Spanje. Engeland. Italië. Rusland. Amerika. Duitsckland. BINNENLAND. aan boord genomen en later met een andere stoombootnaar Marseille gebracht. Uit Pagnay aan de Moezel wordt van 21 April getelegrafeerd D« speciale Frausche commissaris bij het spoor wegstation alhier is door de Duitsche politie ge vangen genomen. De commissaris werd uitge- noodigdop Duitsch grondgebied te komen om over dienstzaken te spreken. Toen hij daar ge komen was, werd hij door de pohlie gevat. Te Madrid is een moordaanslag gepleegd op dan gewezen Franschen veldmaarschalk Bazaioe, die daar woont. De dadereen Fransch handelsreigerHil— lairaod genaamdbad onder het voorgeven journalist te zijn een onderhoud met Bazaine gevraagd en vielna eenigen tijd met hem ge sproken te hebben, onverhoeds met een dolk op hem aan; Bazaine werd aan het hoofd licht gewond. Een dokter, neef van den minister van jus titie heeft Hillairand onderzocht en hij is van mee-ning dal de moord-naar lijdende is aan vervolgingswaanzin. Wat Bazaine betreft, zijn toestand boezemt geen bezorgdheid in. Hij heeft geen koorts en de doktoren verklaren dat de wonde binnen acht dagen dicht zal zijn. De moordenaar toont geen berouw over zijn daad. Men zegt dat wanneer de dienstbode van Bazaine niet onmiddelijk op het hooren van de schel was toegeschoten, de moordenaar zijn werk volbracht zou hebber. maar door de komst van de dienstmaagd in de war gebracht ging hij op de vlucht. In het lagerhuis heeft de heer Goschen in eene rede, die 23/4 uur heeft geduurd, de be grooting toegelicht. Het feitelijk batig saldo van het vorige dienstjaar is 3/4 millioen Voor het loopende dieustjaar wordt gerekend in komsten 9lVio en uitgaven 907so millioen. Er wordt nu voorgesteld schuldbrieven even hoog te belasten als actiën nameiijk 10 sk. per 100voorts de belasting op overdracht van aandeelen te vervangen door eene belasting van 1 sh. per 100 op de eigendommen der maatschappijzullende hei echter aan de maat schappijen worden vrijgelaten, de oud* wijze van belasting te behouden. Ten opzichte van plaat selijke leerlingen wil de minister een afzonderlijk budget invoeren en de tegenwoordige obligatiën door nieuwe 3 percents plaatselijke obligatiën af lossen. Hij wil de jaarlijksche amortisatie der staatsschuld verminderen vud 28 op 26 millioen; de inkomstenbelasting 1 penny lager stellen en de belasting op rijtuigen overdragen aan de plaats lijke besturen. Bij den post „onder houd vau wegen" wil hij ten behoeve van Ierland een jaarlijks bedrag vau 50,000 voor drainage vaststellen. Hij wil de tabaksbelasting verminderen van 42 op 38 pence per pond; het zegelrecht op z leassurantien van 3 op 1 penny per 100. De begrooting sluit met eeu batig saldo van 300,000. De „bills" regelende den invoer en den verkoop vau boter-surrogaten zijn Donderdag in tweede lezing behandeld en in handen gesteld eener speciale commissie. Het lagerhuis heeft bij tweede lezing het ontwerp betreffende het stemrecht aangenomen. De parnellisten hebben er voor gestemd, onder voorwaarde dat die wet niet op Ierland worde toepasselijk gemaakt. Uit Jersey wordt van Donderdag gemeld Heden morgen is alhier een schok van aard beving gevoeld, die eenige seconden aanhield. De go'vende beweging was van het Zuidwesten naar het Noordoosten en zeer waarneembaar en veroorzaakte eene groote onrust, doch schade is er niet door aangericht,. Het'gcrommel was zeer sterk en het geluid had veel weg van eene ont lading van geschut. Vaticaan den kerkdijken vrede als gesloten en gtileekend zal beschouwen, en het vertrouwen wordt te kennen gegeven, dat het centrum, wan neer het inderdaad eene katholieke partij wil wezen, er voor zal stemmen. De paus gelast verder den aartbisschop er voor te zorgen dat, na aanneming der wet, bisschoppen, geestelijken eü geloovigen niet volharden in eene houding van ontevredenheid, maar met rust en vertrou wen, zich verheugende over hetgeen bereikt is, zich scharen zullen om den stoel des pausen, aan wiens beslissingen men zich heeft te houden. 'De provinciale centrum-bladcu zijn in hoogst opgewonden toestand over dit schrijven des pausen. In de haven van Napels is onverwachts het stoomschip San Gottardo aangekomen, aan boord hebbende de expeditie Salimbeni, samengesteld uit den graaf van dien naam, den majoor Piano, zijn zoontje en de overige leden. Ook bevonden zich vier gewonden en 140 man troepen op het schip. Aan de polsen en aan de voeteu zijn bij allen nog de sporen zichtbaar van de ketenen, waarmede zij belast zijn geweest. De kleine Piano, op wien de dochter van Ras Aloela ver zot was, heeft van deze een gouden kruisje als souvenir meegebracht. De heeren zijn kort daarop naar Rome ver trokken. Aan boord van bet Belgisch stoomschip „Reimstein," is ia de haven van Catania een opstand onder het scheepsvolk uitgebroken, we'- ke door de karabiniers met geweld onderdrukt moest worden. Drie belhamels werden in hech tenis genomen. Bij het ministerie van oorlog is reecis aan particuliere gifteu een bedrag van 425,000 lires ontvangen voor de gekwetsten en de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden bij den slag van Dogoü. De ministerieele „Popoio Romano" meldt, dal Italië Fraukrijk's uitnoodiging tot deelneming aan de wereldtentoonstelling van 1889, om staat kundige cn financieele redenen, naar het zich laat aanzien, van de hand zal wijzen. Volgeus gerucht, zijn bij het ministerie van oorlog groote bedriegerijen ontdekt. De regeering zou voor een koloniaal leger in Afrika een vreemdenlegioen willen oprichten, op gelijken voet als het Fransche. Uif St. Petersburg wordt gemeld, dat in plaats van Orschewski generaal Schebko tot hoofd der geheime politie is benoemd. Orschewski's ont slag is het gevolg van zijne onbekendheid met den jongsten moordaanslag. Aan de „Times" wordt uit Sr.. Petersburg gemeld, dat in de volgende week het proces met gesloten deuren behandeld zal worden tegen 30 personen, die betrokken zijn bij het komplot tegen den czaar. Onder de burgers van Moskou gaat een adres rond, mei het verzoek aan den czar, om z^n residentie uit St. Petersburg naar de oude hoofdstad des rijks over te brengen. Men ver beeldt zich, dat daardoor een eind zou worden gemaakt aan de nihilistische complotten. Bij het debat, in het huis van afgevaardigden over het kerkelijk politiek wetsontwerp gehouden, heeft Windhorst, nadat Gneist tegen hel kerke lijk politiek wetsontwerp gesproken had, eene verklaring namens het centrum voorgelezen, in houdende dat het, na do bekende uitingen van 's pausen meeuing, bereid is voor het ontwerp, overeenkomstig de door het heerenhuis aauge- nomen redactie, te stemmen. Bismarck heeft daarop in eene uitvoerige rede het ontwerp ver dedigd, hc-twelk in geen enkel opzicht de rech ten van den staat verkort. Werd het ontwerp verworpen, dan zou hij den Pruisischen staatsdienst verlaten en zijne krachten nog slechts aan het Duitsche rijk wijden. Daar men waarschijnlijk moeielijke tijden van binnen- en bnitenlaudscben strijd te gemoet gaat tegen naar omwenteling strevende partijen, wilde hij eerst aan alle noode- looze binnenlandsche twisten een tinde makeD. Bij de verdere beraadslaging heeft graaf Schwerin voor en de heer Virchow tegen het ontwerp gesproken. Bismarck verklaarde nog maals, dat hij de Meiweiten nooit als een defi nitieven maatregel heeft beschouwd, maar slechts als wetten van strijd. Nooit was het zijn doel, een deel lijner medeburgers onder een steeds voortdurenden druk te houden. De beer Ger- lach sprak na hem ten gunste der voordracht. De KölDische Zeitung maakt den tekst openbaar van het pauselijk schrijven aan der. aartsbisschop van Keulen, waarin gezegd wordt dat met de aanneming dazer voordracht het Door een eigenaardig toeval ontstond er den 17 April te New-York een hevige brand. Uit eene lekke oliebais liep de petroleum in de ha ven aldaar eD bedekte daar eene groote opper vlakte van het water. Door vonken van eene voorbijvarende stoomboot geraakte de olie in brand en vernielde twee hoofden van den New- Yorker Centraal-spoorweg. De schade bedraagt 100,000 doll. De cholera is te Montevideo en Rosario geweken. In laatstgenoemde stad bedroeg het aantal gevallen tot 1 Maart 1802, waarvan 1272 doo- delijk eindigden, Het verkeer tnsschen Montevideo en Buenos Ayres, zoowel als tusschen Paraguay en de Ar- genlijnsche republiek, is weer opengesteld. Daar entegen houdt Brazilië nog aan de 8daagsche quarantaine vast. Ook in Chili nam einde Februari de ziekte af. Het aantal gevallen te Santiago voorgeko men bedroeg van 10-24 Februari dagelijks 200 tot 230, dat der sterfgevallen 120 tot 140. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 24 dezerzal door de harmonie „PEspérance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Louise, ouverture. Canivez. 2 Harmonische retraite. Wagner. 3 Musicalische Blumenlese. Thümer. 4 Souvenir d'Irlande, galop, Buggenhoudt. politie was gericht. Toen de maréchausseé's er op in gingen verspreidden zich de manifestanten, van wilke eenige bekend zijn. De' twee verleden Dinsdag aangehouden perso nen zijn voorloopig op vrijt: voeten gesteld; tegen hen is rechtsingang verleend en Maandag komt de zaak in instructie. Wij herhalen wat wij in ons vorig nummer zeiden 't is te betreuren dat mannen hoofden van huisgezinnen, met de justitie in aanraking komen en zich zeiven en de hunnen in lijden breDgen naar aanleiding van feiten, die algemeen walging verwekken, en waarvan de vermoedelijke bedrijfster waarschijnlijk niet vervolgd kan worden. Men zij toch voorzichtig en make zich niet on gelukkig voor zulke personen >/Cln de ondei wyzersvergadtring, te houden 26 April a. s. op de zaal van Musis Sacrum te Waalwijk, zullen de volgende onderwerpen be handeld worden: 1 Hoe moet het onderwijs in de vaderlaudsche geschiedenis gegeven worden, opdat het strekke tot aankweeking van christelijke eu maatschap pelijke deugden In te leiden door de heeren Clerkx en GoosseDs. 2 I)e kweekeling als onderwijskracht. lu te leiden door deu heer Van Oudenhoven. 3 Wrat denkt ge van de repeteerende breuken voor de lagere school. In te leiden door den heer Geene. De heer Schimmelpenniiick v.d. Oye van Nijenbeek heeft voorgesteld om in de grondwet voortaan te bepalen dat dc gewone zitting der stalen generaal geopend wordt op deu derden Dinsdag in September. (De nog geldende grondwet bepaalt die opening op den derden Maandag in September). In de Wroensdag gehouden zitting der tweede kamer werd door de regeering in overweging gegeven op 9bis te doen volgen een 9ter luidende „Om lid der eerste kamer te kannen zijn moet men voldoen aan de vereischten voor het lidmaatschap van de tweede kamer gesteld en bovendien ofbehooren tot de hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen of een of meer hooge en gewichtige openbare betrekkingen bij de wet aangewezen, bekleeden of bekleed hebben er. in het laatste geval eervol daaruit zijr. ont slagen. „Het getal der hierboven bedoelde hoogstaan geslagenen wordt in elke provincie bepaald tot één die tevens de algemeene vereischten bezit om lid der staten generaal te zijn op iedere twee duizend zielen." De heer Schaepmau stelde als amendement voor om het woord „openbare" en de woorden „cn in het laatste geval eervol daaruit zijn ont slagen" te doen vervallen. De regeering nam het tweede gedeelte van lit amendement over, zoodat de woorden „en... ontslagen" vervielen. De heer van Houten stelde voor te lezen van „vijftienhonderd" in plaats van „twee duizend" dit werd aangenomeu. De heer Schaepraan trok het eerste gedeelte van zijn amendement (weglating van het woord „open bare") in doch de heer De Savornin Lohmann diende het weder in. Echter werd het verworpen. Bij het voortgezel debat over grondwets herziening bleef de regeering krachtig bestlijden het amendement-Van Houten betreffende het voortdurend kamerlidmaatschap bij benoeming van ministers. Het amendement werd verwor pen met 48 tegen 20 stemmen. Aangenomen werd het amendement-Greeve, dal od vereenighaar verklaarde de betrekking van advocaat-generaal bij den lioogen raad met het kamerlidmaatschap. Verder is de opening der zitting bepaald op den derden Dinsdag in September" Her. voorstel-Lohraan om de wijze van on derzoek van wetsontwerpen aan het reglement van orde over te laten, is aangenomen met 42 tegen 18 stemmen. -- Ofschoon in Engelandbehalve eenige kleinere, dit jaar vier groote tentoonstellingen zullen wezen, o.a. te Liverpool, te Manchester en te Newcastleis er alle uitzicht, dat de Engelschen zich niet onbetuigd zullen laten aan de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Am sterdam. Onderscheidene dagbladen in de voornaamste middenpunten var. Engelsche nijverheid vestigen de aandacht op het belang dezer onderneming en bekende firmaas vroegen reeds plaatsruimte of nadare inlichting. Op het tentoonstellingsterrein wordt met ijver gearbeid. Het hoofdgebouw is nagenoeg vol tooid en in elk geval reeds geheel gereed om de inzendingen te ontvangen. De boomen op het marktplein ïijn geplant; de 17e eeuwsche huisjes begiuuen er te verrijzenover weinige dagen zullen er al eenige staan. den veel bezwaar van de zijde der bank, zoodat de regeering reeds maatregelen overwoog, waarbij hot bankwezen in ons land op anderen voet be regeld zou wordeu. In de vergadering van de directie en de com missarissen der Nederlandsche bank, den 18 April jl. te Amsterdam gehouden is thans besloten de voorwaarden der regeering aan te nemen. Door gedeputeerde staten van Noordbrabant is een uitvoerig adres gezonden aan de tweede kamer, om met den mecsten ernst aan te dringen op onveranderde aanneming van het wetsontwerp voor een spoorweg van Kromvoort naar 's Bosch en daarmede in verband staande werken. Over de vraag of het zegelrecht van be velschriften van betaling al of niet ten laste van de belanghebbenden komt, is in den laatsten tijd meermalen strijd gevoerd. Tot dusver werd de leer gehuldigd, dat het zegelreeht in rekening moet worden gebracht aan de personen, te wier behoeve dc bevelschriften worden afgegeven, omdat zij in hun belang wordeu opgemaakt. Ier oestrijding dier leer werd aangevoerd, dat het zegelrecht van bevelschriften kosten zijn, op de betaling vallende, die op grond van art. 1431 B. W. ten laste komen van den schuldenaar; dat op dien regel in art. 28 der zegelwet wel ten aanzien van quitantiën en ook van bevelschrif ten, door het rijk afgegeven, eene uitzondering is gemaakt, maar dit; uitzondering niet is ge maakt voor bevelschriften, door de gemeenten afgegeveD, terwijl volgens art. 7 110 8 van de genoemde wet voor het stellen van quilaatie op een gezegeld bevelschrift van betaling geen zegel recht verschuldigd is. Naar aanleiding vau het vorenstaande hebben gedep. staten van Noordbrabant onder aanvoering van de verschillende argumenten het gevoelen van den minister van binnenl. zaken ten deze gevraagd. Uit het daarop ontvangen antwoord van den miuister van binnenlaudsche zaken en uit een schrijven van den minister van financiën blijkt, dat naar de meening der regeering het zegelrecht komt ten laste van de gemeente. Met het oog op het bovenstaande noodigen gedep. staten van genoemd gewest de gemeente besturen uit, van nu af aan het zegelrecht voor rekening der gemeente te nemeD, terwijl gedep. staten hunne aanschrijving van 27 Mei 1886, G. no 16, Provinciaal bijblad no 46, betreffende de verantwoording der zegelgelden intrekken. Te Almkerk is Dinsdag brand ontstaan aan den Kornschendijk in het huis bewoond door den landbouwer C. Vos, hetwelk ^met een gedeelte van het door F. van Brcugel bewoonde huis een prooi der vlammen is geworden. De inboedel van C. Vos is verbrand, alleen het vee werd gered. De inboedel van Van Breugel is grootendeels gered. Men zoekt de oorzaak van den brand in de onvoorzichtigheid van een buurman, die bezig was op duiveu te schieten. Nabij de gemeente Bokstel heefteen bosch- brand plaats gehad, waarbij eenige mastbosschen toebehoorende aan S. v. d. Donk en W. van Grinsveu, vernield werden. Bij het afbreken van een huis te Asten is een bejearde werkvronw, G. Strijbosch genaamd, ouder een muur geraakt. Nadat zij onder het pu'.n was ^.weggehaald is zij eenige uren later overleden. Het is aan de politie te Oorschot gelukt, den jeugden P. V. iu hauden te krijgeu die zich aan verscheidene diefstallen met iubraak had schuldig gemaakt. Het gelukte hem steeds met eene riek de deur open te wringen of met een breekijzer de bovendeur te openen. - De gearresteerde Carl Lobitz, die voor den Belgischen rechter te Essen gebracht is, is ge bleken een oud bekende der justitie te zijn. Hij heeft in Duitschland zoowel als in Belgie ver scheidene vonnissen achter den rug. Te Buggenum brak deze week brand uit in de woning van den landbouwer J. Reuter. Behalve de woning met schuur en stal, werden ook de meubels en een groote voorraad graan vernield. Alles was verzekerd. Waalwijk, 23 April 1887. 'oensdag en Donderdag avond heerschte hier weder de grootste kalmte; onze straat zag er als gewoonlijk uit en niets duidde aan, dat het er de laatste dagen zoo onrustig was geweest. Gisteren avond heeft er echter weder een soort manifestatie plaats gehad die, te oordeelen naar de uitroepen welke gehoord werden tegen de Dat iü overleg met het bestuur van den Ne- derlandschen bakkersbond de beste maatregelen zijn genomen, ooi een der belangrijkste voedings middelen zoo goed mogelijk vertegenwoordigd te krijgen, is door mededeeling van dit bestuur reeds bekend. Toch mag er nog wel eens de aandacht op worden gevestigd dat de groote gouden medaille is uitgeloofd voor brood, wat door samenstelling, voedingsw aaide en smakelijk blijven zich als degelijk voedingsmiddel aanbe veelt. Ook al zou alleen deze prijsvraag be hoorlijk worden beantwoorddan zou de Am- ster da:r.selle tentoonstelling ons volk eene groote weldaad hebben bewezen. Nederlandsche bank. Sinds geruimen tijd is gelijk bpkend is de regeering met hel bestuur der Nederlandsche bank in onderhandeling geweest over het ver leugen van het octrooi der bank, hetwelk in 1889 eindigt. Da voowaarden der regeering ondervon- Woensdag avond omstreeks half acht brak te Slijk Ewijk, gem. Valburg, een felle brand uit in de groote boerderij van den heer E. Bos man. Het vuur, aangewakkerd door eene stevige koelte en overal voldoende voedsel vindend, nam met zulk eene hevigheid toe, dat men, niette genstaande het aautal gedienstige handen zeer groot was, toch bij lange na niet alles kon red den. 4 schapen met 6 of 7 lammeren eu 2 kalveren vonden den dood in de vlammen. Het overige vee kon gelukkig gered worden, ook het meubilair werd grootendeels in veiligheid gebracht, beha ve de bedden die totaal verbrand den. De oorzaak van den brand kent men niet. De bewoners zelf begrijpen er niets van, want de brand is ontstaan in eene schuur, waarin men nooit met vuur komt. Algemeen denkt men aan kwaadwilligheid. Huis en inboedel waren verzekerd, maar veel te laag. In Slijk Ewijk is geen brandspuit, en die van Oosterhout bleek onvoldoende en brak tot over maat van ramp nog, toen ze een oogenblik water gegeven had, zoodit alleen de Valburgsche spuit bleef werken. Dit is nu de tweede groote braud hinuen eene week in een kleinen omtrek. Verleden Donder dag een te Oosterhout, waarvan men ook nog niet met zekerheid de oorzaak kent. Men vermoedt dat een krankzinnige zoon dien heeft gesticht. Gisteren is die persoon ver voerd naar Zutfen ter verpleging

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2