Nummer 33. Zondag 24 April 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN V Het winkelboekje. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. JIIU, i mixj ii «/lij Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Stjsiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Elke poging dienstig om het sparen aan te moedigen of te vergemakkelijken verdient evenzeer waardeering als ieder ander middel, dat de maatschappij aangrijpt om het zedelijk peil eens lands te verhoogen: een spaarzaam volk is een deugdzaam volk De oprichting van particuliere spaarkassende vestiging eindelijk der rijks-postspaarbank werden daar om met vreugde begroet door hen die het goed meenden met de algemeene welvaart en bijzondere belangstelling koesterden voor het lot der werklieden en minder gegoede bur gers welke het meest behoefte hebben aan spaarzame levenswijze en oordeelkundige huishoudingmaar over het geheel daartoe het minst geneigdof beter gezegd daarvoor het minst bekommerd zijn. En de waarheid wordt door de feiten gedrongen te erkennen, dat in onze streek vooral het werkvolkop weinig uitzonderingen naleeft „van de hand in den tand„. De oorzaken daarvan zijn natuurlijk vele en verschillend hier is de man iemanddie boven zijn physieke en finantieele krachten bijdraagt tot vermeerde ring der jenevei-beiasting en tot verhooging van Schiedam's welvaartdaar is het de vrouw die misschien beter had gedaan keu kenprinses te blijvenof te trachten priii- sessekeukenmeid te worden dan vrouw en moeder in een werkmausgeziuelders zijn het de volwassenen kinderendie weinig verdienen en veel verteren en de welvaart, de voorspoed buiten het ouderlijke huis slui ten. Op ééne oorzaak evenwel schijnbaar nietigwillen we een oogenblik meer in het bijzonder de aandacht vestigen omdat zij zoo algemeen is onder de werkende klasse in de Langstraat. Kent gij het winkelboekje creditboek van den winkelier kersbaashet debetboek van Het is het sell oen ma- zijn knecht Vrij naar het Iloogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 4 doorLUCIFER. Hoofdstuk 1. EEN GOED BEGONNEN SPEL. Maar hij had zijne dochter geschreven en baar zijn aanstaand tweede huwelijk bekend gemaakt, en in antwoord een teederen liefdevoller brief ontvangen vol van de innigste gelukwenschen en de vriendelijkste gevoelens voor hare stief moeder. De woorden waren gesproken, dis het zoozeer verschillende paar in den echt verbonden. Toen de bruid opstond als de gade van een rijken baronet de draagster van een aanzienlijken titel, schitterde haar gelaat van triomf en hare zwarte oogen schoten blijde stralen. Zij had het eerste deel van een gewaagd spel gespeeld en het ge wonnen. Toen zij de sacrestie binnentrad om het kerk register te teekenen en trotsch op den arm haars gemaals leunde terwijl eenige vrienden, die het trouwen hadden bijgewoond volgden, sloop een mandie achter een pilaar verborgen getuige was geweest van de huwelijksplechtigheid de kerk uituit zijn gelaat sprak dezelfde onheil spellende triomf, als uit dat der bruid. De man was groot en blond met spits uit loopenden knevelonheilspellende oogen en ou- beschaamden lach dezelfde dienu ongeveer drie maanden geleden, op den havendam van Brighton zoo kalm de redding van mrs. Leeds hun beider journaal in den vorm van een vijfcents notitieboekje vol vetvlekken. Hier mee gewapend kan moeder de vrouw zonder betaling in den winkel altijd „slaags* d. i. terecht komen om zich in het huishouden te voorzien van het noodige en helaas ook het onnoodige. Plet winkelboekje is van verleidelijker dan menige roman en juist daarom zoo gevaarlijk. De inhoud er van zou niet zelden doen glimlachen als hij niet tevens het treurige bewijs leverdehoe wei nig dergelijke en bijna nuttelooze en vrij dure voedingsmiddelen de huisgezinnen onzer werklieden verbruiken. Die onoogelijkemet hanepooten bekraste blaadjes geven de op lossing van het raadselhoe het mogelijk is, dat in een schoemakersfamiliewaar 15 gulden en meer per week verdiend wordt nooit of te nimmer een cent in de kas een appeltje voor den dorst gevonden wordt. Als de week ten einde isen „men/; gaat afrekenen bij den baasdan is gewoonlijk het grootste deel van het verdiend loon reeds verspild aan allerlei nietige snoeperijenen „men" krijgt weinig af geen geld in handen. „Men" is dat zóó gewoon gewordendat hij niet beter weetof het hoort zooof het kan niet anders. Gevoelt „men" nu in de week de geringste behoefte aan iets dat bij den baas te krijgen isof komt een oogenblikkelijke trek naar iets lekkers bij man of vrouw opof krijgt „men" bezoek van vriend of vriendin g?en nood. „Men" heeft immers geen geld noodig „men" loopt gezwind naar den winkel met het boekje en dan lijkt het welof daar alles voor niet gegeven wordt. In schijn een reddende engel is het in werkelijkheid een boosaardig duiveltje. We hebben op dit oogenblik zoo'n mon stertje geopend voor ons liggen't geeft waarlijk te denken, bij den eersten oogopslag te zien, welke artikelen het meest, bijna periodiek op elke bladzijde zouden we kun- iwiwwi i—ihhi iwomiwimb va door sir Henry Rokeby had aangezienthans mompelde hij „Het spel gelukt Victoria is lady Rokeby. Het eerste bedrijf is afgespeeld. Het volgende eischt meer tijdoverleg en voorzichtigheid. Iedere zet moet zorgvuldig overwogen word li. Wij hebben ons voorgenomen het spel geheel te winnen." EEN NOODLOTTIGE EISCH. Sir Henry en lady Rokeby gebruikten hun bruiloftsontbijt ten huize ha.er oude tante. Slechts eenige uitgelezen vrienden des baronets waren daarbij tegeuwoordig. De afwezigheid van sir Rokeby's dochter werd door niemand opgemerkt; hij alleen gevoelde ze smartelijk daar hij er naar haakte haar lachend gazicht te zien hare gelukwenschen te hooren door hare heldere jonge slem geuit. Niua was onuitsprekelijk dierbaar aan zijn hart. Hare moeder was gestorven toen het kind nog zeer jong was en hij was voor het kleine meisje vader en moeder tegelijk geweest. Zijn zoon had hij vroeg naar school gezonden, maar Nina had hij tot voor een jaar bij zich gehouden en haar toen eerst op aandrang der verwanten zijner eerste vrouw met weerzin naar een pen sionaat te Parijs gezonden. Zelfs zijne hartstochtelijke liefde voor zijne bruid was Diet bij machte zijn vaderlijk gevoel en de liefde voor zijne dochter te verminderen. Onmiddellijk na het ontbijt vertrokken de jong gehuwden naar Canterhurny. De grijze gezelschapsjuffrouw en lady Rokeby's kamenier reisden met denzelfden trein. Aan het laaste spoorwegstation werd het bruidspaar opgewacht door een equipage van Rookhurst. Sir Henry hielp zijne vrouw in het rijtuigvoegde den koetsier eenige vriendelijke woorden toe en steeg nen zeggengenoemd worden,/Zuiker kof ijbeschuiten bestelen en een halef pintje'' dat schijnen de hoofdschotels te zijn bij de vele dagelijksche maaltijden van een neendat durven we niet zeggen maar welvan vele schoenmakers-gezinnen. Wanneer in onze streken het woord daad werd „boter bij den visch", dan zouden niet alleen de neringdoenden zich daarbij wel bevinden maar het is onze stellige overtui ging dat het meteen strekken zou tot stoffelijken vooruitgang van vele werklieden. Menige huismoeder zou dau een dubbeltje of een kwartje nog wel eenige keeren om draaien en begluren voor zij het inruilde tegen onnoodige en bijua waardelooze levens middelen en wellicht zon menig huisvader de proef eens willen wagen, of hij niet krachtig en opgeruimd en tevreden zou kuu- nen werken zonder zijn telkens terngkeereml „halef pintje". Een zilveren rijksdaalder in de kast heeft voor onze werklieden meer waardedan drie in het winkel boekje en daaromwenschen we in het belang van alles dit laatste een spoedige eervolle be grafenis toe. Er loopcn geruchten dat de wereldtentoon stelling te Parijs, ter viering van den lOOen gedenkdag der groote revolutie niet zal plaats hebben. Zij vereischen nog bevestiging, maar zeker is het, dat tot dusverre nog geen Euro- peesche regeering bepaald verklaard heeft aan die tentoonstelling te zullen deelnemen. De Gaulois maakt een gesprek met den nieuwen president van den „Patriottenbond" openbaarwaardoor bevestigd wordtdat De- roulède als voorzitter van dien bond is afgetre den omdat zijn plannen van revanche tigen Duitschland zoo weinig instemming viuden. Baslyhet veelbesproken radicale Fran- sche kamerlid, heeft in eetie onlangs gehouden toeD zelf in. De grijze gezelschapsjuffer er. de kamenier namen plaats in een insgelijks gereed staand rijtuig. Rookhurst was verscheidene mijlen van het station verwijderd maar de streek derwaarts was buitengewoon lachend en schoon en lady llokcby vond een groot genoegen in de be schouwing er van aanhoudend vroeg zij zich af of Rookhurst aan hare verwachtingen zoude be antwoorden. Om vijf uur namuaiddags kwam het bruidspaar in 't gezicht van het oude stamhuis der Rokeby's. De kap van bet rijtuig werd neergeslagen en sir Rokeby toonde met vergeeflijken trotsch aan zijne bruid haar toekomstig tehuis dat zij met onderzoekende blikken beschouwde. 't Was, zooals wij reeds zeiden, over geheel een heerlijke bezitting. De landerijen die er toe behoorden, de wouden, weilanden, alle in den besten toestand, besloegen eetie groote oppervlakte. Het heerenhuis stond op een heuvel die zoowat een halve mij ver boven den omirek uitstak, zoodat het reeds op verren afstand van verschillende punten zichtbaar was. 't Was een buitengewoon statig gebouw van drie verdiepingen, met een langen voorgevel, vele torentjes en andere bouwkundige versierselen die aan hetzelve een ongewoon vroolijk huiselijk aanzien gaven, wat direct door lady lloke'oy werd opgemerkt. Achter het huis lagen de broeikassen, stallingen en de gebouwen voor bet dienstbotler.personeel, en links de tuinen die uitliepen in het heerlijke groote park met zijn eeuwenoude hoornen waaronder herten en reeën graasden. Het huis met a' zijn nevengebouwen maakte in zijn geheel een ontzaglijken indruk. Men naderde het huis langs eene schaduwrijke laan loopeude door eene groote weide. Aan den ingang dezer met een ijzeren hek gesloten vergadering toen hem zijn meening omtrent de anarchisten gevraagd werd verklaard dat hij een voorstander der gelijkheid maar een vijand van dynamiet en andere vormen van geweld is. De Fransche kroonjuweelen zijn nu in de staatsiezaal van den Louvre ter bezichtiging gesteld. Den 12n Mei worden zij in het open baar verkocht. Voor de veiligheid der kostbaarheden wor den de noodige maatregelen genomen. De glazen kasten, waarin de diamanten zijn tentoongesteld, staan in een achthoekige ijzeren kastwelke op rollen bewogen kan worden en 's nachts in een gemetselde kast geborgen wordt achter een goed gesloten ijzeren deur. Voorts bevinden zich voortdurend twee politie posten iu de aangrenzende lokalen, en commissa rissen van politie in burgerkleeding iu de ten toonstellingszaal met eleclrische schellen onder hun oumiddellijk bereik om bij de minste ver dachte beweging van een der bezoekers alarm te maken. Verder zijn er noodkranen aangebracht, in geval van brand. Al de passagiers van het verongelukte stoomschip „Tasmania" zijn gered volgens een bericht uit Ajaccio maar de gezagvoerder 2 officieren en 22 Indische stokers zijn om het leven gekomen. Van de Brazilaansche kust wordt een nieuwe groote scheepsramp gemeld. Daar is de stoom boot Bastia in aanvaring gekomen met een ander schip en zeventig inenscheu, die er zich aan boord bevonden zijn verdronken. Bij het verongelukken van het stoomschip „Victoria" op de Fransche kust, moeten niet 16 maar 26 personen omgekomen zijn. Weder zijn twee nieuwe scheepsrampen te berichten. Bij Gijon is de Spaansche stoomboot „Vasco" ve gaan waarbij tien passagiers verdronken. Het jacht „Magali," uit Marseille, is op zijn terugweg van de wedstrijden te Nizza, door het Engelsche stoomschip „Chusan" (dat den schip breukelingen van de „Tasmania" hulp ging bie den) aangevaren en onmiddellijk gezonken. Van de 8 mannen die aan boord waren zijn de ka pitein een matroos en een scheepsjongen ver dronken. De overigen werden door de „Chusan" laan stood het huisje van den parkwachter. Toen sir Henry met zijne bruid voor de poort van het hek kwam aangereden werd deze van binnen geopend en de parkwachter kwam met zijn heele huisgezin naar buiten om de nieuwe meesteres van Rookhurst in haar nieuwe woning welkom te heeten. Met lieftalige vriendelijkheid beantwoordde lady Rokeby de begroetingen toen het rijtuig de lange laan inreed beschouwde zij ijverig den breeden voorgevel des huizes en sprak „'t Is schoon, 'tis prachtig. Toen gij my Rookhurst beschreeft hebt gij hetzelve geen recht doen wedervaren. 't Is merkwaardig dat een zoo groot, statig gebouw in staat is zulk een vroo- lijken indruk te makeD. De zonnestralen zullen zeker door al die groote, breede ramen naar binnen dringen. O, ik zou gaarne mijn heele leven lang op Rookhurst blijven." Uw weduwengoed zal een even vroolijke woning zijn als deze, ofschoon niet zoo grootsch", zeide sir Rokeby ernstig lachend. „Daar gij ongeveer 20 jaar jonger zijt dan ik, Victoria, is het waarschijnlijk dat gij mij overleeftdaarom heb ik, voor 't geval gij weduwe wordt, u voor uw gansche leven een mijner schoonste bezittingen vermaakt die sedert eeuwen in onze familie steeds als weduwengoed heeft dienst gedaan. De vroolijke blos op lady Rokeby's wangen verbleekte eenigszinszij drukte haren lippen samen, eene oude gewoonte van haar, als iets haar niet beviel. „Tot dusverre heb ik u nog nooit naar uwe bezittingen gevraagd Henry, „antwoordde zij," maar als uwe vrouw behoor ik mij daarvan niet langer uit bescheidenheid te laten terughouden. Ik geloof dat eene bepaalde erfopvolging vour uwe goederen is voorgeschreven." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1