichten zijn flauw. Goed zwaar en prima licht zooi- leder zijn daarentegen gemakkelijk te plaatsen aan volle voiige prijzen. Voor militair schoeisel werden eenige partijtjes zwaar leder afgedaan, terwijl goed overleder voor 't zelfde doel gezocht blijft. In schors is de handel tamelijk geanimeerd. Van den ouden voorraad zijn eenige partijen opgeruimd. Op het laatste der maand Maart werden hier iu de haven een paar ladingen garouille en vallonea aangevoerd, die dadelijk geplaatst waren. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. 2e klasse. Trekking van 6 April. No 11697 f2000; no 20676 f1500; nos 2849 en 6943 f 400; n. 2428 en 20180 f 200 n. 8609 15281 elk f100. 2e klasse. Trekking van 7 April. No 4381 en 18213 ieder f100. SPRANG. GEBORENElisabeth d. van G. Kuijpers en II. M. S. Both Christiaan z. van Christiaan de Rooij en M. P. van Uithoven Cornelia d. van Ant. Klootwijk en Cornelia van Heijst Elisa beth d. van Jan Timmermans en Dora Verschuren. OVERLEDEN: Antonie van Beers 3 maanden Christiaan de Rooij 5 dagen, Hendrika ten Bosch echtgenoote van Marijnus Ros 23 jaren, Catharina Ophorst 11 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Thomas Adriaan Rijken jm. 22 jaren met Chatharina Jacoba Ver hoeven jd. 27 jaren (Vrijhoeven-Cappel.) LONDEN8 April. De Daily News ver neemt uit Odessa, dat de inhechtenisnemingen aldaar aanhouden en de toestand zorgwekkend is. Het heet dat ontevreden panslavische aristo craten in het geheim eene revolutie trachten te

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2