Nummer 30. Donderdag 14 April 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL, <5W ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. Het koningsfeest te Amsterdam. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk, gelet op art. 31 der kieswet, brengt ter algemeene kennis, dat de lijsten, de personen aanwijzende, bevoegd tot het kiezen van leden voor de tweede kamer der staten-generaalvoor de provinciale staten en voor den gemeenteraad alhier, zijn ge sloten, op nieuw aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Waalwijk, 5 April 1887- De Burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. Aan den fraaieo feestgids door den lieer Binger in 't licht gegeven ontleenen wij het volgende Wanneer men met den spoor de feestvierende veste binnenkomt, ontwaart men al dadelijk op de brug (de Amsterdammer zegt sluis) tussohen den voormaligen Haarlemmerdijk, thans Haar lemmerstraat en Nieuwendijk eene kolossale eerepoort door den Arasterdamschen bakkersbond bekostigd, en waaraan behalve de welkomstgroet attributen van het bakkersgilde prijken. De Nieuwendijk prijkt met groenloof en meest alle daaraan uitkomende straten hebben daaren boven aan de ingangen eerepoorten met nationale vlaggen. Zoo komt men aan den Dam, die op geheel eenige wijze versierd wordt. Nog is alles niet gereed, terwijl dit geschreven wordtmaar de heer J. Springer, die hei plan dezer versie ring ontwierp, heeft het leelijke monument ge heel oratimraerd en alleen het beeld der Hol- landsche Maagd aan zijn giootsehe decoratie dienstbaar gemaakt. Eigenlijk is het een reus achtige fonteinwaaruit aan vier zijden even zooveel leeuwenkoppen water doen ontspringen. Boven de fontein draagt dit fraaie monument van slechts acht dagen duur de wapens der verschillende provinciën terwijl acht baniers- Yrij naar het Hoogduitsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 1 door LUCIFER. Hoofdstuk 1. EEN GOED BEGONNEN SPEL. Op een schoonen zomeravond stond sir Henry Rokeby op den havendam te Brighton en be schouwde het prachtig kleurenspel, door de stralen der ondergaande zon teweeg gebracht op de schuimende golven de glanzende zeilen der booten en den donkerblautven hemel. Hij was nog geen vijftig jaar oud, een schoon statig man met eeu hooge gestalte, frissche gelaatskleur, blond haar en helder blauwe oogen, waaruit een warm hart en goedheid sprakeu. Zijn breed hoog voorhoofd verried zeldzame geestkracht en zijn vriendelijke open lach deed zijn welwillend edel gemoed kenuen. Hij was weduwnaar en had twee kinderen de oudste was een zoon, die als kapitein met zijn regiment in Indie garnizoen hield, de jongste een dochter, die nog in het pensionaat was. Hij had een prachtige bezitting in Keuteen paleis in de stad, eene villa aan het strand der zee en eene jaarlijksche rente van zeventig duizend pond. Zooals bij zijne zeldzame persoonlijke hoeda nigheden en zijn schitterend vermogen van zelf spreekt, was hij te Brighton, waar het seizoen juist op zijn glanspunt was, buitengewoon ge vierd en gezocht. Vaders en moeders, in het bezit van huwbare dochters overstelpten hem met opmerkzaamheden en uitnoodigingen, en weduwen van eiken ouderdom lachten hem ver leidelijk toe en dachten er over na hoe heerlijk het zou zijn, als zij tot meesteres van de groot- sche bezittingen des baronets gekozen werden. Maar sir Henry ging bedaard zijns weegs en bekommerde zich niet om al deze plannen, ver wachtingen en kunstgrepen. Hij had een voor treffelijke vrouw gehad en koesterde in het ge- Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen 1oor het advertentiebureau va* Adolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. dragers rondom zijn aangebracht. Terzelfder hoogte, boven de fontein, zijn nissen aangebracht met allegorische voorstellingen geflankeerd door vrijstaande kolommen. Het geheel is afgedekt door een kroonlijst met attiek, welke in over eenstemming zijn mei het voetstuk der Hollandsche maagd, die bet geheel kroont. Zal deze versie ring vlak tegenover het paleis des konings en vlak tegenover die appartementen die dagelijks door de koninklijke familie bewoond worden bij dag reeds schoon zijn, een niet te beschrijven effect zal worden verkregen, wanneer het elec- trisch licht van de krachtige machines van het calé Krasnapolky van uit negen groote reflectors van evenzooveel masten van 17 meter hoog daarop valt eu met het vrij voldoende gaslicht, den geheelen Dam in eeu zee van licht doet baden. Van den Dam naar de Kalverstraat is slechts eene enkele stap. Aan de ingangen (Dam en Munt) slaan reusachtige eerebogeu terwijl door de geheele straat guirlandes van groen en bloemen hangen afgewisseld door vlaggen, welker stan daards in bloemkorven een rustplaats vinden. Telkens op een afstand van 9 meter haugen, over het midden der straat, lichtkronen elk met 100 illumineer-glazen. Iu heel de straat hangen 80 van deze kronen. De daarop volgende Reguliersbreestraat is mede een bezoek overwaard. Aldaar is in 't midden een zeer grooté eerepoort opgericht, mei pilaren en kapiteelen van gips, en kwistig met kostbare bloemen, azalea's cn heesters versierd, të midden waarvan vier beelden uit steen gehouwen prijken en die de vier jaargetijden voorstellen. Voorts is deze straat met groene slingers versierd, die aan dezen breeden verkeersweg een levendig voorkomen geven. Van een vindingrijke geest getuigt het Rem- brandsplcin van welks versiering het standbeeld van den grootschen meester het middelpunt heel ge»n plan ten tweeden male te trouwen. En terwijl hij zoo tegen de ijzeren leuning van den havendam stond te rusten waren zijne ge dachten verre van dc wandelaars, die onder hem in de frissche lucht op eu neer liepen. Langzamerhand Verdween het gloeiend avond rood, de grauwe schemering daalde ongemerkt over het waterden dam en de wandelaars neder, en de ruischende tonen der muziek over stemden het kabbelen des waters, het praten en lachen der op de kade zich bewegende menigte. Plotseling echtergedurende eene pauze der muziek, viel er iets voor, dat het begin was van een gansche keten gebeurtenissen, bestemd ora des baionets levensloop geheel en al te verande ren en ook zeer grooten invloed uit te oefenen op anderer leven. Het voorval zelf was eigenlijk zeer eenvoudig. Een kleine pleizierboot waarin twee datnes en een schipper zaten, zeilde reeds geruimen tijd langs den havendam. De schipper was met de zeilen bezig. Eene der dames, oogenschijulijk eene betaalde gezelschapsjuffer, zat aan de eene zijde der boot met haar zonnescherm op de knieën. De andere dame, blijkbaar de meesteres, zat, half achterover geleund, op eene bank met eeo kussen, terwijl een helder roode, met goud gestikte Indische schawl onachtzaam om hare schouders hing. Het hoofd der dame rustte op eene der met juweelen versierde handen en hare oogen waren met een eigenaardig vorschende, berekenende uitdrukking onafgewend gericht op de slanke, statige gestalte van sir Htnry Rokeby. Er lag ongemeen veel in dien langen, vor- schenden blik, en ware de baronet in staat ge weest dien te zien en te begrijpen, onze tragische geschiedeniszou nooit geschreven zijn geworden. Maar zoodanig was hij in gedachten verdiept, dat hij nocli de boot zag, noch die er in zateD. Het kleine vaartuig naderde de kade heel nabij zoo nabijdat het er maar weinig schreden meer van verwijderd was en de schipper stood op om het roer te sturen en de boot te doen wenden. De volle wind blies in het opgestoken zeil en gaf het vaartuig een stootde dame met den rooden shawl sprong met een luiden kreet op, er ontstond een hevige vormt, dat omgeven is door hoogopgaande wim peldragers. Hei plantsoen wordt omringd door gansche bloembogeo, (volgens den officieelen feest gids) iu wier midden vier poorten zijn aangebracht, waaronder acht standbeelden vac vorsten uit het Huis van Oranje Nassau geschaard zijn, allen in het costuum van hun tijd, waaronder natuurlijk zich ook het beeld bevindt van den vorst, wiens feest thans wordt ge vied. AI schrijvende en beschrijvende komt men in embarras du choix. Er is zoo veel schoons in Arastel's straten en schilderachtige grachten te zien, dat het onmogelijk is alles ook maar beknopt te beschrijven, wat vermelding waar dig is. Zoo kunnen wij den bloeraentempel, op het na bijgelegen Thorbecke-plein slechts aanstippen, of schoon een uitvoerige vermelding overwaard, Wij gaan nu naar den niet alleen om zijn rijke bewoners bekende „boeht van de Heerengracht" maar tevens het bij maanlicht zoo beroemde, ver rukkelijke schoone stadsgedeelte. Hier ligt een reusachtige galjoot voor anker, „Willemijntje" ge doopt, welker tuigage uit heerlijke bloemenslingers bestaat. Des avonds zullen muziekuitvoeringen aan boord van de „Willemijntje" gegeven worden, die dan tevens geheel verlicht zal zijn. Van hier bezoeken wij even het Leidsche plein op welks breede brug een statige eerepoort is opgetrokken in antieken stijl met drie breede doorgangen voor trams, voertuigen en voetgangers. Tal van wapen borden van den koning en de koningin daaraan opgehangen, wijzen op het doorluchtig verleden van ons Vorstenhuis dat zijn stamboom kan te rugbrengen toi Karei de Groote. Op de St. Antooiesbreestraat en in den om trek daarvan, het kwartier der Israëlitische bur gers, is het nog drukker en levendiger dan gewoonlijk. De geheele straat is in een groenende laan herschapen, wier lengte verkort wordt door tal van fraaie eerepoortcn, aan elkander verbon- verwarring, in 't volgende oog.mblik was de boot gekanteld en de opvarenden worstelden met de golven. In een ommezien waren al de wandelaars aan het einde der kade bijeen. Geschrei en hulp geroep klonken door de lucht. Niemand kon begrijpen hoe het ongeluk gebeurd was slechts een man, die op de boot gelet had, beweerde dat de dame met den rooden shawl het omval len der boot zelf eu met opzet had veroorzaakt. En dit was ook zoo. Sir Henry Rokeby werd door hei geschrei der dame uit zijne droomerijen gewekt. Hij keek naar het water en zag wat er gebeurd was. Het zeil der boot lag half onder water. De schipper had de gezelschapsjuffer vastgegrepen en zich aan de omgekant< 1de boot vastgeklampt zij was in zijne armen in onmacht gevallen en hij kon haar niet los Jaten, wilde hij haar niet laten verdrinken. Niet ver van hem af worstelde de dame met de golven. Zij zonk steeds meer en meer en T was duidelijk dat zij in groot gevaar verkeerde, Er was geen boot in de nabijheid en slechts heel in de verte zag men vaartuigen komen aansnellen. Gillend stak de dame hare armen in de hoog te. Wild vlogen hare blikken langs de kade. Wie, die haar zoo gezien had, had kunnen denken, dat dit gansche ongeval slechts een deel was van een goed overlegd plan, een valstrik om daarin den argelooz^n baronet te vangen. Zooals van de bekende ridderlijkheid zijns karakters te wachten was, viel hij in den ge spannen strik. Snel sloeg hij een onderzoeken den blik over het water. Ou vermijdelijk moest de dame verdrinken voor de toeschietende boo ten haar hulp konden bieden. Sir Her.ry wierp zijn jas uit en sprong in het water. Hij was een voortreffelijk zwemmer en bereikte de damejuist toen zij op het punt was in dc diepte te verdwijnen. Hij greep haar en zwom naar de boot. De dame lag lood zwaar in zijne armen toen hij het gekantelde vaartuig bereikte leunde haar hoofd tegen zijne borst, hare lange natte haarvlechten s'ingerden zich om zijne armen en haar aangezicht was doodsbleek. den door guirlandes van sparregroen, opgehangen aan naalden en pilasters, die aan de top letters dragen, welke te zamen de zinsnede vormen „Hulde der bewoners van de Sint Anthoniesbree- straat aan den koning." Vrijdag mrt zonsonder gang ging het Israëlitisch paaschfeest in en vóór dien tijd was het in die buurt een opmerkelijke en eigenaardige drukte. Men wilde 't liefst voor Paschen gereed zijn en het ging nu terecht volgens het oude liedjehelp vrouw help man, help al wat helpen kan. Wij stappen nu met zevenmijlsche laarzen over naar de Willemstraat, welke mede onder de versie ringen van den eerste rang is tellen. Hier zoowel als in alle aangrenzende straten en stegen is alles groen en met bloemen versierd zoover het oog kon zien. I)e bewoners van de Jordaan heb ben zich zelve overtroffen. Iemand hief in een der Amsterdamsche bladen de nogal zonderlinge klacht aan dat Amsterdam er gewoonlijk niet landelijk uitzag. Komt hij nu in de Willemstraat dan wandelt hij te midden van groeu, dat bijna de huizen maskeert. Er zijn aldaar drie groote eere poorten opgericht, op welke des middags zich nu en dan een muziekkorps zal doen hooren. Van de Willemstraat doen wij opnieuw een grooten sprong, om nog een groote versiering te schetsen, en wel die op den Buiten-Amstel. In het midden van deze schilderachtige rivier is eeo fraai gemodelleerde tempel opgericht, met licht fonteinen gekroond. Rondom zijn zes pyramides elk gekroond met een W en voorzien van drie lantaarns. De kroonlijst is versierd met wapens en jaartallen, 7000 lampions in verschillende kleu ren zullen des avonds het geheel verlichten, hei- welk een tooverachtig effect zal opleveren. Hier eindigen wij vooreerst, uit vrees van anders niet te zullen eindigen, want men zou niet uitgeschreven raken. Daar is b. v. het bekende café Krasnapolsky, dat met 1050 elec- trische gloeilampen zal worden verlicht, elk Sir Henry klampte zich evenals de schipper met zijn last aan de omgekeerde boot vast, eu wachtte zoo de reddingsboot af. Onder de toeschouweis, die op de kade waren bijeengekomen, bevond zich een groote bloude man, met langen spits uitloopenden knevel, on heilspellende oogen en een somberen lach. Hem alleen onder de gansche menigte scheen het tragische voorval niet geschokt te hebben. „Dat was tamelijk goed gedaan", mompelde hij in zich zelve „misschien wel wat te door zichtig en te sterk opgevoerd, maar over het geheel tamelijk goed. De baronet is, juist zoo als wij hoopten, in den val geloopen. Uw veld tocht is nu begonnen, mijne schoone Victoria. Nu zullen wij zien of wij ook het gewenschte gevolg zullen hebben. Ja, dat is de vraagzal de baronet tot het einde toe zoo argeloos blijven? Op dit oogenblik was sir Henry zeker geheel argeloos de hulpelooze vrouw die thans be wusteloos in zijne armen lag, scheen zijn gansche ridderlijkheid te prikkelen. Hij hield haar hoofd zoo lang boven watertotdat de eerste reddings boot nabij was gekomen. Zij werd het eerst er in geheven, na haar de gezelschapsjuffrouw, vervolgeus de baronet en de schipper. Dc omgevallen boot werd weer opgericht en aan de reddingsboot vastgemaakt en de baronet met de beide dames aan land gebracht. De ge zelschapsdame had haar bewustzijn weer geheel teruggekregen maar hare meesteres lag bleek en bewegingloos op de kussens. Toen zij aan land waren gekomen werd een in de nabijheid 9taand rijtuig geroepen, de ge zelschapsjuffrouw steeg in en vervolgens droeg men hare nog steeds bewustelooze meesteres er iu. De gezelschapsjuffrouw sloot haar in hare armen en gilde luide „Zij is dood Zij is dood Ik heb mijne beste vriendin verloren „Toch niet" zeide sir Henry met vriendelijke deelneming. „Ik geloof dat de dame alleen in onmacht ligt. Welk adres zal ik den koetsier geven „Het Hotel Albion, mijne arme, arme meesteres Zoo jong te sterven 't Is ver schrikkelijk." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1