Nummer 38. Donderdag 11 Mei 1887. 10e Jaargang. WE i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, U1TENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. SCHUTTERIJ jScHETSEN UIT ^ARIJS. De Echo van bet Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /1,00. Franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk roepen mits deze op zoodanige ingezetenen die op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, namelijk die geboren zijn in '1862, benevens de zoodanige, die zich van buiten 's lands binnen de Gemeente ge vestigd hebbenvoor zooverre zij nog in ecne der klassen van de schutterij vallenom zich tusschen den 15 Mei en 1 Juni aanstaande, ter secretarie deze Gemeente voor den dienst der Schutterij te doen inschrijven zullende tot het ontvangen van hunne aangifte te dier plaats dagelijks, gedurende den voormiddag van 9 tot 12 ure, worden gevaceerd, de invallende Zon en Feestdagen hiervan uitgezonderd. Tot naricht van de belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlandersbinnen het rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen binnen het rijk woonachtig welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegddoor eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun be staan voor zooverre zij in de voorrechten van Nederlanders kunnen doelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in allen ge vallen door de ingezetenen van denhiervoren be doelden ouderdom behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende vermeenen mocht, tot de vrijgestelde of uitgestotenen van den schutterlijken dienst te beliooren. Dat zijdie in meer dan ecne Gemeentehun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdtot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeentealwaar eene dienst- Advertentiën 17 regels j 0,00 dnarho en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aar.gnomen ioor het advertentiebureau van ADOLF Sïeineh, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. doende Schutterij aanwezig isen dat bijaldien, in de verschillende Gemeentenwaar iemand verblijf houdt, of den zetel van zijn vermo gen heeft gevestigd, alleen dienstdoende of al leen rustende Schutterijen bestaan, dezelve zich moet doen inschrijven in de Gemeente alwaar hij voor de Personeele Belasting is aangeslagen moetende de Ambtenaren zich doen inschrijven in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijft te houden. Dat zij die bevonden zullen worden zich niet voor den eersten Juni dezes" iaars te hebben doen inschrijven, door het plaatselijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschrevenen ter zake van hun verzuim, in eene geldboete vervallen, ter wijl dezelve daarenboven, zonder loting, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien liet zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tót uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aange maand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien en zich alzoo van hunnen juisien ou derdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiedeen niet komen te vervallen in de straffen bij de wet bepaald. Waalwijk, 6 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT, Burgemeester en Wethouders van Waalwijk Gezien het schrijven van den heer ijkerchef van dienst te 's Bosch van 4 dezer no. 75, bren gen ter kennis der ingezetenen, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op 2(3 en 27 Mei en 2 en 3 Juni a. s. van des voormiddags elf tot des namiddags 3'/2 uur op de teekenscnool alhier. Waalwijk, 6 Mei 1S87. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIE.MPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan belanghebbenden bekend dat de commissieingevolge art. 15 der wet be last met het onderzoek nopens de al of niet ge grondheid der redenenwelke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn in gebracht hare eerste gewone jaarlijksclie zitting zal beginnen op Maandag den 1(3 Mei eerstkomende tot onderzoek van henaan wie of der redenen waarom in het voorgaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is verleend. Wordende de belanghebbende personen ten overvloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling bij de wet gevorderdalsnog voor zoover zulks niet al reeds is geschied twee dagen te voren ter secre tarie alhier over te leggen. Terwijl eindelijk aan de betrokken personen wordt bekend gemaakt, dat zij stipt op de door de voornoemde kommissie daartoe bepaalde tijdstippen, voor dezelve behooreu te verschijnen als zullende zij, die dit mochten verzuimen, gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben, en voor zooverre zij dienstplichtige -noininers getrokken hebbende niet vallen in de termen van artikel 3, a., b., c., l. en m. en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd tot zij in een vol gend jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onweiend- lieid zou kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks .binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 10 Mei 1887. De burgemeester voornoemd AUG. VAN GROTENHUIS. Zaterdig is te Hfivre de maritieme tentoon stelling geopend. De opening geschiedde door den minister Goblet, met ecne rede, waarin hij geeuerlei toespeling op de staatkunde maakte, liet Franschs volk, dat zich met zijn vooruit gang op het gebied van handel en nijverheid hezig houdt, zeide de miuister, kau niet ver dacht wordsn van vijandelijke plannen. Hij nopdigde alle volken tot deelneming aan de tentoonstelling van 1889 uit. Verschillende bladen spreken het bericht van dc „Paris" betreffende eene alliautie van Frankrijk mei Rusland tegen, niettegenstaande de Paris" voor de waarheid van het medege deelde blijft inslaan Opmerkelijk is het, dat het agentschap Huvas, dat wel op de hoogte tnoet zijn, het bericht niet heeft tegengesproken, waaruit tnen zou moeten opiuakm, dat er toch iets van aan i9. Volgens de „France" zal Krug,z, hoofd der centrale politie te Metz, op wiens bevel de arrestatie van Schnaebelé heeft plaals gehad, De guillotine wordt afgeladen en is in een oogwenk opgezet. Zij is van een zeer eenvoudig en een veel verbeterd stelsel met een paar bouten eu een paar schroeven is alles dadelijk in regel. Van geklop en gehamer is geen sprake meer, zoo dat daar binnen in de gevangenis niemand er liet minste of geringste van hooren kan. Een eigenlijk schavot bestaat niet meer. De guilottne staat op den beganen grond. De veroordeelde heelt niet te klim men geen enkele schrede zelfs. Is alles gereeddan laat men het schuins staande blinkende mes vallen om zich te overtuigen dat alles goed gesteld is. Zooals de guillotine daar staat gelijkt zij het allerminst op hetgeen zij is. Als men een afschrikkend voorbeeld wil stel len waarom dan geen groot indrukwekkend schavot in de hoogte zoodat het geheele volk kan zien dat aan de gerech tigheid voldaan wordt Maar het is waar het publiek dat naar dat afgrijselijke schouwspel komt zien wordt door het gezicht niet afgeschrikt. Het gaat er heen als naar een feest het vermaakt zich Het wordt 4 uur. Van de deur der gevangenis tot aan de guillotine plaatst zich ter weerszijde man aan man een rij politieagenten. Daar achter scharen zich de overheden en de leden van de pers. Vóór het vreeselijk werktuig beschrijven gendarmes te paard een lialven cirkel. 't Is inmiddels volkomen dag geworden een heerlijke lente morgen met een blauwe lucht waarin bier en daar enkele witte wolkjes zachtkens voortdrijven. Alles is nu gereed. Duidelijk ziet men het blank geslepen mes dat men niet- eens de moeite neemt voor liet oog van den veroordeelde te verbergen. Alleen bij het aanschouwen van dit staal gaat u een koude rilling door de leden. Ter zijde staat een groote mand ze is bloedkleur geschil derd opdat men er geen vlekken op zou zien. Het slaat halfvijf. De veroordeelde is dus gewekthij kent thans het vreeselijke lot dat hem wacht. De wetenschap dat hem dit nu bewust is maakt een zicht baren indruk op de 4 of 500 aanwezigen. De gesprekken worden gestaakt er heerscht een diepe stilte ieder verkeert in een angstige spanning. Alles wacht. Er verloopen eenige minuten. Men kijkt werktuigelijk op zijn horloge eu telt de oogenblik- ken die de veroordeelde nog te leven heeft. Het volk daar buiten die duizenden mannen eu vrouwen jongens en meisjes aau wie liet genot, om iets van het schouw spel te zien want voor hen zou dat een genot zijn door een driedubbele rij militairen en agenten benomen wordtal dat uitvaagsel van Parijs weet van den tijd dat het oogen- blik der terechtstelling thans op handen is. Het tracht, maar te vergeefs naar voren te dringen en schreeuwt en tiert met1 verdubbelde woede. Nu eu dan hoort men duidelijk de woor den Bravo Campi 1" Dat doet denken aan de meesterlijke beschrijving eener te rechtstelling voorkomende in de l\Iystères de Paris van Eu gene Sue. Het rumoer neemt toe. „Bravo Campi gilt de gansche horde, waaronder zich mis schien heel wat van zijn vrienden en kennissen bevinden en waarvan misschien meer dan één te eeniger tijd denzelfden weg als hij zal hebben af te leggen. Eensklaps hoort men het commando Sabres au clair Aller blikken zijn gericht op de deur der gevangenis de zware deur, waarhoven met groote letters „Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap staat geschreven. Is op een oogenhlik als dit wreeder spotternij denkbaar? Onder allen die voor de gevangenis staan heerscht een doo- delijke stilte. De groote deur knarst op liare hengsels. Iedereen ontbloot instinctmatig het hoofd. Campi verschijnt in de opening van de nu wijd geopende deur. Hij is bleek maar treedt vastberaden voort en ziet met bijna nieuwsgierigen blik om zich heen. Daar opeens kijkt hij recht voor zich uit naar het mes waarop liij een langen blik vestigtals ware het de strijdbijl van een vijand met wien hij zich moet meten en dien hij voor af goed wil opnemen. Op een paar passen van de guillotine af zegt de naast hem gaande geestelijke „omhels mij mijn vriend „Gaarne", is het duidelijke antwoord, terwijl een bittere glimlach de laatste om de lippen speelt van den man die geen twee minuten later een afzichtelijk verminkt lijk zal zijn. De scherprechter duwt hem naar voren de meeste hoofden wenden zich om zij die de meeste moeite gedaan hebben om een plaatsje te veroveren in de voorste rijen zijn de eerste om terug te dringen. Maar, schier vóór dat zij den tijd daar- een dolle slagen toen zij weer voor zij reeds het deksel toeslaan van de waarin onmiddellijk liet met bliksein- gescheiden lichaam en hoofd zijn gewor- wordt opgenomen en in een der wagens staat een fiacre altijd dezelfde Nr. 148 voor den geestelijkegendarmen scharen zich rondom den stoet en in vollen galop gaat liet naar het kerkhof te Issy. Dit alles geschiedt in minder tijd dan ilc noodig heb om het te beschrijven of zelfs als noodig is om die beschrijving te lezen. Het is nu alleen een roode plek op den grond voor de guil lotine, die aantoont dat wij hier staan voor ecu wettelijke slachtplaats van meuschen. Het slachten van rundvee wordt aan het oog van liet publiek onttrokken. Het genot dat sommigen misschien kun nen vinden in het zien vloeien van ossenbloed vindt men onT menschelijk. Ilc zou liever zeggen onosBelijk want een os moet het onaangenamer vinden clan wij daar hij bijna de ze kerheid heeft, dat op een goeden dag hetzelfde lot hem wacht, terwijl wij nu eenmaal weten dat elke biefstuk die ons voor- gecliend wordt onschuldig ossenbloed heelt doen stroomen hetgeen niet verhindert dat we dien biefstuk toch met smaak oppeuzelen. Maar, als mensclienhloed vergoten wordt, niet in toe hadden klinkt zich uitkeken zagen rood geverfde mand snelheid van elkander penen die ijlings gezet. Daar achter een oogenhlik van betrekkelijken waanzinmaar om zoo te zeggen met geleiden lage met oordeel des onderscheidsna kalm overleg en met in acht neming van allerlei formaliteiten eu na dag en uren vooruit bepaald te hebben dan ja - ja (dan laat men wel niet iedereen toe tot de voorstellingmaar men geeft toch aan een aantal bevoorrechten toegaiigkaarten uit. Het publiek is er toch hij een publiek dat misschien minder gemakkelijk de gelegenheid zou hebben een os te zien dooden. Het gepeupel ja, dat wordt geweerd. Maar het ge peupel heeft evenmin toegang tot een eerste opvoering in een der groote schouwburgen. Toch is daar publiek. Weluude begunstigden voor de hijwoning eener terechtstelling hehooren ook tot het publiek. Nu stémmeu wij toe dat men ons twee tegenwerpingen lean maken. In de eerste plaats dat een terechtstelling een afschrikkend voorbeeld geeft. Goedmaar het publiek dat men dan in de eerste plaats denkt af te schrikken ziet er niets van. Die reden vervalt dus. Bovendien moet nog be wezen worden of het zien eener terechtstelling zooals die tegenwoordig hier geschiedt, afschrikt of wel er mede gemeen zaam maakt. In de tweede plaats kan men zeggen dat een terechtstelling in het openhaar behoort plaats te hebben om dat alle rechterlijke uitspraken in het openhaar moeten geschie den en iedereen de zekerheid behoort te hebben dat een uit gesproken doodvonnis ook werkelijk wordt voltrokken. Deze reden vinden wij echter volstrekt niet overwegend. In Enge land wordt er dan ook geen rekening mede gehouden. De doodvonnissen wordeu daar voltrokken binnen de gevangenissen. En ei lieve, waarom ook niet? Heeft men zoo weinig be trouwen in de rechterlijke overheden die er krachtens hun ambt bij tegenwoordig moeten zijn Mocht dat het geval ziju, welnu men wijze eenige weinigen aan om de strafoefening hij te wonen en liet proces-verbaal verklarende dat het vonnis werkelijk is ten uitvoer gelegd mede te teekenen. Bijv. de juryledendie het schuldig hebben uitgesproken en twee of drie leden van de pers die waarborgen mogen toch wel vol doende worden geacht Doch keeren wij terug tot ons eigenlijk onderwerp. De guillotine wordt nu afgebroken de straat geschrobd en met zaagsel bestrooid. Ook dit alles geschiedt ondenkbaar snel. Er is geen kwartier uurs voor noodig. De militairen en de politie krijgen order in te rukken en het volk nu door niets meer tegen gehoudenstormt met onstuimig geweld naar voren. Het wil tenminste de plaats zien waar liet ijzing wekkende drama zooeven is afgespeeld. En zijn indruk? Och die is nog onveranderd. Toch een kraan van een kerelhoort men liier en daar. Waarlijk ga nu aan de menschelijke gerechtigheid is vol daan nu het hoofd van een mensch is gevallen op hetzelfde oogenhlik dat men stierengevechten verbiedtin de holen der ontucht en der misdaad in de kweekplaatsen voor dief stal en moord en gij zult hooren dat de eenige indruk daar thuis gebracht is dat de geguillotineerde toch „een kraan" was. En als ge eer?ijk wilt zijn zult gij mij moeten toestemmen, dat het gestelde voorbeeld wel geen enkelen schurk zal terug houden van een misdaad

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1