A Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. voor het incident-Schnaebelé verantwoordelijk gesteld worden, wanneer hij niet onmiddellijk zijn ontslag vraagt. De transatlantische paketboot «Champagne", Zaterdagochtend naar New-York vertrokken met 800 landverhuizers is tegen het middaguur door het stoomschip Ville de. Rio" in zee aangeva ren; de ramp onstond doordien eene dikke mist heerschte. De «Ville de Rio" zonk onmiddel lijk en de «Champagne" werd nabij Aromanche op de kust gezet. Men schat het aantal omge komenen op ongeveer 60. De bemanning der «Ville de Rio" is gered, De passagiers der «Champagne" zijn naar Havre teruggebracht met een Eng6lsch stoomschip. Naar luid van een telegram uit Parijs aan de «Kölnische Zeilung" zou de minister Lockroy voornemens zijn een voorstel te doen om de wereldtentoonstelling niet in 1889, maar in 1890 te houden, omdat men zoo heet het met het voorbereidende werk te zeer ten ach teren is. De «Temps" meldt in eene dépêche uit Sid ney, dat de Frau3chen hunne vlag geplant heb ben op de Wallie-eilanden, noordwestelijk van de Vriendschapseilanden. Volgens berichten uit Konstantinopel aan hetzelfde blad vorderen de onderhandelingen tusschen Eugeland en Turkije betreffende Egypte niet. De oorzaak daarvan ligt vooreerst in de oneenigheid omtrent den duur der EDgelsebe bezetting, en vooral in Engelauds eisch, om la ter, als het dit noodig mocht achten, weer het recht te hebben Egypte te bezetten. In eene redevoering, Zaterdagavond in het Criterion uitgesproken, verklaarde lord Salisbury, dat de traagheid waarmede de discussie over de Iersche onderdrukkingswet voortging, dank zij den tegenstand van Ieren en liberalen, op weg 's het Engelsche volk belachelijk te maken in de oogen der vreemdelingen Hij deed uit komen, dat de regeering zeer goed maatregelen zou kunnen nemen om aan deze discussie een einde te maken. Een nieuwe monstermeeting tegen de Ier sche onderdrukkingswet zal Zondag 21 Mei in het Victoria-Park te Londen plaats hebben. De heeren Bradlaugh, O'Connor, Conybeare, George Howell, professor Stuart, ^Charles Russell enz. zijn eenige der sprekers, die bij die gelegenheid het woord zullen voeren. De raad van administratie van de South- Eastern Railway-Company heeft onlangs een subsidie van 1000 toegestaan voor het kei zerlijk en koloniaal instituut, dat de prins van Wales wil oprichten ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum van koningin Victoria, maar dat, zoools men weet, weinig medewerking on dervindt. Een der aandeelhouders der maat schappij heeft een aanklacht ingediend tegen deze handelwijze van den raad van administratie om aldus over het geld der maatschappij ie be schikken. De rechtbank heeft hem gelijk gegeven en de gift van de Railway-Company aan het kei zerlijk instituut als niet geldig verklaard. Een vreeselijke mijnontplofflng, die aan die van Quaregnon doet denken, wordt uit Victoria (Britsch-Columbia) gemeld. De ontploffing had Woensdag in eene kolenmijn plaats en 150 ar beiders werden in de mijn begravenhun toe stand is hopeloos daar de mijn in brand is geraakt. Donderdagnacht te twaalf uur werden twaa'f arbeiders te voorschijn gebracht, waarvan eenige reeds dood waren en enkele andere met brandwonden waren overdekt. Van de 138 personendie nog begraven zijn heeft men weinig hoop er nog een te kunnen redden. Van dit aantal zijn 75 Chineezen. De too- neelen aan de mijnschacht moeten hartverscheu rend zijn. De «Morning Post" varneemt dat de Brit - sche regeering er voor bedankt heeft, officieel aan de Parijsche tentoonstelling deel te nemen. Een telegram uit Neurenberg aan de «France" meldt een h.ftig geschil tusschen Duitsche er. Fransche werklieden in dezelfde fabriek werk zaam. De Fransche consul moest tusschen beide komen en de directeur heeft de Fransche werk lieden zelf naar de grenzen gebracht GiDgen de Franschen eveneens te werk, dan zouden zeker duizenden werklieden uit Frankrijk wor den verwijderd. Verschillende bladen melden thans als stel lig, dat tengevolge van het gebrekkige van den postdienst uit Ostende, de Duitsch-Engelsche postverzendingen van af 1 Juni gedeeltelijk over Vlissingen zullen gaan. Te Triest zijn ernstige onlusten voorgekomen. Een bende Croatische boeren heeft de kazerne der gendarmes aangevallen, waarop deze met geweer schoten hebben geantwoord waardoor verschei dene aanvalleis gekwetst zijn. De gendarmes hebben om versterkingen gezonden. Onder het geroep: «Weg met de Italianen" rukten de Croatiers aan. In het district Nadvorna (Gallicië) hebben de autoriteiten verscheidene onderwijzers en bur gemeesters doen arresteeren, beschuldigd Russische propaganda te hebben gemaakt. Men gelooft dat de gevonden stukken aanleiding zullen geven tot een proces wegens hoogverraad. Twee bloeiende steden in opper-Hongarije, Eperies en Nagykaroly zijn bijna geheel afge brand alle openbare gebouwen zijn door het vuur vernield terwijl bovendien vele menschen- levens te betreuren zijn. Ook het grensdorp Kwitics is in de asch gelegd. Z. H. de paus ontving deze week een zeer hartelijk schrijven van keizer Wilhelm waarin deze hem zijn dank betuigt voor de wijze en verzoenende houdingdoor Z. H. tegenover de jongste kerkelijke voordracht aangenomenen waarin hij verder de hoop te kennen geeft, dat de godsdienstvrede nu voortaan Diet weder ver stoord moge worden. De ItaliaDen zijn niet gesticht over het in bezit nemen van een gedeelte kunstgebied aas de Roode zee door Spanje en zieu met ver langen naar ophelderingen uit. De «Popoio Romano" die geacht wordt in betrekking te staan met deu minister-president Depretiszegt dat het bezetten van eene strook lands aan de Roode Zee door de Spanjaarden eenige verrassing heeft teweeggebracht tengevolge van de lange geheimhouding dezer zaak; maar voegt het blad er bij, wij gelooven niet dat zij tot moeilijkheden zal leiden hetzij met deze of eene andere mogendheid indien, gelijk wij reden hebben te onderstellen de bezetting bui len onze operatielijn i3. Wij mogen zelfs te vreden zijn dat eene andere mogendheidwaar mede wij bevriend zijn met ons medewerkt tot bescherming van den handel aan de Roode Zee. De Romeinsche correspondent van den «Temps" houdtondanks alle tegenspraak van de «Osservatore Romano" of den «Moniteur de Rome," vol dat er eene gedachten-wisseling tus schen het Vaticaan en het Quirinaal plaats heeft om tot het herstel van deu vrede te geraken. Beiden wensch^n om verschillende redenen eene schikking. Doch de correspondent erkent dat het moeilijkzeer moeilijk zal zijn omtrent de voorwaarden der schikking eens te worden. Wat de eene partij verlangt wil en kan de an dere niet geven en met hetgeen bet Quirinaal wil toestaan is het Vaticaan niet tevreden. Het bekoorlijke meer van Lugano vertoont sedert eenige dagen een gelukkig zeer zeldzaam verschijnsel. Het water is als dat eener Ainster- damsche dwarsgracht, eensklaps troebel en geel achtig geworden en aan zijne oppervlakte door een vettige laag overdekt die een walgelijken stank verspreidt als van rottende visc'i. Dit ver schijnsel doet zich over het geheele meer voor, en het vreemdste is dat daar waar het meer het diepst en de oevers het minst toegankelijk zijn, als tusschen Grandia, Oria en Caprino, het wa ter het meest bedorven schijnt en de stank het ergste is. MeD weet niet waaraau dit verschijn sel moet worden toegeschreven aan grond- verschviving of buitengewone sterfte der visschen. Wat ditlaatste echter betreftwerd door de visschers geen enkel ongewoou verschijnsel bij de visschen waargenomen. Te Petersburg, is een wet afgekondigd, waarbij de invoerrechten op onbewerkt ijzerop ijzer en staal en ijzer- of staalfabrikaten worden ver hoogd. Te gelijkertijd wordt den ministers der domeinen en van financiën opgedragen zoodra mogelijk een wetsontwerp gereed te maken tot het nemen van maatregelen, waardoor de in het westelijk gedeelte des rijks bestaande ijzerindustrie wordt ondersteund en waardoor de inrichting van nieuwe smeltovens en ijzerfabrieken, die met buitenlandsche grondstoffee en arbeiders werken, wordt vooikomec. Woensdag 4 Mei 'snamiddags te half vier werden Warschau en omstreken geteisterd door een hagelbui, die jaren lang in de herinnering zal blijven vanhuiseigenaars en glazenma kers. Wel is waar duurde de bui slechts 7 minuten, maar dit was meer dan voldoende om in minstens negen tiende van alle op het zuidwesten en westen gelegen ramen de ruiten zelfs in de dubbele vensteis te breken. In het Ujasdowski hospitaal zijn er 4260 inge slagen, in een fabriek van nieuw (Berlijnsch) zilver 2000, in de verschillende spoorwegsiations 900, 800 er» 200 maar in aantal, schoon uiet in grootte, staat de botanische tuin bovenaan, want (laar zijn ruim 12000 ruiten gebroken. Behalve deze schade hebben de daken ook veel te lijden ge had want de hagel beeft ook beter dan de beste experts aangewezen, waar de ijzeren en zinken dakbedekking op het punt stond ver nieuwd te moeten worden hij is er namelijk eenvoudig door heeu gegaan. De hagelsteenen waren als de pruimpjes ran Van Alphen «O, als eieren zoo groot." Menig droschke-koetsier, die niet gauw genoeg in een huispoort heeft kunuen vluchten, kan hiervan ge tuigen verscheidene paarden zelfs hebben bloe dende wonden gekregen door de kracht, waarmede zij getroffen werden. Parapluies waren natuur lijk tegen een dergelijken steenregen niet bestand en na de eerste 30 seconden was er dan ook niemand meer op de straat te zien. Binnueus- huis was het echter zooveel drukker, De alge- meene opinie onder het volk en de dienstboden was deze dat het einde der wereld nu bepaa'd gekomen wag, en de laatstea vooral liepen bid dend, jammerend en zich kruisend, half zinne loos rond. Wie kalmer was en zijn woning als observa tiepost kon gebruiken, genoot een werkelijk grootsch en eenig schouwspel. De bui ging vergezeld van donder, van bliksem en bovenal van wind. De hagel viel niet in een dichten regen zooals gewoonlijk, integendeel kon men menigmaal nauwkeurig waarnemen welke schade deze of gene steen aanrichtte. Het gerol van den donder werd op indrukwekkende wijze ge accompagneerd door het geluid dat de hagel- steenen maakten op de ijzeren en zinken daken en tegen de muren. Als een kartetsvuur klonk het metaalachtig op de eerste, doffer tegen de laatste en scherp kwam het geluid der brekende ruiten 'Aaartusschen uitdie dan rinkii.kelend beneden op de steenen vielen. De jonge boomen hebben veel geleden. Ook menige asperge, op het punt het levenslicht te gaan aanschouwen, heeft een tik op haar kop gehad en kon zich verbazeu over het plotseling bezoek van een klomp ijs, dat zij zeker in de Meimaand niet verwachtte. In hoeverre de oogst zal blijken geleden te hebben is nog niet te bepalen. In den tegen woordigen gedrukten toestand van handel en nijverheid is in elk geval in eene branche een plotseling leven gekomen. Het artikel "glas" onderviudt bij uitzondering een weldadigen in vloed van deze hagelbui. Na 24 uren was er zoo weinig aan de markt dat de prijs mede 20 pCt. gestegen was en deze hausse houdt aan. Glasscherven zijn sterk aan het dalen, maar waar het aantal gebroken ruiten bij honderd duizenden geteld wordt is dit uiet te verwonde ren. De glazenmakers intusscheu wrijven zich de handen en het is niet onmogelijk dat ook het doktersgilde zijde spint bij de hagelbui, want groot is het aantal onder de 400,000 in woners van Warschau, die niet van luchtbaden hoeden en er ook niet tegen kunnen en die thans «nolens volens" met open ramen slapen. Een telegram uit Philadelphia aan de Times verzekert, dat 150.000 mijnwerkers, werkzaam in de kolenmijnen Aan Peunsylvaniëgereed staan den arbeid te staken in de hoop een loonsver- hooging van 10 pCt. te verkrijgen. Men gelooft niet dat de staking zal doorgaan want de op brengst van kolen is in de laatste weken zoo groot geweest dat er waarschijnlijk genoeg in voorraad zal zijn tot de werkstakers tot inkeer zija gekomen. De New-York Times gelooft volgens tal rijke aauwijziogen dat de meest geavanceerde fractie der natiouaal-Iersche partij zich voorbe reidt tot een nieuwe 6erie aauslageu met dyna miet in Engeland bij gelegenheid van Let re- geerir.gsjubileum der koningiu. Het blad eischt dat de gouverneur van den staat New-York de wet aanneemt voorgesteld om de verzending van helsche werktuigen naar het vasteland tegen te gaan als eerste middel om de complotten te stralïeu, tegen een bevriende natie gesmeed. Waalwijk, 11 Mei IS87. Bij koDinkl. besluit is aan na te melden offi cieren bij dd. schutterijen, op hun verzoek eer vol ontslag verleend bij die te Tilburg, aan dr. II. A. H. van der Heijden, als off. van gez. 2e klasse; 'oij die te Waalwijk, aan A. M. van der Lee, als 2e luit.; wegens verandering van woonplaats bij die te Tilburg aau inr. P. M. J. E. Bloemarts als le luit.bij die te Waal wijk aar. J. A. van der Heijden als 2e luit. Ouder gehoudenheid, dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schatterij volbrengen bij die le Waal wijk aan J. Bolk als le luit. Benoemd bij die te Waalwijk tot In luit. H. J. M. Witlox, thans 2e luit. a la suitetot 2n luit. I. van' Leeuwen, thans schutter. De jaarlijksche INSPECTIE der verlof gangers van de nationale militie zal dit jaar gehouden worden als volgt In het le militie-district. Ten overstaan van den mililie-commissar i J. J. van Thiel. 's Hertogenbosch, voor 's Hertogenbosch, 18 Juni, des voormiddags ten KB/s ure. 's Hertogenuosch, voor Alem c. Berlikum, Bokhoven, Kromvoorl, Den Dunger», Empel c.a., Engelen, Nuland, Rosmalen en Vucht, 21 Juni, des voormiddigs ten HB/g ure. Bokstel, voor Bokstel, EschLiempde en St. Michiels-Gestel, 3 Juni, des voormiddags ten 11 ure. Oosierwijk, BerkelHaaren, Heivoort, Oos- terwijk eu Moergestel, 4 Juni, des vooimiddags ten 11 ure. Tilburg, voor Tilburg, lichting 1882 en 1883, 6 Juni, des voorraiddags teo HB/2 ure. Tilburg, voor Tilburg, lichting 1884, 1885 en 1886, 7 Juni, des voormiddags ten HB/2 ure* Tilburg, voor Diesen, Goorle en Hilvarenbeek 8 Juni, des voorm. ten l(B/2 ure- Loonopzand (te Kaatsheuvel), voor Loonopzand, Sprang, Udenhout en Vrijhoeven-Kapel. (Het gemeentehuis van Loonopzand is te Kaatsheuvel), 10 Juni, des voorm. ten 9l/z ure. Waalwijk, voor Baardwijk, Bezooien, Kapelle en Waalwijk, 11 Juni, voorm. 9 ure. Heusden, voor Drotigeleu, Drunen, Eeten c.a., Hedikhuizen, Herpt c.a., Heusden, Meeuwen c.a., Nieuwkufk c.a., Oud-Heusden Veen Vlijmen en Wijk c.a., J.3 Juni voorm. 11 ure. Ju het 2e rr.iliuedistript. Ten overstaan van den militieGommissaris F. P. Ca val jé. Breda, voor Breda, 1 Juni, des voormiddags ten 10 ure. Oosterhoutvoor Oosterhout en Dongen, 2 Juni voorm. li1/* ure. Raamsdonk, voor RaamsdonkGeertruiden- berg, 's Gravenmoer cn Waspik, 3 Juni, des voorm. ten 10 ure. Door den minister van financiën zijn, ter uitvoering der wet van 17 April jl. betreffende de uitbreiding der vrijstelling van het recht van patent, eenige bepalingen vastgesteld. O. a. zijn nu ook wevers, die meer dan twee weefgetouwen aan den gang houden vrijgesteld indien zij slechts werken met hunne vrouwen en kinderen. Onder «kinderen" zijn zoowel bchawd- en kinds kinderen, als eigen kinderen te verstaan. Het is onverschillig hoe oud ze zijn. Indien de vrij stelling door aanschaffing van werklieden in den loop van het dienstjaar vervalt, is belasting Daar tijdsgelang verschuldigd. De vrijstelling ten aan zien van de wevers is niet afhandelijk van de wijze, waarop zij de door hen vervaardigde goe deren verkoopen. Weduwen, die de in tabel I of XII vermelde beroepen van hare echtgenooten voortzetten, zijn niet patentplichtig, zoo zij slechts door een werkman worden bijgestaan. Katoen spinners zijn geen patentrecht verschuldigd, wan neer zij niet meet dan een werkman in dienst hebben. De bepaling, dat de miliciens der lichting van 1882 niet zullen worden gepasporteerd, al vorens door de wetgevende macht de ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten zal zijn behan deld, zal dit jaar van invloed zijn op de in schrijving voor de schutterij, (laar deze niet mag plaats hebben, wanneer de miliciens niet uit den dieDst zijn ontslagen. Dooi het hoofdcomité voor de voedings tentoonstelling te Amsterdam is in eene gehouden vergadering besloten de tentoonstelling op Woens dag 15 Juni a. s. te openen. Het onderwijs aan de kookschool werd opge dragen aan mevrouw H. Allink Mees, thans te Londen woonachtigdat aan den damescursus aan mej. O. A. Corver, te Amsterdam. Verder zijn de bureaux der tentoonstelling overgebracht naar het gebouw achter het rijks museum. De lijders aan doofheid, die zich mochten willen laten overhalen om de veelvuldig gead verteerde «oortrommels van Nicholson" voor ongeveer twintig gulden aan te schaffen, doen zeker verstandig door vooraf zich ook eens van andere zijde dan door den verkooper te doen inlichten. Het «Meandblad tegen de kwakzalverij" heeft in zijn Aprilnommer uitvoerig die instrumentjes besproken eD ook in het thans verschenen Mei- uornmer wordt er veel van medegedeeld. Beide nommers van dat Maandblad zijn, naar men ons meldt, zoolang de voorraad strekt, op aanvraag gratis verkrijgbaar bij den uitgever H. van Belkum Kz.. te Leeuwarden. Behalve het genoemde bevat het Meinommer een ernstige waarschuwing tegen het geschrift, dat tegenwoordig onder den naam «de Spiegel der Jeugd" wordt geadverteerd en door het Maandblad «een schandelijk boek" genoemd wordt. Verder worden in dit nommer besproken de zoogeuaamde Aceto-pathie of ziektebehandeling met azijnzuur, de middelen van F. C. Bauer, (le Revalenta, de Liqueur du docteur Laville en meer andere geadverteerde middelen. Te Breda zal eene nieuwe R. K. kerk in gothischen stijl van de 15e eeuw gebouwd worden. De kerk zal eene lengte hebben van 65 M. en de toren eene hoogte van 90 meter. Dit is de derde nieuwe kerk, die in het bisdom Breda in korten tijd gebouwd wordt. Zij zijn allen ontworpen door den architect J. van Langelaar, te 's Princenhage. Uit Roermond wordt gemeld van 8 Mei De Maas en de Roer zijn sedert de laatste 24 uren verbazend gewassen. Volgens berichten zou er vooral iu Frankrijk buitengewoon veel regen gevallen zijn, zoodat de buitengewone stand in dit jaargetijde, nog zal toenemen. De over laat der Roer, de hooge bat, werkt uitstekend, zooals bij dit plotseling opkomen van het water is gebleken. Uit Roermond meldt men Gisterenavond ten kwart voor elven, toen in de groole Harmoniezaal juist een comediestuk ten einde liep, klonk daar het geroep brand, dat ia een oogenblik eeue onbeschrijfelijke ver warring veroorzaakte. De personen der galerij drongen en sprongen zelfs naar beneden in de eivolle zaal. Het tegenhouden door enkele bedaarde mannen is oorzaak, dat de ongelukken bepaald bleven tot gekneusde armen en beeneu (lichtelijk), gebroken hekken en stoelen. De 4 a 500 personen zagenbuiten gekomen het koffiehuis van den heer Theelen in lichtelaaie staan. Dit gebouwvau het comediegebouw door één huis gescheiden is op de bovenver dieping geheel en al uitgebrand. Brandweer, schutterij enz. waren in een oogbnblik aanwezig en men zag veel burgers druk aan het werk. Zonder de hulp der tegeuboudeude heeren ware het ongeluk niet te overzien geweest. Twee kinderen, die te midden der vlammen sliepen, zijn gered. Het huis, waaraan f6 a 7000 schade is, is verzekerd de meubelendie geheel verbrand zijn, niet. Men schiijft de oorzaak toe aan het omvallen eener petroleumlamp, Tusschen de echtelieden V. te Roermond, heeft een woordentwist plaats gehad die zoo hoog liep, dat de man met een revolver dreigde en zóó te werk gingdat een aantal buurlui hem hebben gevangen genomen en iu verzekerde bewaring gebracht. Daarbij loste hij nog een drietal schoten op

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2