Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. gelastigde te Parijs in zijn joDgste onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken aan dezen verklaard, dat er reeds sedert verscheidene weken een bevelschrift tot gevangenneming tegen Scbnae- belé was uitgevaardigd, zoodra hij zich op Duitsch grondgebied waagde. De zaakgelastigde heeft verder te kennen gegeven, dat hier elke gedach te aan uittarting van wege de Duitsche regeering ter zijde moet gesteld worden. De Marseillaisehet beroemde revolutio naire lied van Rouget de Lisle, handhaaft haar revolutionair karakter ook hierdoor, dat het zich niet aan den ouden tekst houdt, maar zich met groote vrijheid in allerlei variaties laat hooren zoodat, wanneer eenige muziekkorpsen samen de muziek willen spelen zij op allerlei manieren elkander in de war helpen. Nu is er op voorstel van Boulanger eene commissie benoemd van professoren van het conservatoire, om een stan daard-tekst van de Marseillaise vast te stellen. Deze is in het ministerie van oorlog ten gehoore gebracht en zal 12 Mei worden ingevoerd. Rouget de Lisle was geen groot musicus en meer dan één musicus verbeterde het revolutionaire lied. In 1797 geschiedde dit door Gossec, die er eene dramatische cantate van maakte voor de opera te Parijs. De cantate heette Hommage a la Liberté en op het eind knielden al de acteurs neder voor de godin der vrijheid, voorgesteld door mile Maillard, Later heeft meer dan één muziekdirecteur en toonzetter zijn eigen wijsheid aan de verbetering van de muziek ten koste ge legd. Maar dit alles is nu uit. De officieele Marseillaise zal thans worden uitgegeven en ge speeld wij hopen ten genoege van de Fran- sche musici en het Fransche volk. (Eigen Haard.) Van wege het ministerie van koophandel is eene mededeeling openbaar gemaakt over den voortgang der werkzaamheden voor de groote tentoonstelling van 1889. Daaruit blij kt dat er veel spoed achter de zaak wordt gezet. Zoo zijn 0. a. reeds de eerste fundamenten voor den reusachtigen toren van Eiffel gelegd. Aan het slot der mededeeling wordt gezegd, dat de beweging ten gunste der deelneming aan de tentoonstelling zich al meer en meer in de verschillende staten openbaart, te oordeelcn naar de tallooze aanvragen, die bij het ministerie en de bureaux van cle algemeene directie voor de exploitatie inkomen. Volgens den „Gaulois" zullen er in verscheidene industrieele kringen te Parijs petitiën aan de regeering geteekend worden, waarin aan deze verzocht wordt de wereldtentoonstelling eerst in 1890 te houden, ten einde zoowel alle buiten landsche mogendheden als alle Franschen voor de toetrediug te winnen. Het is thans zeker, dat Msgr. Rotelli, pauselijk nuntius te Konstantinopel, als zooda nig te Parijs zal komen, ter vervanging van Msgr. di Rende, die tot kardinaal benoemd is. De Fransche regeering heeft reeds verklaard dat hij persona grata is. Aanhoudend komen er aanvragen om ontslag in van politieambtenaren in Ierland, die na de aanneming van de ontworpen onderdrukhingswet niet in dienst willen blijven, om die wet te helpen uitvoeren. De commissie uit den rijksdag heeft Maandag met 12 stemmen tegen 12 het voorstel verwor pen, dat kunstboter blauw gekleurd zou moeien zijn, maar daarentegen aangenomen, dat de naam „kunstboter" verboden en daarvoor in de plaats „margarine-boter" gebruikt moet worden. Naar de „Norddeulsche Allgemeiue Zei tang" van zeer vertrouwbaren kant vernomen heeft, is door getuigenverhoor gebleken dat Schnaebelé op Daitsch grondgebied gevangen genomen is, en dit wordt ook door hem zelf niet geloochend. Volgens inlichtingen, ter plaatse der gevangenneming ingewonnen, wierp Schnaebelé den Duitschen ambtenaar, die hem mededeelde dat hij een gevangene was, op den grond en trachtte vervolgens over de grenzen te ontkomen; doch hij werd aan deze zijde der grenzen inge haald en toen gebonden. Tot zoover de „N. Alig. Ztg." Het „Berliner Tageblatt" bericht rechtstreeks uit Noveant „Ongel wij leid werd Schnaebele op Duitschen grond gevat. Verklaringen vau zes getuigen stel len dit in het licht. Zoowel van Fransche als van Duitsche zijde zijn herhaaldelijk onderzoekingen ter plaatse ingesteld en is het terrein photogra- phisch in beeld gebracht." Ofschoon de officieuse bladen het voorval aan de Fransch-Duitsche grenzen vermelden zonder eenige beschouwing, zijn er andere bladen die dat voorbeeld niet volgen. De „Kreuz Ztg meent dat er reden bestaat, om niet zoo grif aan te nemen, dat Frankrijk den vrede wenscht, gelijk men wil beweren, terwijl de „Post" zich veroorlooft aan de onschuld van Schnaebele te twijfelen. De Duitsche regeering heeft volgens dat blad voldoende bewijzen geleverd, dat zij niet lichtvaardig tot zulke ernstige maatregelen overgaat. Naar de Germania verneemtontving Windthorst van den paus een schrijven, waarin de dienstendoor het centrum aan de kerk bewezen, met lof worden erke .d en de verwachting wordt uitgesproken dat de partij ook voor het vervolg de belangen der kerk zal steunen en bevorderen. De kamer van afgevaardigden heeft in tweede lezing het kerkelijk-poliliek ontwerp aangenomen overeenkomstig de redactiedoor het heerenhuis vastgesteld. Het artikel betref fende het toelaten van geestelijke orden werd bij hoofdelijke stemming aangenomen met 230 tegen 117 stemmen. Volgens een bericht uit Rome aan de „Uoiver6", is de kardinaal Rampolla benoemd tot 's pausen staatssecretaris, ter vervanging van den kardinaal Jacobini, van wiens aftreding reeds geruimen tijd sprake was. Een gezin te San Frediano (Italië) werd dezer dagen minder aangenaam verrast door een regen van dakpannen en mannen, welke door het dak naar binnen kwamen tuimelen. Zes man nen, die door de politie werden achtervolgd, trachtten namelijk over dc daken een goed heen komen te vinden, toen zij, van een hooger op een lager gelegen dak overspringend, dit door hun gewicht deden bezwijken. Men kan zich de ontsteltenis der bewoners en de woede der boe ven voorstellen. Drie van de laatsten wisten echter noch een goed heenkomen te vinden, de anderen hadden eenige kwetsuren bekomen en werden gevangen genomen. De Osscrvatore Romano behelst, naar luid van een telegram, een artikel, dat denken doet dat er weldra eene verauiering zal of kan komen tuasch'-n den Heiligen Stoel en Italië. Het officieuse orgaan van het Vaticaan zegt namelijk, „dat de paus zijne armen opent voor zijn dier baar vaderland Italiëen het uitnoodigt zich voor zijn eigen bestwil met htm te verstaan." De paus is bezield met het vurig verlangen om de koninklijke regeering eene schikking te zien sluiten met de kerk voordat de gebeurtenissen en vreemde tusschenkomst daartoe noodzaken. De grondslag voor eene schikking zal niet moei lijk te vinden zijn. Een weinig goede wil is daartoe voldoende. Ten gevolge van het gebeurde met Schuae- bele op de Fransch-Duitsche grensheeft de paus heden aan de Duitsche en de Fransche regeering een vertrouwelijken brief gericht, waarin hij zijne bemiddeling aanbiedt ter vermijding van ernstige gevolgen en ter handhaving van de goede verstandhouding tusschen de beide stalen. Een der gevaarlijkste smokkelaars aan de Oostenrijksch-Italiaansche grenzen, Pietro Saglia, die wegens zijn geluk de smokkelaars-koning was bijgenaamd is op een vreeselijke wijze om het leven gekomen. Hij maakte onlangs een tocht over de grenzen en ontmoette een anderen smokkelaardie hem mededeelde dat de Itali— aansche douanen op de loer lagen waarop zij besloten samen den nacht af te wachten enoo- dertusschen een vuur te ontsteken, daar het vrij koud was. Op korten afstand ontdekte Saglia een dorren struik en verzocht zijn makker dien te gaan halen deze weigerde echterdaar de struik over een diepen afgrond stond. Saglia klom nu zelf naar de struik maar nauwelijks had hij eenige takken losgerukt daai verdween de grond onder zijn voeten de sneeuw zakte in en met een vreeselijken kreet stortte hij in den 150 meter diepen afgrond. De spoedig aange komen hulp vond d .-n smokkelaar geheel ver pletterd op den bodem van den afgrond liggen. Donderdag 21 April herdacht Rome den 2638sten of 2640sten (volgens Cato werd het in 751 doch volgens Varra ir. 753 gesticht) ge denkdag van zijn bestaan. Het aantal inwoners bedraagt thans ongeveer 356.000. Onder Aug. bedroeg de bevolking riet minder dan 1336680 zielen doch van dien lijd dagteekeut het verval. In 'tjaar 335 was dat cijfer reeds tot op 300000 gedaald, en in 1377, toen de pauselijke stoel op nieuw van Avignon naar Rome werd verplaatst, telde het nog 17,000 inwoners. Sedert is het zielenaantal weder geklommen, doch zeer lang zaam. Op dezen gedenkdag is op de Pincio een monument onthuld ter herinnering aan de door Galilei ondergane gevangenisstraf in 't naburige paleis der Medici „sehuldig", naar't opschrift mededeelt „de aarde te hebben zien draaien om de zon." De regenten zijn op reis om aan verschillende plaatsen een bezoek te brengen met het doel de banden tusschen de provinciale administraties en de centrale regeering nauwer toe te halen. In de steden die zij reeds bezocht hebben, zijn zij overal met sympathie ontvangen. Verscheidene deputaties hebben zich bij hen aangemeld om hun de verzekering ie geven, dat de Bulgaarsche regeering het vertrouwen van het volk geniet. Ook wordt er op aangedrongen dat spoedig een beslissing kome in zake de benoeming van een vorst. De oorzaak van de ontploffing op 22 dezer is nog niet bekend. Te St. Petersburg hebben vier onderscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad 0. a. is in hechtenis genomen de neef van eeu hooggep'aatst militair beambte, die wegens zijne positie steeds te voren was ingelicht omtrent de plannen der keizerlijke familie. Waalwijk, 27 April 1887. Sedert Vrijdag avond is in onze gemeente de rust niet meer gestoord geworden. Zater dag was er. versterking voor de politie ge komen, maar deze heeft gelukkig in 't geheel geen dienst behoeven te doen't was dien avond en ook de volgende op straat niet drukker dan gewoonlijk. Heden worden nogmaals drie personen door den recliter-commissaris gehoord in de zaak tegen den geschorsten directeur van het postkantoor alhier. Met dit verhoor zal waarschijnlijk deze langdurige instructie zijn afgeloopen. He discussie is in de tweede kamer gevoerd over het amendement-Godin de Beaufort, om de additioneele artikelen van het kiesrecht op te nemen in hoofdstuk 5. Hij en de lieeren Schaepman, van der Biesen en Lohman betoogden, dat bovenal de ze kerheid noodig was dat de kiesrechtlierzie- ning tot stand kwam. He heer Borgesius bestreed het amende ment evenals minister Heemskerk, die voor mistrouwen geen reden zag, hij ontried de aanneming, maar zou bij aanneming zich niet aan discussie over de additioneele arti kelen onttrekken. Het amendement-Godin werd daarop verworpen met 4-5 tegen 32 stemmen. Hoofdstuk 3 is daarna aange nomen met 49 tegen 23 stemmen. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat cle hoofdcommissie voor de voedingsmiddelentent. allerwege medewerking ondervindt. Zoo heeft 0. a., naar wij ver nemen, de minister van financiën de goed gunstige beschikking genomen, dat alle goe deren uit het buitenlandzonder betaling van inkomende rechtendirect naar het tentoonstellingsgebouw mogen vervoerd wor den om aldaar tot na den afloop in vrij entrepot te blijven. Verder hebben de voornaamste Belgische en Fransche spoorwegmaatschappijen vrij vervoer voor de teruggaande goederen toe gestaan. Wij kunnen onze Nederlandsche industri- eelen niet genoeg aansporen om zorg te dragendat in deze tentoonstelling het buitenland ons niet beschaamd make. Zij, die tot heden nog verzuimden zich eene plaats te verzekeren, aarzelen niet langer. Mogen de aanstaande zomermaanden ons doen zien wat onze Nederlandsche industrie in dit opzicht vermag. Wij herinneren nog eens dat het pro gramma ruimschoots gelegenheid tot mede werking geeft, zie bijv. Groep V. Hulpmiddelen voor bereiding, bewaring en verzending. Groep VI. Hulp middelen voor het onderzoek en de kennis van voedingsmiddelendrankenenz. en eindelijk groep VIII, alles wat betrekking heeft op gebruik en toediening. Zooals o.a. damasten en linnen tafelgoederen, metaal werken, kristal en glaswerk, porselein, aarde werk, tafelversiering, enz. Waarlijk, het veld is ruim genoeg. Het bureau der tentoonstellingSingel 4-51, is dagelijks geopend voor het verkrijgen van nadere inlichtingen. He heer J. C. Pieck, seeretaris der gemeente Werkendam, herdacht Maandag den dag zijner benoeming nu 25 jaar ge leden. Hoor den raad der gemeente werd hem een zilveren inktstel aangeboden, met eene toespraak van den voorzitter, onder wiens bestuur hij al die jaren was werk zaam geweest. Een schrijfbureau, uit de bijdragen der burgerij aangekocht, werd hem mede aangebodenmet nog verschillende andere geschenken. Uit zeer vele woningen stak de vlag ten blijke van deelneming in dit feest. Zeer zelden gelukkig, zegt het Hdbl., hoort men hier te lande van een zoo gruw zaam feit, als dichtbij de grens van Amster dam moet zijn voorgevallen. Aan den Omval is het lijk opgehaald van een naar gis on geveer löjarig meisje, met verwondingen boven liet voorhoofd en aan het rechteroor, met ontbrekenden rechteronderarm en den linkerarm gestrikt in een in elkaar gedraaide das, die vermoedelijk gediend heeft om de armen saam te binden. Zonder eenigen twijfel heeft men hier te doen met een moord, met een dier geheimzinnige voor vallen, waarvan in de groote wereldsteden zoo herhaaldelijk wordt vernomen. Het lijk schijnt een dag of tien in het water te hebben gelegen, zoodat de misdaad in de feestweek is gepleegd. Wel is op enkele plaatsen reeds ontbinding ingetreden, maar de regelmatige trekken zijn duidelijk te herkennen. Bovendien kunnen een paar gouden oorbelletjes en een geel glimmende metalen armband ook bij twijfel aan de identiteit gewichtige aanwijzingen zijn. Vreemdsoortig is zeker dat liet ondergoed niet van een merk is voorzien. He schouwing, die van wege de justitie in de gevangenis geschiedt, zal wellicht aan den dag brengen of de moord met andere misdrijven is ge paard gegaan. Het is wenschelijk dat tot in de kleinste plaatsjes van ons land aan deze treurige ontdekking ruime openbaarheid worde ge geven, gelijk gisteren reeds in de gemeenten bij Amsterdam is geschied. Herkenning van het lijk zal allicht leiden tot het bekend worden van bijzonderheden, die liet onder zoek der justitie in de hand werken. Er bestaat nu reeds grond tot het ver moeden dat de misdaad is gepleegd dicht bij de grens van Amsterdam, want uit de windrichting en strooming van het water in de laatste dagen moet worden opgemaakt dat het lijk van de stadszijde naar den Om val is gedreven. Omtrent de verminkte drenkeling bij den Omval uit den Amstel opgevischt ver nemen wij dat zij Lieveloo genaamd is, dat het lijk liarer moeder, sedert September 1882 weduwe van den telegraafdirecteur te Alkmaar, eenige dagen geleden in Watergraafsmeer j$CHETSEN UIT j^ARIJS. EENE TERECHTSTELLING. Tegen 2 uren verschijnt een sterke militaire en politiemacht, 180 gardes républiquaineswaarvan 100 te paard en 80 te voet, 310 politieagenten en een piket gendarmen te paard. Al het volk wordt zoover mogelijk terug gedrongen achter een drie dubbelen muur van cavallerie en agenten. Binnen de enceinte wordtbehalve het gerecht en de vertegenwoordigers der pers, niemand toegelaten. Yan al de autoriteiten was het eerst aanwezig de wijkcom- missaris die de treurige taak te vervullen heeftden veroor deelde te wekken. ,,'t Is nu de 10° keer mijnheer dat ik die taak moet ver vullen «zeide hij mij maar telken male is het mij of het, voor het eerst is en hoe ge u dien eersten keer gevoelt laat ik u zelf te denken over. Ja ik houd mij goed maar ik wil u gul uit bekennen dat het mij moeite kost." Een oogenblik later, iets over tweeën kwam de priester die den veroordeelde in zijn laatste oogenblikken moest bijstaan en daarvoor kwart over vieren bij hem zon worden toegelaten. Die taak was vroeger steeds opgedragen aan den almoezenier van de Roquette. Nu was het een andere geestelijke. Met hem in gesprek komende vroeg ik hem wanneer hij den veroordeelde net laatst gezien had. «Gister avond om 7 uren mijnheer. Ik gaf hem toen vrij duidelijk te verstaan dat hij op geen andere genade meer moest rekenen dan op die van God. Hij begreep dit. Na mijn vertrek heeft hij zich te bed begeven is rustig ingesla pen en slaapt nog steeds door. Ik geloof niet dat mijn taak bijzonder zwaar zal zijn." 's Mans woorden waren echter blijkbaar in strijd met zijn gemoedsgesteldheid want het was hem duidelijk aan te zien dat hij zeer zenuwachtig was. Nu geen wonder het was voor hem het eerst dat hij zijn bijstand zou verleenen aan een ter dood veroordeelden. Op eenige schreden afstands stonden een paar advokaten de vraag op te werpen wat het gevolg zou zijn als Campi op het laatste oogenblik zijn waren naam opgaf. Dan zeide de een is er geen Campidie een moord heeft gedaan maar is een moord gepleegd door iemand die daarvoor niet gevonnisd is eigenlijk kan de strafoefening niet door gaan en moet de zaak vanvoren af aan behandeld en geoordeeld worden. De wijkcommissaris mengt zich echter in liet gesprek met te zeggen dat hij over deze kwestie eenvoudig zou heenstappen en zijn gang gaan. «Gij hebt volkomen gelijk" merkt Bugueteen schrijver van blijspelen ople tout - Paris des dernières is erde voor stelling kan nu onmogelijk meer uitgesteld worden. Een klein laag zijdeurtje van de gevangenisdie als een zwarte massa tegen de donkere lucht afsteektstaat half open aan het einde van een binnenplaats flikkert een flauw licht en maakt den indruk van een waskaars bij een sterfbed. Juist bij het slaan van half 3 ontstaat een opschudding on der het volk men hoort paarden getrappelnet geschreeuw en getier verdubbelt. Meu heeft ruim baan moeten maken voor twee rijtuigen die langzaam naderen. Voor het eerste is een witvoor het laatste een zwart paard gespannen. Het eene bevat het schavothet ander zal voor lijkwagen dienen. Op het oog zou men denken dat die wagens aan een rond reizende kermistroep behoorden een meening waarin men nog versterkt zou worden door het lichtdat er binnen in brandt. Zij zijn vergezeld door den scherprechter en zijn beide hel pers door een smid 3 timmerlieden en 4 sjouwers. De beul is een man tusschen de 40 en 45 jaar, van middelba re grootte en vrij gezet. Hij begint reeds te grijzen vooral in zijn kort afgekmpten vollen ronden baard. Zijn gelaat heeft niet veel uitdrukkingover het geheel maakt hij den indruk een zacht en goedaardig man te zijn in zijn vierkante zwart lakensche jas en met zijn diep op het hoofd gedrukten ronden hoed met buitengewoon breeden rand. Als men hem op straat tegen kwam zou men hem voor een provincie man op zijn Zondagsch houden.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2