E ZIT- EN PAARDEN-, BEESTEN-, •n&fcssre m twrastjsrïMar Lederberichten. LINNEN- en LAKEN- T El W .A. A. Xj~W" 10" EI. de volgende JAARMARKTEN: Handelsberichten. ADVERÏENTIEN. Mathilde van Baal drijvende is gevondenen dat haar zuster twee jaren geleden even noodlottig aldaar omkwam. Van geweldadigen moord of dood slag schijnt minder sprake dan van zelfmoord, aangezien de ongelukkige aan personen in de Rozenstraatwaar zij laatst woonde, het voornemen daartoe meermalen moet geopen baard hebben. Verminkingen kunnen door bijkomende omstandigheden als schroeven van stoomers veroorzaakt zijn. Meer zekerheid van den zelfmoord wordt verkregennu men weetdat het lijk der moeder niet ver van dat der dochter ver wijderd is gevondeneveneens met afge houwen armzoodat beide samengebonden den dood zochten en door een schroefslag gescheiden werden met verlies van elk een arm. Te Hilvarenbeek is ia weinig tijd het door den landbouwer C. v. L. bewoonde huis met inboedel en vee, in de asch gelegd. Het huis isvolgens geruchten, verzekerd, doch de inboedel niet. Te Tilburg is brand ontslaan in den paar denstal der firma P. van Doorn op Broekhoven, staande bij de stoomfabriek van wollen goederen dier eigenaars. De licht brandbare goederen in den stal boden de vlammen eene gemakkelijke prooi. De brand had dan ook weldra het ge bouw met het magazijn en het kautoor in asch gelegd. Het magazijn bevatte eene aanzienlijke hoeveelheid garens, manufacturen en grondstoffen. Door de ijverige zorgen der branuweet werden het woonhuis en de fabriek bewaard. Naar men verneemtis ^alles verzekerd. De oorzaak is niet bekend. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag heeft in het pakhuis van den heer J., graan handelaar te Middelburg, een brutale diefstal plaats gehad. De dieven er waren er blijkbaar meer dan een hebben zich toegang tot het ge bouw weten te verschaffen door verbreking van de afsluiting, men heeft de brandkast gekanteld en door het inslaan van een opening, van haren inhoud, p.l.m. f500 beroofd. Ook de lessenaars op het kantoor werden vernield waarin echter weinig of niets van hunne gading bleek gevonden. Te Utrecht zijn toegelaten voor het le gedeelte van het arts-examen de hh. W. J. L. van Bouwdijk Bastiaanse C. Grebbe de Haan, D. Snoek Heukeraans doctorandi De gefailleerde koopman in gemaakte da meskleederen en winkelier J. H. S., te Nijmegen, is in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Arnhem getransporteerd. Dezelfde persoon failleerde ook vroeger, doch accordeerde toen met zijn schuldeischers. Te Bennekom is eene belangrijke uitge strektheid heide verbrand. Ofschoon de vlammen door een sterken wind werden aangewakkerd was men het vuur spoedig meester. De oorzaak is onbekend. Te Ruurloo is afgebrand het huis de Goede Hoop toebchoorende aan de diakonie der herv. gemeente en bewoond door vier gezinnen. Door langdurige droogte en gebrek aan water viel aan blusscheu niet te denken alles is tot den grond toe afgebrand. Twee koeien en vijf varkens zijn in de vlammen omgekomen. Het huis was verzekerdhet vee en de inboedel niet; de oor zaak is onbekend. Uit Grave schrijft men Zaterdag jl. kwam alhier een jonkman zich voordoende als iemand, die om huiselijke twisten de ouderlijke woning verlaten maar hij zijne meerderjarigheid eeti aanzienlijk vermogen te wachten had. Door zijne geslepenheid wist hij velen voor zich in tc nemen en toen hij ver klaarde een meester op de viool te zijn en daarmede verschillende eeremedailles bohaald te hebben bood men hem eene viool te leen. En waarlijk door zijn betooverend snarenspel mis leidde hij de lieden en men stelde hem eenig geld ter hand dat hij serst weigerdemaar later aannam. Telken avond verscheen nu de violist in een of ander koffiehuis, teneinde zich te doen hooren, totdat hij op een morgen verdwenen wasde geleende viool met zich nemende, waarschijnlijk naar Duitsehland. Na ingewonnen informatien is gebleken dat bedoelde oplichter was Jean Baptist Cuviljer, een persoon die reeds te Gent ter zake van vage- bondage en oplicbterij kennis met de gevangenis heeft gemaakt. Door eene onbekende oorzaak is te Scbeemda de woning van H. Bodde eene prooi der vlammen geworden. Van deu iuboedel werd het grootste deel gered. Alles was verzekerd. Uit do rivier de Maas nabij Luik-zijn Vrijdag opgehaald de lijken van een jongeling en een meisje die door middel van eeneu hals doek aan elkander gebonden waren. De dren kelingen werden later herkend als te zijn Anna S. oud 18 jaren van Maarstrichten J. M., oud 22 jaren van Namen. Op M. werd een briefje gevonden waarin zij verzochten naast elkander begraven te worden, De jongelieden behoorden tot verschillend kerk genootschap en dit schijut i4et vreemd te zijn aan deze treurige ontknooping van een liefdes drama. Het vergaan van de Tasmania. Op onaangename wijzen worden wij in de laatste dagen herinnerd aan de gevaren der zee. Pas is de Victoria" bij Dieppe op de Ailly- rolsen gestrand, of wederom komt het bericht van een nieuw onheil, dat de „Tasmania", een groot vaartuig van de „Peninsular Oriental Steam Navigation Company, getroffen heeft. Bij zonderheden omtrent de waarschijulijke oorzaken van het ongeval ontbreken nog. Alleen weet men, zooals reeds gemeld werd, dat de kapitein en twee andere leden der bemanning benevens 22 Lascars omkwamen en dat de passagiers al len gered werden. Het schip en de ladir.g zijn waarschijolijk totaal verloren. De „Tasmania" is nog slechts 8 jaren oud. Het is een schroefstoomschip van staal gebouwd en 4488 bruto tonnen groot, 400 voeten lang, 45 voeten breed er. 28 voeten diep. Het werd als een der beste schepen van de vlooi der maatschappij beschouwd. Het verliet Bombay ongeveer 3 weken geleden en was reeds gead verteerd om op den 12en Mei weder uit het Albert Dock, Londen, naar de Middellandsche zee, Aden, Bombay, enz. te vertrekken. De 74 vrouwen en kinderen aan boord wer den in de booten der „Tasmania" gered en te Sartene op Corsica geland. De overige passagiers brachten 27 uur in angst en veeezen doorop het eenige gedeelte van de „Tasmania" dat niet onder water was en werden den volgenden mor gen (18 April) door een Engelsch en een Fransch jacht gered en te Ajaccio aan laud gebracht. De autoriteiten hebben alle mogelijke hulp verleend. Het Lazarette en het burgerlijk hospitaal werden ter beschikking van de schipbreukelingen ge steld. De „Tasmania" had 120 passagiers aan boord, waaronder lord Buckingham sir H. en lady Bradford, sir Bradford Leslie, enz., voorts 161 leden der bemanning. De stoomboot „Chusan" van dezelfde maat schappij is Maandagavond uit Marseille ver trokken om de schipbreukelingen af te halen en naar Londen over te brengen. Daar de „Tasmania" nog niet geheel onder water was toen de laatst aan boord gebleven passagiers gered werden is het moeielijk aar. te nemen dat de leden der bemanning, die om kwamen, aan boord werden gelaten. VVaarscbijn- lijk zijn zij overboord gevallen bij het neerlaten der booten en bet helpen der passagiers. In elk geval is er deze reden tot tevredenheid dat geen der passagiers het leven heeft verloren. De kapitein is het slachtoffer van zijn ijverige plichts vervulling geworden. Hij werd door den val van een mast gedood. De twee verdronken officieren werden over boord gespoeld. Overigens blijkt uit dit onheil wederom hoe onvoldoend veelal het aantal booten aan boord is in verhouding tot het getal passagiers eu leden der bemanning. Próf. Rudolf Falb'begint meer en meer erken ning te vinden voor zijn aardbevingtheorie, nu zijn voorspellingen reeds herhaalde malen be waarheid werden. Onlangs bij de aardbeving in Italië was dit het gevalen ook werden te Travnik, in Bosnië, aardschokken gevoeld die een week te voren door Falb voorspeld een nieuwe bevestiging waren van zijn theorie. Falb werd in 1838 te Obdach, in Stiermarken, geboren als tie zoon van arme landlieden. Aan vankelijk werd hij voor het kleermakers-ambacht bestemd maar om zijn schoone stein kwam hij weldra in het Benedictijnerklooster St. Lambrecht waar hij later monnik werd. In de eenzaamheid van het klooster legde hij zich met ijver op de studie der sterrenkunde toe, waarbij de ruim voorziene boekerij der monniken hem goede diensten bewees. Van '186164 was hij priester in het dorpje Kainach. Later werd hij gouver neur bij een jongen edelmanwelke betrekking hem veel vrijen tijd liet voor studie. In 1868 maakte hij, in zijn tijdschrift „Sirius", voor het eerst zijn theorie omtrent den invloed van de maan op het weder openbaar. Verdere waarne mingen omtrent dit onderwerp brachten hem tot de ontdekkingdat de stand der maan ook in verband staat met het voorkomen van aardbe vingen, welke ontdekking hij wereldkundig maakte in zijn werk „Grundzüge m einer Theorie der Erdbeben und vulkanicsne Eruptionen" een boek dat veel tegenspraak vond. Nadere practische onderzoekingen leidden tot verdere ontwikkeling van zijn theorie. Zijn voorspelling van de uit barsting van de Etna in 1874 eerst algemeen met spot begroetkwam nauwkeurig uit. Naar aanleiding van die uitbarsting schreef hij zijn werk„Bedanken und Studiën über den Vulka- nismus," De opbrengst van oen reeks voordrachten, door Falb in de voornaamste Duitsclie en Oostenrijk- sche steden gehouden, stelde hem in staat een studiereis te ondernemen naar het klas sieke land der aardbevingen: Zuid-Amerikaen daar praktische waarnemingen te doen. Een deel der uitkomsten van zijn onderzoek maakte hij openbaar in zijn werk„Die Umwalzungen im Weltall." Bij het voorbereiden van dat werk werd hij slechts ééns gestoord, door de aardbeving te Agramden 9en November 1880. De verschrikte inwoners lieten hem roepen. Falb kwam naar de verwoeste stad, troostte de burgers zoo goed hij kon, maar kon tevens niet nalaten eene nieuwe aardbeving te voorspellen tegen 26 December, welke ook werkelijk plaats Na zijn terugkeer uit Amerika ging Falb te Obdach wonen; maar korten tijd geleden vertrok hij van daar om zich te Leipzig te vestigen. Falb's leerstellingen vonden en vinden veel tegenstand. Maar de deskundigen mogen enkele zijner theorieën onjuist achtenof voorzichtig heidshalve tegenover zijn hypothesen een afwach tende houding aannemen - het moet algemeen erkend worden dat hij door zijn onderzoekingen de wetenschap in dit opzicht werkelijk een schrede verder heeft gebracht. In de Langsiraatsehe dorpen, waar de mandenmakerij wordt uitgeoefend, heerscht te genwoordig meey dan gevyouc bedrijvigheid. Het is nl. de tijd om de handen te schellen. In dit seizoen ia de bast van het jonge hout los, zoodat bij zich gemakkelijk laat afschellen. De beste tijd om te schellen duurt slccht9 hoogstens drie weken, zoodat de maudenmakers, die veel ver? werken, tegenwoordig aan een groot aantal han den bezigheid verschaffen j mannen, vrouwen, jongens, en meisjes, allen kunnen gebruikt wor den voor het schellen, dat zoowel bij de man denmakers zeiven als bij de werkliedpn aan huis geschiedthetzij in dagloon of stukwerk. Om de banden te schellen, wotden zij door een soort opstaande ijzeren kam gehaald. Het werk is weinig vermoeiend en vereischt niet veel kennis, zoodat iedereen er gaarne aan meedoet. De schellers en schelsters hebben gewoonlijke veel preten meu kan hun gezang den geheelen dag hooren weerklinken vooral ook des avonds als zij in vroolijke troepjes huiswaarts kceren. De geschelde banden zijn bestemd voor zooge naamd wit werk hier in hoofdzaak voor boter- raandjes, waarvan de kucstboterfabriekeD jaarlijks duizenden verbruiken eene kleinere hoeveelheid wordt verwerkt tot vruchtenmandjes. Zeergroot is ook het debiet van bruine manden voor groenten en minder fijne vruchten ook voor verzending van schoenwerk door de groote schoenenfabrieken, die in de Langstraat tegenwoordig een goed de biet hebben. Gisteren Dacht is nabij de Markbrug bij station Zwaluwe een gedeelte, bestaande utt 20 wagens, van een goederentrein afgebroken. Twaalf wagens kwamen op het station binnen de ove rige werden van daar opgehaald, en kon de trein met 1 uur vertraging weder vertrekken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bij het examen voor de betrekking van directeur van een postkantoor slaagden o. a. de heeren P. J. Aerts, geagr. klerk te Waalwijk, eu H. M. van der Noordaa, assistent Tilburg. MADE 24 April. Brand brand 1 klonk het in den laten avond van den 22 dezer. De klokken werden getrokken de in rust liggenden gewekt en halfslapende en gedeeltelijk aange kleed liep men in gezetten draf van de warme legerstede naar de Voorstraat, een buitenkom dezer gemeentealwaar het vernielend element weder een begin had gevonden, om eene geheele buurt met zijne vreeselijke gevolgen te bedreigen. Twee huizen (van G, van Gils en J. Braat) stonden reeds in lichte laaie, toen men kwam aangesneld. Aan redding van het een en ander viel niet meer denken, veel minder aan blusschen. Ook Drimmelen scheen den brand geroken te hebben, want binnen weinige minuten was zij met haar geoefend en ijverig personeel der brandweer iu vliegende vaart komen aanrennen. Doch welke teleurstelling ondervond zij daar, toen ze, bij het in gereedheid brengen van hare spuit, geen water kon vinden. Zoo moest men wéér twee huizen totaal inde asch zien leggen, zonder da» iets tot redding dier gebouwen met hunnen iuboedel kon gedaan worden. Haver. De beste f3.00 3.40. I Mindere f2.a 2.90. Paardenboonen. De beste f5.80 6.20. Duivenboonen van f6.50 a 7.—. Bruine boonen de beste f 10,50 a 11, Mindere f9,50 10.25. Witte boonen. De beste f7.75 8. Blauwe erwtende beste partijtjes van 17.20 7.50 mindere van f 6.80 a 7.10. Schokkers van f 0,00 0.00. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot f8.25 a f8.75 Zomerzaad f 0,00 tot 10.00 Xanariezaad f8.75 tot f9.25 Vlas. De handel op het land gedurende de week is van zeer weinig beteekenis geweest. Heden werden ongeveer 2600 steen ter markt aangevoerd, waarvan slechts een klein gedeelte tot verlaagde prijzen koopers vinden kon. GORINCHEM, 25 April. Men besteedde voor: ristarwe f7,50 a 7 75 roode dito f 6,25 f6,75, witte dito f7,50 h 1 7J5 ml. rogge f6,— a 6,10 buitenl. dito f 0,a 0,— gerst 14,90 a 5,15, haver f 2,80 3,20 beste kook- erwten f0,00 a 0,00, lijnzaad f—per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 499 koeie.i en paarden. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f180 250 Kalfvaarzen f 160 k 200 Melkkoeien f 140 180 Hokkeling ossen f 0 h 0 JVi .iari&e 0S9en f 90 h 120 Guiste vaarzen f q Pinken f' 30 a 60 Graskalveren f Nuchtere kalv. f 5 a 12 Aangevoerd 12 varkens van 17 a 20 c.voor dito a c. per half kilo, 772 biggen van 6 tot f12 per stuk. Boter 35 h 45 cent per half kilo. Eieren f 0.70 a 0.80 per 26 stuks. ROTTERDAM, 25 April. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 7.20 f 7.60 Mindere en gëringe f6.10 7,10 Rogge, Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.30 h 5.50; dito mindere f4.70 &5.20. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter £fon 4'™; mi.ndere f3>70 a 4,20; beste Zomer f 4.30 a 4.60 mindere f 3,50 a 4.00. EINDHOVEN. Voorraad der oude looiersbeurs. Gebr. Keunen. 30 gez. Buenos Ayres 35 40 p„ zuigers 5 p. Ant. Kerssemakers-Simonis. 150 gezouten Buenos Ayres 38 p., 125 droge 33 p. B. Verhagen. Gezouten Buenos Ayres 32 p., droge Buenos Ayres 38/40 pd., dito 34/35 p., verschillende partijen licht zoolleder en binneDZoolleder. Hub. Glaudemans. Grauw en zwart over— leder in verschillende wichten en quali— teitenbinnenzoolleder. GESTEL. J. Gerrits. Droog en gezouten zoolleder 33 34 p., paardenhalzen in 't smeer en getouwd. J. Moonen. 60 droge Buenos-Ayres 35 pd., 50 gezouten B,-Ayres 34/85 p. WOENSEL J. Maas. Gezouten Buenos Ayres 36 p; droge Kaap 21 pd., Zanzibar 15 pd., grauwe dacca's 4 p.; dito zwart ronden nerf 41/» P-J zwart glad 2/3 p. M. v. Coll Gez. B.-A. 35/38 p. E, Vosters. Droge Kaap 30/32 p., grauwe Daccas 5/7 p., inlanasch paardenleder in 't smeer 5 pd., grauwe zuigers 5 p. Hub. Niessen, Heijthuijsen. Tuigleder, zui gers, getouwde paardenstuiten. A. A. M. Panken, Duizel. 40 gez. B.-Ayres 34/36 pd. Gebrs. Maas, Budelgez. zoolleder 35/36 grauw calcuttas 5 pd. mooie qualiteit en gevuld. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer VER HEI JEN, nabij het station, alwaar ook het voorraadboek ter inzage lisrt. "Devallen van een ZOON 0 M. WITLOX-BRESSERS. Waalwijk, 21 April 1887. Bevallen van eene welgeschapene DOCHTER geliefde Echtgenoote van ADOLF JANSSEN. Tilburg, 22 April 1887. AANGEBODEN: met kost en bewasschingvoor een heer alleen, zijne bezigheden buiten 's huis hebbende. Te bevragen met franco brieven, motto KAMER, bureau dezer courant. BURGEMEES IER en WETHOUDERS van WAALWIJK, gelet op het door heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant goedgekeurd besluit van den raad dezer gemeente van 1 Maart 1887, waarbij verandering is gebracht in het getal en de dagen Den 3n Donderdag voor Vastenavond. Den ln Donderdag in Augustus. Woensdag vóór Maria Geboorte. Paardenmarkt den 21 September, zijnde daags vóór de Bommelsche paardenmarkt. Donderdag na den In October. Donderdag na 8 November. Kermis den 2n Zondag in Juli. Den ln Woensdag na Aschdag, Paardenmarkt Donderdag vóór Palmzondag. Den 2n Donderdag na Paschen. Den ln Donderdag in Mei. Den 2n Woensdag na Pinksteren. Den ln Donderdag in Juli, v. koorts elk<mVri}dag WEEKMARKT voor vee, landbouwvoortbrengselen en koopwaren-en BEURS voor graan, huiden, leder en schors. w Burgemeester en wethouders van Waalwijk. F. W, VAN LIEMPT, AUG. VAN GROTENHUIS, secretaris. bwgemeester.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3