Nummer 36. Donderdag 5 Mei 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. UITGEVER: Waal wij k II Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk: Gelet op art. 264 der gemeentewet zooals die is gewijzigd bij de de wet van 28 Juni 1881 (staatsblad no. 102) MAKEN BEKEND: dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1887door lieeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, bij besluit van den 21 April jl. G. no. 107/67 is goedgekeurd en gedurende vijf maanden van af heden op de secretarie voor ieder in afschrift ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, 27 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk MAKEN BEKEND: dat het kohier der belasting op de honden door deri raad is vastgesteld en gedurende 8 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is neder gelegd. Waalwijk, 27 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT, Te Oudenaarde is gekozen tot volksvertegen woordiger dn ontslagen burgemeester van Roi-sse, die tevens als notaris geschorst, en onlaDgs door den rechter tot vier maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De minister van justitie, die ook voor Oudenaarde zitting heeft, heeft zijn ontslag genomen, zoodra de candidatuur van deMalan- der gesteld werd. Bij de voortzetting der beraadslagingen over het wetiontwerp Dumont, strekkende tot heffen van een invoerrecht op vee en vleesch, kwam de heer Pirmtz, een der Brusselsche independenlen, met een beroep op de ervaring in Frankrijk op gedaan tot de slotsom dat de prijs der door een invoerrecht getroffen artikelen steeds min stens stijgt met het bedrag van het invoerrecht; naar de berekening van den voorsteller zelve zal het voorgestelde invoerrecht eene verhooging van 7 millioen ten gevolge hebben, welke som echter niet in de schatkist komtdaar slechts één ze vende der comsuraptie wordt ingevoerdde schatkist zal dus van het invoerrecht slechts één millioen profiteeren, terwijl de overige 6 millioen in de zakken komen der grondeigenaars, en niet, zooals men het gelieft voor te stellen in die der landbouwers, omdat het voordcel der hoogeer vecprijzen verloren zal gaan door verboo- gir.g der pachten. Uit oeconomisch en staat kundig oogpunt bestreed de spreker dezen finan- cieelen steun aan de beziltenden door de consumenten, ook den werkman en den arme te verleenen als zulk een stelsel billijk iszoo vroeg hij waarom dan ook niet b. v. den ei genaars van steenkolen mij oen uit de zakken der consumenten eeoige opbrengst gewaarborgd? Deed men daartoe het voorsteleen kreet van verontwaardiging zou opgaan ook uit de rijen van hen die zich niet ontzien, zich en hunne sland- genooten de iukomsten uit hun grondbezit te verzekeren. U>t staatkundig oogpunt is het voorstel verderfelijk omdat daardoor aan de klacht der socialiaten een rechtmatige groud ver leend wordt dat de kleine man door de bezit tende klasse in haar eigen voordeel geëxploiteerd wordt. Is de maatregel verderfelijk voor de ge ringere klassehij is het ook voor handel en industrie omdat door belemmering van den in voer ook de uitvoer verminderd wordt. Het slot der rede was eene heftige akte van beschuldiging tegen de aan het bewind zijnde partij, die steu nende op de geest lijkheid en de grondbezitters, slechts voor dezer belangen een open oog heeft en zich verbeeldt aldushet algemeen belaDg te dienen maar geheel blind is voor de sociale ge varen welke zij ook weder door het verhoogen der vleeschprijzen vermeerdert. Gij hebt geene bescherming van noode zoo riep hij de rech terzijde loegij, grondbezitters bewerkt uwen grond nietmaar laat dien door anderen be werken, terwijl gij een weelderig leven leidt op uwe kasteelen. Gij rechterzijde hebt steeds als het maatregelen geldt om de oeconomisch zwakken in de maatschappij te steunen voor den strijd om het bestaan de inmenging van den staat bestreden, de staatsalmacht den afgod uwer tegenstauders geheeten, en thans zijt gij het, die in uw eigen geldelijk belang van de macht van den staat u bedient. Er is eene bescherming welke dringender noodig is dan die welke gij aan den landbouw zegt te willen verschaffen het is deze dat Belgie beschermd worde tegen de toepassing uwer verderfelijke theorieën Voor de rechtbank te Gent stonden dezer dagen 50 boeren terecht wegens het vervalschen van boter. Dertieu der beschuldigden die na tuurboter met kunstboter hadden vermengd werden tot geldboeten en. kleine gevangenisstraf fen veroordeeld. Maar de 37 overigen, de ergste overfeders, wier prodnet enkel margarine, zonder bijvoeging van echte boter was moesten hoe vreemd het schijne, vrijgesproken worden, omdat het verkoopen van kunstboter onder den naam van natuurboter Diet strafbaar is volgens de wet. Te Kortrijk werd Donderdag de groote stoommeelmolen der ,/Sociélé de Courtrai" door door een hevigen brand in den asch gelegd. De nabijgelegen huizen zijn evenzeer gedeeltelijk vernield de schade is zeer aanzienlijk. Twee werkliedeu werden zwaar gewond. De maatschappij der staatsspoorwegen in Belgie ral gedurende den zomerdienst, alle uren sneltreinen i&ten locpen tusschen Antwerpen en Brussel. Thans kan men weer gerust zijn het conflict tusschen Frankrijk en Duitschland is, oogenschijn- lijk althansdoor de vrijlating van Schnaebelé uit den weg geruimd. Vrijdagavond om 9 uur kreeg de gevangene het besluit in handen, dat hem in vrijheid sielde juist op het oogenblik daf hij zich naar bed wilde begeven. Onmid dellijk maakte Schnaebelé zich gereed om te vertrekkeu en tegen middernacht was hij reeds in het station waar slechts een paar zijner vrien den en enkele vreemdelingen zich bevonden. Tot bet station door de gendarmerie begeleid werd hij in de wachtkamer van het station geheel alleen gelaten. Tc Pagny kwamen zijn vrouw en zijn zoon in den trein, die te Pont-a-Mousson weder uitstapten. Schnaebelé reisde onmiddellijk door naar Parijswaar hij zijne superi uren van het voorgevallene in kennis moest ste'leD. In het hoogerhuis ztide lord Salisbury betref fende de nieuwe Hebridendat de Fransche troepen terruggeroepeu zullen worden zoodra eene voldoende regeling omtrent eene behoorlijke politie getroffeu zal zijn. Ten einde hiertoe te geraken zijn door de Britsche regeering voor stellen gedaan welke dc Fransche niet heeft afgeslagen doch waarover de onderhandelingen niet zoo snel vorderen als men wenschen zou. Echter hoopte de Fransche gezant de heer Wadiiington hierover nog deze week aan de Engelsche regeering eene mededeeling te kunnen doen. Lord Salisbury wist niet of op het oo genblik Engelsche oorlogschepen op de eilanden vertoeven zij (ioen die echter gewoonlijk van tijd tot tijd aan. In het wetsontwerp op den handel in kunst boter zooals het nu door de commissie van rapporteurs bij tweede lezing is aangenomenis de benaming //kunstboter" verdwenen. Ingevolge deze wijziging zullen alle localiteiten en markt plaatsen waar dat product wordt te koop ge steld ten opschrift moeten hebben //Verkoop van margarine-boter". Verder wordt verboden de vermenging van boter met margarine of andere eetbare vetten voor zoover dit mengsel bestemd is om in den handel te worden ge bracht. Van dit verbod is echter uitgezonderd de bijvoeging van botervet afkomstig van melk of room bij het vervaardigen van margarine mits deze bijvoeging niet meer dan 4 pet. be draagt. De vaten en andere voorwerpen waarin het product wordt verpaktverzonden of tc koop gesteldmoeten zijn voorzien van het duidelijk opschrift //margarine". Zoo ook de afzonderlijke stukken margarine-boterdie ten verkoop worden aangeboden. De bepalingen om trent bijvoeging van den naam van den fabrikant of verkooper zijn in het ontwerp voorbehouden. De ffNordd. Alzg. Ztg." deelt eenen brief van prins Birmarck aan den Franschen gezant Herbette, van den 28en April mede handelende over de zaak van Schnaebele. Diiariu wordt gezegd dat uit de door de aangewezen rechte!lijke autoriteiten ingewonnen bewijsstukken zonder tegenspraak blijktdat Schnaebele's gevangenneming van het begin tot het einde uitsluitend op Duitsch grondgebied heeft plaats gehad en er van geene overschrij ding der Fransche grens sprake is geweest. De gerechtelijke aanhouding geschiedde op grond van landsverraad. Schnaebele's schuld was wei- tiglijk bewezen door verklaringen van den mede aangeklaagde Klein en door eigenhandigs brieven van hemzelven. De keizer heeft echter op voor stel van der, rijkskanselier met overweging van volkenrechtelijke beweegredenen welke de on voorwaardelijke handhaving van alle internatio nale verplichtingen wenschelijk doen zijn, besloten Schnaebele in vrijheid te doen stellen ondanks de verkregen bewijzen zijner schuld. In Duitshland is men Yan ooordeel dat het incidenl-Schnaebele nog een staartje zal hebben. De //Nat. Ztg. welke verleden week beweerde dat in Elzas en Lotharingen de staat van beleg zou afgekondigd worden zegt dat het voor de hand ligt, dat de Duitsche regeering krachtiger tegen spionneren zal optreden. In het vervolg, z-gt het Berlynsche bladzal het spionneeren niet meer gelijk nu een soort van sport", maar werkelijk een levensgevaarlijk handwerk zij 11 Do uitzettingen zijn in de rijkslanden aan de orde van den dag. Te Straatsburg ziju de twee gebroeders Schweichhardt tapijtfabrikan ten door den maatregel getroffen terwijl te Metz aan vier personen het verblijf op Duitsch grondgebied is ontzegd. De commissaris Gaulsch heeft aan de z/Temps" geschreven dat niet hijmaar de com missaris voor de crimineele zaken met de ar restatie van Schnaebele belast is geweest. Sommige bladen hebben gemeld dat de staat van beleg in Elzus-Lolharingen zou worden afgekondigd. Hel bericht schijnt echter voor barig te zijn. De stadhouder prins Hobenlohe heeft in de zoogenaamde dictatuur-paragraaf ook reeds zulk eene uitgebreide volmacht dat de staat van beleg wel overtollig kan worden ge acht. Men gelooft derhalve dat de regeering daartoe alleen dan zou willet: overgaan wanneer hare wenken te Parijs aangaande de manoeuvres van spionnen en andere geheime agenten vruch- tcloos bleven zoodat zij het noodzakelijk zou achten hare maatregelen te verscherpen door (le bevoegdheden van den stadhouder over te dragen op de milituiie autoriteit. Door Von Minuigerode en 127 andere afgevaardigden van den Pruisischen landdag ia een voorstel ingediend strekkende om de re geering te verzoeken een wetsontwerp voor te dragen tot verhooging der beschermende invoer- richten op landbouwproducten. l)e nacht-sneltrein van Koningsbergen naar Berlijn is in den vroegen morgen van Woensdag aan een groot gevaar ontsnapt. Bij Straussberg was een dijk wairlaugs de trein moest komen, geheel verschoven. Zoodra de stationchef het vernam vloog hij den treindie reeds het eerst volgende station voorbij was en niet meer kon worden gewaarschuwd te gemoet en hij slaagde er in de aandacht te trekken door het zwaaien van de roode vlag. De trein hield 120 meter voor den weggezonken dijk halt. Duizenden treinen zijn in de laatste twintig jaren over dezen dijk gegaan zonder dat er ooit reden voor ongerustheid bestond. Men zal nu waarschijnlijk op het gevaarlijke punt een brug leggen. Zondag is te Venetië een standbeeld onthuld van Victor Emmanuel. De koning en de ko ningin vergezeld van de ministers, woonden de plechtigheid bij en werden met betuigingen van de warmste aanhankelijkheid ontvangen. De syndicus der stad en de senator Jomo hielden bij de onthulling eene rede. Het monument is het werk van den beeld houwer Berraii. De minister van oorlog heeft aan de kamer wetsontwerpen ingediend tot verbetering der militaire inrichtingwaaronder buitengewone kredietaanvragen tot aankoop van paarden en kleedingstukken, De minister heeft verzocht de ontwerpen urgent te verklaren en in handen te stellen van eene commissie, welke commissis hij dringend uitnoodigde spoed te makendewijl tijdverlies gevolgen kon veroorzaken welke de minister niet voor zijne verantwoording zou kunnen nemen. De kamer heeft aan het ver langen van den minister gevolg gegeven. Volgens berichten uit Kreta, zijn er op dat eiland opnieuw onlusten uitgebroken. Naar luid van tijdingen uit Athene is al daar eene groote gisting ten gevolge eener van Candia ontvangen dépêche, waarin gemeld wordt dat de toestand er bedenkelijk is wegens de vijandelijke gezindheid tusschen de Muzelmannen en de Christenen. Er hadden bloedige repre sailles plaats en de Christenen liepen op ver scheidene punten te wapen. De minister van buitcolandsche zaken heeft eene dépêche ontvangen volgens welke de op roerige beweging op Kreta zich uitbreidt en er reeds verschillende botsingen tusschen Christenen en Muzelmannen ziju voorgekomen, waarbij van weêrszijdeu dooden gevallen zijn. De Daily News meldt uit Athene, dat alle buitenlandsche consuls op Kreta hunne regee ringen verzocht hebben een oorlogschip te zenden, met het oog op dreigende oulusten. Uit St. Petersburg wordt aan de Standaard g seind dat de Russische regeering eene beves tiging heeft ontvangen van het berichtdat de Engelsche consul te Philippopel in het openbaar legen Rusland gesproken heefthetgeen een ongunsligen indruk in de Russische hoofdstad heeft gemaakt. Aan de Times wordt van daar gemeld dat de commissie leden voor de Afghaansche grens scheiding Zaterdagavond niet-officieel zijn bijeen geweesten dat de Engelsche en Russische aan spraken volkomen onvereenigbaar blijken. Waar schijnlijk zullen dan ook de onderhandelingen zonder resultaat blijven en zelfs beweren velen dat ook de onderhandelingen van 1886 blijken zullen een volkomen misgreep te zijn. Zeven der beschuldigden wegens deelne ming aan het komplot tegen den czaarzijn door het hof te St. Petersburg ter dood en alle overigen tot dwangarbeid voor langer of korter tijd veroordeeld. De politie heeft eene nihilistische drukkerij ontdekt en 32 personen gevangen genomen.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1